Jump to content

cwic

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  515
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

306 Good

1 Follower

About cwic

 • Rank
  Procjon

Informacje o profilu

 • Płeć
  Nie ustawione
 • Skąd
  Wrocław / Góra
 • Sprzęt astronomiczny
  Nikon Action VII 10x50
  Platforma paralaktyczna i Gso 10"

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Zarejestruj się na włoskim forum astro i opisz sytuację, nawet po angielsku... cos co jest w necie, nawet przez minutę, nigdy nie znika a "smród" się ciągnie miesiącami
 2. Właśnie chciałbym zobaczyć co można z tego zrobić, nie chce cukierkowych kolorów wystarczy jak będzie jakieś lekkie zaznaczenie. Mam problem z przestrzennym odbiorem w mono, nie wiem może to kwestia czasu i przywyczajenia. Jest jeszcze jedna rzecz o której nie pisałem i nie ułatwi zadania, ale o tym później w innym temacie (po pierwszych testach).
 3. Tak wiem że naturalnego koloru RBG nie usyskam, ale zastanawiam się czy mieszając Ha + Oiii Nie uzyskam chociaż trochę sygnału do zasugerowania kolorów. Zamówiłem Ha 7,5nm i Oiii 8,5nm z delta optical bo mają trochę niższą cenę, Ha na pewno się przyda choćby do focenia w mono przy księżycu, nie wiem czy w ogóle będę używał O3 i bawił się z kolorem, najwyżej zostanie do wizuala.
 4. Witam, Mam kamerkę mono i podczas bezksiężycowych nocy zamierzam zbierać L-kę, natomiast chciałbym móc dodać kolor stosując filtry NB i mieć możliwość focenia przy księżycu. Myślałem o takiej kombinacji L-Ha-OIII. Czyli taki Bi-color. Problem w tym że moim celem są nie tylko mgławice ale też galaktyki i gwiazdy. Jak uzyskać kolor w galaktykach i gwiazdach stosując filtry NB? Czy L-Ha-Oiii lub L-Ha-Hbeta to dobry pomysł ? Znalazłem coś takiego: https://www.astrobin.com/280612/?nc=all Pozdrawiam Adam
 5. A mnie okulista powiedział że znaczne zmniejszenie źrenicy z wiekiem to mit, człowiek z w miarę zrowymi oczyma bez problemu osiągnie źrenicę 6,8-7,2. Stwiedził że większe znaczenie ma cała budowa ciała i wielkość gałek niż wiek. Oczywiście mówił tu o przedziale 20-50 lat, później źrenica rzeczywiście się zmniejsza, ale w większości jest to spowodowane innymi wadami wzroku. Moim zdaniem znacznie poważniejszym kryterium wyboru lornetki jest jakość nieba, jak nie mieszkach w Bieszczadach lub na wiosce bez świateł i miast w pobliżu jasną lornetkę typu 7x50 można sobie odpuścić, zyskasz na wadze i cenie.
 6. lrgB+ ... robi się niebezpiecznie, ale fotka ładniutka.
 7. EQ5 z guidingiem w RA radzi sobie nawet przy skali 1,6", ale dobre ustawienie polarnej to MUS bo z korektami DEC już sobie nie radzi. Sprawdzałem przy skali 1,62 i obciążeniu ok 6,5 kg, mnie neistety pokonała oś DEC, chociaż myślę że jak bym teraz podszedł do tematu to mogło by się skńczyć na tym że zostałbym z EQ5 bez zmiany montażu. Ustawienie polarnej z "drift aligment" w PHD powinno rozwiązać większość problemów z osią DEC. Dodane. Oczywiście bez wymiany łożysk i smarów nie podchodzimy do tematu.
 8. Idąc tym tropem dojdziemy w końcu do kawału o żabie :) https://perelki.net/one.php?id=6461
 9. cwic

  Rotator

  Przyszedł rotator z aliexpress i na ten moment jestem pełen nadziei bo wygląda na solidną konstrukcję, jest złożony dosyć mocno (sztywno), żeby wykonać obrót trzeba dosyć mocno kręcić.
 10. RisingTech to dokładnie to samo co ToupTek, ja mam kamerkę z imx385 od nich i nigdy mnie nie zawiodła. Kamera którą chcesz kupić to klon asi178 bez chłodzenia, zapewne do planet i guidingu będzie ok, uwaga ... wentylator to nie to samo co chłodzenie.
 11. U mnie efekt OOBE występuje przy wysokiej gorączce, moje ciało leży bezwładnie pod ciężką puchową kołdrą która się pali, nie mogę się ruszyć, a "ja" obserwuje to z pod sufitu i zastanawiam się dlaczego nie mogę zrzucić tej palacej się kołdry, w pewnym momecie jest przebłysk... przecież muszę wrócić do ciała żeby się ruszyć... wracam i budzę się. Całe szczęście już dawno tego nie miałem. Jeśli przy każdym OOBE jest podobny efekt to "ja bardzo dziękuję ale postoję".
 12. cwic

  Rotator

  szukam rozwiązania dla newtona, tutaj pomoże tylko rotator
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.