Jump to content

cwic

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  628
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

343 Good

1 Follower

About cwic

 • Rank
  Procjon

Informacje o profilu

 • Płeć
  Nie ustawione
 • Skąd
  Wrocław / Góra

Recent Profile Visitors

3235 profile views
 1. Libela robi wrażenie, niby nic ale w AVXie mi jej baaardzo brakuje.
 2. Teraz to pojechałeś, gdybyś napisał np 50mm i 135mm to można było by rozmawiać, przy 600mm i 1500mm obraz będzie pływał niezależnie od tego czy go porządnie serwisujesz czy nie. Max co uciągnie to 300mm z guidingiem do 90 sekund bo deklinacja mocno odjeżdża. Montaże pod astrofoto z 600mm jest minimum Celestron AVX, a doecelowo HEQ5. Pod foto z 1500mm conajmniej NEQ6. Tego nie przeskoczysz, wiem co mówię próbowałem focić z EQ2, EQ3-2 i EQ5, wszystkie tuningowałem i ostatecznie się z nimi pożegnałem. Jedyną zaletą "siłowania" się z tymi montażami było to że naprawdę dużo się nauczyłem przy tym.
 3. Witam, W niedługim czasie sprzedam kamerkę ToupTek IMX385C, następce słynnej matrycy 224, ta sama konstrukcja tylko większe pole. Opis i specyfikacja: https://www.astroshop.pl/aparaty-do-astrofotografii/touptek-aparat-fotograficzny-g3m-385-c-color/p,55510 Na ten moment stosuję ją jako guider, a więc nie wykorzystuje jej potencjału, może komuś innemu się przysłuży, a ja nieco zaoszczędze polując na używaną Asi120, albo kupię T7 z Chin. Cena 1100zł. Możliwa zamiana na tańszy guider oczywiście z dopłatą. Roszczę sobie prawo do wycofania się z oferty, gdyż kamerka nie jest jeszcze na sprzedaż, ale wiedząc że nie jest to typowa matryca wystawiam ofertę nieco wcześniej. Pozdrawiam Adam
 4. Ale mówili że ZUSy na 3 miesiące nie będą odroczone, tylko pracodawcy będą zwolnieni z płatności ZUS, w pierwszej kolejności samozatrudnieni i mikro przedsiębiorcy, w przypadku gdy ich przychody spadną o 50% w stosunku do poprzednich miesięcy. Więc coś się dzieje w tym kierunku, do tego rząd ma partycypować w wypłatach w przypadku odsyłania ludzi do domu w większych przedsiębiorstwach na zasadach 40-40-20 (rząd-pracodawca-strata pracownika). Rządy zachodnie też ne mają kompleksowych rozwiązań, Niemcy na ten moment mają tylko dopłaty do pensji pracowników i uruchamiają linię kredytową dla przedsiębiorstw, z opłat socjalnych z tego co wiem nie schodzą, a kredyty trzeba będzie prędzej czy później spłacać. Swoją drogą uruchamianie linii kredytowych to ewidentnie próba ratowania przemysłu motoryzacyjnego z ich strony, a więc głównych spółek o znaczeniu państwowym, a nie pomoc małym przedsiębiorcom.
 5. Mam cichą nadzieje że się mylę i to wszystko to jest przypadek
 6. @MateuszW Generalnie zgadzam się z Tobą oprócz tej części: Większość rządów europejskich zareagowała opieszale, a ilość pieniędzy która jest pompowana w tym momencie żeby utrzymać walutę EUR na odpowiednim poziomie jest tak gigantyczna że można by każdego w Europie przebadać na obecność wirusa kilka razy. Nasza polska złotówka nie jest broniona i poleciała w dół, z resztą obserwatorzy cen sprzętu na pewno to widzą, ja czekam aż sztucznie pompowane Euro poleci bo tak się nie da na dłuższą metę. Boje się tylko tego że pompują Euro po to żeby odpowiednie organizacje zabezpieczyły finanse, a później jak już fundusze odpowiednich grup zostaną zabezpieczone € poleci z takim impetem że "drobni ludzie" będą zbierać się z podłogi długie miesiące. Natomiast w tym czasie kto będzie miał fundusze na wykup aktywów światowych?! ... Oczywiście Ci którzy pompowali publiczne rezerwy w utrzymanie Euraska na wysokim poziomie, żeby zabezpieczyć pieniążki, które wykorzystają na wykup po-recesyjnych (czyli tanich) aktywów, czeka nas niestety jeszcze większa centralizacja bogactwa.
 7. Zawsze uważałem że kombinowanie, samowystarczalność i sprawne obchodzenie prawa w jego ramach to są Nasze narodowe cechy.... i dobrze! Żyjąc w Europie środkowej pozwoliły Nam przeżyć nie jedno zawirowanie. Niestety w obecnym przypadku cechy te działają na Naszą szkodę, oczywiście jeśli ktoś nie chce się stosować do zaleceń to z łatwością je ominie... problem w tym że może to zadziałać na niekorzyść jego, jego rodziny i wielu innych osób. Jak już ktoś wcześniej napisał, los jest taki że jak coś może pójść nie tak to często się tak dzieje i wtedy będą problemy, choroby, kwarantanny, itp. itd.. Może lepiej rzeczywiście poczekać i wykorzystać siły na kombinowanie później, gdy już będziemy myśleć jak się odbić z finansowego / życiowego dołka w którym nie jeden z Nas się znajdzie.
 8. Tym razem AVXz małym zestawem i ditheringiem z APT. Celem sesji oprócz zbierania materiału było zbadanie jak wielkość ditheringu wpływa na całkowite prowadzenie. Zdjęcie 1 - zbyt duży dithering, widać że wpływa też negatywnie na cały guiding nie tylko w momencie samego ditheringu Zdjęcie 2 i 3 - z dużym ditheringiem, nadal ma wpływ na dalszą część wykresu ale już jest ok, Zdjęcie 4 i 5 - mały dithering, wydaje się nie mieć wpływu (lub znikomy) na resztę guidingu.
 9. Czy manualne koło ZWO ma rzeczywiście 20mm grubości czy może więcej/mniej? Może ktoś zmierzyć suwmiarką?
 10. 10x50 do ręki to za dużo, a waga ciąży na szyi. Polecam 7x35 z tej samej serii, używki chodzą po 400, a kolega nawet nówkę w tej cenie trafił w promocji.
 11. To jest druga sztuka, pierwsza którą otrzymałem, jeśli chodzi o korekcje, była gorsza od Jupitera 37A którego zamierzam używać jako guider. Co do wielkości gwiazd to u mnie są malutkie dlatego, że to pojedyncze ekspozycje 10-cio sekundowe, robiłem je tylko dla sprawdzenia obiektywu be guidingu. Wydaje mi się że masz rację, odnośnie zmieniających się wad. Bagnety w aparatach nie są tak precyzyjne, jak astromaniacy by sobie tego życzyli, każda nawet niewielka zmiana może wpłynąć na artefakty pojawiające się na fotkach.
 12. A wrzuciłbyś fotkę bez cropa z apsc? Pierwszy egzemplarz który dostałem by tragiczny i moje zaufanie do obietywów Samyanga drastycznie spadło, zastanawiam się czy moje wymagania nie są zbyt duże w stosunku do tego szkła. Druga sprawa to mój Canon, nie jest to wybitny model tylko zwykły 1100d, dopuszczam myśli o luzach na bagnecie. Obiektyw trzymają obejmy, ale body wisi na ten moment. Docelowo obiektyw ma śmigać z asi183mm pro.
 13. Prawy górny róg przy f2.8 wydaje się być gorszy niż przy 2.0, zastanawiam się czy nie ruszyłem ostrości przy przestawianiu swiatła. Czepiam się czy rzeczywiście coś jest na rzeczy?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.