Jump to content

cwic

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  425
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

267 Good

1 Follower

About cwic

 • Rank
  Altair

Informacje o profilu

 • Płeć
  Nie ustawione
 • Skąd
  Wrocław / Góra
 • Sprzęt astronomiczny
  Nikon Action VII 10x50
  Platforma paralaktyczna i Gso 10"

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Piękne zdjęcia, takie trochę niestandardowe spojrzenie na achromaty pewno zrewiduje kilku osobom plany na przyszłość
 2. Miałem taira i denerwuje mnie trochę serduszkowaty kształt gwiazdek który utrzymuje się nawet przy domknięciu go na f5.6, z tego co sprawdzałem to każdy tair tak ma niestety.
 3. Świetnie, fajna fota !!! Bardzo będę wdzięczny za kilka przykładów. Dodatkowy opis, typu czy był używany flattener i czy fotka jest przycięta też się przyda
 4. Kwota znaczna, a możliwości "niepełne" i pewno dlatego niewiele osób próbuje. Aczkolwiek flattener może służyć później w lepszym sprzęcie, więc przy ograniczonych środkach nie jest to złe wyjście. Trochę mnie kusi sprawdzenie ile h-alpha pociągnie AVX z takim achro 80/400.
 5. Widziałem właśnie tą fotkę (przykład na cloudynights), ale mam wrażenie że to taka "najlepsza najlepszość" i nie wiem czy nie jednorazowa, bo resztę fotek ma gość z apo.
 6. Odkopuję... Zastanawia mnie to czy ktoś przez 11 lat spróbował robić NB achromatem? Teoretycznie nie powinno być różnic między achro i apo, biorąc pod uwagę to że Apo to sprowadzenie ogniskowania RGB do jednego punktu. Z punktu widzenia NB nie ma znaczenia to czy refraktor to achro czy apo, kluczowa była by korekcja pola w tym wypadku. Czy dobrze rozmuję twierdząc że przy dobrym Achroamcie można mieć takie same osiągi jak w Apo, stosując filtry np. ha czy też oiii ?
 7. Dzięki za info, zaoszczędziłem 100zł :)
 8. Albo wsunąć w odpowiednio nawierczony otwór w sklejce.
 9. Na moje pytanie odnośnie kolimacji i ewentualnych uwag na temat newtona z tego temtu, kolega z flickera odpisał: " I heard that collimation was difficult with this telescope before buying it. This is my first Newton so I have little to compare with but with laser collimator it is really easy and I do not have to redo collimation particularly often (every fifth to tenth use perhaps). My biggest concerns are its sensitivity to wind and that my HEQ5 Pro mount is a bit weak (declination guiding is not very good). But apart from that I really like it, particularly the colours are much better than with my refractor (Esprit 80ED). " Po moim pytaniu, czy mogę zamieścić jego opinię na tym forum odpisał: "Sure OK, just remember that this is my first Newton so I really do not know what to expect in terms of collimation but personally I do not find this to be an issue with this telescope (at least if you have a laser collimator). " Wymieniliśmy jeszcze kilka uwag, ogólnie bardzo przyjemny człowiek.
 10. Aktualne, 12" bez problemu, tak jak pisał Lukasz83 nawet 16"-20" (chociaż 20" to już chyba tylko w kratownicy).
 11. Ja z tego co pamiętam to z GSO 10 i matrycą Aps-c bez korektora komy miałem 30% może max 35% bez "przecinków", praktycznie kulka (np. M13) na samym środku była ok ale jej krańcowe gwiazdki już zaczynały łapać komę.
 12. Za to stwierdzenie można przyznać Astro-Nobla (albo Astro-Jobla). Newton wręcz wymusza naukę, a dobrze jest mieć przy tym solidne wsparcie. Gdyby nie forumowa grupa z Wrocka i okolic, chyba bym nie ogarnął mojego pierwszego teleskopu, czyli lustra SW 130/900. Do tej pory łezka się w oku kręci, jak sobie przypomnę jak go pakowałem do sprzedaży.
 13. @Merarem No i możemy rozmawiać, o to chodziło. Mi osobiście nadal bardziej wpdają w oko fotki z Newtona, ale i tu i tu jest już bardzo przyjemnie. Tak jak piszesz refraktor to wygoda i bezobsługowość, aczkolwiek czy warto iść w refraktor?! I tu odnoszę się do tego co piszesz: "... APO jest ciemniejsze (i tylko z tej definicji trzeba go palić ok 2x dłużej niż przy F4 ) i zbiera ledwie ok 30% tego światła co newton. ... za dużo dobrych nocek w Polsce nie ma." Wiem że pisałeś że "za dużo nocek w Polsce nie ma" odnośnie montażu, ale jak to odniesiesz do porównania refraktor vs newton to wtedy zaczyna się klarować jasna odpowiedź. Trzeba zdecydować się na czym Ci zależy, na wygodzie i bezobsługowości kosztem palenia materiału około 2 razy dłużej w nocy, czy może na zbieraniu większej ilości materiału kosztem zabawy z teleskopem w ciągu dnia (bo większość poprawek w newtonie i tak wykonuje się za dnia). Uważam że, z Newtonem (w danym przedziale cenowym) zawsze osiągniemy lepsze rezultaty niż w przypadku refraktora, oczywiście kosztem pracy, częstej kolimacji i większej dbałości o montaż, który musi być naprawdę w dobym stanie przy większych tubach. Nikt mnie w tym przypadku do APO nie przekona (chociaż rozważam zakupu refraktora do szybkich wypadów na szersze kadry). Tak jak pisałem gdzieś wcześniej, Newton f/4 przy domu prawdopodobnie doskonale się sprawdzi, natomiast na wyjazdach już może nie być tak kolorowo.
 14. Dlatego pytałem się jakie to są te sztywniejsze newtony (ze 2 posty wcześniej), chce znać skąd konstrukcja pochodzi i jak była zrobiona, wtedy możemy dyskutować która jest lepsza. Podejrzewam że obie konstrukcje mają zalety i wady, owszem konstrukcja całościowa na zdjęciu od Krzychoo226 wygląda na sztywniejszą ale z drugiej strony poprawki ustawienia pająka w przypadku drobnych błędów konstrukcyjnych są w niej ograniczone. Jeśli konstrukcja jest idealna to oczywiście pająk ten będzie sztywniejszy, ale biorąc pod uwagę seryjność, wątpię żeby wszystko tam było idealnie spasowane, dlatego jestem raczej za większą swobodą w manipulacji sprzętem. Wszyscy wiemy jak to wygląda np. z nowymi montażami, jakiś czas temu sami mi pisaliście że nawet nowy EQ6 wymaga poprawek w postaci przesmarowania lepszymi smarem. Pytanie czy wierzymy Orion Optics w doskonałe spasowanie sztywnego pająka w tubę, czy może zostawiamy sobie swobodę manipulacji pająkiem i ryzykujemy mniejszą sztywnością w rozwiązaniu TS-a. Każdy zadecyduje sam, ale jak widać już dostałem wlepkę. Trochę dziwnę bo zawsze szukam wad i zalet każdego sprzętu i nie upieram się raczej przy "jedynym prawilnym rozwiązaniu". Moim zdaniem każdy, ale to każdy sprzęt (nawet super APO z 99% sprawności) ma swoje wady i zalety, nie ma rozwiązania idealnego, a potencjalny wybierający ma prawo znać jego dobre i złe strony!!! @Krzychoo226 Jaki to model Orion Optics? Dobrze wiedzieć jakie są opcje.
 15. Akurat taka konstrukcja mnie nie przekonuje, brak jest jakiejkolwiek możliwości korekt ramion pająka. Mały błąd konstrukcyjny przy czymś takim i nic już nie poprawisz, a możliwości jest dużo (od problemów z długością ramion, poprzez nierówność tuby, do nierówych otworów montażowych), może dlatego nie mogliście złapać poprawnej kolimacji? Skoro komuś udaje się kolimować f4 na pająku z TS-a i fotografować to chyba nie jest to niemożliwe. Ciekawi mnie opinia ziomka z flickera na temat tego teleskopu TSa. -------- Nawet zarejestrowałem się i napisałem do gościa Zobaczymy co odpisze.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.