Jump to content

riklaunim

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  3284
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

2675 Excellent

About riklaunim

 • Rank
  Syriusz
 • Birthday 02/26/1983

Kontakt

 • Strona WWW
  http://rk.edu.pl

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa
 • Sprzęt astronomiczny
  DK14, ASI178MM

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Długie ogniskowe nadają się do fotografowania bardzo małych obiektów jak mgławice planetarne i te mniejsze galaktyki. Wymaga to większej precyzji niż przy fotografowaniu krótkoogniskowym teleskopem. Dużych obiektów nie da się zmieścić w kadrze, no chyba że ma się ekstremalnie dużą matrycę ale to i też może nie pomóc. Nie bez powodu ultrakrótkie refraktory są takie popularne obecnie (plus pozwalają używać obecne obecnie na rynku kamery z małymi pikselami). Dla przykładu NGC7009 z C11 f/10: Ta "Mgławica Saturna" ma też to do siebie że pozorny rozmiar odpowiada mniej więcej Saturnowi myślałem że trzeba iść w kierunku kamer z przetwornikiem CMOS a tutaj jest CCD. Wiadomo że każda ma plusy i minusy. To stara kamera i obecnie nie za tania kamera. To że ktoś kiedyś używał nie oznacza że warto używać jej i teraz. QHY8L została wyparta przez nowsze modele z matrycami CMOS. Co prawda ma duży piksel przez co lepiej współpracuje z teleskopami o dłuższych ogniskowych.
 2. To bardzo stara kamera, na dodatek nie obsługiwana przez aplikacje do astrofotografii planetarnej. Ogólnie to nie za bardzo.
 3. 178, 174 i temu podobne. Ogólnie dobrze mieć spore pole widzenia.
 4. Do DS będzie potrzebny guider więc dwóch kamer nie unikniesz, choć ta do guidingu może być mała i tania. Do księżyca najlepiej mono i szeroki filtr czerwony/podczerwony, do DS można dać filtr wycinający zaświetlenie i łapać mono z możliwie krótkimi czasami ekspozycji (długa ogniskowa teleskopu nie ułatwia plus ogranicza możliwe cele - małe pole widzenia). Duża i mono jest ASI1600MM i innych firm, ASI/QHY174 pasuje do Księżyca i DS, choć ma znacznie mniejsze pole widzenia.
 5. Astrodon ma filtr [N II] 3nm centrowany na 658.4 nm. Przykład jeden albo dwa mają na swojej stronie: https://astrodonimaging.com/gallery/m27-in-a-different-light-nii/ Ciekawszy może być "neutralny tlen" przy 630nm dla mgławic planetarnych, WR i temu podobnych. [He I] przy 587nm też na podobne cele ale jest wrażliwy na zanieczyszczenie światłem lamp sodowych i będzie świecił w obszarze największej jonizacji w danej mgławicy. No i też są filtry "petrograficzne" do fotografii Księżyca, chmury sodu/siarki wokół Io/Jowisza, filtry wąskopasmowe na komety.
 6. Mono, szczególnie że to teleskop wąskopasmowy.
 7. Baader ASBF - AstroSolar w gotowej oprawie: https://rk.edu.pl/pl/baader-asbf-filtry-astrosolar-w-gotowej-oprawie/

  1. AlanWake

   AlanWake

   Cześć @riklaunim, z tego co widzę na stronie DO, dostępne są 3 wersje (w zależności od przeznaczenia): ASBF, ASSF i ASTF, i najdroższa (największa) ASTF 280 mm kosztuje 499 zł.20150305_163223_754070(3).jpg

  2. riklaunim

   riklaunim

   to się zaraz zaktualizuje. TS zaszalał z cenami

  3. RMK

   RMK

   Patrząc na ceny tragedia - wolę odmiany -OP czyli ASTF-OP, ASSF-OP oraz ASBF-OP

 8. Jeszcze kabel HDMI do ekranu, który też wymagałby zasilania. Tablet chyba prościej. Albo desktop-tablety Pipo https://www.aliexpress.com/item/4001035554180.html
 9. Testowałem trochę sprzętu na tablecie z Win 8.1 co miał poprzednią generację tych Atomów. Działać działało. Ten dongiel trzeba podłączyć do monitora... więc może tablet z windowsem? Nie licząc nowych od Chińczyków na Allegro jest sporo refurbishów czy wyprzedaży Medion Akoya z tymi Atomami lub podobnie. Tak, da się. Są też wyprzedaże "Niemiec płakał jak przeceniał": https://allegro.pl/kategoria/laptopy-491?string=medion akoya&order=d&bmatch=baseline-product-cl-eyesa2-engag-dict45-ele-1-4-0513&offerTypeBuyNow=1&stan=nowe&stan=powystawowe&stan=odnowione przez sprzedawcę&price_to=700 Plus inne marki.
 10. to raczej powinna być oddzielna od stackowania czynność, zobaczę co tam mają. Puszczałem to też przez registaxa by sprawdzić czy to nie artefakty od darka czy bad pixel map ale wyszło to sami. Poza tym ten zestaw łapie gradienty od miejskiego oświetlenia dość skutecznie. Później dorzucę darka i surowy stack.
 11. A to coś zmieni? surowe klatki to mają.
 12. ToupTek ATR3-16000, ta sama matryca co w ASI1600 (Panasonic). Dark, bez flata/biasa, te z mocno ściętym tłem przeszły przez usuwanie gradientu w IRIS (trochę za mocno wyciąłem, ale i tak trochę pasiastych artefaktów jest na zdjęciu przy mocnym wyciągnięciu).
 13. 120 x 60s, Baader neodym, RedCat 51, ToupTek kolor (1600): Pełna klatka:
 14. ale kamera kolor Ogólnie planuję, potrzebna dobra faza, czyste niebo... i żeby nie był za wysoko wtedy Poza tym pewnie kamerę muszę zmienić bo na bin 1 ma za małe piksele a na bin2 za szybka nie jest. wystawiam X godzin przed. Prądów termicznych to to w tubie nie ma bo za bardzo tuby nie ma. Gdybym trzymał na balkonie to by się grzał w dzień.
 15. Powinien poprawiać kontrast, potencjalnie też podwójny filtr polaryzacyjny. Są różne podejścia do tego.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.