Jump to content

riklaunim

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  3311
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

2710 Excellent

About riklaunim

 • Rank
  Syriusz
 • Birthday 02/26/1983

Kontakt

 • Strona WWW
  http://rk.edu.pl

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa
 • Sprzęt astronomiczny
  DK14, ASI178MM

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. QHY/ZWO ogarnia. Te bardziej egzotyczne to głównie SharpCap.
 2. Obecnie chyba praktycznie dowolna kamera ASI i QHY da radę. Są też tańsze Toupteki (brandowane przez połową sklepów astro ostatnio), na Aliexpress pod marką Risingcam. Na Ali można też próbować złapać tanie QHY 174MM - większy piksel. Potencjalnie można pomyśleć o mono ASI1600 lub odpowiedniku Toupteka - tyle że to duża matryca więc teleskop musi dawać odpowiednio duże pole.
 3. Ogniskowa jest bez znaczenia. Celujesz w optymalny sampling dla posiadanego piksela. Jak masz maka f/12 to z Barlowem 2x będzie f/24 co jest optymalne tylko dla dużych pikseli (coś około IMX174). Jeżeli użyjesz małych pikseli bez Barlowa (np. IMX178) to efekt końcowy będzie ten sam.
 4. Tak, QHY5-III i nie-chłodzone ASI celują w US i zachowują się praktycznie identycznie. Większość obecnych kamer z matrycami CMOS Sony jest na tyle dobra że nawet między matrycami różnice się zacierają i można w pewnym zakresie wybierać po pasującej cenie czy rozmiarze piksela. QHY czasami bywa tanie na Aliexpress (tylko trzeba zawsze sprawdzić sklep).
 5. Fotografując za pomocą nowych CMOSów, a szczególnie dla kolorowego ToupTeka ATR3-16000-KPA (Panasonic, jak ASI 1600) w połączeniu z RedCatem 51 zauważyłem że strasznie trudno uwidocznić na podglądzie mgławice. Gwiazdy się zgadzają, kilkunasto-sekundowa ekspozycja, ścięte poziomy i nadal nic. Atik 314L+ z hardwarowym binningiem nawet na szerszym Astronomiku CLS-CCD nie miał problemu. Z tą kolorową stosowałem głównie Baader Neodymium, ale też kilka razy CLS Optolonga. ASI178MM z bardzo małym pikselem mono też za bardzo nie pomagała, QHY174 mono też.... Touptek + Neodym:
 6. Tymczasem w Namibii:

   

 7. Jeżeli matryca jest czuła na podczerwień to szeroki IR-Pass mógłby pozwolić na fotografię w fałszywych kolorach. Dłuższe długości fali nie rozpraszają się tak jak krótkie (błękitne niebo, [O III] wrażliwsze na Księżyc niż H-alpha) przez powinieneś mieć mniejszą poświatę.
 8. PIPP Stackuje bez korekcji gorących/ciepłych pikseli (Bad pixel map w Nebulosity).
 9. A co się dzieje? jaki jest efekt stackowania?
 10. Swego czasu jeden astrofotograf publikował fotki z EMCCD. Ogólnie te kamery kosztują tyle co Ferrari, muszą być ekstremalnie dobrze chłodzone dla zachowania jednorodności na matrycy (ogromne obudowy) a główne zalety to efektywność bliska liczenia fotonów - co ma swoje zastosowania naukowe. Paradoksalnie zwykłe CMOSy, które teraz mamy przy odpowiednim gainie mają absurdalnie niski szum odczytu przez co są w stanie przejąć część przypadków, które wcześniej wymagały EMCCD. sCMOS - trudno powiedzieć co tam się dzieje. Andor może czuć się przyciśnięty przez GPixela z Chin, który tak jak
 11. Wrzuciłem surową wersję nieopublikowanej książki o astrofotografii US z 2012 roku Jak ktoś szuka czegoś współczesnego to francuska książka doczekała się tłumaczenia na angielski - Planetary Astronomy
 12. The IMX990 costs between €6565 and €7384 depending on the package while the IMX991 costs from €3282 to €3694.
 13. Nowe matryce SONY czułe do 1700nm - https://www.sony-semicon.co.jp/e/products/IS/industry/product/swir.html

   

   

  The IMX990 costs between €6565 and €7384 depending on the package while the IMX991 costs from €3282 to €3694.

  1. Behlur_Olderys

   Behlur_Olderys

   Już nie aż takie nowe.... :P

   Ciekawe, kto pierwszy zrobi z tego kamerę?

   Na razie w tym przedziale cenowym (ale bliżej 5k EUR) najbliższy produkt, jaki widziałem, to:
   https://www.ehd.de/products/InGaAscameras/EHD-0016SWIR.pdf
   Więc mimo wszystko wydaje się, że SWIR powoli tanieje :P

 14. Delta salon w Warszawie wyprzedaje: https://fb.watch/2QeM-q9Qov/

  1. towarzysz

   towarzysz

   czołem, wygląda że przez internety też coś można wskórać (chociaż na pewno warto rzucić okiem na żywo, a i potargować się nie zawadzi): https://deltaoptical.pl/teleskopy?sp=1

  2. towarzysz

   towarzysz

   https://deltaoptical.pl/akcesoria-astronomiczne?sp=1

    

   https://deltaoptical.pl/lornetki?sp=1

 15. Jeżeli dobrze kojarzę to Hamal też coś kombinował (w kontekście DS). Obiekty Układu Słonecznego to dość oczywisty i popularny cel dla IR natomiast co do DS to różnie to bywa (i dość rzadko). Mniejszy wpływ zaświetlenia Księżycem, LP, mniejszy wpływ seeingu, ale też dostajesz dziwne kolory (fałszywe RGB w IR). Lepszy efekt daje zestawienie krótszych z dłuższymi długościami fal tak by na jednym pył był mniej przenikalny niż na drugim. np, L(najlepiej bez tlenu)-Ha-IR(bez Ha/S2).
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.