Jump to content

riklaunim

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  3,239
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

2,610 Excellent

About riklaunim

 • Rank
  Syriusz
 • Birthday 02/26/1983

Kontakt

 • Strona WWW
  http://rk.edu.pl

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa
 • Sprzęt astronomiczny
  DK14, ASI178MM

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. GSense to chińskie CMOSy - duży piksel, wysokie osiągi, kosmiczna cena. https://www.qhyccd.com/index.php?m=content&c=index&a=show&catid=138&id=47
 2. To raczej coś podobnego do GSense - CMOS do zastosowań profesjonalnych/naukowych ale nie dokładnie te technologie, które użyto w oryginalnych sCMOSach (do tego wtedy stosuje się pełną nazwę z "R"). Niektórzy twórcy kamera próbowali podpinać "scientific cmos" pod zwykłe matryce Sony. Prawdziwe sCMOS i EMCCD byłyby w kamera z dość zaawansowanym systemem chłodzenia dla zapewnienia dobrej jakości obrazu (jednorodności). Plus oprogramowanie. QHY ma kamerki z tymi matrycami GSense - 4-5 tysięcy dolarów.
 3. Przegląd kilku książek poświęconych astrofotografii: https://rk.edu.pl/pl/przeglad-ksiazek-poswieconych-astrofotografii/

 4. 127 na 150 to mały skok, ja bym raczej celował w SCT 8" - kompaktowy, ma backfocus jak i znacznie większą aperturę.
 5. Uwzględniając proces uczenia się nowej branży trochę by im zajęło zanim ich autorskie produkty zaczęłyby dorównywać już istniejącym. Plus w wielu kwestiach jak wybór matrycy do kamery czy optyki do teleskopy opcje są już ustalone. Mogą wyróżnić się ceną, wykonaniem, dodatkami. A że zazwyczaj nie szaleją z cenami raczej nie zaczną od drogich teleskopów i kamer ze średniej/wyższej półki. Można oczekiwać zestawów w stylu kamera DS + obiektyw albo taki zestaw dla lustrzanki - z automatyzacją, prowadzeniem i ok-softem, w którym połowa interfejsu będzie zawsze po Chińsku
 6. Robisz test na gwieździe - rozostrz obraz i powinieneś dostać symetryczny obraz
  1. Show previous comments  1 more
  2. Behlur_Olderys

   Behlur_Olderys

   Do kolorowej kamery z miasta może? :)

  3. riklaunim

   riklaunim

   To filtr do kamer mono lub kolorowych do fotografii mgławic. W przypadku kamer mono jako kanał "L" - wąskie pasma na wszystkie linie emisyjne.

  4. RMK

   RMK

   Wahałem się ale widzę w opisie, że gratis jest pudełko i ściereczka z mikrofibry więc chyba się zdecyduję ;)

 7. Tranzyty egzoplanet były rejestrowane nawet za pomoca starych kamer planetarnych TiS DMK.
 8. Wystarczy jasny i tani Newton albo krótki ED, tudzież ten Tair. Szczególnie w połączeniu z kamera typu ASI178MM albo ASI1600 mono do różnorakiej fotometrii się nada. Chcesz użyć ekstremalnie ciemnego maka ze starą kamerką Dalsy, z którą nikt nie będzie ci w stanie pomóc, która jest nieznana i nawet nie wiadomo na ile sprawdzi się w fotometrii i czy w ogóle da się ją sterować jakąkolwiek aplikacją. Do tego jeszcze wchodzić w kolorowe matryce. Zdecyduj się na coś i wyznacz jakieś konkretne cele i zastosowania. Ani mak ani Dalsa to nie są dobre wybory do tego o czym wspominałeś.
 9. 1. niestandardowe złącza 2. własnościowe, niekoniecznie darmowe/dostępne oprogramowanie 3. kamera może nie być zbyt dobra na długich ekspozycjach (o ile jeszcze je ma) 4. stara używana kamera Plus pytanie co chcesz za gwiazdy wykrywać. Nawet kamerka planetarna pokaże gwiazdy przez maka, ale ze względu na ogniskową pole widzenia będzie bardzo małe, a ze względu na światłosiłę - obraz za "jasny" nie będzie i za wiele w kwestii fotografii DSów się nie zrobi.
 10. Chcę trochę pomęczyć kamerkę z Panasonikiem MN34230 - ASI albo Touptek, chłodzone - 4656x3520 przy pikselu 3,8um - szukam dobrego zestawu, a może nawet dwóch Opcja długoogniskowa: GSO 6" RC z reduktorem/korektorem 0.75x GSO lub TS 0.67x. Alternatywnie Newton z korektorem komy (o ile np. GSO f/4 6-8" lub SW f/5 można uznać za lepsze) Opcja krótkoogniskowa: ED z wynikową ogniskową poniżej 400mm (z redukującym flattenerem). Alternatywnie obiektyw z przedziału 100 - 300 mm (tylko jaki?, Tair za ładnie nie rysuje). A może coś innego?
 11. Mała sprzedaż chłodzonego modelu jest niska (za małe do DS, niezbyt potrzebne chłodzenie do US) albo mają ograniczoną ilość matryc.
 12. Można ich spytać bezpośrednio na FB czy Cloudynights nawet. Mogą rezygnować z modeli nie-pro (tych bez pamięci).
 13. Długo trwało, ale w końcu co nieco o moim planetarnym DK: https://rk.edu.pl/pl/prezentacja-teleskopu-dall-kirkham/
 14. AO do planet:

   

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.