Jump to content

riklaunim

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  3267
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

2653 Excellent

About riklaunim

 • Rank
  Syriusz
 • Birthday 02/26/1983

Kontakt

 • Strona WWW
  http://rk.edu.pl

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa
 • Sprzęt astronomiczny
  DK14, ASI178MM

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Większość Barlowów dostępnych na rynku będzie dodatkowo absorbować część UV przez powłoki i typ szkła. UV aż takie ciemne nie jest, ale jeżeli taka optyka zacznie absorbować to krotność ekspozycji szybko wzrośnie. Np. z Meade TeleXtenderem 2x czas ekspozycji dla niebieskiego filtra RGB wzrósł o 3,76x ale dla filtra UVenus - 6,22x. Barlow z topionej krzemionki (o mniejszej krotności) odpowiednio zwiększył czas ekspozycji B o 2x a UV o 2,28x więc różnica jest. Moje stare testy: https://rk.edu.pl/pl/topiona-krzemionka-kontra-szklo-ciag-dalszy-wenus-w-ultrafiolecie/
 2. SBIG - weźmy Sony CCD, ICX-814, co już jest np. w kamerach Atika, a których Sony już nie robi. Zamiast USB3 użyjmy USB2, no i dorzućmy "scientific" - $4700. Plus pochwalmy się tym użytkownikom indywidualnym poprzez social media....

  1. MateuszW

   MateuszW

   Ehh, SBIG zawsze kojarzył mi się ze staromodnym podejściem i technologią oraz ultra wysoką ceną. Nie wiem czy oni zamierzają przetrwać próbę czasu.

  2. wiatr

   wiatr

   bardzo dobry trend, popieram jakby coś to mam zenita tanio sprzedam powiedzmy 1000$ :D

 3. Ostatnio wiele firm i resellerów wprowadza do sprzedaży filtry dual-bandowe więc może ceny zaczną spadać na stałe
 4. W przypadku CMOSów część elektroniki jest zintegrowana z matrycą (np. ADC) i projektant kamery nie może nic na to poradzić. Amp glow zaś pojawia się bo ta elektronika jest włączona w trakcie ekspozycji i powoduje zakłócenia. Mechanizmy "sprzętowej" redukcji amp glow jakie pojawiły się już jakiś czas temu w kamerach ZWO oraz QHY starały się wyłączać lub usypiać część elektroniki matrycy na czas ekspozycji (co pomaga ale nie zawsze działa idealnie bo nie wszystko da się zrobić). Potencjalnie inni producenci mogą mieć inne projekty (Panasonic w istniejących kamerach, GSense w QHY), ale i tak CMOSy integrują elektronikę co jest podstawą do problemów tego typu.
 5. Z tego wyjdzie ci fragment niebieskiego bo IR/UV cut wytnie też UV. #47 trzeba łączyć z filtrami Schotta. Obecnie na rynku jest też więcej dedykowanych filtrów UV co może pozwolić na znalezienie czegoś w dobrej cenie. UV można też użyć na Marsie czy Jowiszu, ale nic drastycznie innego filtr ten nie pokaże.
 6. Chodzi o nocną stronę. Okno emisji z powierzchni jest wokół 1010nm,
 7. Tyle że UV + Podczerwień to nie jest światło widzialne, fotografia w fałszywych kolorach wykonana za pomocą tych kanałów nigdy nie da tego samego co pasmo wizualne, szczególnie że tam warstwa chmur nie pokazuje żadnej struktury.
 8. Są też filtry interferencyjne longpass 1000nm w powyższych sklepach lub stare RG1000. Testowałem jedno krzemowe "okno" z UQG i nawet przepuszczało trochę w podczerwieni, ale raczej dłuższe długości bo nocnej strony nie było widać.
 9. Omega Optical na ebay (Bjomejag), Thorlabs, przeceny na Edmund Optics. Drogie, ale wysokiej jakości robi też Chroma (oferują też filtry Astro). No wtedy
 10. Jeżeli będziesz w stanie odciąć od teleskopu świecące obok Słońce to może (najlepszy efekt to fotografowanie w momencie złączenia dolnego). Najlepiej jeszcze z wąskopasmowym 1010nm filtrem
 11. Można też robić rzędu 20-100ms z różnymi kombinacjami gainu. Ja ustawiałem na lekko prześwietlony obraz z wysokim gainem, nagrywałem klip a potem stack prze-ostrzałem i wyciągałem poziomami itp. Podobnie można wyciągnąć wewnętrzne księżyce Jowisza (Amaltea).
 12. Trochę dziwne że to jest na bazie germanu (on raczej znacznie dłuższe fale obsługuje). Jeżeli to rzeczywiście jest 1000nm ~longlass to się nada - można próbować nocną stronę jak i samą tarczę potencjalnie czy coś pokaże.
 13. No to do wyboru do koloru: https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=AS_20200210101510&SearchText=concave+fused+silica
 14. Aż tak strasznie to nie wygląda, szczególnie jak coś na Aliexpress się wypatrzy. Plus przy f/19 i ekstremalnie małych pikselach IMX178 Barlow może być zbędny (choć jakieś 1.5x można próbować). Do tego teraz faza Wenus będzie się zmniejszać i przy dobrej miejscówce gdy będzie jeszcze widoczna na ciemnym niebie można pokusić się o fotografie jej nocnej strony - a to wymaga filtra 1000nm longpass (lub 1010nm narrowband/bandpass).
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.