Jump to content

riklaunim

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  3301
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

2695 Excellent

About riklaunim

 • Rank
  Syriusz
 • Birthday 02/26/1983

Kontakt

 • Strona WWW
  http://rk.edu.pl

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa
 • Sprzęt astronomiczny
  DK14, ASI178MM

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. The IMX990 costs between €6565 and €7384 depending on the package while the IMX991 costs from €3282 to €3694.
 2. Nowe matryce SONY czułe do 1700nm - https://www.sony-semicon.co.jp/e/products/IS/industry/product/swir.html

   

   

  The IMX990 costs between €6565 and €7384 depending on the package while the IMX991 costs from €3282 to €3694.

  1. Behlur_Olderys

   Behlur_Olderys

   Już nie aż takie nowe.... :P

   Ciekawe, kto pierwszy zrobi z tego kamerę?

   Na razie w tym przedziale cenowym (ale bliżej 5k EUR) najbliższy produkt, jaki widziałem, to:
   https://www.ehd.de/products/InGaAscameras/EHD-0016SWIR.pdf
   Więc mimo wszystko wydaje się, że SWIR powoli tanieje :P

 3. Delta salon w Warszawie wyprzedaje: https://fb.watch/2QeM-q9Qov/

  1. towarzysz

   towarzysz

   czołem, wygląda że przez internety też coś można wskórać (chociaż na pewno warto rzucić okiem na żywo, a i potargować się nie zawadzi): https://deltaoptical.pl/teleskopy?sp=1

  2. towarzysz

   towarzysz

   https://deltaoptical.pl/akcesoria-astronomiczne?sp=1

    

   https://deltaoptical.pl/lornetki?sp=1

 4. Jeżeli dobrze kojarzę to Hamal też coś kombinował (w kontekście DS). Obiekty Układu Słonecznego to dość oczywisty i popularny cel dla IR natomiast co do DS to różnie to bywa (i dość rzadko). Mniejszy wpływ zaświetlenia Księżycem, LP, mniejszy wpływ seeingu, ale też dostajesz dziwne kolory (fałszywe RGB w IR). Lepszy efekt daje zestawienie krótszych z dłuższymi długościami fal tak by na jednym pył był mniej przenikalny niż na drugim. np, L(najlepiej bez tlenu)-Ha-IR(bez Ha/S2).
 5. Są kamery tego typu, dość specyficzne, niekoniecznie tanie. Co do efektu - to może być trochę rozczarowujący - w większości długości fal będzie obraz jedynie refleksyjny. Opcja dobrych fotografii w poszczególnych pasmach emisji byłaby ciekawa, choć intensywność sygnału jest dobra tylko dla kilku. 20-25mm wystarczy dla większości matryc kompatybilnych z filtrami 1,25". QHY ma też kamerę z wbudowanym kołem filtrowym na 11-12mm filtry.
 6. Jak wyszukasz coś w sklepie Bjomejag to ceny nie są wysokie, tańsze niż zwyczajne filtry astro, do tego nieduża kamera mono bo na więcej te filtry nie pozwolą... i gotowe
 7. Możesz próbować jak masz dobre niebo i dostęp do mgławic planetarnych i tych generowanych przez gwiazdy Wolfa Rayeta. Hel daje ciekawe fałszywe kolory, natomiast tlen może dać więcej niż nietypowe kolory. Będąc dokładnym można dorzucić jeszcze wąskie pasmo bez emisji by mieć wydzielone części emisyjne mgławicy. Swego czasu ktoś na brytyjskich forach też kombinował filtry na [Ne-III] dla 386nm co jest dość ekstremalne jak na astrofotografię DS (gdzie na [O III] w zieleni ludzie już lubią narzekać). Ja zbierałem filtry z Bjomejaga a potem jak Edmun robił wyprzedaż to od nich parę (ch
 8. Filtry możesz dostać od Chroma, albo coś wybrać z katalogu Edmund Optics czy na Ebay od Bjomejag. Jonizacja helu wymaga dużej energii więc zazwyczaj świeci bardzo blisko białego karła/gwiazdy Wolfa-Rayetta: Problem z Helem 587 to fakt że przypada w paśmie zaświetlenia lampami sodowymi Z [O I] jest o tyle ciekawiej że może to mieć jakiś ciekawszy kształt:
 9. Neutralny tlen (630) jest chyba najbardziej ciekawy. Hel 587 głównie na niektóre planetarki i sam w sobie zbyt ładny i kształtny nie będzie (choć niektórzy robili ciekawe fałszywe kolory z helem jako jeden z kanałów).
 10. Ogólnie astrofotografia nie ma problemu z podczerwienią ze względu na teleskopy. Sensory krzemowe tracą czułość przy około 1100nm a sprawność kwantowa w przedziale 850-1100nm jest już dość niska. Astrodon oraz IDAS mają nawet zestawy filtrów fałszywe-RGB do fotografii w IR ale zbyt popularne nie są, ale w sieci kilka przykładów da się znaleźć. Teleskopy optymalizowane pod podczerwień (niekoniecznie dla klasycznych matryc) mogą mieć lustra napylane złotem a nie glinem.
 11. Bo te dwa nie mają wersji polskojęzycznej, przynajmniej na razie
 12. Czyli tak jak obecny. Może więc cena w kosmos nie poleci.
 13. Przy f/4.9 musi to mieć jakiś flattener. Bez tego będzie za krzywo... a jak jest flattener to pewnie cena podskoczy mocno, chyba że oparli to na konstrukcji opartej o jakiś obiektyw - wtedy może ciut mniej. RedCat aż taki drogi nie jest więc może utrzymają koty w tej kategorii.
 14. Zbiór kilku moich ostatnich artykułów i recenzji: - Zakupy sprzętu astro na Aliexpress - Sesto Senso 2 - recenzja motofocusa Primaluce Lab, konkurencyjny i nieco droższy od ZWO EAF, ale nie wymaga płytek montażowych [EN] - Benchmarking of astro-processing apps - testy wydajności różnych typów dysków jak i trzech procesorów w obróbce materiału z kamer astro [EN] - Baader ASF - filtry AstroSolar w gotowej oprawie - Test taniego i poręcznego MightyMak 60 - RedCat 51 i ToupTek ATR3-16000 do lekkiej astrofotografii DS - Kolimator Takahashi do teleskopów RC, DK, SCT i Cassegr
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.