Jump to content

OBERON RD

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  847
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  5

OBERON RD last won the day on January 6

OBERON RD had the most liked content!

Community Reputation

1018 Excellent

About OBERON RD

 • Rank
  Wega
 • Birthday 12/30/1961

Kontakt

 • Strona WWW
  http://www.oberon.pl

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. No to ludzie Muska muszą jeszcze popracować, pilot Pirx startował i lądował bez tracenia kawałków rakiet
 2. A drugi człon tez ląduje, czy spala się w atmosferze?
 3. Ale zdolności rozdzielczej nie osiągniemy Hubble'a. A może mamy? Za Wikipedią: na polu 144"x144" 3 tys. obiektów. Czyli wysokość pola - dwie średnice Jowisza. Ale nie avikowane, tylko naświetlenie po parę minut. Przy seeingu 2" mamy 70 x 70 szczegółów = 4900 No dobra, na czarne piksele miejsca nie będzie.
 4. Mam 8" LX200 od ponad 20 lat (ten błyszcząco niebieski) i 14" LX200R z 2007roku (też błyszczący ). Na fabrycznych montażach widłowych. Jeden był w obserwatorium roll-off jakieś 10 lat, teraz większemu puknie 13 lat na zewnątrz. Nie ma śladów na optyce, śrubki patynowieją, ale można wymienić na nierdzewne (wszystko calowe!). Shift lustra upierdliwy przy dużych powiększeniach, gałka jest nie tyle mało precyzyjna, co przy regulacji obraz ucieka ci z kadru. Dokupiłem do małego 8" motofocuser JIMi i potem zamieniłem na niego fabryczny który przyjechał z LX200R. Nie pamiętam już czemu, ale chyba chodziło o różne prędkości ostrzenia i jego wygodę (osobny pilot JMI). Obraz dzięki temu ani drgnie przy zmianie ostrości. Do tuby kup sobie odrośnik i może grzałki. Ja po wielu latach kupiłem i nie biegam z suszarką. Wadą pilotów sterujących jest wyświetlacz - literki giną przy -10 C, może -15 C. Ale mrozy są nie zawsze. Koma w 8" jest na brzegach, ale przy reduktorze 6,3, jako wielbiciel planet i Księżyca nie przywiązywałem do niej wielkiej wagi. Jak się na coś małego patrzy, to nie zerkasz na boki. A M42 ogląda się w okularze 25 mm. BTW, okular 25, może 14 mm, ale 6 i 9 mm tylko na opozycję Marsa - i ledwo co widać, optyka to f10. Kolimacja - prosta, opisana w instrukcji. Jak nie wozisz autem po wybojach to co tam ma się przestawić? Lustro wtórne trzyma szyba korektora, a nie pajączki. SCT długo się chłodzą - można zrobić lub dokupić SCT cooler (mam kupiony lata temu LYMAX), sprzedawany teraz w Astroshopie. Tak to wyglądało w 2007 jak na fotce.
 5. Lemarc, dzięki, zmobilizowałeś mnie. Chmury oczywiście były, ale nie było mgły i parę ( 5) klatek wyszło. Jasna gwiazda po lewo to Capella, po prawo kometa. Na dole dach, świerczek itd. Kadr z 200mm f4, zmniejszony do 25%, Canon 70D 800 ISO ekspozycje 30 sek składane w DSS.
 6. A ja wczoraj próbowałem i niestety ani w lornetce ani w aparacie. W ostateczności przerzuciłem się na Pelikana i Amerykę, ale po godzinie i tak przyszła mocna rosa a potem mgła. Dziś chmury, więc zasadzam się za te parę dni jak będzie koło Kapelli. Wtedy musi dać się znaleźć! No, chyba że jeszcze osłabnie
 7. Pojedyncze klatki bez obróbki mnie przekonują. Ale mimo wszystko dziwne. Zaćma w obiektywie ?!
 8. No off-top od komet i mgławic, ale Mateusz, popatrz w powiększeniu na lewą część zdjęcia - obiektyw to ma na różnych gwiazdkach pod RÓŻNYM KĄTEM?! Czarne ant-spajki w różnym ustawieniu? Dla mnie to artefakt z oprogramowania, dlatego pytam się kolegi Napoleona jakiego softu użył, bo będzie można zapytać tych co używają innego, czy im Samyang "przy pełnej dziurze" też "tak rysuje". Obiektywy, jak się ja przymyka czasem produkują coś, ale raczej na zewnątrz gwiazdek. Poniżej na powiększeniu "spajki" są ustawione POD TYM SAMYM KĄTEM na mojej fotce z obiektywu Canona (pojedyncza klatka Canon 200mm przymknięty do f4, na 2,8 raczej ich nie widać, bo gwiazdy bardziej się rozlewają).
 9. Czym obiektyw produkuje, skoro jest z natury okrągły w środku? Robi się jakaś interferencja? Mamy fizyka na pokładzie forum? Bo Ekolog jest
 10. Udało się sporo wyciągnąć, choć kolor T2 wygląda gorzej od Y4. Mam pytanie czy artefakty na dwóch jasnych gwiazdkach pochodzą z programu od składania, a jak tak to w czym składałeś? Bo chyba nie w DSS, on tak ładnie by nie zalignował wszystkiego? U mnie działa dobrze składanie na kometę i gwiazdy równocześnie tylko w 10% ( w DSS).
 11. OK, Bogdan, masz rację. Jedna jaskółka itd.. Przeleciałem foldery i na APS-C z MTO 1000 mm nie ma winnietowania, sprawdziłem. Widać pamiętałem jeszcze z dużego obrazka. Ale twoje zdjęcie potwierdza średnią jakość optyki, chyba, że trudności z ogniskowaniem. Ostrość jest papierowa, p. fotka z 500/8. To zdjęcie krogulca jest przycięte z poziomego kadru i wtedy nie ma winiety. Na zdjęciu pola widać ciemne rogi i to nie FF ale APS-C.
 12. 135/3,5mm jest ok z Canonem, testowałem w tym roku, ale np. zwierciadlany 500mm mocno winietuje nawet na matrycy APS-C i co gorsza jest ciemny, f8. MTO 1000 f10 tym bardziej. Przy tych dłuższych kiepsko ustawia się ostrość - ciężko chodzą pierścienie, ich ruch jest krótki. Mam obiektywy szerokie ale nie używałem do astro, ogólnie ostrość tych obiektywów nie jest wysokich lotów, jednak po stacku i programowym "ostrzeniu" zdjęcia ok. Nie natrafiłem w rosyjskich na jakiejś duże aberracie czy komę jak np. w sigmie 30/1,4. Ale wschodnie obiektywy skoro są raczej ciemne, to dziwne by było, by jeszcze koma była. Lata temu (1980) używałem obiektywów z DDR (do Practicy). Taka 135 czy 50 dawały o wiele lepszy kontrast niż Jupiter czy Helios. Dłuższe były niestety poza moim zasięgiem, korzystałem wtedy z obiektywów w klubie fotograficznym, tzw. "ciemni" w naszym LO (były do pożyczenia takie cudeńka jak 85/1,2 itp). Wszystko manual i bez stabilizacji Teraz używam 200/2,8 Canona (ale na f4, 2,8 mydli).
 13. Warto popatrzeć w nadchodzących dniach w górę, w okolice Wielkiej Niedźwiedzicy. Kometa C/2017 T2 PANSTARRS będzie zbliżała się do M81 i M82. Najbliżej będzie 23 i 24 maja, przejdzie po prawo nad M82 (ta cienka galaktyka ) w odległości mniej więcej takiej jaka oddziela widoczne na poniższym zdjęciu M81 od M82, czyli w ciasnym całkiem kadrze. Wczoraj w nocy złapałem ją (kometę) już na jednym kadrze w obiektywie 200mm. Stack 55x 60 sek, f4 ISO 800 Canon 70D na SkyGuider Pro w wiejskim ogródku (wieś bogata, świateł nie wyłącza jak Kraków! ). Składane na gwiazdki, kometa lekko poruszona, albo na kometę. Drugi stack to już mocny wycinek, ale dzięki temu widać dobrze centrum komety (głowa czy jądro?) plus słaby warkocz (latarnie i grandient od nich !). DSS przy składaniu i na to i na to (czyli w teori ostre gwiazdki i kometa) nic nie składa dobrze, niestety Gwiazdki w mglistej otoczce a kometa mimo ręcznego zaznaczenia na wszystkich 55 zdjęciach - pojechana. Może coś w ustawieniach ? Nie wiem.
 14. Tym razem nieco niższa czułość - 3200 ISO Ale na C38 Igłę zebrałem 1h 20 min w klatkach 30 i 40 sek. Do tego próba M57 jakieś 10 minut klatek nieporuszonych (stack z 20 klatek). M57 zdecydowanie jaśniejsza już z tak krótkiego naświetlania. Nieprzerabiany Canon 70D, plus Meade 14 cali z reduktorem Celestrona na f 6,3 ( w teorii ogniskowa 2240 mm). Oryginalne pliki zmniejszone do 50% i przycięte. M57 byłoby lepsze, bo nawet założyłem nową baterię do aparatu, ale nie paluszki do pilota A poszedłem spać nie myśląc, że dziś przymrozek, a bateryjki AAA wiekowe. Nie myślałem o przymrozku, bo kupiłem opaski Omegona. BTW - kiedy rano poszedłem do obserwatorium, to przy -1 C pół szyby z przodu SC było i tak zaszronione. Szukacz nie.
 15. No, jak się rozkręca kamerki, to trzeba potem je badać
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.