Jump to content

OBERON RD

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1097
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  5

OBERON RD last won the day on January 6 2020

OBERON RD had the most liked content!

Community Reputation

1772 Excellent

1 Follower

About OBERON RD

 • Rank
  Arktur
 • Birthday 12/30/1961

Kontakt

 • Strona WWW
  http://www.oberon.pl

Recent Profile Visitors

2005 profile views
 1. Dokładnie, zrobiło się ciepło, niebo co chwilę przesłaniały niby cienkie chmury ale ciężko było ustawić stały czas ekspozycji jak i ostrość. Po 2 avikach zwinąłem się do domu Może dziś? Nadzieja umiera ostatnia, ale niestety na meteoblue pokazują jet stream 27km/h, czyli raczej reduktor ogniskowej by się przydał, a nie barlowy czy inne ekstendery.
 2. Trafiłem na ładne i szczegółowe zdjęcie z opozycji Marsa 2020 w galerii autorów książki nt. akwizycji obrazów planet. No rzućcie okiem na fotkę z teleskopu 1040 mm z Lazurowego Wybrzeża. Wymiar jest średnicą, kamerka ZWO 290. Autor uważa, że miał wyjątkową pogodę. http://planetary-astronomy.com/wp-content/uploads/2020/12/2020-10-24-2117_4-vernet_prost-cambre_180deg.png ciut więcej na CN https://www.cloudynights.com/topic/737704-mars-october-24th-with-1-meter-c2pu-telescope/ Nie to, że kupię większy blank i będę szlifował. Ale gdzie się wprosić na następną opozycję, t
 3. No jest, nawet masz podgląd stron na YT. Z przesyłką 59€, czyli niedrogo jak na zachodnie warunki i wielkość książki. http://planetary-astronomy.com/
 4. Lepiej zapamiętaj jako niskie, bo € może być i po 5,- Ja pamiętam kredyt z WIBOREM 19,5%. Goście od kredytów we frankach nie wiedzą co to banksterzy!
 5. Może w tym wątku, ale Lemarc robił odległe krajobrazy w IR kamerką DMK. Czyli bierz sprzęt i na jakąś górkę lub na balkon i zacznij ćwiczyć. Jakieś odległe napisy i stackuj, wyostrzaj. Przyda się.
 6. Marek, wygląda to nieźle! Całkiem dobre i duże zdjęcia. Siateczkę na zdjęciu rozmyj usuwaniem szumu lub Gausem o r=1, będzie wyglądało lepiej (jak fot. nr 2). Może robiłeś przez różne filtry, a pod filtrem masz zapisany różny format domyślny czy różne kodeki? Czasem zapomina się zmienić. Np. FireCapture tak ma. Co do opisu to Virtual Moon Atlas opisze pobliże zaznaczonego obszaru, tu VMA z teksturą LRO WAC (są inne, Kaguya jest ciekawa - płaskorzeźba pokazująca fajnie szczeliny). Obraz to jest widziany "z boku" Księżyca, bo w ustawieniu "na wprost" zlewały się opisy.
 7. Wydaje mi się, że lepsze szczegóły wychodzą na mniejszych rozmiarowo zdjęciach, typu 1000 x 800 pikseli niż 3000 x 2000 pikseli. Może wynika to z nierównej ostrości na matrycy? Może z szybkości rejestracji - małe to 100 kl/s i trafi się czasem dobry moment. Przy 20 - 30kl/s rejestracja rozciągnięta jest w czasie i wynik jest średni. Wczoraj szedłem ze sprzętem do obserwatorium i wynik uśredniły chmury
 8. Wczoraj było widać to i dziś chyba też - można popatrzeć na Mare Crisium. A kolejnym zdjęciu zbliżenie na zachodnią jego część. Filtr R, 3555 mm SCT 14". Na zdjęciu niżej widać Petaviusa i w lewo od niego, na dole podobnej wielkości Furnerius.
 9. Sięgaj gdzie wzrok nie sięga Normalnie nie, ale jest libracja! Mare Humboltianum (Morze Humbolta) wychynęło w nasza stronę tak bardzo, że za nim widać górkę centralną krateru Compton. A on ma długość selenograficzną wschodnią 104o ! Opuszczając jasny brzeg Księżyca w stronę terminatora widzimy Endymiona, na kolejnym zdjęciu w centrum kadru. Endymion, z charakterystycznymi drobniejszymi czterema kraterkami w środku (coś takiego jak w kraterze Plato) przyciąga oko. Endymion ma średnicę 125 km, tu widoczny jak Jowisz w opozycji, ok. 60". Na dole, w lewej części z cienia
 10. Dzięki za odpowiedź, bo przeraziłem się wagi plików, tzn. dokąd ten świat zmierza Wszyscy piszą o Siril, ja robiłem jedno podejście i zostałem przy DSS, może trzeba więcej cierpliwości?!
 11. Zobacz krzywą czułości matrycy. Wybierz wtedy IR 685 IR 642 czy 740. Chodzi o to, by robić Księżyc jak najszybszą migawką, w możliwie wąskim paśmie (ogniskowanie jednej barwy, reszta będzie i tak nieostra przy dłuższej ogniskowej). Dlatego np. niektórzy fotografują przez Ha (Loxley) inni przez R a nie IR - Łukasz83, pmamot, często ja itd.
 12. Na dysku SATA czy SSD takie tempo? Nawiasem mówiąc cieszę się czasem że mam APS-C a nie pełną klatkę. 210 Mb !
 13. Pogoda i filtry R i B żeby zrobić pseudo kolor (R G=(R+B/2) B ) Zamiast R może być IR. Kolorowa nie będzie chyba miała takiej rozdzielczości. INA jest troszkę większa od dużego krateru na dnie Platona. Poćwicz na nim ile dasz radę zanotować kraterów. Jak choć 5-6 to się uda, pogoda odpowiednia.
 14. Odleżało się zdjęcie od 29 grudnia. Czekam znów na pogodę, w niebieskim świetle stack niestety "rozjechany" w czerwonym wyszedł najlepiej. INA nie jest czerwona bo widać jak ciemne to miejsce w świetle czerwonym. SCT 14" przy f22 (7800 mm) ASI 178. Fakt, pogoda była podła, na pewno podczas lepszej, wiosennej spróbuję.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.