Jump to content

OBERON RD

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  954
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  5

OBERON RD last won the day on January 6

OBERON RD had the most liked content!

Community Reputation

1264 Excellent

About OBERON RD

 • Rank
  Wega
 • Birthday 12/30/1961

Kontakt

 • Strona WWW
  http://www.oberon.pl

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. No i jedno "do góry nogami: względem drugiego, może przeedytuj post.
 2. Ciężko tłumaczyć z łaciny nazwiska, a Herodotus czy inny Grek to po polsku Herodot, Arystarch itd. Ale OK, za dużo byłoby napisane czy zmieniane. Może jednak dodać wyjaśnienia popularnych "powtórzeń" Lacus, Mare, Rima, Rimae, Dorsa itd. gdzieś na dole w legendzie? Drygalski, czy na pewno to Niemiec, skoro Kopernik występuje jako Polak?
 3. Jesień, zima przed nami to się znów wpadnie
 4. To wpisz go proszę do stopki, bo w tym wątku nie widać
 5. Jak na taki montaż, teleskop i kamerę - myślę, że super. Kolor gwiazd jest, mgławicy jest. Na razie fotografuj nieduże obiekty i przycinaj klatkę. Komy nie będzie (dużej). Na czymś trzeba się uczyć. Ja robię teraz Bąbla ze SkyGuidera Canonem i na razie mam 6 godzin Powodzenia w astro przygodach!
 6. Tak, FireCapture ma ROI, ale wiatr plus montaż powodują, że planetę mającą circa 300 pikseli rejestruję w formacie 600 x 600. Przy maksymalnej klatce 3000 x 2000 czy coś koło nie uciągnę ponad 100 kl/s. Kiedyś używałem Castratora, może wrócę. To taki program centrujący i przycinający kadr już po zrobieniu avi. Nie wiem czy jest w stanie obsłużyć .ser
 7. Oj, tak, nie tylko w Małopolsce ale i na Kujawach. Dodatkowo popełniłem dziwną rzecz, mimo ognskowej 3555mm włożyłem barlowa 2x. Ale chciałem porównać "starą" kamerkę DMK z nowszą ASI178. ASI ma 2x mniejszy piksel, ale barlow został, no, bo obrazek większy, więc i łatwiejszy do oglądania. Samo tempo filmowania - DMK przy 30 kl/sek obraz się wieszał, przy 15 było ok, nowsza 102 kl/sek (bez barlowa powyżej 190 kl/sek). Do tego mniejszy piksel. Mankament ASI taki, że klatki 600x600 przy 10 tys. w filmie powodują, że dysk się zapełnia. Jeden filmik to 3,5GB. Kolorek raczej brudny, IC Capture i tak lepiej ogarniało od FireCapture, gdzie mimo 15 minut klikania wychodził jeszcze gorszy obraz W podczerwieni przykładowy stack z ASI Kanał błękitny, a propos chmur I syntetyczny kolor IR G(50%IR+50%B) B To tak na szybko w przerwie śniadaniowej. Po południ pobawię się wszystkimi plikami, może jakieś będą lepsze. Zobaczę jak wyjdzie prawdziwe RGB.
 8. Tiff jest ok, bo nie ma kompresji. Może mieć 16 do 32 bitów. Używamy .avi bo też NIE MA kompresji jak inne MP4 itp. Ma wadę - małą głębię bitów, stąd czasem efekty cebuli na bokach planet (inne od podobnych ale tych z przeostrzenia). Lepszy jest format .ser stosowany przez niektóre kamery. Format .ser też nie ma kompresji i może mieć od 8 do 16 bitów czyli daje więcej odcieni szarości niż 256 z .avi. Więcej tutaj: https://docs.sharpcap.co.uk/2.9/#Capture Formats Explained Jedną jednak z zalet avi jest mniejsza objętość pliku w stosunku do klatek FITS czy TIFF. Wszystko zależy ile masz wolnych GB na dysku. Jedna noc z dobrą pogodą to czasem 200 - 300 GB
 9. No Panie, a co to będzie w takim razie za kolejny rok ?! Bardzo fajne, zawsze porównuję szyję u Pelikana, u Ciebie widać tam spor "piór" czy "zmarszczek".
 10. Bez guidingu, normalny napęd teleskopu Meade 8" LX200, ale na klinie paralaktycznym. Nie robiłem jeszcze wtedy korekty błędu okresowego, więc co któraś klatka maźnięta. 30 sek robi bez problemu, 60 sek - loteria. Z PEC minutowe wychodzą spokojnie. Więcej nie próbowałem w kwietniu, bo za jasne niebo. Canon 70D, czułość 3200 ISO, 140 klatek po 30 sekund (czyli godzina z kawałkiem). Składane w DSS.
 11. Firma JMI, ale trzeba kupować przez dealera http://www.jimsmobile.com/buy_ev.htm#EV-2 mam EV3CM, nie wiem czy ci sprzedają do Europy. http://www.scopecity.com/detail.cfm?ProductID=5336
 12. Tu masz przykład z DSLR: 8 cali Meade i korektor 6,3 - daje komę na bokach na formacie APS-C. Ale środek jak cię mogę. Poniżej M51 (bez flata, tylko dark i bias, bo na szybko w kwietniu podłączyłem). Ale uwaga - pierwsze na wyjściu z tuby był motofocuser , na niego korektor i złączka do Canona 70D (bez moda). Czyli nie jak pisałem powyżej . No nie chciałem odpinać. Do Księżyca i planet to jak Twoja kamerka z większym pikselem (5 -7 um) warto dołożyć Barlowa 2x. Większy nic nie da poza mniejszym światłem.
 13. Po to reduktor ma gwint STC, żeby nakręcać go na tubę, na niego kątówkę, czy flip mirror jak na obrazku. Ściągnij sobie katalog Celestrona czy Meade - obie firmy miały taki sam reduktor f6,3 i kiedyś jeszcze f 3,3
 14. UFF, byłem na urlopie - 11 nocy i tylko 1 godzina zdjęć - takie to nasze plaże w tym wrześniu. Ale Wróciliśmy do domu i nockę lekko zarwałem przy teleskopie. Lustrzanka na skyguiderze robiła mgławice (i głównie cirrusy) a ja Marsa przez teleskop. Trudno mi uchwycić kolor z okularu składając RGB. Właściwie Mars teraz to JASKRAWOŚĆ w okularze, dopiero potem szczegóły. I nie tyle pomarańczowy co żółtawo-cytrynowy a szczegóły niebieskawawe - jako kontrast. Ale to może taki okular ? Aby pokazać szczegóły tarczy Marsa, trzeba go na zdjęciu jednak ściemnić, tylko czapka polarna jest ostro odcinająca się od reszty. Wstawiam dwa kolorowe zdjęcia, jedno RGB, drugie IRGB. I dwa czarno-białe pokazujące różnice w liczbie widocznych szczegółów na tarczy planety - IR i B (zawsze z tych dwu można zrobić "lipny kolor" tj. IR (IR+B) B. Kamerka ASI 178 w 14" MEADE LX200R SCT. AS!2 2,5 tys z 10 tys klatek. Potem lekka deconwolucja w f*g i wavelety w R6. Resize 200% Nie derotowałem obrazów, choć pewnie by pomogło w ostrości, zestaw 4 filmików to jednak zbieranie 5 minut. Obraz lekko się przesunie. Szczegóły kontrastowe są tylko w kanałach IR i R, skraca to zbieranie szczegółów do 2 minut. Poza tym opozycja Marsa, to jeszcze 2 miesiące, a seeing wczoraj był jak to mówimy: "trzy na pińć". Na pewno będzie lepszy, to będę się bardziej bawił.
 15. Rozumiem cię, ja też miałem obserwować, bo libracja ciekawa itd. ale wytrzymałem od 0.00 do 2.00 przy Marsie. Księżyc wschodzi u mnie za sosnami, musiałbym siedzieć kolejne 2 godziny do 4.00 aby wyszedł zza bliskich drzew. A już się plątałem przy fotografowaniu Marsa i mgławic
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.