Jump to content

OBERON RD

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  681
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

OBERON RD last won the day on April 15

OBERON RD had the most liked content!

Community Reputation

563 Excellent

About OBERON RD

 • Rank
  Procjon
 • Birthday 12/30/1961

Kontakt

 • Strona WWW
  http://www.oberon.pl

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Ja ucieszyłem się z dziury w chmurach, bo do 13.20 nie miałem w ogóle żadnej nadziei. Tym razem Meade STC 8" z tarasu, ASI 178M w ognisku głównym. Obiektyw osłaniałem filtrem szklanym chromowym (?) Thousand Oaks. I ciekawostka, robiłem przez L, ale przekręciłem na inne barwy koło filtrowe - najjaśniejsze słońce było w IR Pass 845 nm, jaśniejsze niż w L. Fotka poniżej to stack avika w IR pass właśnie.
 2. Na to liczyłem, ale przez żaden filtr LRGB IR Pass (ostatni to porażka, Uran jest ciemny i zimny ) nie udało mi się złapać tej różnicy. Fakt, że robiłem zdjęcia kiedy planeta była może z 15 stopni nad horyzntem i przez zamglenie. Ale nie chciało mi się czekać na górowanie - pogoda nie rozpieszcza.
 3. Spróbowałem i ja obserwować Urana. W okularze - kropka, w kamerze - nic! Okazało się, że to nie Jowisz, Mars czy choćby Saturn. + 5,6 mag na średnicy 3,7" jest dość ciemne. Przez filtry barwne naświetlałem klatki po 2 sek, z filtrem L 1/12 sek (82 ms). Ale widać było słabo, bo i nisko, i pogoda była kiepska. Ale chodziło o odkurzenie sprzętu przed tranzytem Merkurego (on będzie całkiem ciemny, ten Merkury ). Typowa ogniskowa, tylko resampling podczas składania w Registax 6. Może gdyby Uran był wyżej, wyszłyby księżyce, ale robiłem maksymalnie ekspozycje 2sek/kl gain 355 (67%) i mimo stackowania - nie wyszły ślady satelitów.
 4. A to obrazek dla lubiących wschód słońca nad zatoką Zdjęcie z 7 listopada. Tradycyjnie patrzyłem co wyjdzie przez barlowa 2x. Jest to obszar jakieś 100 x 100 km, tzw. Promotorium Laplace nad Zatoką Tęczy. Setup jak zwykle, 14" STC f10 plus barlow 2x, ASI 178M. Niestety, Księżyc 20 stopni nad horyzontem nie rozpieszczał szczegółami.
 5. Ja nie jechałem teleskopem w prawo (no ok, zrobiłem Kopernika), ale od powyższego zdjęcia trochę w dół, na krater Ramsden i jego Rima Ramsden. Załapał się tez Mercator i Capuanus z tej powyższej mapki. Niestety nisko położony Księżyc nie pozwalał pokazać za dużo szczegółów.
 6. A tak serio -ten na pół zalany krater na środku to Hippalus, a pęknięcia biegnące przez centrum obrazu to Rimae Hippalus. Leży na prawo od Mare Humorum (Gassendi jest powyżej i w lewo, jeszcze w ciemności).
 7. Jak to "Jakie to miejsce?" - jak w temacie - zakamarek
 8. No tak, spała. Było rano, kiedy to WSZYSCY powinni spać. Wczoraj wybrałem się do obserwatorium mimo niskiego Księżyca, strasznej rosy (temperatura w 2 godziny zjechała z 10 do 4 stopni). Powietrze pływało, ale jakieś filmy popełniłem. Jak wyjdzie z tego coś rozsądnego to wrzucę. Tutaj, na tym zdjęciu zafascynowały mnie spękania powierzchni, ślady jakiejś apokalipsy na Księżycu. Urana też kręciłem, ale coś huraganów na powierzchni nie udało się zobaczyć , filmiki czekają w kolejce .
 9. Loxley, miałem cię zapytać jak wychodzą planety przez 152/900 a tu widzę 2 x 1 - i Księzyc i Jowisz. Właściwie nawet więcej, 3 x 1, bo jakiś księżyc Jowisza też majaczy tuż koło tarczy. Brawo!
 10. Plus stack 13 klatek z historycznego MTO. ISO 3200, bo inaczej z ręki się nie dało. W sumie Dasionek z komórki dostał więcej szczegółów.
 11. Zapomniałem, na szczęście wyszedłem do ogrodu. No i biegłem o aparat, bo były chmury w pobliżu. Canon D70 i 70-300 4-54,6 IS Pojedyncza klatka.
 12. Jeszcze parę ujęć ciekawszych fragmentów. Bardzo rzadko obserwowałem Księżyc rano, więc widoki w "odwrotnym" oświetleniu są dla mnie nowością. Byłoby więcej zdjęć, ale nie wziąłem suszarki by usuwać rosę z korektora, ani kabla do laptopa No, zaspany byłem. Laptop pojechałby z godzinę, ale wycieranie płyty korektora czapką słabo działało
 13. Planowanie to coś co rozśmiesza Pana Boga. Wieczorem były chmury i z Urana nici, natomiast rano Księżyc był na tyle wysoko, że może i zamglony, ale coś było widać. Potem nadeszły jeszcze cienkie obłoki i nie nadążyłem wycierać rosy ... Ale coś popełniłem, setup jak zwykle, fotografowane przy pierwszym brzasku Słońca przez MEADE STC 14", ASI 178 mono w ognisku głównym przez IR pass. A może trzeba było dołożyć małego barlowa? Powietrze było bardzo spokojne, fakt że dość ciemny obraz przez te mgły i obłoki i z barlowem czas by się wydłużył. Tak na szybko jedna fotka 70% klatek z 1500 w AS!
 14. Miękko czy nie sfotografowane, ale coś widzieliście. Ja się zasadzałem, wstawałem dwa razy po nocy, ale mgła podniosła się taka, że widziałem Księżyc który nie jest okrągły, ale to wszystko, niestety. Może wieczorem Urana spróbuję ? Wieczorem mgły nie ma, a niektórym i lato na lodowych planetach udaje się sfotografować: http://alpo-j.asahikawa-med.ac.jp/kk19/u191014z.htm
 15. Detal lepszy, ale świat jest kolorowy. A tu nawet okoliczne gwiazdy mają rozmaite kolory - dla mnie bomba, szczególnie, że ja nie zniżam się poniżej 20o jak fotografuję. A to obiekt prawie z horyzontu. Brawo!
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.