Jump to content

OBERON RD

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  767
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  5

OBERON RD last won the day on January 6

OBERON RD had the most liked content!

Community Reputation

818 Excellent

About OBERON RD

 • Rank
  Wega
 • Birthday 12/30/1961

Kontakt

 • Strona WWW
  http://www.oberon.pl

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Seeing jest jak patrzenie na dno jeziora podczas fal. Duże, ale łagodne pozwalają coś dostrzec przy krótki czasach, choć jest 3/10. Drobne, ostre - rozmyją wszystko, to są jakby turbulencje, gdzie obraz wręcz się kotłuje. Z reguły fotografuję przy ogniskowej 3500, piksel 2,4 um. Kiedyś używałem kamery 5,6 - 7 um i barlowa.
 2. I 250D ma odchylany ekranik Na początek na pewno pogodzi obie funkcje - astro i krajobrazy.
 3. Koleżanka pisze o APS-C, nie o pełnej klatce jaką ma 6D.
 4. Moją firmę to spotkało 2 lata temu. Informatycy nie sprawdzili "ostatnio" czy dane na zewnętrzny dysk (macierz Qunap) się zrzucają. I tak poszło się ... 9 miesięcy dokumentów z hurtowni. Wpisywaliśmy je raz jeszcze. Polski informatyk też potrafi spieprzyć temat.
 5. Romek, na Twoim zdjęciu bez gwiazdek zobaczyłem czaszkę a nie rozetę. Ale to dlatego, że czytam kryminał
 6. Napisałeś 80 klatek po 3 minuty, ale czym i przez co to nie widzę, mógłbyś uzupełnić? PS. Dla mnie fajne, BTW, na moim małym laptopie i przez okulary progresywne - długo patrzyłem co tam panie nieostre ?! A po otwarciu w nowej karcie i kliknięciu + , właśnie dojrzałem do rezygnacji z progresów na rzecz okularów do pracy przy kompie A może nie warto?
 7. MEADE 14" SCT, ognisko główne 3555 mm, kamera ASI 178MM, filtr albo R albo IR, nie mam przy sobie dysku z oryginalnymi filmami. 30% klatek z 4000 tys, składane w Autostakkert potem wavelety w Registax 6. Był dość dobry seeing, w Plato widoczne kratery 1,5 - 2 km. Takich nocy jest u mnie z dziesięć w roku.
 8. Niehigieniczny tryb życia jak powiedzieli na SOR też po 40 zaliczyłem Dobiegam 60, diw noce pod rząd to max. Nawodnienie, Alice ma rację - bo ból głowy też bywał z powodu "niedopicia" - jakkolwiek to brzmi Ból głowy od wślepianie się w komputer (praca, hobby - przy laptopie. Polecam gimnastykę, jogę (dotlenienie prócz nawodnienia). No, ew. obserwacje Słońca, nie koniecznie radioastronomia!
 9. W moim przekonaniu LP zależy nie od "h" ale od "l" (małe L) gdzie "l" to odległość od miasta. Szwajcaria z jej Alpami nie wygląda na mapie LP lepiej niż nasze Bieszczady. A środek Bałtyku tak, jest ciemniejszy niż Bieszczady, ciemny jak pogranicze Ukrainy z Białorusią. H - może usunąć nieco poświatę, ale byłem w różnych górach, także we wspomnianych Alpach, np. w Davos (1700 m npm) i niebo powalało, ALE PO minięciu przełęczy, a nie po podejściu 200 m zboczem do góry, gdzie światła miasteczka ciągle dawały po oczach. L - przecież każdy z Was widział łunę na horyzoncie: od miast, samochodowych lamp, nawet w super pogodę. Wysokość nad grunt, nie npm, nie ma nic do LP, usuwa w/w "poświatę" od POBLISKICH źródeł światla.
 10. Co do "Problemu trzech ciał" - przyciężke, rozwleczone. Pzrzczytałem 1 tom i uznałem, że chińska literatura jest nieco hermetyczna dla Europejczyka. A może tłumacz położył sprawę? Przeczytałem wpisy od początku - macie w większości rację, choć miało być SF a czasem jest fantasy. Ostatnio wróciłem do "Niezwyciężonego" - jaki fajny język, teraz mało kto pisze tak plastycznie. No i pomysł wroga wymyślony w 1964 !! Toż to dalej jest SF. Pozycja jako audiobook - słuchowisko też fajna. Nikt chyba nie wymienił Kroków w nieznane - zbiorów pod redakcją Lecha Jęczmyka - próbki różnych autorów. Ciekawy pod względem socjologii (życie w Rosji) a i fizyki - "Przenicowany świat" Strugackich, z atmosferą tak gęstą, że mieszkańcy myślą, że żyją WEWNĄTRZ kuli. W związku ze zbliżającą się opozycją Marsa - można powrócić do młodzieżowej nieco trylogii Ludwika Soucka z lat 1960: Tajemnica ślepych ptaków, Znak Jeźdźca i Jezioro Słoneczne, gdzie bohaterowie spotykają na Marsie potomków ... oj, zdradziłbym. Kto zna Thorgala, to się domyśli
 11. Na pewno warto wejść na tyle wysoko, by koślawo zamontowane latarnie nie świeciły bezpośrednio w obiektyw. Ale one rzadko są zamontowane poziomo, często pod kątem 30 - 45 stopni. Nie oddzielałbym LP od smogu, na pewno gdy jest dymek lub mgiełka (taka 2-5 m nad ziemią) jest wtedy b. wyraźne LP (popatrzcie na niebo po 1 listopada). U mnie nad polami - mieszkam na wsi - często taka niska mgła uwydatnia odległe latarnie. Dymów nie ma, bo kilka domów na krzyż, miasto jest 6 km dalej.
 12. Ale to było w Brazylii, szerokość geograficzna -10,9o Czyli 30 stopni wyżej niż u nas. Dużo mniej atmosfery.
 13. Kupowałem do firmy obiektywy, body Canona (760), filtry itp. Pierwszy zakup według maili w 2008 u nich zrobiłem. Zawsze było OK. Podobnie jak sklep Fotozakupy w Tarnowskich Górach, pierwsze zakupy w 2012.
 14. Mateusz, przez filtr IR 1800 nm nie da się nic zarejestrować przy typowej kamerce o typowej czułości kończącej się za 1000 nm. Poniżej przykład czułości ZWO 178 MM. Już 950 nm jest ciemne.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.