Jump to content

riklaunim

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  3278
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by riklaunim

 1. Baader ASBF - AstroSolar w gotowej oprawie: https://rk.edu.pl/pl/baader-asbf-filtry-astrosolar-w-gotowej-oprawie/

  1. AlanWake

   AlanWake

   Cześć @riklaunim, z tego co widzę na stronie DO, dostępne są 3 wersje (w zależności od przeznaczenia): ASBF, ASSF i ASTF, i najdroższa (największa) ASTF 280 mm kosztuje 499 zł.20150305_163223_754070(3).jpg

  2. riklaunim

   riklaunim

   to się zaraz zaktualizuje. TS zaszalał z cenami

  3. RMK

   RMK

   Patrząc na ceny tragedia - wolę odmiany -OP czyli ASTF-OP, ASSF-OP oraz ASBF-OP

 2. Jeszcze kabel HDMI do ekranu, który też wymagałby zasilania. Tablet chyba prościej. Albo desktop-tablety Pipo https://www.aliexpress.com/item/4001035554180.html
 3. Testowałem trochę sprzętu na tablecie z Win 8.1 co miał poprzednią generację tych Atomów. Działać działało. Ten dongiel trzeba podłączyć do monitora... więc może tablet z windowsem? Nie licząc nowych od Chińczyków na Allegro jest sporo refurbishów czy wyprzedaży Medion Akoya z tymi Atomami lub podobnie. Tak, da się. Są też wyprzedaże "Niemiec płakał jak przeceniał": https://allegro.pl/kategoria/laptopy-491?string=medion akoya&order=d&bmatch=baseline-product-cl-eyesa2-engag-dict45-ele-1-4-0513&offerTypeBuyNow=1&stan=nowe&stan=powystawowe&stan=odnowione przez sprzedawcę&price_to=700 Plus inne marki.
 4. to raczej powinna być oddzielna od stackowania czynność, zobaczę co tam mają. Puszczałem to też przez registaxa by sprawdzić czy to nie artefakty od darka czy bad pixel map ale wyszło to sami. Poza tym ten zestaw łapie gradienty od miejskiego oświetlenia dość skutecznie. Później dorzucę darka i surowy stack.
 5. A to coś zmieni? surowe klatki to mają.
 6. ToupTek ATR3-16000, ta sama matryca co w ASI1600 (Panasonic). Dark, bez flata/biasa, te z mocno ściętym tłem przeszły przez usuwanie gradientu w IRIS (trochę za mocno wyciąłem, ale i tak trochę pasiastych artefaktów jest na zdjęciu przy mocnym wyciągnięciu).
 7. 120 x 60s, Baader neodym, RedCat 51, ToupTek kolor (1600): Pełna klatka:
 8. ale kamera kolor Ogólnie planuję, potrzebna dobra faza, czyste niebo... i żeby nie był za wysoko wtedy Poza tym pewnie kamerę muszę zmienić bo na bin 1 ma za małe piksele a na bin2 za szybka nie jest. wystawiam X godzin przed. Prądów termicznych to to w tubie nie ma bo za bardzo tuby nie ma. Gdybym trzymał na balkonie to by się grzał w dzień.
 9. Powinien poprawiać kontrast, potencjalnie też podwójny filtr polaryzacyjny. Są różne podejścia do tego.
 10. Do obserwacji wizualnych tak, do fotografii już niekoniecznie (może robić za filtr IR/UV cut + docięcie niebieskiego jak ktoś potrzebuje).
 11. Parę uzbieranych fotek. Łańcuch Markariana z zeszłego tygodnia (RedCat51) oraz Jowisz i Saturn z dzisiejszego poranka nisko nad horyzontem (14" DK): Oraz szybki test kamery "mikroskopowej" (HDMI / DirectShow), L bez ADC, ekspozycja automatyczna (wygląda że da radę EAA dla Układu Słonecznego, może też nagrywać klipy bez udziału PC):
 12. 3 gwiazdy mogą dać najwyższą dokładność ale też potencjalnie spory błąd - to lubi mocno rozstrzelone gwiazdy plus można go wprowadzić w błąd luzami czy czymś podobnym. To co ja zazwyczaj robię to align na 1 gwiazdę blisko fotografowanego obiektu.
 13. Większość Barlowów dostępnych na rynku będzie dodatkowo absorbować część UV przez powłoki i typ szkła. UV aż takie ciemne nie jest, ale jeżeli taka optyka zacznie absorbować to krotność ekspozycji szybko wzrośnie. Np. z Meade TeleXtenderem 2x czas ekspozycji dla niebieskiego filtra RGB wzrósł o 3,76x ale dla filtra UVenus - 6,22x. Barlow z topionej krzemionki (o mniejszej krotności) odpowiednio zwiększył czas ekspozycji B o 2x a UV o 2,28x więc różnica jest. Moje stare testy: https://rk.edu.pl/pl/topiona-krzemionka-kontra-szklo-ciag-dalszy-wenus-w-ultrafiolecie/
 14. SBIG - weźmy Sony CCD, ICX-814, co już jest np. w kamerach Atika, a których Sony już nie robi. Zamiast USB3 użyjmy USB2, no i dorzućmy "scientific" - $4700. Plus pochwalmy się tym użytkownikom indywidualnym poprzez social media....

  1. MateuszW

   MateuszW

   Ehh, SBIG zawsze kojarzył mi się ze staromodnym podejściem i technologią oraz ultra wysoką ceną. Nie wiem czy oni zamierzają przetrwać próbę czasu.

  2. wiatr

   wiatr

   bardzo dobry trend, popieram jakby coś to mam zenita tanio sprzedam powiedzmy 1000$ :D

 15. Ostatnio wiele firm i resellerów wprowadza do sprzedaży filtry dual-bandowe więc może ceny zaczną spadać na stałe
 16. W przypadku CMOSów część elektroniki jest zintegrowana z matrycą (np. ADC) i projektant kamery nie może nic na to poradzić. Amp glow zaś pojawia się bo ta elektronika jest włączona w trakcie ekspozycji i powoduje zakłócenia. Mechanizmy "sprzętowej" redukcji amp glow jakie pojawiły się już jakiś czas temu w kamerach ZWO oraz QHY starały się wyłączać lub usypiać część elektroniki matrycy na czas ekspozycji (co pomaga ale nie zawsze działa idealnie bo nie wszystko da się zrobić). Potencjalnie inni producenci mogą mieć inne projekty (Panasonic w istniejących kamerach, GSense w QHY), ale i tak CMOSy integrują elektronikę co jest podstawą do problemów tego typu.
 17. Z tego wyjdzie ci fragment niebieskiego bo IR/UV cut wytnie też UV. #47 trzeba łączyć z filtrami Schotta. Obecnie na rynku jest też więcej dedykowanych filtrów UV co może pozwolić na znalezienie czegoś w dobrej cenie. UV można też użyć na Marsie czy Jowiszu, ale nic drastycznie innego filtr ten nie pokaże.
 18. Chodzi o nocną stronę. Okno emisji z powierzchni jest wokół 1010nm,
 19. Tyle że UV + Podczerwień to nie jest światło widzialne, fotografia w fałszywych kolorach wykonana za pomocą tych kanałów nigdy nie da tego samego co pasmo wizualne, szczególnie że tam warstwa chmur nie pokazuje żadnej struktury.
 20. Są też filtry interferencyjne longpass 1000nm w powyższych sklepach lub stare RG1000. Testowałem jedno krzemowe "okno" z UQG i nawet przepuszczało trochę w podczerwieni, ale raczej dłuższe długości bo nocnej strony nie było widać.
 21. Omega Optical na ebay (Bjomejag), Thorlabs, przeceny na Edmund Optics. Drogie, ale wysokiej jakości robi też Chroma (oferują też filtry Astro). No wtedy
 22. Jeżeli będziesz w stanie odciąć od teleskopu świecące obok Słońce to może (najlepszy efekt to fotografowanie w momencie złączenia dolnego). Najlepiej jeszcze z wąskopasmowym 1010nm filtrem
 23. Można też robić rzędu 20-100ms z różnymi kombinacjami gainu. Ja ustawiałem na lekko prześwietlony obraz z wysokim gainem, nagrywałem klip a potem stack prze-ostrzałem i wyciągałem poziomami itp. Podobnie można wyciągnąć wewnętrzne księżyce Jowisza (Amaltea).
 24. Trochę dziwne że to jest na bazie germanu (on raczej znacznie dłuższe fale obsługuje). Jeżeli to rzeczywiście jest 1000nm ~longlass to się nada - można próbować nocną stronę jak i samą tarczę potencjalnie czy coś pokaże.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.