Jump to content

JSC

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  2029
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1031 Excellent

About JSC

 • Rank
  Syriusz

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Gdańsk/Słupsk
 • Sprzęt astronomiczny
  refraktor Vixen 80/1200 (EQ Vixen NP), pryzmat Vixen, Zoom Vixen LV 8-24, Kellner Daiichi Kogaku 40mm, RKE Edmund 28,7mm, RKE Edmund 8mm, Abbe Circle T 6mm, Abbe Circele V 12mm, BCO 10mm. Lornetka 20x60 TENTO. Kamerka Neximage5.

Recent Profile Visitors

5240 profile views
 1. To jednak nie jest taka zwykła grypa, skoro mamy z jej powodu kilkaset zgonów dziennie tylko z jednego regionu we Włoszech. Z ludźmi to tak jest - jak nie zobaczą stosu trumien, to wszystko OK, ale potem totalna panika.
 2. Sorki, ale tak mi się skojarzyło z lupą...
 3. Niby dlaczego Mars ma wymagać większej apertury niż Jowisz czy Saturn, a nawet Księżyc? Ludziska są chyba przewrażliwieni przez poprzednią opozycję, gdzie rzeczywiście słabo było cokolwiek zobaczyć. Ale przy w miarę normalnych opozycjach struktury powierzchni zobaczysz nawet w SkyLuxie 70/700.
 4. Cześć Niestety bez żadnej wiedzy nie ma sensu kupowania teleskopu. Najpierw wiedza o astronomii, potem wiedza o teleskopach, a na końcu zakup teleskopu. Zacznij od zakupu jakichś książek, powertuj internet... Ps Znowu Levenhuk...
 5. Chłodzisz do temperatury punktu rosy, a grzałką utrzymujesz temperaturę punktu rosy.
 6. Najlepiej mocno nie zaciskać - tylko tyle, aby nie ruszały się soczewki. ale czasem przy skopanej optyce mocne zaciśnięcie soczewek poprawiało mi obraz (gwiazdę). Nie wiem dlaczego tak było, ale tak było
 7. Nie chodzi o odległość miedzy soczewkami. Ta wbrew pozorom nie jest aż tak bardzo istotna. Chodzi o naprężenia wewnętrzne w soczewkach lub ewentualnie ich figurę.
 8. Niestety nie. Wszystkie soczewki sa lekko "mimośrodowe" i trzeba potem je mozolnie ustawiać, jesli nie ma znaczników. Złe ustawienie skutkuje astygmatyzmem. Ale bez paniki - tutaj masz jak się je ustawia (na przykładzie SkyLuxa): https://www.michalbemowski.pl/astronomia/sprzet/skylux.html Sam kiedyś kręciłem soczewkami w takich SkyLuxach i rzeczywiście przynosiło to bardzo widoczne efekty. PS Nawet siła zacisku pierścienia ma bardzo istotne znaczenie dla dawanych obrazów.
 9. Moim zdaniem to nie jest dobry pomysł na budżet obywatelski. Zamiast obserwatoriów powinny powstawac wytyczone miesca, gdzie mozna sobie rozstawic sprzęt, gdzie można wyłączyć oświetlenie, z jakąś mała infrastrukturą. To byłoby rzeczywiście dla obywateli interesujacych się obserwacjami astronomicznymi. Obserwatorium w dokładnym tego słowa znaczeniu, powinno być placówą oswiatową/naukową, finansowana z budżetu szkolnictwa. BTW W Słupsku pomimo zaawansowania projektu, tez niestety czar prysł....
 10. Jesli miałes GSO12" to co Ci w nim przeszkadzało? Oglądałes w nim np. Jowisza? Co z nim było nie tak?
 11. Testy testami, ale tez od razu zakup nowych okularów i kątówki (pryzmatycznej). Obawiam się, ze do EDka (a chcę raczej tego 102 f/11) bez Baadera-Zeissa sie nie obejdzie. Pryzmat Vixena fajnie współpracuje z achromatem, ale z EDkiem może być inaczej, bo ma zupełnie inna korekcje kolorów. PS Jak koronowirus zobaczy w domu nowy telskop, to dopiero będzie szalał
 12. Bo mają to feralne małe lustereczko na wlocie (a niektóre wcale nie takie małe).
 13. No aberracja sferyczna - fakt ... lepiej jak dublet 100mm ma powyżej f/10. To trudno przeskoczyć w dublecie. No chyba, zeby ktos dał szkło FPL53/F2 , ale wtedy byłaby abera chromatyczna.
 14. A nie nie..., EDek 100 f/9 jest ponoc jak achro 100 f/18, wiec spełnia ten standard. Swoja drogą podobnie jak triplet100 f/6... Z EDkiem 120 f/7 moze byc juz gorzej,... jest gorzej... Nie mówię, że 120ed f/7 jest zły... no powiedzmy, ze jest bardziej uniwersalny :)
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.