Jump to content

JSC

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  2045
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1052 Excellent

About JSC

 • Rank
  Syriusz

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Gdańsk/Słupsk
 • Sprzęt astronomiczny
  refraktor TS 102/1122ED, refraktor Vixen 80/1200 (EQ Vixen NP), pryzmat Baader-Zeiss T2, pryzmat Vixen 1,25", Zoom Vixen LV 8-24, Kellner Daiichi Kogaku 40mm, Kellner Circle T 25mm, RKE Edmund 28,7mm, RKE Edmund 8mm, Abbe Circle T 6mm, Abbe Circele V 12mm, BCO 10mm, Takahashi Abbe 4mm. Lornetka 20x60 TENTO. Kamerka Neximage5.

Recent Profile Visitors

5719 profile views
 1. Nie lubię AZ, nie znam sie, mało nim obserwowałem, ale sie wypowiem :] Mikroruchy w AZ to moim zdaniem "lekkie" nieporozumienie.
 2. Oczywiście, że zależy. No może jedynie rozdzielczość, liczona li tylko ze średnicy teleskopu nie zależy, ale jak się wgłębić w to zagadnienie, to okazuje się, ze nie jest to takie jednoznaczne i proste.
 3. Obraz w 80mm będzie miał mniejsze aberracje, ale będzie ciemniejszy i będzie miał mniejszą rozdzielczość.
 4. No faktycznie - mogliby zadbać o trochę więcej realizmu, nawet ten Dragon to taki plastik-fantastik A miało być tak pięknie....
 5. To może tak trochę hejtersko. 1. Nie wierzę, ze SW 120ED ma zero aberracji sferochroamtycznej, no chyba, ze testy były robione dla konkretnego miejsca na soczewce (myślę o znanych testach pana Rohra). 2. Nie wierze, ze Mak-Newton jest najwspanialszą konstrukcja wszechczasów (wiem, ze sie narażam ). Dobre opinie o tych konstrukcjach mogą wynikać po prostu z dobrej jakości, dobrego wykonania tych teleskopów. 3. Wierzę, ze triplet LZOS to wspaniała konstrukcja. Jest niemalże tym cudownym teleskopem spełniajacym wszystkie warunki, jak: US, trochę DS , mobilność, czas chłodzenia, nie trzeba sie martwić o kolimacje... ale cena nowego LZOSA 115/805 poraża. 4. TS 115/800 to klon Kasai Blanca. Świetny teleskop (patrz podobnie jak wyżej), ale od wersji numer 2. Cena jest wysoka, ale śmiesznie mała w porównaniu do podobnego LZOSa. Nawet zastanawiałem się ostatnio nad nim, ale ostatecznie wybrałem planetarnego TS 102/1122ED. 5. APO ze stajni Takahashi... na pewno dobre, ale drogie, ale co dobre musi być drogie... chociaz nie wiem czy warte swej ceny. Podobnie rzecz się ma z rasowymi Vixenami. Brakuje w tym zestawieniu dobrych Maków a i pewnie SCTków (o których wspomniano powyzej).
 6. Wszędzie piszą, ze EXOS2 ma nogi 1,5". Ale za to ma podwójne zaciski na nóżkach
 7. SW EQ 3.2 ma stalowe nogi 1,75"? szukam info po sklepach i nie mogę znaleźć.
 8. To jest kluczowe stwierdzenie! Po przysłonieciu rozdzielczośc maleje, ale zmniejszają się aberracje. Bez przysłonięcia aberracje niweczą rozdzielczość (szczególnie przy gorszym i średnim seeingu, który nakłada się na aberracje). Czyli po przysłonięciu mamy ładniejszy obraz o takim samy uszczegółowieniu (generalnie, bo jest jeszcze wiele innych małych niuansików). De facto w postrzeganiu szczegółów liczy się długość ogniskowej przy rozsądnych średnicach - aperturach (zakładając oczywiście ta sama konstrukcje i jakość wykonania teleskopu). Wiem, ze dla niektórych to jeszcze jest szokujące stwierdzenie , ale tak jest i widzę, ze inni to potwierdzają.
 9. Jak dokupi "trzymadełko" do smartfona, to zostanie już tylko stówka https://teleskopy.pl/Orion-SteadyPix-EZ-uniwersalny-adapter-do-smartfonów-(-05347)-teleskopy-4138.html
 10. Jeżeli okrąg stanie się w jakichś warunkach bezwartościowy, to wygra wielokąt. Vide sześciokątny wir na Saturnie, vide niektóre kratery na Księżycu zbliżone do sześciokąta... vide plaster miodu.
 11. Jest dość nisko nad horyzontem, wiec seeing musiałby być jakis superidealny. Z drugiej strony ze zdjęć widać, że czapa polarna jest obecnie bardzo duża, wiec moze i błyska na biało na tle czerwonej tarczy. Trzeba sprawdzić samemu EDIT Dyspersja atmosferyczna może mocno przeszkadzać w dojrzeniu tej białej czapy...
 12. To takie? https://teleskopy.pl/Orion-SteadyPix-EZ-uniwersalny-adapter-do-smartfonów-(-05347)-teleskopy-4138.html Kupiłem takie kilka tygodni temu, ale jeszcze nie próbowałem. W każdym razie jakość wykonania tego mocowania jest niesamowita.
 13. ^^ Piękne szczegóły, piękny klimat. Ładne! I do tego z komóry? Przez okular? PS Obróć je, bo leży na boku
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.