Jump to content

JSC

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  2866
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1547 Excellent

About JSC

 • Rank
  Syriusz

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Gdańsk/Słupsk
 • Sprzęt astronomiczny
  Aktualnie
  Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700.
  Newton: SW 200\1000
  Maksutow: Bresser 100/1400

  Montaże EQ: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3.

  Pryzmaty: Baader-Zeiss T2, Vixen 1,25", Amici Omegon,

  Okulary: Zoom Vixen LV 8-24, Kellner Daiichi Kogaku 40mm, Kellner Circle T 25mm, RKE Edmund 28,7mm, RKE Edmund 8mm, Abbe Circle T 6mm, Abbe Circele V 12mm, BCO 10mm, Takahashi Abbe 4mm i inne...

  Lornetka 20x60 TENTO.
  Kamerka Neximage5.

Recent Profile Visitors

9436 profile views
 1. Zalezy jak zdefiniujesz dysk Airego. Jesli go zdefinijujesz jako pojedyncza plamkę to np. taki układ juz nie będzie dyskiem Airego. Bedzie dwoma dyskami Airego. Bo przeciez dysk Airego wygląda tak: Ale my tu juz wtedy wchodzimy w zagadnienia terminologii prawników, a nie naukowców
 2. Szkicowanie Ksiezyca widzianego gołym okiem to świetna sprawa. Samo w sobie jest ciekawe, ale takze jako ćwiczenie przed szkicowaniem planet. Tez ostatnio sie gapiłem dłuższy czas gołym okiem na Ksiezyc. Inaczej się go widzi, jak się wie co gdzie jest i czego wypatrywać.
 3. Na układzie elektronicznym są, a na Ksiezycu ich nie ma? Moze powietrza potrzebują do oddychania, albo za gorąco jest im tam na Ksiezycu (lub za zimno w nocy) i już wszystkie wymarły pozostawiając po sobie tylko zwłoki bez prazków? Na powaznie - oczywiscie, ze dyski Airego są widzialne na zdjeciu Księzyca. Kazdym zdjeciu. Ale nie muszą być widoczne prązki wokół plamek, bo prazki są widoczne wtedy, gdy plamki są bardzo jasne i na ciemnym tle. Te dyski nakładaja się na siebie tworząc nieregularne plamki (lub linie) - nie jest tak że są jeden obok drugiego. W/g tego
 4. Obiecane dyski Airego w skali zdjęcia. Jeden dysk jasny drugi ciemny. Chyba jakos tak by to było... i chyba sie zgadza.
 5. Ja w przeciwieństwie do kolegów uważam, ze jest sensowne i mozesz kupic mały teleskop o aperturze 70mm, bo to nie od apertury zalezy zniechęcenie do astronomi, tylko od zainteresowań. Opticona bym jednak odradzał. Jak chcesz oglądać Księzyc i planety to weź uzywanego astromastera70/900 z allegro - jest za trzy stówy. Mozesz tez kupić sama tubę 70/900 z Astromaniaka - jest za stówę (moja była o bardzo dobrej optyce i mechanice - Bresser Lyra) i osobno jakiś lepszy montaż pod przyszłościową wymiane tuby. Montaż jest bardzo ważny, aby tuba stabilnie sie trzymała i wykonywała odpowiednio deli
 6. O tak! Ona jest mocno poszerzona - niemal na szerokośc pobliskiego kraterka o średnicy bodajże 3,5km, czyli o średnicy katowej ok. 2". Ona składa sie tam z ciemnego pasa cienia po jednej stronie szczeliny i jasnego pasa nasłonecznionego po jej drugiej stronie. Tam jest jeszcze sprawa pikseli kamerki, ale chyba było ich wystarczająco dużo - zaraz policze. W wizualu wyglada to bardzo podobnie jak na tym zdjeciu zrobionym tym teleskopem. Chciałbym podkreślić, że literka delta wyodrębniona szczelinkami z kraterkiem w srodku jest widocznma w obserwacjach wizualnych refraktorem o aperturze 80m
 7. Na pewno zobaczymy rozpadlinę na Księżycu o szerokości 0,7km (ok. 0,4" jesli dobrze liczę) refraktorem o teoretycznej rozdzielczości w/g kryterium Raylegha wynoszącej 1,75" (bez pasków bocznych )
 8. No tak... Na początek ten będzie dobry
 9. Ja mam cały arsenalik ogniskowych i do tego zooma. Zawsze dobieram powiększenie pod konkretny obiekt a nawet pod konkretny szczegół w zależnośsci od warunków. Wychodzą mi naprawdę różne źrenice od ok. 0,4mm do 1mm na US przy refraktorach (EDku i długim achro). Przy Maku i Newtonie jest to gdzieś od 0,8 do 1mm, ale przyznam, ze nie wiem jaką dokładnie Mak ma ogniskową z danym okularem i kątówką. Co do seeingu - ja tez najpierw wychodze i patrzę czy gwiazdy nie mrugają. Jak mrugają to zwykle odpuszczam obserwacje.
 10. Nie wiem jaki tam jest dekiel z przodu, ale chyba go całkowicie zdjąłeś?
 11. Od jakiej soczewki? Włoż tylko okular z napisem H 20mm. Wszysko inne wyciagnij.
 12. Moze za blisko masz obiekt, który obserwujesz. Zobacz na czyms oddalonym o 100...200 metrów
 13. Kogo to nie interesuje, to po prostu tego nie czyta i tyle :) Tylko niech później się nie wymądrza, ze czegos tam nie widać, skoro o tym nic nie wie.
 14. W sumie to tu nie ma nic do gdybania. Bo wszystko jest juz dawno znane, obejrzane i obfotografowane. Ot taka pierwsza lepsza fotka z internetu. https://smallpond.ca/jim/misc/resolution/airy/ Jeśli dysk Aiego ma duzą energie to pojawią się prazki, jesli ma małą energie to tych prążków/pierścieni nie zauważymy. Prążków tez w wielu wypadkach nie zauwazymy jak tło mamy jasne a nie zupełnie czarne. Duzo zalezy od energii w pierścieniach, a ta zależy od jakosci optyki i od obstrukcji centralnej.
 15. No niestety nam nie było dane korzystac z takiej optyki (szczególnie lata 80te zaważyły), stąd ogólna niewiedza o jej możliwościach.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.