Jump to content

JSC

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  2290
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1173 Excellent

About JSC

 • Rank
  Syriusz

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Gdańsk/Słupsk
 • Sprzęt astronomiczny
  Aktualnie
  Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700.
  Newton: SW 200\1000
  Maksutow: Bresser 100/1400

  Montaże EQ: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3.

  Pryzmaty: Baader-Zeiss T2, Vixen 1,25".

  Okulary: Zoom Vixen LV 8-24, Kellner Daiichi Kogaku 40mm, Kellner Circle T 25mm, RKE Edmund 28,7mm, RKE Edmund 8mm, Abbe Circle T 6mm, Abbe Circele V 12mm, BCO 10mm, Takahashi Abbe 4mm.

  Lornetka 20x60 TENTO.
  Kamerka Neximage5.

Recent Profile Visitors

6641 profile views
 1. Kupię minimum 100mm achromata minimum f/15. Najchętniej Photon f/17, Vixen 102L (f/15), Antares f/15, Edmund f/15, Unitron f/15, Polarex itp...
 2. Jakaś tam szara plamka na Marsie majaczyła, ale tak słabo, ze właściwie nie wiedziałem co to jest, dlatego pobiegłem do kompa i... szok! Nie jestem pewien czy inne programy dobrze pokazują planety. Z doświadczenia wiem (z dawnych czasów), ze Jowisza to chyba tylko Calsky dobrze pokazywał... Jakie macie zdanie o SkySafari - dokładnie pokazuje planety? PS Kraterek w Plato jeden środkowy i momentami drugi - ten podwójny (w 102mm EDku f/11). Ale u mnie było dość spore zamglenie, a seeing taki tam sredni.
 3. Chciałem zobaczyć co tam dzisiaj widziałem na Marsie no i... się zdziwiłem...
 4. Wszystko fajnie, tylko że Polska kupuje za ciezkie pieniądze ten lek,a jego sutecznośc podważana jest juz od samego poczatku... W minionych miesiącach zamówiliśmy ok. 80 tys. dawek leku remdesivir, który wspomaga leczenie COVID-19, a w kolejnych miesiącach zamówimy po 20 tys. dawek - poinformował premier. https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1493904,morawiecki-w-magazynach-jest-jeszcze-ponad-2-tys-respiratorow-z-chlodni-wyjechal-lek-remdesivir.html Oby to nie był "Miś"
 5. A ten remdesivir to w końcu działa czy nie działa? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała w piątek 20 listopada nową rekomendację przeciwko stosowaniu leku remdesivir u pacjentów z koronawirusem. "Zebrane dowody nie wykazały żadnego znaczącego wpływu na śmiertelność, potrzebę mechanicznej wentylacji pacjentów, czasu zdrowienia, czy innych ważnych dla pacjentów wskaźników" Czytahttps://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/aktualnosci/news-who-wydala-nowe-zalecenia-w-sprawie-leku-remdesivir,nId,4867121 10 tysięcy za kurację jednego pacjent
 6. Zobacz jaki szeroki jest rynek lekarstw (drobnym druczkiem "suplementów diety"), które kompletnie nic nie dają. Typowym przykładem "lekarstwo" na stawy - na bazie kurzych jajek... nota bene zakazane w USA, a w Polsce szeroko reklamowane. Nadzieja, że amerykańskie organizacje niezwiązane biznesowo z koncernami nie przepuszczą tego. Chociaż kasa jest tak wielka do zarobienia, ze życie można za nią oddać
 7. W danej chwili siła odsrodkowa chyba tez jest (nie mozemy zakładać, ze akurat tam jest płasko ). Prędkość lokomotywy (w aspekie składowej z predkością kątową Ziemi) na danym równolezniku regulujesz sobie po prostu kątem. Czyli chyba tak: Fop''' = 70000 * (158+x)^2 / 6370000 = 374 , gdzie x to potrzebna prędkość lokomotywy. Fop"= (158+x)^2 = 34034 x=26,48m/s Czyli teraz kąt: cos(26,48\33)=36,6* odchyłki od kierunku wschodniego. PS Ale i tak uważam, że ten, kto wymyslił to zadanie popełnił błąd w swoich obliczeniach co do tych 100N (bo miało być
 8. No to wtedy tak W zadaniu mamy konkret, ze w Tromso - nie wiem dlaczego zasugerowałem się, ze 100N ma byc stałe
 9. Przecież jak lokomotywa pojedzie po skosie, to będzie sie zbliżac do równika, dlaczego więc przyjmować jeden równoleżnik. Poza tym to bedzie stały przyrost prędkości. Im dalej na południe tym wieksze oddziaływanie, bo masz kwadrat prędkosci we wzorze. EDIT Moze gdyby lokomotywa poruszała sie po jakiejś linii krzywej to dałoby sie utrzymac stałą 100N, ale to jest na pracę doktorancka, a nie dla maturzysty.
 10. Popatrz - masz prędkość 158 - znaną. Ale przeciez nie znasz predkości obrortowej kuli z miejsca gdzie dąży lokomotywa. Tego zadania nie da sie rozwiazac wektorowo, bo wyjdzie, ze pociag stoi w miejscu.
 11. Przy rozwiązywaniu jazdy na skos, trzeba sobie odpowiedziec na pytanie co bedzie gdy bedziemy jechali dokładnie na północ lub na południe. Nic (pomijając siłe odśrodkową wynikającą z predkosci lokomotywy)? Czyli będziemy przeczyć fizyce. Chyba trzeba już dać sobie spokój z tym zadaniem, bo wydaje mi się, ze intencje autora zadania były dobre, ale coś poszło nie tak - "szyny były złe" jak mawiał klasyk
 12. 5. znając ten rzut oraz całkowitą prędkość lokomotywy z definicji funkcji cosinus obliczamy kąt między kierunkiem wschodnim, a kierunkiem ruchu lokomotywy Czyli zmienia sie nam siła odśrodkowa... Ale liczcie razem ze mną - zobaczymy co wyjdzie. Czy wszyscy są zgodni co do promienia równoleżnika Tromso?
 13. No liczmy po kolei 1. Mnie wyszedł promień równoleżnika na szerokości Tromso (69,8*) zaznaczony u Ekologa literką "x"=2200km , stąd obwód 13823km. Czy tak?
 14. Cholera... chyba nie umiem w kalkulator. Nie wychodzi ;/ Wieczorkiem jeszcze raz do tego podejdę :D
 15. Może wróci i nam pomoże :D
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.