Jump to content

Adam D

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  11
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

3 Neutral

About Adam D

 • Rank
  Alderamin

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. W 1918 roku mieliśmy najjaśniejszą gwiazdę nową w historii - V603 Aql. Odkrył ją Zbigniew Laskowski, lekarz. Tu link do źródła: https://en.wikipedia.org/wiki/V603_Aquilae Z kolei VSX podaje jako odkrywcę G. N. Bowera.
 2. Moje gratulacje. Wspaniały obiekt ustrzeliłeś!
 3. Moje gratulacje! Odkrycia rzadkich typów zmiennych naprawdę robią wrażenie. No i te zaćmieniowe z ogromnymi amplitudami - niebywale atrakcyjne.
 4. Gratuluję odkryć!:) Gratuluję również szczęśliwej ręki. W moim przypadku, po przejrzeniu na "chybił-trafił" pewnie około 250 obiektów, udało się odnaleźć 3 gwiazdy zmienne, ale już skatalogowane. Tak więc ta metoda mi nie służy. Póki co, wolę szukać własnym sprzętem. Wydaje mi się, że przy szukaniu nowych zmiennych za pomocą np. Aladin Lite i ankiety na stronie ASAS-SN, trzeba mieć jakąś dodatkową zasadę, która pozwala selekcjonować sprawdzane obiekty, np. sprawdzamy głównie te słabsze i czerwone. W ten sposób rosła by szansa na znalezienie gwiazd typu SR, M itp.
 5. Moje gratulacje. Kiedyś pisaliśmy o możliwości poszukiwania gwiazd o rzadkich typach zmienności, a zwłaszcza typu RCB. No i udało się Warto by teraz trochę poobserwować tą nową gwiazdę.
 6. Doskonała precyzja wykresów. Aż miło popatrzeć Ciekawe, czy można gdzieś znaleźć diagram O-C dla tej zmiennej, choć niewykluczone, że to obiekt stosunkowo niedawno odkryty i wykres byłby bardzo ubogi.
 7. Jeśli ktoś z kolei byłby zainteresowany działalnością TOS, to podaję aktualną stronę: http://www.tos-sun.blogspot.com/ A co do naszych dzisiejszych kłopotów z pobieraniem biuletynu - pierwszy raz coś takiego się zdarzyło. Mimo pewnego zakłopotania tą sytuacją, traktujemy ją jako dobry omen
 8. Zainteresowanie Proximą (i mam nadzieję konkursem) jest na tyle duże, że przekroczony został dzisiaj limit transferowy na stronie biuletynu. Jeśli ktoś miał dziś problem z pobraniem Proximy, powinien spróbować jutro.
 9. Zapraszamy do udziału w słonecznym konkursie Towarzystwa Obserwatorów Słońca ogłoszonym na łamach najnowszej Proximy. Szczegóły konkursu można znaleźć tutaj: http://www.astronomi...l/proxima19.pdf Liczymy na liczne zdjęcia i szkice
 10. Wpadły mi kolejne pomysły do głowy: Mira, Cursa, Achernar, Izar, Uranus. Myślę, że pomysły najbardziej patriotyczne już padły, wobec tego proponuję jakieś bardziej neutralne nazwy
 11. Pierwszym pomysłem, jaki mi przyszedł do głowy to "Zodiak". Nazwa ta jak najbardziej kojarzy się z astronomią, no i są w zapasie nazwy wszystkich 12 (czy nawet 13) konstelacji,a do tego symbole graficzne od wieków używane w astronomii. Fakt, że Zodiak może się kojarzyć z przestępczością, ale myślę, że pomysł nie jest najgorszy.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.