Jump to content

bajastro

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  841
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

2,358 Excellent

About bajastro

 • Rank
  Wega

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Mielec
 • Sprzęt astronomiczny
  Teleskopy: APM APO 107/700, Newton SW 8" f/4
  Montaże: AZ4, HEQ5 belt mod
  Kamery: QHY163M, ASI 120MINI
  Spektroskopia: SA100, SA200,
  spektrometr szczelinowy Low Spec 2 (siatki: 300 i 1800 l/mm)
  Filtr fotometryczny r'
  Lornetka Nikon Action 10x50 EX

Recent Profile Visitors

4,457 profile views
 1. Wczoraj przeprowadziłem test współpracy spektrografu Low Spec z refraktorem APO 107/700. Łatwo nie było, żeby wostrzyć obraz potrzebowałem extendera 2" z gwintem T2, brakło wyciągu, a z kątówką dielektryczną 2" nie dało rady, po prostu obrócła się pod takim ciężarem. Potem niezsynchronizowany szukacz, itd. Zeszło przynajmniej 2 godz. na ustawienie setupu. Profile linii wodorowych z serii Balmera w widmie Syriusza: H-alpha - po prostu piękny profil H-beta: H-gamma: H-delta i H-epsilon Do analizy wybrałem najlepsze wizualnie klatki z serii (2 stacki nie złożyły się poprawnie).
 2. Jaką polecacie lutownicę w cenie do 100 zł (lub trochę więcej jeśli warta)?

  1. Show previous comments  7 more
  2. Kubiłan

   Kubiłan

   To nie jest lutownica do SMD, tylko do THT. SMD lutuje się gorącym powietrzem :)

  3. lkosz

   lkosz

   @Kubiłan no chyba że lutować SMD "falą" :) dużo topnika, kropla lutowia na gruby grot i przeciągasz płynnym ruchem po nóżkach scalaka. Wylutowanie scalaka SMD bez hotaira to już wyższa szkoła jazdy. Zresztą tak samo kilku dużych scalaków THT bez rozlutownicy :D

  4. bajastro

   bajastro

   Dzięki Wam, znajomy elektronik również polecił stację zhaoxin 936 jako taniego przyzwoitego chińczyka do "okazjonalnego" lutowania.

 3. Pilnie potrzebuję starego chroma instalkę offline, najlepiej sprzed 2 lat, zaktualizował się i jak otworzę więcej zakładek to zżera całą pamięć i jak zawiesi komputer to pojawia się czarny ekran.

  1. Kubiłan

   Kubiłan

   Polecam firefoxa. 

   Jeżeli nadal wolisz szpiegującego zżeracza ramu to tutaj znajdziesz interesującą Cię wersję: http://www.oldversion.com/windows/google-chrome/

  2. bajastro

   bajastro

   Dzięki, zainstalowanie odpowiednio starszej wersji pomogło :D

 4. Atlas generalnie spoko, ale denerwuje mnie w nim układ map w deklinacji a przyzwyczajony jestem do tradycyjnego rozmieszczenia arkuszy wg rektascensji. Mam starszą wersję.
 5. @Rybi co należy rozumieć przez geocentryczną długość fali? Ja swoim zestawem mogę obserwować fragment spektrum (konkretne linie spektralne). Wyznaczanie prędkości radialnych będzie możliwe po dodaniu modułu kalibracyjnego, jeszcze go nie zrobiłem, ale @jolo już ma gotowy.
 6. @Rambo75 i @Krzysiek_S również gratuluję obserwacji
 7. Widziałem zdjęcia na DO, że w czwartek były najlepsze warunki. Keprnik, zbliżenie na Tatry przed wschodem Słońca: Chwilę po wschodzie Słońca widoczność znacznie się pogorszyła (Tatry jeszcze widać): Jakąś godzinę później najwyższe partie Wysokiego Jesionika były już w chmurach. Noworoczne Karkonosze ze Śnieżką z Pradziada, odległość ok. 130 km: Miały być Tatry, ale cały horyzont pełny był chmur, chociaż wschód Słońca bardzo ładny.
 8. Dzisiejsze Tatry wraz z Beskidami z Keprnika (1423 m, Wysoki Jesionik). Dystans 247,8 km do Łomnicy.
 9. W widmach łun dominuje rozproszone światło od wysokoprężnych lamp sodowych z charakterystycznym szerokim i ciemnym prążkiem w rejonie lini Na. W przyszłości zmieni się charakterystyka łun, gdzie dominować będą LED-owe źródła światła z ciągłym widmem. Tego nie wytnie żaden filtr. Widma wysokoprężnych lamp sodowych są łatwo dostępne w internecie.
 10. @Jagho swój spektrograf skolimowałem z grubsza kolimatorem laserowym do Newtonów, najwięcej roboty było z ustawieniem szczeliny, by prążki w widmie były prostopadłe. W mojej skali są zakrzywione, ale to jest normalne zjawisko. Skali nie liczyłem, ale to można obilczyć wykorzystując szerokość szczeliny i wyznaczyć ile pixeli przypada np na 0,7 mm. Potem na to nałóż skalę obrazu z ogniska teleskopu. Ja wpisałem w PHD ogniskową 800 mm bez liczenia i program guidował średnio 2x lepiej jak z zewnętrzną lunetką guidera. Żeby było porządnie to trzeba by wyliczyć nową wartość f tak by końcowa skala w kamerze guidującej się zgadzała.
 11. Jakby ktoś chciał to mam nowszą wersję, przez chwilę była v 5.0 dostępna na stronie autora. Jest znacznie bardziej rozbudowana i bliżej jej do finalnej wersji z 2017 r. Dla mnie to pozycja must have, mniej istotne czy jest w starszej wersji 3, 5 czy wydaniu papierowym. Są też fragmenty widm zrobione sprzętem z górnej półki: Źródło: R. Walker, Spectroscopic Atlas for Amateur Astronomers, Version 5.0, 04/2014 Moje wyskalowane w BASS do podobnego widoku, ciekawe są porównania z tańszymi spektrografami echelle, ca za jedyne 8 tys. eur : Widoczne te same szczegóły na liniach spektralnych. Zapewne odpowiadają poszczególnym poziomom wzbudzenia na cząsteczkach tlenu - rotacje, oscylacje, punkty swobody? Pewnie @Bellatrix lepiej to wyjaśni. Fajna sprawa buszowanie na tej rozdzielczości. Co by było, gdyby w ten Low Spec załadować coś jeszcze mocniejszego? Jak @Adam_Jesion zauważył dla mnie spektroskopia to zaglądnięcie do atomów, cząsteczek i jonów, widać co się dzieje z elektronami. W chłodniejszych gwiazdach są pasma absorpcyjne zawierające cząsteczki 3-atomowe, np. SiC2, można obserwować pasma CH4 w widmach Urana i Neptuna - dostępne już przy użyciu Star Analysera W wizualu też widać linie spektralne, mi się podobają widma jasnych węglówek - ogromne pasma absorpcyjne C2, ale na linię emisyjną H-alpha γ Cas (typ widmowy B0.5IVpe ) też można popatrzeć. Do tego wystarczy zwykły newton do wizula, większym refraktrem też coś tam da radę zobaczyć. Początkującym polecam przejrzenie tego wątku, najlepiej w całości, są tu odpowiedzi na wiele pytań:
 12. RSpec jest płatny, był to pierwszy program, w którym robiłem pierwsze analizy gwiazd węglowych, jak skończył mi się tral to zacząłem szukać alternatywy. Visual Spec nie przypadł mi do gustu, częściowo po angielsku, częściowo po francusku (jak jest teraz nie wiem). Z ISIS nie korzystałem. BASS jest rozwijany, właśnie niedawno pobrałem nową wersję 1.9.7, wcześniej przez ponad 2 lata korzystałem z wersji 1.3 Rev 3, niemal wszystkie moje wykresy są zrobione w BASS, program prosty w obsłudze. Najnowsza wersja posiada moduł pozwalający zrekonstruować obraz Słońca na podstawie skanu w wybranej linii spektralnej. Dostęp ograniczony, trzeba dołączyć się do grupy ( @WielkiAtraktor w tym wątku już podał linka): https://groups.io/g/BassSpectro Gdyby ktoś chciał to grzecznościowo mogę udostępnić (ale to raczej temat na PW). Przykładowe charakterystyki spektralne filtrów astro na podstawie pomiarów Star Analyserem, analizy zrobiłem w BASS:
 13. Ładnie widać zmienną refrakcję. Jaki to filtr IR?
 14. Te książki są całkiem ok. Drugiej pozycji nie mam, ale jest jeszcze: https://www.amazon.com/Spectral-Atlas-Amateur-Astronomers-Astronomical/dp/1107165903 mam starszą wersję z nieco innym tytułem, kiedy była dostępna na stronie autora zanim zdecydował się na publikację. Większość widm jakie zrobiłem Star Analyserami 100 i 200 wzorowałem się na tym atlasie. Oraz: https://www.amazon.com/Imaging-Sunlight-Spectroheliograph-Practical-Astronomy-ebook/dp/B01G4WFQU6
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.