Jump to content

bajastro

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  823
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

2,316 Excellent

About bajastro

 • Rank
  Wega

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Mielec
 • Sprzęt astronomiczny
  Teleskopy: APM APO 107/700, Newton SW 8" f/4
  Montaże: AZ4, HEQ5 belt mod
  Kamery: QHY163M, ASI 120MINI
  Spektroskopia: SA100, SA200,
  spektrometr szczelinowy Low Spec 2 (siatki: 300 i 1800 l/mm)
  Filtr fotometryczny r'
  Lornetka Nikon Action 10x50 EX

Recent Profile Visitors

3,976 profile views
 1. Bardzo ładne. Będzie wersja z opisanymi obiektami?
 2. Jakby kogoś ciekawił sam układ optyczny spektrografu Low Spec 2 wg projektu P. Gerlacha, to narysowałem jego schemat:
 3. Przykładowe fotki bez obróbki, przycięte fragmenty w skali 100%. Capella, tryplet Magnezu (pojedyncza klatka 30s, Gain 150 dla mojej kamery): Capella, wapniaki (pojedyncza klatka 120s, Gain 150):
 4. Nie mam, wkręciłem wydrukowaną zaślepkę, ale chyba jednak to podświetlenie czasem może być potrzebne. Na razie daję radę bez.
 5. Też nie wiem czemu dał od dołu, zrobię test z obróconymi powierzchniami, najwyżej kiedyś trzeba będzie przeprojektować element...w zasadzie do odwócenia byłaby tylko kolejność numerków na boku "kołowrotka". Ovio też trochę zwalił sprawę, bo mogliby pomyśleć o wastwach antyodblaskowych, w PL chyba nikt ich nie na niesie, nawet gdyby dowiedział się z jakiego szkła jest dysk (głównie chodzi o współczynnik załamania i liczbę Abbego). Zacząłem się zastanawiać dlaczego niektóre spektrometry mają polerowane szczeliny z metalu, może chodzi właśnie o wyeliminowanie tych odbić całkowicie.
 6. W przypadku jasnych gwiazd wystarczy wybrać najlepszą klatkę z serii, ale słabsze (te poniżej 4 mag) będą wymagały już stacka, bo będą spore szumy w tej skali (0.02 nm/pix).
 7. Zbudowany spektrograf (spektrometr) w technologii wydruku 3D zaczął zbierać fotony od gwiazd w skali zbliżonej do testu z widmem słonecznym. Wielkie to jest, wyciag SW po prostu zdechł (zwykły Crayford z mikrofokuserem). Blisko 2 godz. zajęło mi ustawienie setupu, a to gwiazdy nie mogłem trafić, a to problem z modułem guidingu. Ogromne odblaski od dwóch powierzchni dysku ze szczelinami, brak warstw antyodblaskowych. Do tego w module umieszczony jest achromat, a do kamery nie wkręciłem filtra, więc szło na full spektrum. Chyba trzeba będzie się do tego modułu przyzwyczaić i tyle. Gwiazdy nie guidowałem, na to jeszcze przyjdzie czas. Sam setup z Newtonem 8" wygląda ciekawie, po prostu inaczej: Wybrałem szczelinę o szerokości 50 μm (dla Słońca było to 20 μm), żeby było szybciej, do tego przewalały się chmury. Latem będą powstawały całe widma dla jasnych gwiazd w dużej skali. Celem obserwacji była linia sodu Na I, od dawna moim marzeniem było rozdzielić tę linię w widmach gwiazd i udało się. Almach - podwójna linia sodu Na I Aldebaran - linia sodu, porównanie pojedynczej ekspozycji ze stackiem W zasadzie porównywalnie wyszło, stack odrobinę rozmył słabsze linie. Oraz zimowa Capella, przyjemnie się obserwowało, tylko ten wiatr i chmury "Wapniaki" Ca Linie Hβ i Fe Tryplet Mg Podwójna linia sodu Na Linia Hα Warto dodać, że Capella to układ spektroskopowo podwójny, tworzą go dwa żółte olbrzymy, oba są typu widmowego G. Okres orbitalny składników wynosi 104 dni. Widmo jest bardzo podobne do słonecznego, miejscami daje się zauważyć głębsze linie metali niż w przypadku Słońca. Porównanie z widmem słonecznym zrobię po rejestracji widma dla szczeliny 20 μm. Łatwo można się zgubić, pomocą jest wykonane kilka dni temu widmo Słońca. Ustawienie zakresu bardzo ułatwia śruba mikrometryczna. No to się zaczęła polska amatorska spektroskopia gwiazdowa wysokich rozdzielczości, to już nie jest tak łatwe jak w przypadku Star Analyserów
 8. Nie o to chodzi, to nie Star Analyser. Kamera ma duże pole widzenia, ale tylko niewielki fragment jest ostry, różne długości skupiają się w innych miejscach, dlatego wydaje mi się że tilter powinien umożliwić takie pochylenie matrycy, by większa część widma była ostra. Poniżej przykład:
 9. Od dawna korzystam z BASS Project, po drodze testowałem inne, ale ten najbardziej przypadł mi do gustu. Mam wersję 1.3 Rev 3.
 10. Być może zwykły tilter do astrofoto załatwi sprawę, ale go jeszcze nie kupiłem...temat do przetestowania.
 11. @Jagho super to wygląda, ładne literki. Drukowane? Niedługo skończysz.
 12. Budowa spektrometru zakończona Na dniach wydrukowany będzie moduł do drugiej siatki dyfrakcyjnej, chociaż zastanawiam się nad modyfikacją pod siatkę 1800 l/mm w celu zwiększenia zakresu do ok 800 nm. Ogólnie było sporo roboty z dopasowywaniem części, przerabianiem śrub, nakrętek itd. Chociaż wolę i tak przypolerować czy przytrzeć za ciasne elementy niż mieć problem z nadmiernym luzem. Optykę kompletowałem blisko rok czasu, chyba nawet ciut dłużej, tak wygląda komplet (w pudełkach ): Szczeliny w mechanizmie: Siatka dyfrakcyjna zamontowana: Czas na resztę: Soczewki i lusterka na miejscach: Pasuje jeszcze mniej więcej to poustawiać, żeby coś było widać W ruch poszedł kolimator laserowy do newtonów: Są i prążki dyfrakcyjne utworzone na szczelinie: Chyba gotowe: Ciekawe czy da się popatrzeć wizualnie? Ale to duże się zrobiło. Moje wyciągi w teleskopach chyba nie wytrzymają (jeszcze nie testowane): Duże już było, z kamerami to jest wielkie Pierwsze światło ze zbudowanego spektrometru opisałem tutaj: Wygląda na to, że działa i wygląda obiecująco. Trochę rzeczy będzie do poprawy, szczeliny i otworki do dokładnego wyczyszczenia. Dyspersja osiągnęła 0.02 nm/pix, spodziewałem się, że może uda się dobić do 0.04 nm/pix. Osiągi pod tym względem na poziomie komercyjnych rozwiązań. Na uwadze trzeba mieć fakt, że obudowa i inne elementy są wydrukami, zawsze lepsza będzie obudowa metalowa..., jednak koszt wykonania i zakupu podzespołów to ok 1/4 sprzętu sklepowego. Jak za drogo w sklepie, to można zrobić (DIY) Wkrótce jakieś testowe widma na jasnych gwiazdach.
 13. Jest to zarazem pierwszy test spektrometru zbudowanego na bazie projektu Paul Gerlach: https://www.thingiverse.com/thing:2455390 Mozaika z ok 60-ciu zdjęć, ze względu na to, że na pojedynczym zdjęciu ostra jest tylko niewielka część uzyskanego widma: Poniżej wybrane profile: Podwójna linia Ca II (linie Fraunhofera K i H): Tryplet Mg I (linie Fraunhofera b2 i b1): Podwójna linia Na I (linie Fraunhofera D2 i D1): Profil linii H-alpha (Fraunhofer C): Seria linii tlenu atmosferycznego (Fraunhofer B): Dyspersja jest rzędu 0.02 nm/pix (0.2 Å/pix). Pojawiły się dziwne prawie poziome pasy, pewnie szczeliny nie są jeszcze idealnie równoległe do kierunku dyspersji siatki dyfrakcyjnej. Ciężko będzie ustawić to dokładniej, to są już minuty kątowe. Na spód pod niektóre szczeliny musiało podejść trochę paprochów, mogą to być też "włoski", które pozostały po wydruku części w otworkach. Ogólnie wygląda na to, że zbudowany prototyp działa. Zwykłe siatki dyfrakcyjne zawierające 1800 l/mm nie są już dostępne zarówno w ThorLabs jak i EdmundOptics, zastosowałem więc holograficzną. Niestety zakres pow. 700 nm nie jest dostępny, rozszerzenie wymagałoby zmodyfikowania projektu mocowania siatki dyfrakcyjnej wraz z mechanizmem regulacyjnym.
 14. Zwykłym białym korektorem pomalowałem wgłębienia napisów.
 15. Ten kołnierz wykręca się jest na gwincie, zapewne do dociskania od wewnątrz do obudowy, ale w LowSpec kołnierz się nie zmieści. Obkleiłem czarną gładką część taśmą izolacyjną i wcisnąłem z oporem, trzyma się bardzo mocno i nie kiwa się, jeszcze zakontruję to dodatkowo wkrętem dociskowym jak zrobię gwinty w obudowie dla pewności. Średnica to 9.5 mm mierzyłem suwmiarką cyfrową. Dokładniej to było 9.47 mm, ale błąd suwmiarki elektronicznej wg normy to 0.03 mm. Mogą też być "setkowe" różnice pomiędzy tulejkami jak to na produkcji. Suwmiarka to niezbędny przyrząd w domu do sprawdzania wymiarów, bo producenci i dystrybutorzy sprzętu różnej maści i akcesoriów często lecą w kulki.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.