Skocz do zawartości

bajastro

Społeczność Astropolis
 • Zawartość

  642
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  3

Ostatnia wygrana bajastro w dniu 8 Marzec

Użytkownicy przyznają bajastro punkty reputacji!

Reputacja

1750 Excellent

O bajastro

 • Tytuł
  Procjon

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Mielec
 • Sprzęt astronomiczny
  Teleskopy: Meade LX200GPS SCT 8", APO APM 107/700
  Montaże: AZ4, AZ-EQ5
  Kamery: ASI224MC, QHY163M
  Lornetka Nikon Action 10x50 EX

Ostatnie wizyty

1454 wyświetleń profilu
 1. Kalendarz astronomiczny w Wyborczej 12.12.2017

  Kupiłem i muszę przyznać, że fajny jest ten kalendarz. Oprócz zdjęć są w nim podstawowe informacje typu fazy Księżyca, momenty perygeum, apogeum, koniunkcje planet itp.
 2. Mam kolejny problem z QHY. Jak ją podłączę przez huba to EZCap jej nie wykrywa wcale. A jak mam podpiętą QHY i ZWO to z kolei SharpCap wykrywa tylko ZWO. Wszystko działało z Canonem i ZWO.

  1. Pokaż poprzednie komentarze  1 więcej
  2. bajastro

   bajastro

   Mam hub, ma gniazdo mini usb do zasilania, ale nie zasilałem dodatkowo bo z Canonem działało. Podłączenie dodatkowego zasilania rozwiązało problem, coś jeszcze rozłącza co jakiś czas ale to chyba wina przedłużacza usb 3m. Żeby jeszcze tylko pogoda była do testów, co wystawię zestaw to pojawiają się chmury.

  3. Tayson

   Tayson

   jaka QHY?

   przedluzacz 3m+jeszcze cos, czy kabel usb 3m?

   przeciez dzialanie sprzetu sprawdza sie i konfiguruje bez potrzeby pogody. jak juz wszystko bedzie dzialac i smigac po 200krotnych testach w domu, to dopiero idziesz na nocna sesje. podlaczanie pierwszy raz urzadzen w pogodna noc, to jak dla mnie totalne zmarnowanie czasu na astrofoto.

    

   ewentualne szumy z kablekologii mozesz sprawdzic na darkach i biasach, a wstepne ustawienie ostrosci na odleglych ziemskich obiektach.

    

  4. bajastro

   bajastro

   Przedłużacz, hub + kable do 2 kamer i montażu - nic nie przekracza 5 m. Astrofoto DS robię poza miastem. Reszta to balkonówy z chmurami, więc nie tracę nocy, a teraz jeszcze świeci Księżyc. QHY163m...wczoraj się zawiesiło połączenie po godzinie pracy i pojawił się ampglow na kolejnych klatkach. Sprzęt testuję pod fotometrię i nie wszystko da się zrobić w dzień.

 3. Kamery firmy QHYCCD - QHY163M i QHY163C - beta testy

  Temat w trakcie wyjaśniania, gwint zmierzony na przyrządzie metrologicznym - jest za duży, tak jak myślałem, ale skok się zgadza. Średnicę podziałową też przewalili. Zatem w teorii powinno być M42x0,75.
 4. Kamery firmy QHYCCD - QHY163M i QHY163C - beta testy

  A co ze złączką która wypada a jest od koła filtrowego? Różnica na średnicy w gwincie pomiędzy ASI a QHY to 0,36 mm. Nie wkręcę koła z filtrami, tak to tylko mogę sobie kamerę włożyć w 2" wyciąg i focić sobie Księżyc, a i to nie bardzo bo za szerokie spektrum.
 5. Kamery firmy QHYCCD - QHY163M i QHY163C - beta testy

  Jale, Nie ma problemu. Jeśli dali złączkę z gwintem T2, a z drugiej strony normalny gwint filtrowy (go jeszcze nie sprawdziłem, a sprawdzę bo jeszcze się okaże że filtry 2" wypadają z tego gwintu) to po co w nosie kamery jest M42x1 - jeśli to ten gwint. Bo może to jeszcze co innego.
 6. Kamery firmy QHYCCD - QHY163M i QHY163C - beta testy

  Jale, na stronie 36 wg numeracji QHY jest informacja na temat backfocus. Na stronie 32 w specyfikacji podali Telescope Interface M42/0.75&... Na stronie 33 w opisie podali M42 lens mount, natomiast wikipedia podaje że M42 lens mount to M42 o skoku 1 a nie 0,75. W rzeczywistości u mnie złączki mające gwint M42x0,75 są za luźne, latają na ponad pół mm luzu, a złączka od koła manualnego 9-pozycyjnego na filtry 1,25" wypada. Mam kamerę planetarną ASI z gwintem T2 (M42x0,75) i ze wszystkimi akcesoriami współpracuje dobrze mechanicznie. Dyskwalifikuje to QHY w zastosowaniach spektroskopowych, a Star Analysera nie będę trzymał w łapie przed kamerą...bo gwint jest nie wiadomo jaki. Złączka dołożona do zestawu ma dobry gwint M42x0,75 bo pasuje do ASI i wkręca się też do koła filtrowego i luz przy wkręcaniu jest prawidłowy. Ilości zwojów na gwincie też pożałowali.
 7. Kamery firmy QHYCCD - QHY163M i QHY163C - beta testy

  Jakie dokładnie parametry ma gwint QHY163M na tym skośnym nosku: średnice, kąt, skok?
 8. Pilnie potrzebuję pomocy. Przyszła QHY163m ale ma tak luźny gwint na oryginalnym nosku, że nie mam do czego jej przykręcić. Z ASI224 nie miałem żadnego problemu. Złączki które mam wypadają. Oryginalna od QHY 2" wkręca się ale lata. Do manualnego koła filtrowego 1,25" też nie da się jej przykręcić. No i przyszła w kartonie a nie w walizce.

  Jak się okaże że coś trzeba dokupować, bo nie pasuje bo tamto to ją odeślę i kupię ASI1600.

  1. Pokaż poprzednie komentarze  6 więcej
  2. bajastro

   bajastro

   Teraz pasuje ich jeszcze obciążyć kosztami pomiarów i dojazdu.

   Ale bardziej pasuje mi mieć dobrą i w pełni sprawną kamerę zarówno mechanicznie, jak i optycznie i elektronicznie, bo spektroskopia mi stanęła w miejscu.

  3. Maro21

   Maro21

   nie wiem czy pomogę , ale w asi1600 są dwa noski t2-t2 i t2 -m48 , do koła filtrowego mocuję bez żadnego noska 

  4. bajastro

   bajastro

   Maro21, dziękuję za informację, czyli gwint jest taki sam jak w ASI224. Wygląda na to, że zakres kontroli wejściowej sprzętu astro trzeba rozszerzyć na stałe o elementy metrologii, czyli łopatologicznie mierzyć suwmiarką. Kiedyś kupiłem złączkę z tulejką, która nie wchodziła do wyciągu - akurat naprawa była prosta. Obróbka była na niewysezonowanym materiale i po odleżeniu na gotowo średnica zrobiła się jajowata. Dociśnięcie z odpowiednią siłą na precyzyjnym imadle pomiarowym i teraz okrągłość siedzi w 0,02 mm. Tak to jest, jak się kupuje w ryżowym kraju.

 9. Co w AZEQ5 piszczy ...

  Wygląda na takie same niedoróbki jak w moim egzemplarzu. Po znalezieniu programu PHD2 Log Viewer okazuje się, że mój montaż ma RMS dla RA w okolicy 1", nie wiem czy to dużo czy mało.
 10. Nowe odkrycia gwiazd zmiennych - wątek zbiorczy

  Pokaźna kolekcja
 11. Zorze Polarne w Polsce 2017

  W Mielcu też chmury, choć pokazały się gwiazdy i na chwilę ok. godz 1 było widocznych kilka bladych pionowych słupków układających się we fragment łuku na prawo od Wielkiego Wozu. Aparatu nie miałem pod ręką, patrzyłem przez okno w robocie. Jak ktoś będzie miał zdjęcia z południowo-wschodniej Polski to zweryfikuję, czy to była rzeczywiście zorza, czy jakieś dziwne cirrusy się przewalały i akurat miały taki kształt.
 12. HD 6121 - moja druga gwiazda zmienna

  Czegoś nie rozumiem, skoro z K2 są takie gęste ładne sinusoidalne krzywe, to czemu tego nie wykryły automatyczne programy do analizy krzywych, bo chyba takie są? Twoje dane są sporo rzadsze, więc jak to jest. Nikt na te wykresy nie zwrócił wcześniej uwagi? Za mało obserwacji było? Temat swoją drogą ciekawy, niestety mój sprzęt nie pozwala się tym bawić, w zasadzie brakuje mi konkretnej kamery zarówno do konkretniejszej analizy spektralnej jak i ew fotometrii. Porządny spektrometr to przynajmniej kilkanaście tys zł.
 13. M31 na szeroko

  Może gimp coś namieszał, tylko przyciąłem kadr. Tu goły stack z DSS-a, nic lepszego nie mam: https://drive.google.com/file/d/0B4GfqQtu4Wu3NTdYb18tNF9PbWs/view?usp=sharing
×