Jump to content

bajastro

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  802
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

2,246 Excellent

About bajastro

 • Rank
  Wega

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Mielec
 • Sprzęt astronomiczny
  Teleskopy: APM APO 107/700, Newton SW 8" f/4
  Montaże: AZ4, HEQ5 belt mod
  Kamery: QHY163M, ASI 120MINI
  Spektroskopia: SA100, SA200
  Lornetka Nikon Action 10x50 EX

Recent Profile Visitors

3,809 profile views
 1. Montaż za tyle kasy, a takie niedoróbki. Zobaczcie jak krzywo jest zamontowany silnik. Jaki to będzie miało wpływ np. na zużycie łożysk na wałku silnika?
 2. Niezliczona jest ilość błędów w katalogach gwiazd zmiennych z automatycznych przeglądów nieba. Naukowcy mają za to płacone, granty, publiczne pieniądze na to idą, a często to jest byle było...ot takie "rezerwacje" na setki tys. (nawet miliony) obiektów. A może kiedyś się poprawi, jak będzie więcej danych... byle publikację napisać, przy której kilkadziesiąt nazwisk.
 3. Dzięki. Póki co to nie ma czasu na naświetlanie przez kilka godz., fotometria zmiennych, DS-y to na koniec sesji idą albo na testy. Nie robiłem w H-alpha, to było na full spektrum, nawet bez L-ki.
 4. Fotki dwóch najjaśniejszych fragmentów mgławicy Veil, zwanej Pętlą Łabędzia. Sprzęt: Newton 8" f/4 z niezbyt powalającym MPCC mark III, QHY163M, na montażu HEQ5. Fotki wykonane z miasta. Część wschodnia (NGC 6992/5) z 31 sierpnia, 44x60s, Gain 200, resize 40%. Część zachodnia (NGC6960) z dzisiejszej nocy (5 września), 114x30s, Gain 200, resize 40%, księżyc w I kwadrze. Gwiazdy nieco zmniejszone w fitsworku, starałem się w miarę delikatnie, żeby nie zmasakrować samej struktury włóknistej mgławicy. Poza tym suwaki w Gimpie 32 bit (wersja 2.10), flaty, poprawa gradientu LP w PixInsight LE 1.0.
 5. Wybuchła nowa powrotna V3890 Sgr, niedaleko M22. U mnie niestety chmury więc nie mam możliwości przeprowadzenia obserwacji ani zarejestrowania widma z liniami emisyjnymi. Niestety już słabnie, ostatnia obserwacja 8.6 mag: https://www.aavso.org/apps/webobs/results/?star=V3890+SGR&fbclid=IwAR0Qj07ytlsGUUXh5D1KE7jt462QiYvSomMZU6F4hn2tUSB06lgwsRXlkOM Link do VSX z danymi: https://www.aavso.org/vsx/index.php?view=detail.top&oid=31590&fbclid=IwAR3a3pCo4zncm1E-weI9bMeIC0qF9Kdqm3EVpmQFfQ8MLc9To6Fk4SyvJtI
 6. Ostatnie tygodnie to konfiguracja setupu pod fotometrię i problemy z kolimacją - słynne f/4. Do tego dochodzą wadliwe podzespoły optyczne (w tym przypadku chodzi o filtr fotometryczny V). Już dawno zaczęły się noce astronomiczne, pomiary można robić a tu nie ma czym, więc pozostało pasmo CV...mam nadzieję, że nie na długo. Korektor komy też nie chce współpracować, bo jest najtańszy... Dobrze działał guiding, oscylacje mieściły się w zakresie +/-1", zastosowanie chłodzenia kamery (-20*C) pozwoliło znacznie zredukować szumy. W nocy z soboty na niedzielę przeprowadziłem test, którego celem było wykonanie fotometrii słabej gwiazdy podwójnej zaćmieniowej BMAM-V342 typu EA/HW z okresem 2h 11m 52s. Obiekt odnalazłem na podstawie analizy danych z 48" teleskopu ZTF (Palomar Observatory). Został on opublikowany w bazie VSX kilka miesięcy temu: https://www.aavso.org/vsx/index.php?view=detail.top&oid=689692 Wykres fazowy na podstawie danych ZTF: Spodziewałem się, że w minimum jasności gwiazda będzie zbyt słaba i powinna być na zdjęciach niewidoczna. Przypuszczenia się potwierdziły. @ANowak zdobywa doświadczenie w rejestracji fotometrycznej ekstremalnie słabych obiektów i zasugerował wykonanie fotometrii w bin2 i rzeczywiście rezultaty okazały się zauważalnie lepsze. Do końca nie miałem pewności czy się uda, zwłaszcza, że Księżyc świecił na niebie a ponadto obserwacje były prowadzone w 60 tys. mieście niemal w centrum. Niestety do zasilenia całego setupu w terenie poza miastem na kilka godzin nie wystarczy stacja zasilająca 17Ah. Fotometrię przeprowadziłem przy pomocy 8" teleskopu Newtona f/4 na HEQ5 z kamerą QHY163M, klatki po 30s, unity gain (120). Poniżej animacja pokazująca szybkie zmiany jasności z racji krótkiego okresu obiegu składników: W minimum jasności gwiazda jest zbyt słaba i nie zarejestrowała się na zdjęciach. Krzywa jasności na podstawie obserwacji wygenerowana w Muniwinie: Udało się zarejestrować prawie 2 przebiegi: 2x zaćmienie wtórne i 1x zaćmienie główne. Układ gwiazd należy do tego samego rzadkiego typu, jak MGAB-V266 o rekordowej amplitudzie, którą odkrył @LibMar i opisał w tym wątku: Na chwilę obecną baza VSX zawiera 30 obiektów typu EA/HW i tutaj duży jest procentowy udział amatorów z Polski.
 7. @HAMAL jak zrobisz fotkę tej cefeidy to pochwal się. Kiedyś robiłeś takie ładne w dużej skali.
 8. Dziękuję Hamal, nie sądziłem że to tak ładnie wyjdzie z miasta. Sporo się namęczyłem, bo mam winietowanie i w dzień już dorabiałem flaty dla kamery co 90 stopni i na stacku patrzyłem który najlepiej spasował. I tak na koniec trzeba było w LE poprawić tło...więcej nie umiem zrobić.
 9. Też dołączam się do powyższego pytania. Wg moich pomiarów z 2017 r. StarAnalyserem IR trzeba wyciąć: Czy to da taki sam lub prawie taki sam efekt jak dedykowany filtr OIII do CCD?
 10. Niedzielno-poniedziałkowa noc miała polegać tylko na skorygowaniu pozycji jednego ze zwierciadeł teleskopu i przeprowadzeniu szybkiej próby z korektorem komy, ale odpaliłem małą sesję. W trakcie obróbki zdjęć przypomniało mi się, że "słynną gwiazdę" niedawno obserwował @ANowak i opisał w tym temacie: Sprawdziłem, jest widoczna jako słaba plamka. Jednak najciekawsza wydaje się chmura gwiazd (NGC 206) w jednym z ramion spiralnych M31 i to wszystko z centrum 65 tys. miasta :D M31. cała się nie zmieściła, prawie pełny kadr, QHY163M, Newton 8" f/4 z korektorem komy... Baadera - słaby jest, wrażliwy na nieosiowość, brakło przedłużek, a już jestem poza "obiecane" 55 mm i dalej gwiazdy nie takie jakie bym chciał. Stack w sirilu 66x30s, wyciągnięte poziomami i krzywymi, cropp 50%: Fragment powyższego zdjęcia z M32 w lewym górnym rogu i chmurą gwiazd NGC206 z prawej, analogiczną do chmury gwiazd M24 w Strzelcu, cropp 60%: M33, 66x60s, cropp 50%:
 11. I u mnie się załapała. Orientacja zdjęcia jak w DSS Aladin, czyli północ u góry. Jest to fragment stacka 66x30s, QHY163M, Newton 8" f/4 z centrum miasta w niedzielno-poniedziałkową noc: Edit: Z pomocą @ANowak udało się wyznaczyć jej jasność na CV= 19.5 mag. Cefeida w momencie robienia zdjęć (2019-08-25 21:49-22:22 UT) była w okolicy minimum jasności.
 12. Jak ustawić prawidłową głębokość LW z offsetem w Newtonie?

  1. MaciejW
  2. bajastro

   bajastro

   Idąc wg powyższej instrukcji, to widok LW nie będzie centralnie względem krawędzi tulei wyciągu.

 13. Intersellarum Deep Sky Atlas Desk Edition, czy ma sens laminowanie kartek?

  1. astrokarol

   astrokarol

   Na FA pisali, że kartki są dość delikatne. Masz go ? Bo przeczytałem recenzję, mam Pocketa (jestem z niego zadowolony) i wygląda obiecująco (po za ceną :D ).

  2. bajastro

   bajastro

   Tak przyjechał z Niemiec. Jest delikatny.

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.