Jump to content

fornax

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  220
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

117 Good

About fornax

 • Rank
  Antares

Recent Profile Visitors

1251 profile views
 1. Tu można kupić ten atlas w dobrej i przyzwoitej cenie
 2. Dla wiedzy teoretycznej , Encyklopedia Wszechświata, Niebo na Dłoni , Astronomia Ogólna , Poradnik Miłośnika Astronomii ( pozycja książkowa stara ale zawiera dużo wiedzy obserwacyjnej ),Atlas układu słonecznego,itp.Bardziej zaawansowane obserwacje Herschel 400 Observing Guide itp. i oczywiście Atlas nieba do 9 magnitudo może być ten Sky Atlas 2000 .
 3. Ja używam wyłącznie do wizualna ale tutaj można poczytać jak można poprawić działanie montażu EXOS2 -EQ5 pod foto. https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/18831-montaż-exos-2-konserwacja/&tab=comments#comment-223133
 4. Nie narzekam wszytko chodzi tak jak trzeba .Tylko nośność montażu uważam na max 8kg chociaż piszą ,że 12kg ale to już max . na granicy udźwigu montażu .
 5. Mam montaż Exos i starszą wersję Go To i jak pamiętam ślimacznica ma 144 zęby .
 6. Aby ustalić ile zębów ma ślimacznica na obwodzie w EQ5 należy podzielić ( zakładamy ,że tyle ma ) 144 przez 24 i otrzymamy 6 ,tyle należy razy obrócić ślimakiem (pokrętłem , mikro ruchem ) aby na skali obudowy strzałka przesunęła się w rektascensji z pozycji np 0h na pozycję 1h .Jeżeli tak jest to mamy ślimacznicę z 144 zębami na obwodzie ,Jeżeli jest inna wartość to mamy inna liczbę zębów . Na każda godzinę obrotu przypada 6 zębów ślimacznicy ( 144) . W Exsosie o ile pamiętam jest 144 zęby w ślimacznicy .
 7. A w czym tu problem ,jeżeli przekładnie ( ślimacznice ) w Exosie są takie same jak i EQ5 to powinno pasować ,chyba ,że sposób montażu silników jest inny w EQ5 a inny Exsosie reszta nie ma znaczenia .Trzeba ustalić ile ma zębów ślimacznica w EQ5 a ile w Exosie i to wszystko .
 8. I z tym tu się zgadzam całkowicie ,trzeba skoczyć na zaplecze pieczary nerwy zostawić w szafie bo z czasem nawet bigos się przeje.
 9. U nas nigdy nie były dostępne w sprzedażny detalicznej więc są tylko pojedyncze sztuki sprowadzane prywatnie. Może na Ebayu ale też coraz trudniej je znaleźć .
 10. Być może i tak było ja swego czasu miałem kupić całą serię okularów super plosl Meada 4000 ale ostatecznie zdecydowałem się na super plosle TV 4-elemntowe z okularów Meda to mam tylko UWA 14mm i 8,8mm chociaż chętnie bym dokupił 6,7mm i 4,7mm ale do tej pory ich nie spotkałem oraz plosla 56mm i 15 mm ale to jest Meade i nie Meade wygląda jak Meade ale nie ma napisu firmowego ,wszystkie mają muszle oczne .
 11. Katalog ma 100 stron i jest w nim wszystko co firma Meade produkowała swego czasu ,skarbonki pełnej kasy trudno się pozbyć . Tutaj parę fotek na szybko z telefonu o okularach.Trochę słaba jakość
 12. Diafragmy po to się stosuje aby odciąć niepotrzebne światło i zwiększyć kontrast obrazu.
 13. Bo ma katalog Meada i tych okularów bez muszli ocznej po prostu nie ma ? I zastanawiam się kiedy i na jaki rynek zostały wypuszczone .
 14. Wiem, że Meade produkował modyfikowane achromaty później okulary plosle seria 3000 z zielonymi napisami 4-elemntowe o polu wiedzenie 50 stopni , seria 4000 4-elemntowe superplosle z pomarańczowymi napisami o polu widzenie 52 stopnie ,super wide angles 6-elemntowe pole widzenia 67 stopni i ultra wide angles 8-elemntowe o polu widzenia 84 stopnie a ta seria 4000 I w którym roku została wypuszczona ?
 15. To jakie pole widzenia ta seria pięcioelementowa 4000 I miała 52 stopnie czy 67 stopni ?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.