Skocz do zawartości

Andrzej F.

♥ Konto Płatne
 • Zawartość

  289
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  32

Ostatnia wygrana Andrzej F. w dniu 4 Grudzień

Użytkownicy przyznają Andrzej F. punkty reputacji!

Reputacja

2331 Excellent

O Andrzej F.

 • Tytuł
  Altair

Kontakt

 • Strona WWW
  http://andrzejfijolek.pl

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Piotrków Trybunalski

Ostatnie wizyty

1856 wyświetleń profilu
 1. Plejady - testy obserwatorium w Lubiaszowie k/Piotrkowa

  Dzięki. Warunki obserwacyjne w Lubiaszowie Starym według "Light pollution map" : SQM - 21,21 mag./arcsec2, Ratio - 1,06. Według mnie niebo przy dobrej przejrzystości powietrza świetnie nadaje się zarówno do astrofoto jak i do obsserwacji. Droga mleczna jest tutaj bardzo wyrazista. Zalew Sulejowski oddalony jest kilka kilometrów od Lubiaszowa i problemem będzie zawsze unosząca się mgła i związana z tym gorsza widoczność. Również dziękuję. Myślę, że uda mi się już coś zorganizować w nadchodzącym 2018 r.
 2. Plejady - testy obserwatorium w Lubiaszowie k/Piotrkowa

  Dzięki. Budka ma swoje plusy i minusy. Oczywiście tych plusów po stronie budki jest więcej. Przede wszystkim jest dużo mniejsze roszenie i mniejszy wpływ wiatru. Można w każdej chwili zamknąć dach i nie stresować się tym, że za chwilę może spaść deszcz albo śnieg i szlag trafi elektronikę. Do tego dochodzi super dokładne ustawienie na Polarną i większe wykorzystanie pogodnych nocy.
 3. Plejady - testy obserwatorium w Lubiaszowie k/Piotrkowa

  Dzięki za zgłoszenia. Będę miał większą motywację do jak najszybszego wykonania prac budowlanych związanych z odpowiednim zapleczem socjalnym, tak aby można było przyjemnie spędzić czas i jednocześnie zrobić dobre zdjęcia nieba.
 4. Plejady - testy obserwatorium w Lubiaszowie k/Piotrkowa

  Zamiast słupa betonowego zamontowany jest słup stalowy fi 180mm ze stali grubościennej zakończony drobnym gwintem. Na ten gwint nakręca się głowicę do montażu ASA. Umożliwia to dokładne ustawienie na polarną. Głowica montażu dodatkowo blokowana jest trzema śrubami S1. Można wówczas jeszcze precyzyjniej ustawić programowo (Sequence) montaż ASA za pomocą śrub S2 z dokładnością poniżej 1arcmin. Trwa to nie więcej jak 5-10 min.
 5. Plejady - testy obserwatorium w Lubiaszowie k/Piotrkowa

  Dzięki wessel za rady. Przez najbliższych kilka lat obserwatorium nie będzie miało na stałe zamontowanego sprzętu. Będzie tylko pier posadowiony na stałe na fundamencie 1.0x1.0x1,0 m, który umożliwia bardzo szybki i dokładny montaż głowicy montażu ASA. Po za tym jestem na etapie wykonywania odpowiedniego zaplecza socjalnego, tak aby można było zapraszać takich astromaniaków jak ja na wspólne obserwacje. Może powstanie coś na wzór "Rodos".
 6. Plejady - testy obserwatorium w Lubiaszowie k/Piotrkowa

  Dzięki Piotrze. Wymiary wewnętrzne astro-budki to 245 x245 cm. Lamp oświetleniowych nie założą bo szerokość drogi jest za mała.
 7. Plejady - testy obserwatorium w Lubiaszowie k/Piotrkowa

  Dziękuje wszystkim. Na razie każdorazowo wożę sprzęt, a po zakończeniu sesji pakuję i zawożę z powrotem. Dopóki nie zbuduję odpowiedniego zaplecza socjalnego będę musiał wozić graty. Na razie sąsiad zdeklarował, że będzie miał oko na działkę.
 8. Testy nowej miejscówki w Lubiaszowie rozpocząłem od Galaktyki M31. Dlatego niewiele czasu zostało na Plejady. Czasy ekspozycji: L- 8x300s bin1, RGB - 5x300s bin2( kamera FLI 11002). Drugie zdjęcie przedstawiające Mgławicę Merope było robione Atikiem One 6,0M w Piotrkowie( L-20x300s bin1), tylko kolor pochodzi z Lubiaszowa. Pozostały sprzęt : teleskop ASA 10Nf3,6, montaż ASA DDM60.
 9. Gromada otwarta Melotte 15

  Dzięki. Po złożeniu materiału w Pix-e detal nie był najlepszy. Dopiero użycie funkcji HDR, LocalHistogramEqualization oraz UnsharpMask ( tylko na wybranych fragmentach ) pomogły zdecydowanie poprawić ostrość zdjęcia. Według mnie użycie kamery z małym pikselem do np. tripletu APO 130-140 mm dałoby porównywalny efekt.
 10. Gromada otwarta Melotte 15

  Do obróbki zdjęć w Ha niezbyt się przyłożyłem. Zdjęcie wykonane Atikiem to dwa razy więcej materiału (Ha-310 min) niż te zrobione FLI (Ha-150 min). Poza tym obróbka w PixInsight daje według mnie przyjemniejszy, jedwabisty obraz. Zdjęcie z FLI było robione w gorszych warunkach i sama obróbka polegała na rozciągnięciu histogramu w CCDWare i złożeniu mozaiki w PS-ie.
 11. Gromada otwarta Melotte 15

  Na swoich zdjęciach w palecie HST staram się aby magenta na gwiazdach nie raziła. Nie ma problemów z jej usunięciem. Natomiast całkowite jej usunięcie pozbawia gwiazd koloru. Według mnie jest to kwestia gustu i nie każdemu to się podoba. Żeby nie być gołosłownym, za przykład ewidentnej magenty na gwiazdach podaje zdjęcie Mgławicy Czarodziej Wofganga Prompera.
 12. Gromada otwarta Melotte 15

  Dziękuje wszystkim za pochlebne opinie i cenne uwagi. Staram się, aby po obróbce zdjęcia, gwiazdy miały akceptowalne kolory. Monitor który używam jest skalibrowany i przeznaczony specjalnie do obróbki zdjęć. Szczerze mówiąc nie widzę na nim fioletowych obwódek na gwiazdach. Być może jest to kwestia kalibracji i rodzaju matrycy monitora na jakim oglądamy zdjęcia. Przerywane spajki są wynikiem użycia filtrów wąskopasmowych.
 13. Gromada otwarta Melotte 15 znajduje się w centrum Mgławicy Serce w konstelacji Kasjopei. Gromada zawiera kilka jasnych gwiazd o masie 50 razy większej od Słońca i wiele słabszych z masą stanowiącą tylko ułamek masy Słońca. Melotte 15 oddalona jest o ok. 6000 lat światła od Ziemi i jest położona ok. 50 lat światła przed Mgławicą Serce. Pierwsze zdjęcie przedstawia Melotte 15 w palecie HST. Czasy ekspzycji: Ha-22x600s bin1, 6x900s bin1, OIII-6x1200s bin2, SII-6x1200s bin2. Drugie zdjęcie to Melotte 15 w Ha.Skala obrazu: 1 piksel/1 arcsec. Sprzęt: Teleskop ASA10N f3,6, montaż ASA DDM60, kamera Atik One 6,0M. Trzecie zdjęcie to oczywiście Mgławica Serce w paśmie Ha: 2x10x900s (dwie mozaiki), kamera FLI 11002-skala obrazu 1 piksel/2arcsec. Obróbka w PixInsight. Kosmetyka w PS-ie.
 14. Mgławica Czarodziej

  Pięknie wyszło. Spróbuj robić 20x900s w Ha. Może łatwiej wtedy będzie można pozbyć się szumu i wyciągnąć detale.
 15. 12-te Jesienne Star Party - Zapisy

  Wyjeżdżam około 10 w czwartek z Piotrkowa Trybunalskiego.
×