Skocz do zawartości

Andrzej F.

♥ Konto Płatne
 • Zawartość

  281
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  30

Ostatnia wygrana Andrzej F. w Rankingu w dniu 7 Październik

Andrzej F. posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

2280 Excellent

O Andrzej F.

 • Tytuł
  Altair

Kontakt

 • Strona WWW
  http://andrzejfijolek.pl

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Piotrków Trybunalski

Ostatnie wizyty

1699 wyświetleń profilu
 1. Gromada otwarta Melotte 15

  Dzięki. Po złożeniu materiału w Pix-e detal nie był najlepszy. Dopiero użycie funkcji HDR, LocalHistogramEqualization oraz UnsharpMask ( tylko na wybranych fragmentach ) pomogły zdecydowanie poprawić ostrość zdjęcia. Według mnie użycie kamery z małym pikselem do np. tripletu APO 130-140 mm dałoby porównywalny efekt.
 2. Gromada otwarta Melotte 15

  Do obróbki zdjęć w Ha niezbyt się przyłożyłem. Zdjęcie wykonane Atikiem to dwa razy więcej materiału (Ha-310 min) niż te zrobione FLI (Ha-150 min). Poza tym obróbka w PixInsight daje według mnie przyjemniejszy, jedwabisty obraz. Zdjęcie z FLI było robione w gorszych warunkach i sama obróbka polegała na rozciągnięciu histogramu w CCDWare i złożeniu mozaiki w PS-ie.
 3. Gromada otwarta Melotte 15

  Na swoich zdjęciach w palecie HST staram się aby magenta na gwiazdach nie raziła. Nie ma problemów z jej usunięciem. Natomiast całkowite jej usunięcie pozbawia gwiazd koloru. Według mnie jest to kwestia gustu i nie każdemu to się podoba. Żeby nie być gołosłownym, za przykład ewidentnej magenty na gwiazdach podaje zdjęcie Mgławicy Czarodziej Wofganga Prompera.
 4. Gromada otwarta Melotte 15

  Dziękuje wszystkim za pochlebne opinie i cenne uwagi. Staram się, aby po obróbce zdjęcia, gwiazdy miały akceptowalne kolory. Monitor który używam jest skalibrowany i przeznaczony specjalnie do obróbki zdjęć. Szczerze mówiąc nie widzę na nim fioletowych obwódek na gwiazdach. Być może jest to kwestia kalibracji i rodzaju matrycy monitora na jakim oglądamy zdjęcia. Przerywane spajki są wynikiem użycia filtrów wąskopasmowych.
 5. Gromada otwarta Melotte 15 znajduje się w centrum Mgławicy Serce w konstelacji Kasjopei. Gromada zawiera kilka jasnych gwiazd o masie 50 razy większej od Słońca i wiele słabszych z masą stanowiącą tylko ułamek masy Słońca. Melotte 15 oddalona jest o ok. 6000 lat światła od Ziemi i jest położona ok. 50 lat światła przed Mgławicą Serce. Pierwsze zdjęcie przedstawia Melotte 15 w palecie HST. Czasy ekspzycji: Ha-22x600s bin1, 6x900s bin1, OIII-6x1200s bin2, SII-6x1200s bin2. Drugie zdjęcie to Melotte 15 w Ha.Skala obrazu: 1 piksel/1 arcsec. Sprzęt: Teleskop ASA10N f3,6, montaż ASA DDM60, kamera Atik One 6,0M. Trzecie zdjęcie to oczywiście Mgławica Serce w paśmie Ha: 2x10x900s (dwie mozaiki), kamera FLI 11002-skala obrazu 1 piksel/2arcsec. Obróbka w PixInsight. Kosmetyka w PS-ie.
 6. Mgławica Czarodziej

  Pięknie wyszło. Spróbuj robić 20x900s w Ha. Może łatwiej wtedy będzie można pozbyć się szumu i wyciągnąć detale.
 7. 12-te Jesienne Star Party - Zapisy

  Wyjeżdżam około 10 w czwartek z Piotrkowa Trybunalskiego.
 8. Mgławica Czarodzieja w palecie HST

  Masz rację. Już wcześniej w trakcie obróbki je zlikwidowałem, ale gwiazdy stały się bezbarwne. Więc wróciłem do starej wersji. Chyba pójdę na kompromis i je trochę zmniejszę.
 9. Mgławica Czarodzieja w palecie HST

  Dzięki za oceny. Jeśli przyjrzymy się bliżej tym zdjęciom, z dwóch różnych kamer, to łatwo zauważymy, że zdjęcie ze starego Sbiga ma dużo większą rozpiętość tonalną niż zdjęcie z Atika z nowej generacji sensorem Sony ICX 694. Sumaryczny czas ekspozycji w Ha dla kamery SbiG był krótszy o 105 min i wynosił tylko 150 min. W przypadku Atika było to 255 min. Wynika z tego, że postęp technologiczny w dziedzinie sensorów do astrofotografii nie jest taki oczywisty.
 10. Mgławica Czarodzieja znajduje się w gwiazdozbiorze Cefeusza. Otacza ona młodą gromadę otwartą NGC 7380, która znajduje się w odległości 7000 lat świetlnych od Słońca. Czasy ekspozycji: fot. nr1 Ha-17x900s bin1, OIII-5x1200s bin2, SII-5x1200s bin2 (kamera Atik One 6.0M). Zdjęcie nr 2 to oczywiście NGC 7380 w paśmie Ha-kamera Atik One 6,0M. Zdjęcie nr 3 zrobiłem w zeszłym roku kamerą Sbig STL 11K. Czas ekspozycji: Ha-10x900s bin1. Pozostały sprzęt : astrograf ASA 10Nf3.6, montaż ASA DDM60. Lokalizacja: Piotrków Trybunalski.
 11. Pelikan zamurzony w wodorze

  Zdjęcie wyszło bardzo kontrastowe, pomimo świecącego w pełni Księżyca. APO 102 od Teleskop Service rysuje ładne gwiazdki nie gorzej od FSQ 106. Dorób jeszcze OIII i SII i wyjdzie niezły kolorek w palecie HST. Ciekaw jestem jakby to APO robiło zdjęcia Sbigiem Stl 11000M.
 12. M 27 w wodorze i w tlenie

  Efekt jaki uzyskasz w bicolorze , w dużej mierze zależy od tlenu. Ponieważ będziesz to robił pierwszy raz, lepiej dopalić SII i złożyć w palecie HST. Obróbka tego obiektu jest według mnie prostsza w HST, i od niej trzeba zacząć. W miedzy czasie możesz dorobić tlenu i w następnej kolejności spróbować pomęczyć się z bicolorem.
 13. Trójkąt Pickeringa w bikolorze.

  Dziękuję wszystkim za miłe słowa. Żeby otrzymać dobre zdjęcie należy mięć do dyspozycji dobry materiał wyjściowy. A ten jest możliwy do uzyskania, jeśli mamy dobry sprzęt i do tego odpowiednią miejscówkę z ładnym niebem. Bez odpowiednich programów do astrofotografii również się nie damy rady zrobić dobrych zdjęć. Z tych powodów astrofotografia jest dziedziną bardzo niewdzięczną dla przeciętnego miłośnika astronomii.
 14. Większość materiału była robiona przy świetle Księżyca. Część klatek wylądowała w koszu, ze względu na problem z uprowadzeniem 1200s ekspozycji w kanale OIII. Większość obróbki została przeprowadzona w PixInsight 1,8 oraz w PS-ie. Czasy ekspozycji: Ha-15x900s bin1, OIII 9x1200s bin1. Kamera Atik One 6,0M. Skala obrazu 1 arcsek. na 1 piksel. Pozostały sprzęt to ASA DDM60 i teleskop ASA 10Nf3,6.
 15. Moje pierwsze zdjęcie - brzydkie i wspaniałe

  Moje pierwsze zdjęcia pochodzą z 2011 roku Wcześniej robiłem astro-szkice.
×