Jump to content

astrator5

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  30
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

15 Neutral

About astrator5

 • Rank
  Alderamin
 • Birthday 05/25/1944

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Wilkowyje- Jeruzal
 • Zainteresowania
  wszelkie - łącznie z astronomią
 • Sprzęt astronomiczny
  ATM -owski newton - 180 mm i 260 mm - nieskończony
  ED 100 SW, lorneta 20x40x 100mm .
  i kilka mniejszych instrumentów

Kontakt

 • Skype
  jerzy.poruczko

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Witam Od pewnego czasu mam niezłą kamerę ( SBIG ST - mono ) i montaż NEQ6. Opanowałem prawie wszystkie podstawowe procedury dot. ustawienia montażu, obsługi programów itp. poza jedną. Jest to metoda alignacji pod EQMOD. Przeczytałem i obejrzałem wiele opisów ale nie trafiłem na taki który opisze tą metodę od początku do końca czyli do momentu potwierdzenia alignacji w EQMOD. tak jak jest to np. w pilocie do EQ6. Może taki lub podobny komunikat w ogóle nie pojawia się?. Prosiłbym o podanie linku - najlepiej w formie wideo albo w wizualizacji statycznej - przedstawiającej tą metodę.
 2. Janusza znałem kilkadziesiąt lat jeszcze kiedy prowadziłem swoją firmę JP.Quasar. Przyjeżdżał często do Warszawy na giełdę fotograficzną w klubie Stodoła . Nieraz nocował u mnie. Był uczynny i mimo że był amatorem na optyce znał się naprawdę dobrze. Zamawiałem nieraz u niego nietypowe mechaniczne dodatki - wykonywał je bardzo solidnie a co zawsze podziwiałem - to jakość czernienia elementów. Coś mi znowu ubyło i stałem się jakby uboższy . Drogi Januszu - spoczywaj w pokoju Jerzy Poruczko
 3. Witam wszystkich i na początku opiszę najnowszy stan posiadania. A więc kamera ST2000XM i dyski CD : CCDsoft + serial number, dysk SBIG Software and Catalog oraz dysk z programem zarządzającym pracą kamery. Przed zakupem tej kamery zadałem na forum giełdy kilka pytań - jedno dotyczyło możliwości zainstalowania tej kamery-na WIN 7. Niejaki kolega o nicku Wessel poinformował mnie - odpowiadając na moje wątpliwości - że po wgraniu Drivers Checker uzyskam dostęp do najnowszych sterowników i że nie mam co się obawiać że na Win7 będę miał problemy z instalacją. Okazało się że jednak problem jest bo sterowników pod Win 7 albo po prostu pracujących z Win 7 nie znalazłem. Na szczęście mam laptopa - IBM - sprzęt n.b. bardzo solidnie wykonany z Win XP- i na nim kamerę zainstalowałem. Zależy mi jednak na instalacji kamery w systemie Win 7. Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie. Może ktoś miał tą kamerę i zainstalował ją na Win 7. Niedługo zbliża się okres wiosenny i wiadomo- możliwości astrofoto będą jak zwykle duże i chciałbym z nich skorzystać . Będę bardzo wdzięczny za pomoc w tej sprawie. Jerzy
 4. Witam W istocie kamera bardzo fajna. Szkopuł jest taki że po pierwsze jestem nieco ( delikatnie mówiąc ) za cienki. mam emeryturkę po PRL -owską a poza tym chip jest dla mnie za duży . Musiałbym dokupić korektor pola do mojego Newtona ( ATM- owskiego ) co wiązałoby się z duzymi kosztami. W zasadzie jestem w tej chwili umówiony na kupno niestety kolorowego SBIGA ST 2000 XCM bo analogiczny-XM ktoś już kupił. Pozdrawiam Jerzy P.
 5. Jak w tytule - kupię kamerę - typu SBIG STM 2000 XM albo XCM . Chodzi mi o kamerę z dodatkowym chipem do guidingu. Jeśli byłaby to kamera czarno biała - to z kołem filtrowym - najlepiej dedykowanym i oczywiście z okablowaniem i z zasilaczem. Może to być kamera leciwa ale sprawna.. Oczywiście chodzi tu o finanse jakimi dysponuję.No i chip główny - przekątna rzędu 9 lub więcej milimetrów. Jerzy P.
 6. kamerę sprzedałem pozdrawiam

 7. Witam Wciąż czekam na odpowiedź. Mam kilka ofert i chciałbym omówić i ew. uzgodnić warunki kupna tej kamery w celu dokonania ostatecznego wyboru Pozdrawiam Jerzy P.
 8. Witam Darka i biasa widziałem. W istocie są dość dobre. Poza tym przejrzałem parametry tej kamery ze strony firmowej. Najgorzej wypada czułość - dla środkowego pasma nieco przekracza 55% a dla pasma odpowiadającego czerwieni -dość istotnego w astrofotografii- poniżej 30%. Jestem zainteresowany kupnem kamery ale ze względów finansowych nie kupię nowszego typu więc proponowany model może spełnić w jakiejś mierze moje wymagania. Ostatnio dostałem jeszcze inną propozycję takiej kamery a na tym forum jest jeszcze wystawiona taka sama kamera w wersji "color" Proponuję nawiązać kontakt bezpośredni - może dojdziemy do porozumienia. Proszę o podanie na PW numeru telefonu. Pozdrawiam Jerzy P.
 9. Witam Czy byłoby możlwe otrzymanie darka i biasa z tej kamery oraz ew. jakaś fotka obiektu DS Mogłoby by to po pozwolić mi na podjęcie decyzji w sprawie ew. zakupu tej kamery i jej rzeczywistej wartości. Możesz wysłać te pliki na PW . Pozdrawiam Jerzy P.
 10. Witam Proszę o rezerwację do środy . Pozdrawiam Jerzy P.
 11. Kamerę -kolor- do DS -ów z przekątną chipu rzędu 10 lub więcej milimetrów.Na przykład CCD SBIG ST-2000XCM lub podobną - dodatkowy chip do guidera bardzo wskazany. Jerzy P.
 12. Wywołałem niemal "burzę mózgów". Wiele się dowiedziałem z waszych wpisów. Bardzo dziękuję za tak wyczerpujące temat ( i trochę mnie ) posty. Kamery jeszcze nie kupiłem ale wiem zdecydowanie więcej o niej niż na początku co na pewno przyda się jeśli nie teraz to przy innej okazji. Jerzy P.
 13. Witam Ponieważ znajomy polecił mi ew. zakupienie kamery - jak w tytule- chciałbym prosić tych którzy kiedyś używali jej - lub może nadal używają -o opinie na temat jej osiągów i jakości otrzymywanych zdjęć. Czy w ogóle warto kupować tak "przeterminowaną" kamerę. Czy np. istotne jest 16 bitowy przetwornik i jak się takowy ma do np. kamer ASI (CMOS)10 lub 12 bitowych. A może są jeszcze jakieś inne istotne parametry których kamera (SBIG ) nie posiada lub nie spełnia. Dziękuję z góry za liczne odpowiedzi Jerzy P.
 14. Witam Proponuję przejść na PW. JP.Quasar@onet.eu Jerzy P.
 15. Trochę męczy mnie ten upadek kamery- zwłaszcza w kontekście z mechaniczną migawką.. Jak wiadomo mechaniczny element w tego typu urządzeniach ( jak np w aparatach cyfrowych) ma swój skończony przebieg. Czy możesz ocenić przebieg tej migawki? Poza tym z danych katalogowych wynika że dysk instalacyjny pracuje pod Windows XP - niestety ja pracuję na Windows 7. Wiem że ta kamera kiedyś to była wyższa półka ale czas robi swoje. Na początek prosiłbym o odpowiedź na moje pytania. Nadal jestem zainteresowany . Jerzy P.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.