Skocz do zawartości

astrator5

Społeczność Astropolis
  • Postów

    31
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez astrator5

  1. Witam Mam montaż EQ5 - nie HEQ5 - czyli sama mechanika. Posiadam też NEQ6 z którego korzystam do wykonywania naswietleń DS-ów. Z ciekawosci - ponieważ mam zainstalowane do EQ5 silniki w obu osiach - czy byłaby możliwość przy użyciu twojego ASTRO EQ sterowanioa montażem EQ5 pod EQModem z wykorzystaniem CdC .Gdyby tak to może kupiłbym ten modem dla po prostu sprawdzenia jego działania i jego możliwości. Fugitus
  2. Witam Od pewnego czasu mam niezłą kamerę ( SBIG ST - mono ) i montaż NEQ6. Opanowałem prawie wszystkie podstawowe procedury dot. ustawienia montażu, obsługi programów itp. poza jedną. Jest to metoda alignacji pod EQMOD. Przeczytałem i obejrzałem wiele opisów ale nie trafiłem na taki który opisze tą metodę od początku do końca czyli do momentu potwierdzenia alignacji w EQMOD. tak jak jest to np. w pilocie do EQ6. Może taki lub podobny komunikat w ogóle nie pojawia się?. Prosiłbym o podanie linku - najlepiej w formie wideo albo w wizualizacji statycznej - przedstawiającej tą metodę.
  3. Janusza znałem kilkadziesiąt lat jeszcze kiedy prowadziłem swoją firmę JP.Quasar. Przyjeżdżał często do Warszawy na giełdę fotograficzną w klubie Stodoła . Nieraz nocował u mnie. Był uczynny i mimo że był amatorem na optyce znał się naprawdę dobrze. Zamawiałem nieraz u niego nietypowe mechaniczne dodatki - wykonywał je bardzo solidnie a co zawsze podziwiałem - to jakość czernienia elementów. Coś mi znowu ubyło i stałem się jakby uboższy . Drogi Januszu - spoczywaj w pokoju Jerzy Poruczko
  4. Witam wszystkich i na początku opiszę najnowszy stan posiadania. A więc kamera ST2000XM i dyski CD : CCDsoft + serial number, dysk SBIG Software and Catalog oraz dysk z programem zarządzającym pracą kamery. Przed zakupem tej kamery zadałem na forum giełdy kilka pytań - jedno dotyczyło możliwości zainstalowania tej kamery-na WIN 7. Niejaki kolega o nicku Wessel poinformował mnie - odpowiadając na moje wątpliwości - że po wgraniu Drivers Checker uzyskam dostęp do najnowszych sterowników i że nie mam co się obawiać że na Win7 będę miał problemy z instalacją. Okazało się że jednak problem jest bo sterowników pod Win 7 albo po prostu pracujących z Win 7 nie znalazłem. Na szczęście mam laptopa - IBM - sprzęt n.b. bardzo solidnie wykonany z Win XP- i na nim kamerę zainstalowałem. Zależy mi jednak na instalacji kamery w systemie Win 7. Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie. Może ktoś miał tą kamerę i zainstalował ją na Win 7. Niedługo zbliża się okres wiosenny i wiadomo- możliwości astrofoto będą jak zwykle duże i chciałbym z nich skorzystać . Będę bardzo wdzięczny za pomoc w tej sprawie. Jerzy
  5. Witam W istocie kamera bardzo fajna. Szkopuł jest taki że po pierwsze jestem nieco ( delikatnie mówiąc ) za cienki. mam emeryturkę po PRL -owską a poza tym chip jest dla mnie za duży . Musiałbym dokupić korektor pola do mojego Newtona ( ATM- owskiego ) co wiązałoby się z duzymi kosztami. W zasadzie jestem w tej chwili umówiony na kupno niestety kolorowego SBIGA ST 2000 XCM bo analogiczny-XM ktoś już kupił. Pozdrawiam Jerzy P.
  6. Jak w tytule - kupię kamerę - typu SBIG STM 2000 XM albo XCM . Chodzi mi o kamerę z dodatkowym chipem do guidingu. Jeśli byłaby to kamera czarno biała - to z kołem filtrowym - najlepiej dedykowanym i oczywiście z okablowaniem i z zasilaczem. Może to być kamera leciwa ale sprawna.. Oczywiście chodzi tu o finanse jakimi dysponuję.No i chip główny - przekątna rzędu 9 lub więcej milimetrów. Jerzy P.
  7. Witam Wciąż czekam na odpowiedź. Mam kilka ofert i chciałbym omówić i ew. uzgodnić warunki kupna tej kamery w celu dokonania ostatecznego wyboru Pozdrawiam Jerzy P.
  8. Witam Darka i biasa widziałem. W istocie są dość dobre. Poza tym przejrzałem parametry tej kamery ze strony firmowej. Najgorzej wypada czułość - dla środkowego pasma nieco przekracza 55% a dla pasma odpowiadającego czerwieni -dość istotnego w astrofotografii- poniżej 30%. Jestem zainteresowany kupnem kamery ale ze względów finansowych nie kupię nowszego typu więc proponowany model może spełnić w jakiejś mierze moje wymagania. Ostatnio dostałem jeszcze inną propozycję takiej kamery a na tym forum jest jeszcze wystawiona taka sama kamera w wersji "color" Proponuję nawiązać kontakt bezpośredni - może dojdziemy do porozumienia. Proszę o podanie na PW numeru telefonu. Pozdrawiam Jerzy P.
  9. Witam Czy byłoby możlwe otrzymanie darka i biasa z tej kamery oraz ew. jakaś fotka obiektu DS Mogłoby by to po pozwolić mi na podjęcie decyzji w sprawie ew. zakupu tej kamery i jej rzeczywistej wartości. Możesz wysłać te pliki na PW . Pozdrawiam Jerzy P.
  10. Witam Proszę o rezerwację do środy . Pozdrawiam Jerzy P.
  11. Kamerę -kolor- do DS -ów z przekątną chipu rzędu 10 lub więcej milimetrów.Na przykład CCD SBIG ST-2000XCM lub podobną - dodatkowy chip do guidera bardzo wskazany. Jerzy P.
  12. Wywołałem niemal "burzę mózgów". Wiele się dowiedziałem z waszych wpisów. Bardzo dziękuję za tak wyczerpujące temat ( i trochę mnie ) posty. Kamery jeszcze nie kupiłem ale wiem zdecydowanie więcej o niej niż na początku co na pewno przyda się jeśli nie teraz to przy innej okazji. Jerzy P.
  13. Witam Ponieważ znajomy polecił mi ew. zakupienie kamery - jak w tytule- chciałbym prosić tych którzy kiedyś używali jej - lub może nadal używają -o opinie na temat jej osiągów i jakości otrzymywanych zdjęć. Czy w ogóle warto kupować tak "przeterminowaną" kamerę. Czy np. istotne jest 16 bitowy przetwornik i jak się takowy ma do np. kamer ASI (CMOS)10 lub 12 bitowych. A może są jeszcze jakieś inne istotne parametry których kamera (SBIG ) nie posiada lub nie spełnia. Dziękuję z góry za liczne odpowiedzi Jerzy P.
  14. Witam Proponuję przejść na PW. JP.Quasar@onet.eu Jerzy P.
  15. Trochę męczy mnie ten upadek kamery- zwłaszcza w kontekście z mechaniczną migawką.. Jak wiadomo mechaniczny element w tego typu urządzeniach ( jak np w aparatach cyfrowych) ma swój skończony przebieg. Czy możesz ocenić przebieg tej migawki? Poza tym z danych katalogowych wynika że dysk instalacyjny pracuje pod Windows XP - niestety ja pracuję na Windows 7. Wiem że ta kamera kiedyś to była wyższa półka ale czas robi swoje. Na początek prosiłbym o odpowiedź na moje pytania. Nadal jestem zainteresowany . Jerzy P.
  16. Witam Jestem zainteresowany. Prosiłbym o rezerwację np. do środy. Zorientuję się co do jej możliwości i przydatności. Jerzy P.
  17. Mnie to nie interesowało ale gdym chciał dowiedzieć sie po prostu poszukałbym w internecie. Wiem że robią - ale kto - nie powiem. Chyba nawet na tym forum można poszukać takich osób. Osobiście polecałbym kontakt z Panem Jędrzejewskim- chyba ma na imię Leszek - robi on sterowane silnikiem krokowym platformy paralaktyczne do Dobsonów. To bardzo znana postać w światku astroamatorów. Bardzo dobry programista i konstruktor Pozdrawiam
  18. Do sprzedania jak w temacie. Rewelacyjna polska produkcja. Dla majsterkowiczów lub ATM-owców nie do zastąpienia. Możliwe dorobienie sterowania numerycznego. Cała maszyna jest w bardzo dobrym stanie. Dodatkowe wyposażenia są często dostępne na Allegro. Nie mam teraz zdjęć ale po wpisaniu w wyszukiwarce hasła "OUS-1" pokazuje sie wiele stron z dokładnymi rysunkami i opisami ta którą sprzedaję jest w zestawie podstawowym a więc : łoże, konik kompletny. wrzeciono z mocowaniem tokarskim 80mm, kolumna z głowicą przesuwną i obrotową co 15 stopni w pionie. Oczywiście jest silnik i koła pasowe. Na koniec dodam że można samemu wykonać na tej maszynie kostki mosiężne z gwintem wewnętrznym w przypadku ich wytarcia a więc zwiększenia luzów na posuwach.Sam to robiłem.Dla tej co sprzedaję jest to w zasadzie niepotrzebne. Cena : 1300zł - z niewielką możliwością negocjacji
  19. Mam setkę - kątówkę ( 45 st). Wymienne okulary - powiększenie 20 i 40 X( w zestawie). można użyć okularów innych - standart- 1,25". Walizka oryginalna- wszystko w idealnym stanie - w zasadzie nówka. Jeśli jesteś zainteresowany - podrzucę zdjęcie. Dokładnie taka sama jest w sprzedaży w Teleskopy.pl. - tylko w kolorze białym- moja jest czarna.
  20. Witam tych którzy właśnie czytają ten tekst. Dokładnie 13 lutego 2012 roku o godz. 18:56 napisałem wzmiankę o chęci budowy obserwatorium. Wtedy jeszcze dość nieprecyzyjnie przedstawiłem konstrukcję samej części obserwacyjnej. Teraz mogę napisać - obserwatorium jest i działa. Chciałem bardzo wykończyć budynek tak aby pochwalić się przedstawiając jego zdjęcie. Niestety nie udało się z wielu przyczyn - dość nieraz egzotycznych - jedną z nich jest wielki pęd tubylców do płynów z zawartością C2H5OH. I tak mijały tygodnie a wszelkie ustalane terminy wykończenia samego budynku brały w łeb - również z powodu kaprysów pogody. A jeszcze do tego miałem kilka wpadek z samym sobą. Wystarczy spojrzeć na mój profil i raczej wszystko będzie jasne. Tak więc zwlekałem z ogłoszeniem tej nowiny - a jest nią posiadanie prawdziwej kopuły którą mam dzięki znanemu wszystkim Panu Jackowi. Otóż zamierzałem kupić kopułę w jakiejś prostszej wersji ( przyznaję że chodziło o moje możliwości finansowe). Pan Jacek po kilku rozmowach ze mną stwierdził że jest gotów taka kopułę sprezentować co uczynił jesienią zeszłego roku.Panie Jacku - wielkie dzięki za ten gest. Po dowiezieniu kopuły w typowej dla transportu paczce stała ok. dwóch tygodni i wyglądała jak wielkie jajo pterodaktyla. Pod koniec sierpnia zaprosiłem do pomocy znanych wszystkim Pawła ( PTL ) i Dominika. Przyjechali w sobotę i mimo dość skróconego już dnia zdążyli złożyć kopułę na stropie budynku. Do zimy stała w zasadzie nieużywana - byłem w dość kiepskiej kondycji fizyczne po wielkim wylewie w nodze - po uderzeniu o kant deski szalunku który sam robiłem. Teraz już stoi w środku montaż NEQ6 i ja testuję kolejne moje tuby optyczne oraz przymierzam się do robienia zdjęć. Na początek bawię się z obserwacjami niektórych jasnych obiektów w ciągu dnia ( Jowisz , Mars, Wenus a nawet może uda mi się zaobserwować kilka jaśniejszych gwiazd. Mógłbym wiele jeszcze pisać ale ponieważ sam niemal budowałem budynek i rotundę pod kopulę mogę służyć radami jak wykonać niektóre elementy budowli. Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć
  21. Kupię OTA Schmidta lub Maka 150 - 250 mm ze światłem max F/10. Potrzebuję taki sprzęt do mojego nowego obserwatorium ( kopuła 3m) od Jacka Pali.
  22. Nie wiem czy Admin pozwoli na to ogłoszenie ale polecam do kupna używane wiele lat do prac ATM urządzenie tokarsko- frezarskie. Jest polski wyrób - pozwala na wykonanie drobnych ale i większych elementów z metalu , plastiku, drzewa. Zrobiłem na nim mnóstwo drobnych elementów- tulej, gwintów , całych małych urządzeń typu montaży do niewielkich instrumentów, naprawiałem gwinty lub wykonywałem duplikaty uszkodzonych części mechanicznych. Zainteresowanych proszę o kontakt na tym forum - dostarczę zdjęcia i więcej informacji. Osobiście już nie używam tego sprzętu albo na tyle sporadycznie że nie opłaca mi się go dłużej trzymać.
  23. napisz co widzisz - czy białą plamę czy masz po prostu ciemne kółko w okularze. jeśli biała plama - to raczej nie masz ostrości, jeśli czarne lub ciemne kółko - to nie ustawiłeś systemu w osi. Czy masz oryginalny tubus to tego teleskopu? i oryginalny wyciąg - czyli zewnętrzną tuleję z otworem pod okular. ustaw teleskop na np. oddaloną na ok 30 m lampę - np. latami in szukaj obrazu. Powodzenia
  24. Otwiera się i u mnie ale trzeba adres przenieść do okienka "Search " i kliknąć- bezpośrednio z Twojego postu nie otwiera się
  25. Sprawdziłem jeszcze raz - kicha , ten sam komunikat. Ale nie szkodzi - jeśli u Ciebie się otwiera to musi u mnie się otworzyć. Liczą się dobra chęci.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.