Jump to content

MikolajSabat

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  168
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

190 Good

About MikolajSabat

 • Rank
  Antares
 • Birthday 12/08/1998

Kontakt

 • Strona WWW
  http://ponad-horyzontem.blogspot.com/

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Kielce

Recent Profile Visitors

1725 profile views
 1. Kupię miernik jakości nocnego nieba SQM-L. Naturalnie w dobrym stanie. Proszę o kontakt na PW.
 2. Zapraszamy na XI Konferencję SOK PTMA, która odbędzie się w dn. 19-20 października 2019 r. w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (ul. Orla 171, Kraków). Celem konferencji jest spotkanie w gronie obserwatorów i miłośników komet, a także integracja środowiska naukowego i amatorskiego zajmującego się tematyką małych ciał Układu Słonecznego. Poza licznymi prelekcjami, będzie również możliwość zwiedzania obserwatorium na Forcie Skała. Rejestracja jest już otwarta na stronie SOK: http://sok.ptma.pl/konferencja/
 3. Pod koniec lata ukazał się tegoroczny numer Biuletynu SOK PTMA Komeciarz, a w tym tygodniu trafił do ogólnej sprzedaży . Do nabycia tylko w sklepie Uranii. Uwaga: ilość egzemplarzy jest mocno ograniczona. Poniżej link do sklepu: https://sklep.pta.edu.pl/home/239-kom-50.html W bieżącym numerze m.in.: Obłok Oorta - w jaki sposób pobliskie gwiazdy zakłócają ruch rezydujących w nim komet; jakie fizyczne własności komet przekładają się na ich widoczność na nocnym niebie i czy możliwe są udane obserwacje tych ciał z zaświetlonych miast? Autorami artykułów są polscy astronomowie i miłośnicy astronomii zajmujący się kometami. Wydanie zawiera materiały z X Konferencji SOK PTMA w Niepołomicach oraz monografię podsumowującą obserwacje komet z Polski w 2017 r. Pełny opis i spis treści najnowszego wydania znajdziecie na stronie sklepu. Gorąco zachęcam do zakupu
 4. Zapraszamy Wszystkich na wyjazd obserwacyjny do obserwatorium w Baranie koło Mniowa. Jedziemy w najbliższą sobotę 14 kwietnia. Szykuje się ładna pogoda! Zainteresowanych proszę o kontakt :)
 5. Już za niespełna 2 tygodnie rozpocznie się X Konferencja Sekcji Obserwatorów Komet PTMA – największa w Polsce konferencja poświęcona kometom skierowana zarówno do naukowców, jak i miłośników astronomii. Pozostały ostatnie chwile, by zapisać się na to wydarzenie. Bogata tradycja konferencji kometarnych organizowanych przez SOK PTMA sięga roku 1999. Do 2006 r. uczestniczyli w niej nie tylko astronomowie badający komety, lecz również miłośnicy i obserwatorzy komet. W 2016 r., po dziesięciu latach przerwy, konferencja poświęcona kometom na stałe wróciła do kalendarza wydarzeń astronomicznych. Tegoroczne spotkanie będzie jubileuszowym dziesiątym, skierowanym do szerokiego grona Miłośników zainteresowanych kometami, a także wykonujących ich obserwacje i zdjęcia. Celem konferencji jest pokazanie, że w ramach miłośniczych działań możliwe jest wykonywanie badań o dużej wartości naukowej. X Konferencja odbędzie się w dniach 7-8 października 2017 r. w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach (ul. Mikołaja Kopernika 2, Niepołomice). Otwarcie pierwszej sesji nastąpi w sobotę 7 października o godz. 12. Swoje referaty przedstawią m.in. prof. Małgorzata Królikowska-Sołtan, prof. Piotr Gronkowski i odkrywca komet Michał Kusiak. Wstęp jest wolny. Uczestnikom konferencji przysługuje bezpłatne wyżywienie. Wciąż istnieje możliwość rezerwacji miejsca noclegowego na terenie MOA w Niepołomicach. Zapisy uczestników prowadzone są na stronie SOK PTMA. Niedawno opublikowany został program konferencji, który przedstawiamy poniżej. Sobota 7 października 2017 r. 12:00 – otwarcie konferencji 12:20 – omówienie działalności SOK PTMA 13:00 – prof. Małgorzata Królikowska-Sołtan – „Dynamika komet z Obłoku Oorta” 14:00 – dr hab. prof. UR Piotr Gronkowski – „Aktywność sublimacyjna komety a jej widoczność na nocnym niebie” 14:45 – dr Marcin Wesołowski – „ Właściwości termodynamiczne jąder kometarnych” 15:30 – przerwa (obiadokolacja lub czas wolny) 17:00 – dr Tomasz Ściężor – „Czy i jak można obserwować komety z miasta?” 17:30 – projekcja w planetarium 18:30 – zebranie organizacyjne SOK PTMA Niedziela 8 października 2017 r. 10:00 – Mariusz Wiśniewski – „Jak złapać kawałek komety” 10:45 – Mikołaj Sabat – „Obserwacje SOK PTMA w latach 2016-2017″ 11:45 – Michał Kusiak – „Problematyczne zasady odkrywania planetoid i komet” 13:00 – przerwa (obiad lub czas wolny) 15:15 – Mikołaj Sabat – „Rosetty pogoń za kometą” 16:00 – Adam Tużnik – „Komety we Wszechświecie” 16:30 – zamknięcie X Konferencji SOK PTMA Przydatne linki: Rejestracja na konferencję Program Miejsce konferencji Kontakt Poprzednie konferencje Zapraszamy!
 6. Zapraszamy na pierwsze w tym roku obserwacje w Baranie koło Mniowa. Zaczynamy wieczorem w sobotę 22 lipca. Zainteresowanych proszę o kontakt. Dokładna lokalizacja miejsca zaznaczona jest na naszej mapce: http://kielce.ptma.pl/mapa-miejscowek-obserwacyjnych/ P.S. PTMA Kielce organizuje regularne spotkania obserwacyjne pod ciemnym niebem. Ostatnio byliśmy w środę w Zabrodach/Kokowcu. Jak widać, nie zawsze taka informacja pojawia się na forum, dlatego zachęcam do śledzenia grupy PTMA Kielce na facebooku. Nie trzeba być członkiem PTMA by z nami obserwować, ale jest to bardzo mile widziane. Członkowie dostają na bieżąco informacje o wszystkich wyjazdach. Do zobaczenia w obserwatorium w Baranie
 7. Na stronie SOK-u dostępne są mapy pozycyjne dla komet widocznych w ciągu najbliższego pół roku: http://sok.ptma.pl/mapy-pozycyjne-komet/ Mam nadzieję, że będą pomocne w obserwacjach ;)

 8. @ANowak Pewnie tak, jednak wszystko zależy od pogody
 9. Czy jest na forum ktoś, kto ma odrobinę czasu i zdolności w grafice komputerowej? Potrzebna pomoc przy wykonaniu astronomicznej ilustracji ;)

  1. michael99

   michael99

   Napisz mi dokładniej na PW o co chodzi, może się podejmę :)

 10. Korzystając z dobrej pogody, PTMA Kielce zaprasza na obserwacje w najbliższy piątek 27 stycznia do Zabrodów koło Łopuszna. Zaczynamy po godz. 19. Chętnych wyjazdem proszę o kontakt.
 11. Przypominam, że na naszej stronie jest zaznaczona dokładna lokalizacja "poletka obserwacyjnego": http://kielce.ptma.pl/mapa-miejscowek-obserwacyjnych Wystarczy otworzyć mapę na telefonie i wybrać opcję prowadzenia do Zabrodów
 12. Zapraszam na ostatni w tym roku otwarty wyjazd obserwacyjny pod patronatem PTMA Kielce. Na piątkową noc (30/31 grudnia) zapowiadana jest całkiem dobra pogoda. Jest więc spora szansa, że będziemy kontynuować tradycję sylwestrowych obserwacji, zapoczątkowaną w ubiegłym roku. Zapraszam w godzinach wieczornych na nasze "poletko obserwacyjne" w Zabrodach koło Łopuszna. Jeśli pogoda będzie po południu dobra, być może pokuszę się o wyjazd na kometę 45P, która będzie nisko nad horyzontem po zachodzie Słońca. Byłbym na miejscu ok. godz. 17. Chęć wyjazdu proszę poprzedzić skontaktowaniem się ze mną Może tym razem dasz radę?
 13. W najbliższy czwartek 22 grudnia planujemy wyjazd na obserwacje do Zabrodów koło Łopuszna. Zaczynamy ok. godz. 19, skończymy mniej więcej o północy. Później prognozowane jest załamanie pogody i i tak wschodził będzie Księżyc. Zainteresowanych wyjazdem proszę o kontakt.
 14. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w IX Konferencji Sekcji Obserwatorów Komet Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Odbędzie się ona w dniach 8-9 października 2016 r. w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach (ul. Mikołaja Kopernika 2, Niepołomice). Tegoroczne spotkanie to powrót do bogatej tradycji SOK PTMA i kontynuacja serii konferencji o tematyce kometarnej, organizowanych przez naszą sekcję w latach 1999-2006. IX Konferencja będzie zatem pierwszą od 10 lat okazją do spotkania się w gronie obserwatorów i miłośników komet. Najważniejszymi zagadnieniami omawianymi podczas konferencji będą: – sposoby amatorskich obserwacji komet, – analiza wyników obserwacji zebranych przez SOK PTMA i COK w ostatnich latach, – projekty badawcze i programy wykorzystujące obserwacje komet, – stan polskich kampanii obserwacyjnych na przestrzeni lat (z okazji jubileuszu 30-lecia od czasów akcji International Halley Watch). Bardzo ważną częścią konferencji będzie także integracja środowisk obserwatorów komet w Polsce i nakreślenie planów rozwoju Sekcji Obserwatorów Komet na kolejne lata. Poniżej przedstawiam program konferencji: Sobota 8 października 12:00 – otwarcie konferencji 12:20 – przedstawienie działalności SOK PTMA 13:00 – dr Krzysztof Ziołkowski – „Komety a sprawa polska” 13:40 – dr Marek Kubala – „Obserwacje komet w dziennikach obserwacyjnych dr Antoniego Wilka” 14:20 – Mariusz Wiśniewski – „Jak złapać kawałek komety” 15:00 – dr Tomasz Ściężor – „30 lat zorganizowanych obserwacji komet w Polsce” 15:45 – przerwa (obiadokolacja lub czas wolny) 17:00 – zwiedzanie MOA w Niepołomicach 18:00 – projekcja w planetarium 19:00 – czas wolny (obserwacje, rozmowy nt. obserwacji komet w Polsce) Niedziela 9 października 08:30 – śniadanie 10:00 – dr Michał Drahus – „Czasowo rozdzielcza spektroskopia milimetrowa odsłania tajemnice komet” 11:00 – Michał Kusiak – „Perspektywy amatorskiego odkrywania komet w dobie dużych projektów przeglądowych. Historia odkrycia C/2015 F2 Polonia” 12:30 – Adam Tużnik – „Komety jako kosmiczne taksówki życia” 13:00 – przerwa (obiad lub czas wolny) 14:15 – dr Paweł Kankiewicz – „Komety na orbitach wstecznych” 15:00 – Mikołaj Sabat – „Obserwacje komety C/2014 Q2 (Lovejoy) w SOK PTMA” 15:45 – Michał Kusiak – „C/2008 Y12 SOHO i międzyplanetarny kompleks komety Machholz 96P. 20 lat misji sondy SOHO, najlepszego łowcy komet w historii astronomii” 17:15 – zamknięcie IX Konferencji SOK PTMA Zapraszamy!
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.