Jump to content

lukost

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  82
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

lukost last won the day on June 6

lukost had the most liked content!

Community Reputation

371 Good

About lukost

 • Rank
  Alnitak

Recent Profile Visitors

210 profile views
 1. Można jeszcze kupić coś takiego http://www.centralds.net/cam/?page_id=12417 I przyznam, że się trochę zastanawiam.
 2. Tak się zastanawiałem kiedy ją zrobisz, wszak idealnie wpisuje się w Twoje preferencje. Co ciekawe, ten obiekt obiekt można obserwować. Dwa lata temu zanotowałem, że (...) mgiełka jest spora (ok. 8 minut łuku) i bardzo stara – ma ponad 40 tys. lat. Myślałem, że będzie wyzwaniem (poprzedniej nocy, przy nieco gorszych warunkach jej nie zobaczyłem), ale nic z tych rzeczy. Do wyciągu Taurusa 350 mm załadowałem Asferyka 31 mm, którego wspomagał starszy, jeszcze japońskiej produkcji UltraBlock - i już. Paczając zerkaniem, niemal natychmiast zlokalizowałem rozmytą, sporą plamę o nieokreślonym kszta
 3. Filtr STC, klips do ff. Nasycenia już sporo zdjąłem, ale pewnie można jeszcze trochę. A niebieskości w Koniczynie znikły, bo to jest zdaje się fragment będący mgławicą refleksyjną, więc został wycięty przez filtr. Jeśli się mylę, mnie sprostujcie.
 4. I jeszcze wersja ze zredukowanymi gwiazdkami (filtr minimum w PS) plus link do stacka, jakby ktoś się akurat nudził https://drive.google.com/file/d/1r94md_1mOSvbXf71YrE1_tqgrbyKGt3x/view?usp=sharing
 5. Też wydaje mi się, że można spróbować wyciągnąć z tej ilości klatek coś więcej. Troszkę brakuje mi niebieskości w - nomen omen - Niebieskim Łbie. Wiem, że to trudny obiekt, dość ulotny i słabo skontrastowany, sam miałem spore problemy z sensownym obrobieniem materiału.
 6. Z Domańskiego Wierchu, koło Cichego.
 7. Messier 8 na miarę moich możliwości. Z filtra dual band i Canona 400 mm, częściowo w łunie od Zakopanego, później przez chmurki podświetlone przez Łysego po I kwadrze plus dwie odległe burze; Lagunę ledwo było widać przez lornetkę 18x70. Niecałe 3h materiału - mało. No i tropikalna noc plus niechłodzony Canon, więc szum (trochę go zdjąłem) i palenie krótszych klatek niż bym chciał (po 170 s). Nie bardzo wiem skąd ten fiolet w centrum mgławicy - tak wyszło na stacku. Tak to ma być w dualbandzie (w końcu fiolet to mieszanka czerwieni i niebieskiego)? PS Najlepsza zabawa to celowanie/kadro
 8. Fajnie widać różnicę w kolorytyce gwiazd - niebieskie tony Gwiezdnej Chmury Strzelca vs żółtawe zabarwienie okolicy. Piękne.
 9. Ano, działo się. Kometka w srebrzakach, obłędny widok. Z 200 mm, poranek 8 lipca 2020.
 10. Skoro już temat został odkopany... Z lipca ubiegłego roku, nad Babią Górą. Czegoś takiego nad Podhalem nie widziałem wcześniej i pewnie długo nie zobaczę. Tegoroczne są jakieś anemiczne jak na razie. Cyknięte Canonem 6d i Sigmą Art 50mm.
 11. Owszem jest. Próbuj z szerokokatnym okularem (ok. 30 mm) i filtrem UHC, albo dużą lornetką ok. 100 mm, też z filtrami najlepiej. To dość ulotny obiekt, znacznie jaśniejsza jest Ameryka Północna.
 12. Napiszę to co zwykle i co piszą inni (ostatni raz) - zastanów się co robisz z gwiazdami i więcej tego nie rób. Wyglądają koszmarnie i całkowicie psują odbiór zdjęcia (nie tylko tego).
 13. Wersja 1.2 wygląda świetnie. Bardzo naturalna i nienachalna w odbiorze.
 14. Nie obraź się, ale tym razem nie.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.