Skocz do zawartości

M.K.

Społeczność Astropolis
 • Zawartość

  776
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

326 Good

O M.K.

 • Tytuł
  Wega
 • Urodziny 04.05.1973

Kontakt

 • Strona WWW
  http://www.kwima.republika.pl

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Gród Kraka
 • Sprzęt astronomiczny
  Na Słoneczko: refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2 + 17mm + folia Baadera
  Na kometki: Newton 185/950 f/5 na dobsonie ("mgiełka") + LVW 8, LVW13 i Soligor 25
  Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79 (Mintron 12V6HC-EX), czasem oko nieuzbrojone
 1. W "Gościńcu pod Lubomirem" (http://www.gosciniecpodlubomirem.pl/ ) odbędzie się spotkanie astromiłośników, zapraszam szczególnie krakusów na wspólne lukanko. Dodam tylko, że przy rezerwacji na hasło "astronomia" dostajemy zniżkę 50% na pokoje i 33% na jedzenie Więcej tu: http://astromaniak.pl/viewtopic.php?p=420620#p420620 Ja będę od 15-20.08, więc mam nadzieje, że pogoda dopisze i coś poobserwuję przez teleskopy, jak i Perseidy gołym okiem
 2. Pomoc Teleskop travel Sky-Watcher BK804

  Luneta 90/900 bardziej jest dedykowana do planet, niż DS-ów... aczkolwiek na upartego najjaśniejsze części jąder galaktyk zobaczysz. Do mgławiczek szukaj bardzie światłosilnych instrumentów f/5, f/6, ww. luneta ma f/10.
 3. Dobrze, że przeczytałem wypowiedź Twoją Marku i innych użytkowników, bo pewnie bym tak kliknął jak piszesz... Zrobiliście nowe głosowanie, więc widząc 2 obrazki automatycznie kliknął bym na większe zdjęcia i nieświadomie bym zagłosował... Może trzeba było napis umieścić w innym miejscu, jak na obrazku poniżej: Następnym razem już będziemy mądrzejsi, ale za pierwszym razem to piszcie bardziej łopatologicznie 3 głosy oczywiście oddane, szkoda, że tylko po 1 sztuce można było wybrać.
 4. Cloud Trophy - zgłoszenia chmur i zjawisk

  Tak jak Robert pisze, to tęcza przy Słońcu wysoko nad horyzontem (>40 stopni).
 5. APOD - III kwartał 2017

  W okularach 3D wygląda nieziemsko! żeby nie napisać marsjańsko
 6. Obserwacje mgławic i galaktyk

  To prawda, że jak łysy świeci to nie obserwujemy mgławic i galaktyk, gdyż swoim blaskiem rozjaśnia tło nieba zmniejszając kontrast między galaktyką/mgławicą, a tłem. Mały przykład poniżej: galaktyka z miasta, galaktyka z miasta przy Księżycu, galaktyka z terenów podmiejskich, galaktyka z terenów podmiejskich przy Księżycu, galaktyka z terenów wiejskich, galaktyka z terenów wiejskich przy Księżycu. Dlatego przy Księżycu obserwujemy planety i ich księżyce, kratery na Księżycu, gromady gwiazd i mgławice planetarne. Polecam M57 w Lutni, czyli w lecie wysoko nad horyzontem, a jej krawędzie dość ostro odcinają się od tła nieba. Astrokarolu, ja dobrze o tym wiem , że nie ma. "Zjadłem" jeden wyraz przy pisaniu i dziękuję, że to zauważyłeś. Już poprawiam
 7. Obserwacje mgławic i galaktyk

  Głupoty opowiadasz, przed chwilą zerknąłem na https://astropolis.pl/membermap/ i widzę, że co najmniej 2 aktywnych astro miłośników masz w okolicy: napoleon - https://astropolis.pl/profile/16512-napoleon/ Bartosz - https://astropolis.pl/profile/27-bartosz/ Napisz do nich, na pewno pomogą Ci ustawiać i patrzeć przez Twój sprzęt. Księżyc przez 2 tygodnie będzie przeszkadzał w obserwacji DS-ów, ale gromad kulistych i mgławic planetarnych nie brakuje
 8. Statyw Aluminiowy eq3-2

  Kup 10 cm płaskownika alu 60x20 (zmierz, czy się zmieści) za 12 zł (z przesyłką 30zł) https://metal-e.pl/pl/p/PLASKOWNIK-ALUMINIOWY-60x20-mm-/479 Odrysuj na nim ten trójnik (mając dwójnik ), wytnij szlifierką kątową, nawierć 3 otwory na połączenie z nogami statywu i po problemie Jak sie obawiasz, że uda się ta operacja za 2 lub 3 razem, to zapłacisz dyszkę więcej za 20 cm bieżące, a na nim zmieścisz 3 takie trójniki!
 9. Dla mnie porównywarka to bomba i również dziwi mnie "jeżeli ktoś z niezrozumiałych dla mnie względów woli oglądać bezpośrednio na forum", ale nikomu nie bedziemy zabraniać kręcić do upadłego kółeczkiem w myszce lub klikać "page down" i otwierać kolejne zdjęcia w nowych kartach... Nic dodać, nic ująć. Cały czas tak robię i nawet przy postępującej sklerozie zaznaczam 5 numerków w ankiecie, oczywiście 2x sprawdziwszy, czy to te wybrane. Również szukałem, ale dopiero zaznaczenie okienka w drzewie przyspieszyło znalezienie tematu: Jak najbardziej jestem za banerem przedstawiającym miniaturki zgłoszonych prac.
 10. Głos oddany. Faworyt od razu "wpadł mi w oko"
 11. Rura nierdzewna 1,75" do statywu

  Szkoda...
 12. Rura nierdzewna 1,75" do statywu

  Tu sprawdzałeś? https://metal-e.pl/pl/c/RURY-NIERDZEWNE/14 Ostatnio u nich gruby płaskownik kupiłem.
 13. Kometę C/2015 V2 Johnson: http://heavens-above.com/comet.aspx?cid=C%2F2015 V2&lat=50.0216&lng=19.9424&loc=Unspecified&alt=238&tz=CET&cul=pl ----- Przed chwilą Johnsona obserwowałem, a na zakończenie M13, M57, M71 i M27, którego "przeciął" przelatujący satelita.
 14. Głos oddany!
×