Jump to content

Darula

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  204
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

146 Good

About Darula

 • Rank
  Antares

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Northampton
 • Zainteresowania
  Astronomia, astrofotografia, sport, turystyka
 • Sprzęt astronomiczny
  Sw 150 eq3-2 Nikon ex 10-50

Recent Profile Visitors

679 profile views
 1. Kiedyś gdzieś widziałem na yt jak koleś wymienia złamana osłonę z tego obektywu i zdaje mi się że tej osłony nie da się zdjąć z tego pierścienia, jest tam przymocowana na stałe
 2. Ależ to jest fajne a szczególnie ten błękitny środek. Widziałem wiele odcieni trapezu, od różowych, seledynowych po białe i wiele innych ale ten błękit podoba mi się najbardziej.
 3. I stało się, teleskop kosmiczny Spitzer zostanie wyłączony 30 stycznia tego roku ostatnią obserwację odbędzie 29, po czym pacjent zostanie odłączony od aparatury podtrzymującej życie. A dlaczego akurat teraz, otóż okazuje się że ma on już duże problemy z utrzymaniem balansu mocy między wysyłaniem sygnału na Ziemię a utrzymywaniem pewnych instrumentów w odpowiedniej temperaturze. Oczywiście jest to związane z czasem przebywania teleskopu w przestrzeni kosmicznej, wkońcu służył naukowcą przez 16lat. Teleskop Spitzer'a został zaprojektowany aby odczytywać dane w podczerwieni co pozwala przedrzeć się przez chmury pyłu i gazu i podziwiać piękno kosmosu pod innym kątem. Oczywiście samo piękno to jedno a dane jakie zebrał sam teleskop pewnie będą analizowane jeszcze latami. Teleskop kosmiczny Spitzer'a był dość wyjątkowy ze względu na swoją orbitę, otóż okazuje się że orbituje on Słońce oddalając się od nas z roku na rok coraz dalej przez co zakłócenia wywołane promieniowaniem systemu Ziemia Księżyc były na początku minimalne po czym całkowicie znikły przez co teleskop mógł "widzieć" dalej. Ale co dobre szybko się kończy (biorąc pod uwagę skalę kosmiczną) i Spitzer schowa się na bardzo długo za słońcem i nie będzie zdolny do wysyłania danych na ziemię. Do totalnego zakrycia pozostało jeszcze trochę czasu ale fachury z NASA mówią że już coraz ciężej jest wykonywać proste operacje, także podjęto decyzję o wyłączeniu go 30 stycznia. Spoczywaj w pokoju miejmy nadzieję że Twój następca będzie godnie Cię reprezentował. Dołączam krótki filmik. https://www.space.com/amp/why-spitzer-space-telescope-must-end.html?jwsource=cl
 4. Szkoda że nie było pani na wiosnę mi by się wtedy takie rozprowadzanie przydało bo Michał lał dla mnie cały czas nieparzyście :=)
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.