Jump to content

Darula

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  167
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

105 Good

About Darula

 • Rank
  Antares

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Northampton
 • Zainteresowania
  Astronomia, astrofotografia, sport, turystyka
 • Sprzęt astronomiczny
  Sw 150 eq3-2 Nikon ex 10-50

Recent Profile Visitors

541 profile views
 1. Jest to zdecydowanie najlepsze zdjęcie tego obszaru jakie w życiu widziałem!!! Gratulacje za czas poświęcony i dziękuję bo oglądanie tego to czysta przyjemność!
 2. Patrzyłem przez lornetkę 10x50 bo niestety w pracy jestem. Merkury wygląda jak ziarnko piasku na tle piłki do kosza ale i tak piękne zjawisko. Pozdrawiam
 3. Kupię grzałkę do 6' Newtona
 4. Hehe dzięki za cenną radę, bo zamierzałem założyć ja na głowę i strzelać foty oczami
 5. Hej a mam pytanie czy żeby zrobić pamiątkową fotkę sama folia na teleskop wystarczy?
 6. Mi też to bardzo utrudniało życie i to do tego stopnia że pewnego razu kupiłem szukacz prosty z obrazem nieodwroconym a poprzedni "popsuł em"
 7. Na początek wal w coś jasnego np Andromede żebyś nie musiał tracić czasu na szukanie i pamiętaj że szukacz masz odwrócony góra dół lewo prawo,jeśli o mnie chodzi to bardzo uprzykrzyło mi to życie. Jak nie będziesz mógł znaleźć obiektu wykorzystaj metodę Star hopping.
 8. I pamiętaj żeby zabrać ze sobą tonę cierpliwości, przyda się napewno. Ja mam dokładnie ten sam sprzęt co Ty i pierwsza moja wyprawa pochłonęła calutką tonę na raz Ale jak zobaczysz efekt końcowy, to uznasz że było warto. Powodzenia!
 9. Przydomek "Głowa Diabła" nie wziął się znikąd Bardzo fajny obiekt.
 10. U mnie Neil zaraz koło teściowej
 11. Witam Wczoraj pierwszy raz w życiu oglądałem Jowisza i Saturna przez teleskop. Chociaż okular dostałem w zestawie z teleskopem Newtona 6', jest to jakiś 10mm okular "no name" to wrażenie wbiło mnie wprost w fotel. Biegałem po ogrodzie jak małe dziecko i krzyczałem do siebie są księżyce galileuszowe widzę je. Do tego lekko widoczne pasy na Jowiszu były wprost zachwycające. Seeing był chyba bardzo dobry bo nic nie pływało, wszystko było dość ostre. Mój kolega który nigdy nie patrzył też przez teleskop wprost oniemiał, nie będę powtarzał jakie słowa wychodziły z jego ust,coś wspaniałego. Patrzyłem tak dobre 40 min. Jakieś 3h później dokładnie w tym samym miejscu co wcześniej Jowisz ukazał się drugi gwiazdor tego wieczoru czyli Saturn. Piękny, ostry i dobrze widoczny pierścień był wisienką na torcie tego wieczoru. Kolejny raz cieszyłem się jak dziecko i wpatrywałem się kolejne 40min. Już sobie wyobrażam jak to musi wyglądać w jakimś dobrym okularze Vixenea albo Baader'a. Byłem jakoś sceptycznie nastawiony do obserwacji planet, myślałem że mnie to nie wciągnie ale widocznie się myliłem. Pozdrawiam
 12. Tak rzeczywiście 2022 coś pomyliłem. Poczekamy ale myślę że będzie warto.
 13. NASA szykuje się do wystrzelenia sondy kosmicznej na planetoidę 16 Psyche. Nie jest to zwykła planetoida, 16 Psyche raz że nie należy do żadnej rodziny planetoid dwa że jej budowa wskazuje na to że jest to najprawdopodobniej obdarte z zewnątrznych części pod wpływem zderzeń z innymi obiektami, jądro bardzo starej planety.Jej wielkość wskazuję że mogła to być planeta wielkości Marsa. Teraz trochę informacji z Wiki. Psyche ma nieregularny kształt i rozmiary ok. 280×230×190 km. Jej albedo wynosi 0,12, a jasność absolutna to 5,28m. Średnia temperatura na jej powierzchni sięga 160 K(maksymalna 280 K, +7º C). Planetoida ta zalicza się do asteroid typu M. Rotuje w czasie ok. 4 godzin i 12 minut, a oś jej obrotu nachylona jest pod kątem 95º do płaszczyzny ekliptyki. Obserwacje radarowe umożliwiły w pewnym stopniu zbadanie powierzchni tej planetoidy. Odkryto, że nie ma na niej śladów wody ani minerałów zawierających wodę. Powierzchnia ma zatem w swym składzie dużo materiału metalicznego. Wykryto także obecność niewielkich ilości piroksenu. Przypuszcza się, że Psyche jest zlepkiem większych ciał, które – po zderzeniu się z jakimś dużym obiektem w bardzo wczesnym okresie istnienia Układu Słonecznego – zostało rozbite, a po pewnym czasie powstałe w ten sposób fragmenty połączyły się pod wpływem sił grawitacji. To musiało stać się bardzo dawno, gdyż nie obserwuje się obecnie ciał na podobnych co Psyche orbitach (a musiałoby tak być po ewentualnym zderzeniu, podczas którego od Psyche oddzieliłyby się większe lub mniejsze fragmenty – planetoida ta wchodziłaby wtedy w skład rodziny planetoid mających podobne elementy orbit). Zatem obiekty takie – jeśli w ogóle istniały – musiały zostać już dawno wytrącone z podobnych do Psyche trajektorii przez oddziaływanie innych asteroid i planet. Wg informacji NASA jest to jedyna planetoida która ma metaliczno-niklową powierzchnię. Zbadanie jej może dostarczyć nam wielu informacji o powstawaniu planet a przede wszystkim ich jąder, oraz tworzenia się i siły pola magnetycznego. Misja ma wystartować w 2020 roku. Wiecej informacji na ten temat na stronach NASA. Jeszcze taka ciekawostka chociaż raczej nie potwierdzona naukowo że wartość metali szlachetnych 16 Psyche uczyniła by każdego człowieka na ziemi miliarderem Jej wartość szacuje się na 700 kwadrylionow $$. Pozdrawiam Poz
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.