Jump to content

dja.obserwator

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  362
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

405 Good

About dja.obserwator

 • Rank
  Altair

Kontakt

 • Strona WWW
  http://sogz-ptma.urania.edu.pl/obserwator

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Smardzowice/Małopolska
 • Zainteresowania
  Gwiazdy Zmienne

Recent Profile Visitors

3,555 profile views

Single Status Update

See all updates by dja.obserwator

 1. EV Lacertae gwiazda rozbłyskowa, czerwony karzeł typu M,znajdujący się w gwiazdozbiorze Jaszczurki w odległości około 16,5 lat świetlnych od Ziemi.

  Gwiazda EV Lac jest gwiazdą słabą, niewidoczną nieuzbrojonym okiem. Jej jasność wizualna wynosi 10.3 mag. Świeci z jasnością porównywalną do 1% jasności Słońca. Jednak wytworzyła ona najsilniejszy do tej pory zaobserwowany rozbłysk pochodzący od innej gwiazdy niż Słońce. Został on wykryty 25 kwietnia 2008 roku przez rosyjski przyrząd Konus zainstalowany na satelicie WIND, a następnie przez satelitę Swift pracującego w zakresie rozbłysków promieniowania gamma. Rozbłysk ten był obserwowany przez 8 godzin. Jego siła była na tyle duża, że spowodowała automatyczne wyłączenie instrumentów pokładowych satelity Swift.

  W czasie jednego obrotu wokół własnej osi, trwającego 4 dni, EV Lacertae generuje silne pole magnetyczne, 100 razy silniejsze od pola magnetycznego Słońca! Energia wytworzona w polu magnetycznym stała się główną siłą olbrzymich rozbłysków. Młody wiek tej gwiazdy jest powodem, dla którego gwiazda szybciej się obraca i może generować tak potężne rozbłyski.

   

   

  1. Show previous comments  1 more
  2. ekolog

   ekolog

   Ale błysnęła tym razem najradykalniej kwantami gamma - jak rozumiem?  One są ponoć mniej niebezpieczne niż rentgenowskie (też obserwowane tam były) dla życia jakie znamy ale i tak sterylizują potencjalne nadwodne życie przy tych karzełkach (ten ma jedną trzecią masy Słońca).

   Pozdrawiam

    

    

  3. dja.obserwator

   dja.obserwator

   Ten czerwony karzeł jest połowę chłodniejszy od Słońca i bardzo szybko się obraca 

  4. dja.obserwator

   dja.obserwator

   Ciesz my się,że ta gwiazda nie jest w naszym układzie bo by nas spaliło przy takim silnym rozbłysku :D

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.