Jump to content

ekolog

Społeczność Astropolis
 • Posts

  8448
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

About ekolog

 • Birthday 05/20/1960

Retained

 • Member Tittle
  Wszystkie wszechświaty są wieczne

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Wrocław

Recent Profile Visitors

47222 profile views

ekolog's Achievements

5.2k

Reputation

1

Community Answers

 1. "Pomiary instalacyjne na modelu transsonic truss-braced wing (TTBW) w poddźwiękowym tunelu aerodynamicznym 14x22 Langley Research Center.
  Unikalna konstrukcja skrzydeł samolotu zmniejsza opór podczas lotu, co z kolei zmniejsza zużycie paliwa nawet o 10 procent.
  SFNP rozszerzy badania nad zrównoważonym lotnictwem, opracowując i testując nowe technologie"

  ***
  No dobra dobra ale jak to nie będzie latać na paliwo uzyskiwane w sposób odnawialny (np olej rzepakowy, biogaz z fermentacji, wodór z elektrolizy z elektrowni solarnej w Maroko, cycuś takiego) to lipa i tyle - dłuższy lot samolotu zużywa ogrom paliwa - nawet licząc na łebka ;)
  Siema
  https://www.nasa.gov/image-feature/trans-sonic-truss-braced-wing-may-help-reduce-fuel-consumption

   

   

  skr.jpg

  1. piotrkusiu

   piotrkusiu

   To zależy od czasu jaki bierzemy pod uwagę. Powiedzmy w skali 500 mln lat to i węgiel jest eko i praktycznie wszystkie zasoby możemy traktować jako odnawialne ;) Z perspektywy istnienia planety to (prawie) wszystko jest napędzane energią słoneczną a więc bardzo ekologiczne choć z drugiej strony Słońce jest wielkim reaktorem atomowym  a cały wszechświat jest skażony takimi reaktorami...

  2. ekolog

   ekolog

   Tia,

   jak się stare drzewa wrzuci do bagna, pozwoli zamienić im w torf a potem w węgiel to mamy węgiel jako "odnawialne źródło energii" niby.

   Tylko że takie procesy to trwają za długo i są trudne do ustawienia dziś i znacznie wcześniej ludzi na całej planecie zabije nagle, masowo emitowany przez przegrzane oceany siarkowodór co już raz mało miejsce - wielkie wymieranie.

   Siema

  3. piotrkusiu

   piotrkusiu

   Czyli wszystko sprowadza się do czasu. Jeśli zaczynamy używać miary ludzkiej to wszystko wygląda jak wygląda. Tylko czy powinniśmy używać czasu życia ludzi czy jednak skali geologicznej? To my jak coś ( no wiele gatunków też) zapłacimy cenę naszej głupoty, pazerności ale planeta jako taka poradzi sobie bez nas czy z nami na pokładzie.

 2. A ja zazdroszczę! Nie trzeba daleko chodzić żeby coś przeżyć, zobaczyć, nogi nie bolą. Można nawet na sępa (od teleskopu do teleskopu) albo na krzywy ryj - od lornetki do lornetki* A tak poważniej. Jaki jest procent ludzi co przybywają tam bez astro-sprzętu fociarskiego lub do wizuala? Siema ___ * Czy ktoś kiedyś przywiózł i pokazywał tam jakiś monokular? Bo ja akurat mam Celestrona (6x30mm) ale przypuszczam, że bywają lepsze.
 3. "Literatura jest zbudowana na czułości. Mowa noblowska Olgi Tokarczuk"

  Noblowskie inspiracje w wątku astrozlotowym

  (przy okazji jest tam wyżej fantastyczny kubek. Bezcenny IMHO. Ktoś uważa inaczej?)

   

  @Cztery_mocne_punkty_G

   

  'Bo ISO to czułość'

   

   

   

  olga.jpg

  1. ekolog

   ekolog

   :)WOW, Zlot i kubek ktoś wrzucił na wykop:

    

   https://www.wykop.pl/link/6260873/kubek-na-prezent/

    

 4. Rosja poniekąd umywa ręce (i wycofuje swoją odpowiedzialność) od dalszych losów ISS - przez ogłoszenie ostrzeżenia: 'Międzynarodowa Stacja Kosmiczna stoi w obliczu nieodwracalnych awarii powodu przestarzałego sprzętu ponieważ minął założony kiedyś termin ważności w co najmniej 80 procentach systemów pokładowych w rosyjskim segmencie ISS' Stacja została zbudowana w 1998 roku jako wspólny projekt Rosji, USA, Kanady, Japonii i kilku krajów europejskich i została pierwotnie zaprojektowana (uwaga!) na 15-letni okres eksploatacji. W rosyjskim module ładunkowym Zaria odkryto powierzchowne pęknięcia. Uruchomiony w 1998 roku, jest jednym z najstarszych modułów ISS i jest obecnie używany głównie do przechowywania rzeczy. Być może takie niemiłe stanowisko Rosji wobec ISS wynika z tego, że w ostatnich latach rosyjski program kosmiczny został dotknięty serią cięć budżetowych i skandali korupcyjnych oraz z tego, że krajowa agencja kosmiczna obiecała szereg innych ambitnych przedsięwzięć, w tym misję na Wenus, stworzenie nowej rakiety zdolnej do lotów w dalszy kosmos oraz misję na powierzchnię Księżyca w przyszłym roku. Siema https://www.bbc.com/news/world-europe-58408911
 5. Hip! hip! hurra! hurra! Wygląda na to, że łazik Perseverance uzyskał próbkę skały na Marsie (podczas drugiej próby). Wiertło robota zrobiło zgrabny otwór w grubej płycie skalnej nazwanej "Rochette". Zdjęcia pokazały, że rdzeń skalny został bezpiecznie wyciągnięty. Po poprzedniej próbie próbka rozpadła się w pył i zniknęła Jeśli mamy sukces, jest to pierwszy w historii ludzkości materiał zebrany na innej planecie, przeznaczony do dostarczenia na Ziemię. Najważniejszym odkryciem będą ewentualne dowody na obecne lub dawne życie i dlatego łazik bada tereny dawniej bogate w wodę powierzchniową. https://www.bbc.com/news/science-environment-58398904 Siema p.s. Wiadomość z ostatniej chwili: "Amerykańska agencja kosmiczna potwierdziła, że jej łazik Perseverance pobrał pierwszą próbkę skały na Marsie."
 6. NASA wezwała media krajowe i zagraniczne do niezwłocznego składania akredytacji jeśli chcą uczestniczyć w wydarzeniu: start misji Lucy - badającej planetoidy trojańskie w okolicach Jowisza. Lucy ma wystartować nie wcześniej niż w sobotę 16 października na rakiecie United Launch Alliance Atlas V 401 z kompleksu Space Launch Complex-41 na stacji kosmicznej Cape Canaveral na Florydzie. Wszyscy odwiedzający obiekty NASA są zobowiązani do wypełnienia formularza certyfikacji szczepień i okazania dowodu negatywnego wyniku testu na COVID-19 przeprowadzonego w ciągu ostatnich 72 godzin przed wejściem. Każdy na terenie ośrodka musi nosić maskę, gdy znajduje się w pomieszczeniu. Osoby, które nie są w pełni zaszczepione lub odmawiają podania statusu szczepienia na formularzu certyfikacji, muszą również nosić maskę na zewnątrz i fizycznie dystansować się od innych osób. W ciągu 12-letniej głównej misji Lucy zbada rekordową liczbę asteroid, przelatując obok jednej asteroidy w ich pasie głównym oraz siedem asteroid trojańskich. Dodatkowo Lucy trzykrotnie powróci w rejon Ziemię aby wykorzystać asystę grawitacyjną, co czyni ją pierwszym statkiem kosmicznym, który kiedykolwiek powrócił w okolice Ziemi z zewnętrznego Układu Słonecznego. Nazwa misji Lucy pochodzi od skamieniałego szkieletu wczesnego hominina (ludzkiego przodka) odkrytego w Etiopii w 1974 roku i nazwanego "Lucy" przez zespół paleoantropologów, którzy go odkryli. Tak jak skamielina Lucy dostarczyła unikalnego wglądu w ewolucję ludzkości, tak misja Lucy ma spore szanse na zrewolucjonizowanie wiedzy o pochodzeniu planet i powstawaniu Układu Słonecznego, w tym Ziemi. Siema https://www.nasa.gov/press-release/nasa-invites-media-to-launch-of-lucy-mission-to-study-trojan-asteroids
 7. "Na planecie pod inną gwiazdą" a może "Dawno temu na Marsie" ? Siema p.s. Kto jest za 1-sza opcją daje [lubię], kto za drugą daje [dziękuję], kto za żadną daje [śmiech] Kto za obiema daje [serduszko] Kto nic nie daje nic nie dostanie (od życia)
 8. @Darek_B Mówisz, masz! Grupa miliarderów zaatakowała Grenlandię 'Bill Gates i Jeff Bezos będą wiercić na Grenlandii. Chodzi o akumulatory do elektryków. Niestety wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie władze wyspy będą musiały zmierzyć się z kolejnym problemem - grupą miliarderów. Na początku tygodnia wspierana m.in. przez Billa Gatesa oraz Jeffa Bezosa firma KoBold Metals podpisała umowę z brytyjskim przedsiębiorstwem BluejayMining, na mocy której zacznie poszukiwać na Grenlandii metali ziem rzadkich. Poszukiwania mają odbywać się w regionie Disko Nuussuaq na zachodnim wybrzeżu wyspy. KoBold skupi się na poszukiwaniu takich surowców jak nikiel, miedź, kobalt oraz platyna. Mają być one wykorzystane do produkcji akumulatorów do samochodów elektrycznych. W regionie Disko zaobserwowano rzadką zbieżność wydarzeń w historii Ziemi, które mogły doprowadzić do powstania światowej klasy złoża metalu akumulatorowego." Ciekawe co to za historia - może jakiś impakt? Ktoś, coś? '0,3 proc. najcięższych pierwiastków na Ziemi prawdopodobnie pochodzi z kolizji dwóch gwiazd neutronowych, która 4,6 mld lat temu nastąpiła niedaleko Układu Słonecznego. Wśród nich znajdują się: złoto, platyna, uran, a także jod, który nosimy w naszych ciałach.' ... Badali znajdowane na Ziemi meteoryty. Zawierają one m.in. radioaktywne izotopy, które rozkładają się ze znaną prędkością. Porównali skład meteorytów z komputerowymi symulacjami Drogi Mlecznej. Analiza ta doprowadziła ich do wniosku, iż ok. 100 mln lat przed powstaniem Układu Słonecznego, mniej więcej 1000 lat świetlnych od obłoku gazu, z którego Układ powstał, doszło do zderzenia dwóch gwiazd neutronowych.' https://next.gazeta.pl/next/7,172392,27448592,koniec-marzen-o-zielonej-grenlandii-bill-gates-i-jeff-bezos.html *** https://www.tvp.info/42504787/zloto-i-platyna-sa-z-kosmosu-maja-kilka-miliardow-lat Siema
 9. https://www.sciencemag.org/news/2021/08/ancient-supernovae-might-have-upended-earth-s-evolution 'Gdy gwiazdom brakuje paliwa, mogą zapaść się pod wpływem własnej grawitacji, eksplodując jako supernowe, które wyrzucają szczątki i radioaktywne cząstki daleko w przestrzeń kosmiczną. Większość z tych wydarzeń jest zbyt daleko od Ziemi, aby wpłynąć na naszą planetę. Ale jeśli zdarzyło się to w pobliżu, skutki mogą być dramatyczne. Badając radioaktywne izotopy na Ziemi, naukowcy odkryli dowody sugerujące, że w ciągu ostatnich kilku milionów lat wystąpiły dwie supernowe w pobliżu Ziemi. Niektórzy badacze stawiają teraz hipotezę, że cząstki generowane przez supernowe, mogły zubożyć warstwę ozonową, zwiększyć zachorowalność na nowotwory organizmów, wywołać pożary, a nawet zapoczątkować epokę lodowcową.' Reszta na filmie trzyminutowym więc może warto wejść Jedno zdanie powiedziane (i napisane) na filmie wprawiło mnie w zachwyt i szacunek za szczerość i w rozbawienie. "The exact effects of supernovae on Earth reamin speculative." Faktyczny wpływ supernowych na Ziemię pozostaje obszarem domysłów czyli jego opis bywa ... z kapelusza wzięty Siema
 10. Zespół stwierdził, że ta konkretna marsjańska skała była zbyt sproszkowana, aby można ją było skutecznie zebrać. Niezwykła skała, którą łazik próbował schwycić okazała się po prostu proszkiem (małymi fragmentami), a takiej postaci mechanizm programowo nie chwytał. Przypominając sprawę. Wstępne oznaki sugerowały, że łazik z powodzeniem zebrał i przechował fragment marsjańskiego materiału w jednej z 43 probówek. Następnego ranka po pobraniu nadeszły pomiary objętości i zdjęcia po pomiarach, i stwierdzono, że probówka z próbką jest pusta. Perseverance uda się w nowe miejsce, zanim spróbuje złapać kolejny kawałek marsjańskiej skały. https://www.space.com/nasa-perseverance-rover-mars-sampling-attempt-failed Przy okazji możemy zauważyć (po flagach) że w misji swój wkład wniosły też inne kraje. https://www.space.com/perseverance-rover-mars-2020-mission Siema
 11. Jakie zwierzę lądowe, znane ludziom, najczęściej by się w kadrze nie zmieściło? Naukowcy ocenili wędrówki za życia jednego mamuta, badając różne typy lub izotopy pierwiastków chemicznych strontu i tlenu zawarte w kolejnych warstwach 1,5-metrowego ciosu. Zostały one dopasowane do map szacujących zmiany izotopów na terenie Alaski. Odkryto, że mamut przeszedł aż 70 000 km w ciągu 28 lat. Dla porównania obwód Ziemi wynosi "tylko" 40 000 km. Badanie dostarcza wskazówek dotyczących wyginięcia tych wspaniałych stworzeń. Wkroczenie lasów na preferowane przez mamuty siedliska trawiaste pod koniec ostatniej epoki lodowcowej wywarło presję na stada. Wymusiło niebywale długie wędrowki w poszukiwaniu pożywienia i narażało na większe ryzyko ataku (wilki?, ludzie!). https://www.bbc.com/news/science-environment-58191123 To odkrycie ciekawie koresponduje z odkryciami opisanymi w przedostatnim Świat Nauki. Zbadano geny rdzennych mieszkańców obu Ameryk i okazało się, że teorie, że ludzie przybywali tam także przez Atlantyk okazały się fikcją. Ludzie mozolnie doszli tam (korzystając z pewnych okazji w czasach zlodowaceń) z Azji przez Alaskę, w okolicy dzisiejszej Cieśniny Beringa. Amerykańskie mamuty się z tego nie mogły cieszyć. *** Zatem pomylił się Pan ... Thor Heyerdahl – norweski etnograf i podróżnik, zajmował się także antropologią i archeologią, organizator i uczestnik dwóch wypraw transoceanicznych na tratwie "Kon-Tiki" w 1947 roku i papirusowej łodzi "Ra" w latach 1969–1970. Siema
 12. Już nie zmierza a przynajmniej kroki zamieniły się w tip-topki. Premiera Starlinera Boeinga jest ponownie opóźniona, prawdopodobnie do przyszłego roku. Problemy z układem napędowym kapsuły wymagają rozwiązywania większej liczby problemów, co jest niepowodzeniem dla tego programu wynoszenia astronautów NASA na stację kosmiczną. Boeing’s Starliner spacecraft has been recalled to the factory because of sticky valves (z powodu "zalepionych" zaworów). Kapsuła zostanie zdjęta z rakiety Atlas 5 na stacji kosmicznej Cape Canaveral na Florydzie i zwrócona do fabryki Boeinga znajdującej się w pobliżu NASA Kennedy Space Center. Problem wystąpił w 24 zaworach, które kontrolują przepływ tetratlenku azotu, gazu pędnego używanego w sterach strumieniowych Starlinera. Wydaje się, że część czterotlenku azotu przeniknęła przez uszczelki teflonowe i oddziaływała z wilgocią po drugiej stronie, tworząc kwas azotowy. Ten kwas spowodował korozję, która spowodowała zacinanie się tych zaworów. Inżynierowie muszą teraz dowiedzieć się, co się zmieniło – być może warunki pogodowe, w tym opady z piorunami, może coś w produkcji zaworów. Nie sądzi się jednak by deszcz dostał się bezpośrednio do zaworów. Jest tu jakiś @dobrychemik ? https://www.nytimes.com/2021/08/13/science/starliner-boeing-nasa.html Siema p.s. tetra- "cztero-", afiks uwielokrotniający, stosowany w nazwach związków chemicznych
 13. No chyba tak Bartku. Gdyby Twoja szanowna małżonka się dowiedziała gdzie Cię poniosło A tak poważniej (i nawet na tym przykładzie) widać, że harce takiej osoby (albo troll który zarabia jakoś na reklamowanych rzeczach albo ... to co wspomniał @anatol ) mogą czasem doprowadzić do kłótni całkiem poważnych forowiczów lub narobić im kłopot. Ja na dziwne lub chamskie PW zwykle nie reaguje i nie zgłaszam Moderacji, a nie powiem, że takich nie miewałem. Siema
 14. Tak, zwłaszcza te wyjaśnienia "na poważnie" i grafika super. Wracając do "sealioning" - (sea + lion) nie jesteśmy wszak na portalu anglojęzycznym. Termin ten pochodzi z odcinka komiksu, w którym pewna postać wyraża niechęć do lwów morskich, a lew morski wkracza, by wielokrotnie prosić ją o wyjaśnienie jej wypowiedzi i próbuje (w przesadnie uprzejmy sposób) wysłuchać jej poglądy, podążając za bohaterami w zacisze ich własnego domu WOW To mi przypomniało słynną: Operacja Lew Morski ( niezrealizowany plan zbrojnej inwazji hitlerowskich Niemiec na Wielką Brytanię podczas II wojny światowej). Na szczęście (dla Anglików) Hitler zmienił priorytety i postanowił najpierw uderzyć na Związek Radziecki. https://pl.wikipedia.org/wiki/Operacja_Lew_Morski To, w pewnym sensie, autor tych wątków przeprowadza tutaj Operację Lew Morski bis Siema p.s. A skoro nasz multi-autor "oscylował" chwilami w kierunku teorii spiskowych (wątpił w pobyt na Księżycu) to warto dodać jeszcze jedno określenie z wiki - "Facepalm" https://en.wikipedia.org/wiki/Facepalm
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.