Jump to content

Jagho

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  281
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

457 Good

About Jagho

Kontakt

 • Strona WWW
  http://www.supernowe.pl

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  53.4N 14.5E
 • Zainteresowania
  astronomia, sport, krótkofalarstwo SQ1RES
 • Sprzęt astronomiczny
  SW Quattro 250/1000 CF Newton, Gemini G-40, ZWO ASI290MM-C, obserwatorium roll-off roof i niegasnący od 35 lat zapał.

Recent Profile Visitors

2,476 profile views
 1. Czy ktoś wie? Jeżeli pójdę do zwykłego zakładu optycznego i poproszę aby zmierzyli mi ogniskową (dioptrie) małego achromatu (22mm) oraz aby wydali jakiś kwit z poświadczeniem tego parametru, to czy taką usługę zrealizują (i ew. za ile PLN) ??
   

  1. Show previous comments  1 more
  2. MateuszW

   MateuszW

   Najdokładniej zmierzysz to za pomocą plateslove na zdjęciu, ale jeśli potrzebujesz koniecznie "kwitu", no to się nie nada :)

  3. Jagho

   Jagho

   Sam też potrafię, ale tu chodzi właśnie o kwit :)

  4. bajastro

   bajastro

   Na dioptromierzu zmierzą moc w dioptriach, można to przeliczyć na ogniskową. Mierzą na nim soczewki okularowe o średnicy kilkudziesięciu mm, Twój achromat może być za mały, ale możesz zapytać u optyka. Wydruk/raport powinien być możliwy na podstawie pomiaru na dioptromierzu elektronicznym.

 2. Nie miałem przyjemności poznać osobiście Zdzisława, ale wiem, że był świetnym specjalistą w dziedzinie bardzo mi bliskiej (z wykształcenia) - elektronice. Wiem też, że cała automatyka Waszego obserwatorium to jego dzieło. Moje najgłębsze wyrazy współczucia dla Was oraz przede wszystkim dla jego bliskich.
 3. W ubiegły wtorek w galaktyce M100 odkryta została supernowa typu Ic. SN 2020oi została zgłoszona przez ZTF (Zwicky Transient Facility). Według informacji z dnia dzisiejszego jej jasność wzrosła już do około 14m. Zobaczymy co będzie dalej. Supernowe w M-kach nie są obserwowane zbyt często (średnio 1/rok). Co ciekawe, ostatnia obserwowana była również w M100, prawie rok temu i miałem przyjemność ją odkryć. Można o tamtej poczytać tu. Linki dotyczące aktualnej - SN 2020oi: https://wis-tns.weizmann.ac.il/object/2020oi https://lasair.roe.ac.uk/object/ZTF20aaelulu
 4. Tomek, wiem jak to boli kiedy "otrzesz się" o odkrycie z powodu spóźnienia lub przeoczenia. Wielu znanych poszukiwaczy obiektów astronomicznych ma na koncie takie "kwiatki". Pociesz się tym, że prawie każdy z nich prędzej czy później coś odkrywa. Niebo jest jednak sprawiedliwe (nie tylko w sensie metafizycznym, ale i naukowym ). Sprawdzasz swoje zdjęcia, więc znajdziesz coś, to kwestia czasu.
 5. Podobno prawdziwego mężczyznę poznaje się po tym jak kończy (np. rok) Brawo Tomasz !
 6. Tak, to spektroskop szczelinowy, więc po odpowiednim czasie ekspozycji uzyskasz "niestety" widmo tła nieba. Niestety, ponieważ przy rejestracji szczególnie słabych obiektów jest to składowa niepożądana i trzeba ją redukować. Faktycznie, pokaże ona w których zakresach niebo "świeci" najmocniej i może to być cenna informacja.
 7. Też właśnie użyłem kolimatora laserowego. U mnie linie też nie są prostopadłe. Ze skalą guidera to rzeczywiście dobry pomysł aby użyć szczeliny i policzyć z jej szerokości. Można też ew. wykorzystać astrometry.net gdzie w wynikach jest podana skala upload'owanego obrazu.
 8. Budowa spektroskopu zakończona. Wszystkie elementy została skompletowane. Wykonałem wstępne testy na lampie fluorescencyjnej (świetlówce). Czas na zainstalowanie i przetestowanie urządzenia w obserwatorium. Teraz czekam na lepszą pogodę Zastanawiam się też nad kolimacją spektroskopu. Wykonałem ją co prawda "zgrubnie" za pomocą kolimatora laserowego, ale nie jestem pewien czy ta metoda jest optymalna. Pytanie do Mariusza (@bajastro). W jaki sposób skolimowałeś swój spektroskop ? Druga kwestia - ciekawy też jestem jakiego FOV mogę się spodziewać w obrazie z kamery guidującej. Odległość matryca - soczewka guidera oraz soczewka guidera - szczelina jest podobna i wynosi około 6 cm (ta druga odległość jest może trochę większa), więc FOV (a dokładniej - skala) nie powinno się znacząco zmienić, ale ciekawy jestem jak to wyszło u Ciebie w praktyce.
 9. Faktycznie, przy kartach płatniczych jest procedura, która nazywa się "chargeback". Jeżeli udowodnisz, że padłeś ofiarą oszustwa, a płatności dokonałeś kartą, to jest duża szansa na odzyskanie środków. Działa, sprawdzone przeze mnie w praktyce. Piszę o tym, bo warto w przyszłości wiedzieć, że coś takiego jest, bez względu na to jakiego "koloru" masz kartę. Nigdy nie wiadomo co się komu przytrafi Oczywiście zgoda, że w rzeczonym przypadku nie skorzystasz jeżeli płatność wykonana przelewem.
 10. Po cichu myślałem, że może uda się nam zobaczyć Chilescope Observatory, ale w la Serena byliśmy krótko (a tam byłaby jeszcze szansa podjechać) i plan napięty. Dopiero w San Pedro była pełna swoboda dysponowania czasem, ale to już za daleko. Pozostaje więc podziwiać Wasze kopuły na filmie sprzed lat, do którego lubię od czasu do czasu wracać (też z powodu fajnego kawałka od Moby'ego ):
 11. Chyba trochę tak. To zależy bowiem jakiego rodzaju obserwacje spektroskopowe chcesz prowadzić. Obiektów docelowych jest cała gama i w tych różnych przypadkach spektroskopia może pełnić różne funkcje. Podam przykład z dziedziny, która mnie najbardziej interesuje - obserwacje spektroskopowe supernowych. Wspomniałem o tym trochę w tym wątku. Celem spektroskopii supernowych jest m.in.: 1. Określenie typu supernowej. Jeżeli zostanie odkryty nowy obiekt, który może być supernową (bo znajduje się w obrębie kątowym jakiejś galaktyki), to będzie on tylko i wyłącznie możliwą supernową (PSN), dopóki ktoś nie wykona spektroskopii tego obiektu. Od jakiegoś czasu obserwacje takie wykonują już i amatorzy (klasyfikowane to na razie tylko dwóch na świecie). Obraz widma jest tutaj swego rodzaju "odciskiem palca" charakteryzującym dany typ supernowej. Nie musisz się zagłębiać w szczegóły, dlaczego dana linia absorpcyjna lub emisyjna jest widoczna i jaki jest "mechanizm" jej powstawania. Musisz tylko zidentyfikować te charakterystyczne i wiedzieć, przy jakich typach supernowych się pojawiają. Poza tym i tak dokładnej analizy dokona oprogramowanie (np. Gelato). Ty musisz tylko umieć tak przygotować dane, aby algorytm mógł je poprawnie zidentyfikować. 2. Określenie wieku zjawiska Okazuje się, że z czasem wygląd obrazu spektroskopowego SN się zmienia. Inaczej może wyglądać na 7 dni przed swoim maksimum, a inaczej 14 dni po. Na podstawie analizy widma możemy ten wiek określić. Polega ona na porównywaniu kształtu naszego spektrogramu z pozyskanymi wcześniej od innych, dobrze znanych supernowych. I znowu, nie musisz znać przyczyn tych zmian kształtów. Zostaw to astrofizykom (oraz koledze @Rybi), niech mają co robić 3. Analiza przesunięcia ku czerwieni Pozwala na odpowiedź na ważne pytanie. Gdzie ta supernowa tak naprawdę jest ? Zdarzają się bowiem nierzadko przypadki, że obiekt nie znajduje się wcale w galaktyce, którą podejrzewaliśmy, że jest jego hostem. Z takim ciekawym przypadkiem mieliśmy do czynienia w 2017 roku. Chodzi o supernową SN 2017dfc, która wydawało się, że pojawiła się M63. Przesunięcie ku czerwieni było jednak znacznie większe niż dla M63. Okazało się więc, że supernowa wybuchła w jednej odległych galaktyk znajdujących się w tle M63. Co jeszcze ? Przesunięcie linii widmowych może nam też określić prędkość ekspansji wybuchu supernowej. Podobnie, linie widma supernowej są tu znów tylko pewnego rodzaju narzędziem, aby te przesunięcia określić. Oczywiście z czasem sam będziesz ciekawy, dlaczego na przykład widma supernowych typu IIn charakteryzują się wąskimi liniami w porównaniu z innymi typami. Jak będziesz chciał, to znajdziesz odpowiedzi na takie pytania (na to powyższe odpowiedź znajdziesz np. w Proximie 32,33,34 w artykule wspomnianego kolegi @Rybi) My tu "gadu, gadu" a tu przyszły chmury. Zamykam dach obserwatorium i idę spać
 12. Mam podobne odczucia po krótkim okresie korzystania z VSpec, ale jeszcze gorszą przeprawę miałem z ISIS. Kompletnie mi "nie leży", dziwny GUI, a na dodatek co chwilę trafiałem na jakieś niestabilności oraz komunikaty w języku francuskim. Wiem, że korzysta z niego wielu znanych użytkowników, ale jakoś nie mogłem się do niego przekonać. W końcu spróbowałem RSpec. Pierwsze co zrobiłem po zainstalowaniu wersji 30-dniowej, to sięgnąłem do jego wideo-poradników. Są po prostu rewelacyjne. Bardzo szybko wdrożyłem się w obsługę tego softu i w efekcie kupiłem licencję. Dziś jest to dla mnie podstawowe oprogramowanie do spektroskopii, chociaż trafiłem kiedyś na PDF z podręcznikiem do BASS i też wygląda to nieźle. Nie wykluczam więc, że kiedyś spróbuję i tego.
 13. Najwygodniej użyć specjalnego oprogramowania. Najbardziej znana trójka to Rspec od Tom'a Field'a, VSpec oraz francuski soft o groźnie brzmiącej nazwie ISIS, którego autorem jest sam Christian Buil. Te dwa ostatnie są bezpłatne. A i jest jeszcze brytyjski BASS, ale nigdy go nie używałem i nie wiem nawet czy jest rozwijany.
 14. Rzeczywiście pięknie to wyszło. Tym bardziej cieszę się, że wśród tych postaci również i ja drepczę. Gratulacje Mateusz! Zrobiłeś na mnie wrażenie tym filmem, podobnie jak tą pamiętną sytuacją, kiedy w nocy po powrocie z zaćmienia ja siedziałem w "zimnym domku" w kurtce trzęsąc się z zimna, a Ty poszedłeś się kąpać Wyrazy uznania również dla współautora - Tomka.
 15. Moim zdaniem bardzo dobrą lekturą na początek jest: https://www.amazon.com/Grating-Spectroscopes-Patrick-Practical-Astronomy/dp/1461413966 Dla mnie była bardzo pomocna. Uważam, że dobrym pomysłem jest zacząć od SA 100/200 i spektroskopii bezszczelinowej.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.