Jump to content

Jagho

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  239
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

400 Good

About Jagho

 • Rank
  Antares

Kontakt

 • Strona WWW
  http://www.supernowe.pl

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  53.4N 14.5E
 • Zainteresowania
  astronomia, sport, krótkofalarstwo SQ1RES
 • Sprzęt astronomiczny
  SW Quattro 250/1000 CF Newton, Gemini G-40, ZWO ASI290MM-C, obserwatorium roll-off roof i niegasnący od 35 lat zapał.

Recent Profile Visitors

1,904 profile views
 1. Kupiłem tam kilka rzeczy. To jest tylko tablica ogłoszeniowa. Zawsze płaciłem przez PayPal z opcją ochrony kupującego. Jeżeli ktoś chciał bezpośrednio na konto bankowe - rezygnowałem z zakupu.
 2. EQDrive Standard 3N ? Mam też 3-kę Zauważyłem właśnie na mapce drugą ikonkę EQDrive w naszym kraju. Gratuluję świetnej roboty z montażem.
 3. Rzeczywiście jest tak, że w niektórych projektach (ale głównie tych dużych ZTF, Pan-STARRS) do przeglądów wybierane są całe obszary nieba. Odkrywane są przy tym nie tylko supernowe, ale i inne obiekty. W warunkach amatorskich jest to jednak trudne. Nie dysponujemy takim sprzętem jak oni oraz tak dużymi i czułymi matrycami (i taką pogodą). Dlatego w naszych warunkach, przy poszukiwaniu supernowych trzeba się skoncentrować na starannym wyborze galaktyk do przeglądu oraz na zdolności wykonywania bardzo dużej liczby ekspozycji. Czyli - nie określone obszary nieba, a raczej konkretne galaktyki. Które? Właśnie, to jest kluczowe pytanie. Ogólnie wiadomo, że w galaktykach eliptycznych pojawiają się głównie supernowe typu Ia podczas gdy w spiralnych występują również i inne. Więc bardziej prawdopodobne jest dokonanie odkrycia w spiralnej. Ważne są jednak i inne parametry galaktyki. Nie każdą supernową można zaobserwować. Galaktyka może być zbyt odległa (parametr: przesunięcie ku czerwieni) i naszym amatorskim sprzętem nie zarejestrujesz supernowej, która się w niej pojawi. Płaszczyzna galaktyki może też być pod małym kątem do obserwatora (parametr: inklinacja) i blask supernowej zginie pochłonięty przez materię tej galaktyki. Trzeba też wziąć pod uwagę i inne parametry: jasność, wielkość kątowa, które mogą być z kolej pochodną liczby gwiazd w danej galaktyce. To też wpływa na prawdopodobieństwo pojawienia się w niej supernowej. Jeżeli trafnie zaprojektujesz listę przeglądanych galaktyk, ustawisz priorytety, cykle powtórnych obserwacji i systematycznie będziesz monitorował te galaktyki, to jest szansa na odkrycie supernowej w jednej z nich.
 4. Poszukiwanie pozagalaktycznej supernowej polega na tym, że fotografujemy określony obszar nieba, gdzie znajdują się galaktyki (lub jedna galaktyka, jeżeli mamy małe FOV). Następnie porównujemy ten obraz z obrazem tej galaktyki wykonanym kiedyś wcześniej. Najlepiej porównywać z własnymi zdjęciami. Jeżeli dostrzegamy obiekt, którego wcześniej nie było, to sprawdzamy następujące możliwości: czy nie jest to supernowa już odkryta i zgłoszona przez inne obserwatorium czy nie jest to planetoida, która pojawiła się w niewielkiej odległości kątowej od galaktyki czy nie jest to gwiazda zmienna w naszej galaktyce, która akurat pojaśniała czy nie jest to jakiś inny artefakt, chociażby związany z błędem matrycy czy nie jest to planeta Mars Jeżeli wykluczymy wszystkie powyższe możliwości (co zdarza się niestety rzadko ), to wykonujemy astrometrię i fotometrię obiektu i zgłaszamy odkrycie możliwej supernowej (PSN) na serwerze TNS, który działając w ramach Międzynarodowej Unii Astronomicznej przyjmuje takie raporty. To tak w największym skrócie. Jeżeli masz jakieś pytania, to chętnie doprecyzuję.
 5. Dziękuję @gawain74 Supernowa SN 2019ehk jest wciąż widoczna. Inna rzecz, że sama galaktyka M100 będzie coraz trudniejsza do obserwacji, ale warto, ponieważ supernowe w "messierach" nie zdarzają się często (średnio raz na rok). Dodatkową ciekawostką jest też fakt, że to supernowa typu Ib, dosyć rzadko obserwowana - zaledwie trochę ponad 1% w ogólnej liczbie odkrywanych.
 6. To bardzo miłe z Twojej strony, że nie chciałbyś zniechęcać, ale właśnie to robisz Dziękuję. Faktycznie od 5 lat prowadzę poszukiwania i odkryłem 11 supernowych. Ostatnią 2 tygodnie temu - SN2019ehk w galaktyce M100. Na jej przykładzie chciałbym skomentować opinię wyrażoną przez @diver. Sekwencja zdarzeń była następująca. 2019-04-29 22:27:50 - obserwacja moja (odkrycie) 2019-04-30 09:46:04 - obserwacja ATLAS 2019-05-02 06:11:31 - obserwacja Gaia 2019-05-03 04:57:31 - obserwacja ZTF Jestem sam, mam jeden teleskop w ogródku, nie mam "sztabu ludków" ani "automatycznych komparatorów", a jak widzisz, od czasu do czasu udaje się wyprzedzić "wielką piątkę" (ZTF, Pan-STARRS, ATLAS, ASAS_SN, Gaia) i nie jestem jedynym, któremu się to udaje. @diver, wierz mi, nie stoimy na straconej pozycji jak to opisałeś. Przyznaję, że jest to zajęcie pracochłonne, ale zapewniające mnóstwo emocji i satysfakcji. Na marginesie. Kiedyś, jeszcze przed rozpoczęciem całego projektu poszukiwań, przeczytałem taką opinię jak ta wyrażona przez kolegę @diver i zrezygnowałem z pomysłu poszukiwań supernowych. Na szczęście, po około pół roku, zmieniłem decyzję i jednak postanowiłem spróbować podjąć temat. Całe szczęście
 7. Bardzo cieszy fakt, że ZTF upublicznia tak dobre dane oczekując jedynie, aby w pracach cytować ich źródło, choć przyznaję, że mój "zet-ti-ef-entuzjazm" (z powodu tego, że operuje on na północnej półkuli) jest nieco umiarkowany Powodzenia @LibMar
 8. @Krzychoo226 Nie przejmuj się za bardzo rzeczami, które prawdopodobnie nigdy Ci się nie przytrafią. Zamiast tego pogadaj z osobami (a jest ich wiele), które od lat użytkują roll-off'y. @Zywis ma rację. Ja też od 5 lat mam takie obserwatorium bez żadnych wynalazków z ogrzewaniem i nigdy nie miałem trudności z otwarciem dachu, nawet przy skrajnie niekorzystnych warunkach pogodowych. Z racji tego, czym się zajmuję w obserwatorium, jego niedostępność z powodu niemożności otwarcia dachu byłaby dla mnie nie do przyjęcia. Przyznaję, kilka razy musiałem odśnieżyć prowadnice (zwykłą miotełką) i to wszystko. Drobny lód w niczym nie przeszkadzał. Jedyne co wykonałem, to w części gdzie dach spoczywa w pozycji otwartej, U-prowadnice mają bardzo nieznaczny spadek w kierunku "od obserwatorium" - 0,5% jak w systemach rynnowych. Dzięki temu woda się tam nie gromadzi.
 9. Dziękuję, świetne zdjęcie, które doskonale pokazuje to, co opisano w ATEL12707 oraz12714, które mówią o "czerwonym widmie". Super !
 10. Supernowa jest wciąż na wczesnym etapie. Dostaję informacje od hiszpańskich kolegów, że jej jasność wzrasta. Myślę, że jest szansa na 13-14 mag, więc jej obserwacyjna dostępność będzie jeszcze lepsza. Wierzę, że supernowa nie zawiedzie, co do pogody - nie mam pewności @LibMar, @wessel, @Behlur_Olderys - dziękuję.
 11. To by potwierdzało, że mamy do czynienia ze zjawiskiem młodym. Ja ostatnią, przedodkryciową obserwację mam z 24.04 a Twoja jest późniejsza, na 3 dni przed odkryciem.
 12. Dziękuję. Opublikowano pierwsze wyniki obserwacji spektroskopowej wykonanej w obserwatorium Lick'a. Ponieważ supernowa jest jeszcze bardzo młoda, widmo nie wykazuje jeszcze wyraźnych cech. Zidentyfikowana została przypuszczalna słaba linia wodoru Ha. Prawdopodobnie będzie to więc typ II. Wykonywane zostaną kolejne obserwacje, które uściślą klasyfikację. http://www.astronomerstelegram.org/?read=12707
 13. Jedna z pierwszych obserwacji potwierdzających wykonana minionej nocy przez Grzegorza Duszanowicza, a są też informacje, że do wykonania spektroskopii podchodzą już pierwsze obserwatoria. Link postu Grzegorza z Facebooka:
 14. Współczuję, choć może w świetle faktów związanych z tym odkryciem brzmi to dziwnie Aktualne informacje: obserwację potwierdził już ATLAS, czekam na spektroskopię.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.