Jump to content

Jagho

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  248
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

411 Good

About Jagho

 • Rank
  Antares

Kontakt

 • Strona WWW
  http://www.supernowe.pl

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  53.4N 14.5E
 • Zainteresowania
  astronomia, sport, krótkofalarstwo SQ1RES
 • Sprzęt astronomiczny
  SW Quattro 250/1000 CF Newton, Gemini G-40, ZWO ASI290MM-C, obserwatorium roll-off roof i niegasnący od 35 lat zapał.

Recent Profile Visitors

2,012 profile views
 1. U mnie od 5 lat w obserwatorium mam aluminiowy ceownik 50X25X3 mm. Teraz buduję drugie obserwatorium i zastosuję podobne rozwiązanie. W naszym przypadku (roll-off) profile nie są elementem nośnym, a jedynie prowadzącym kółka/rolki. Profile Al odpowiednich rozmiarów i grubości ścianek w zupełności więc wystarczą. Odpadają problemy z malowaniem, jego ciężarem itp. W Krakowie masz duży wybór firm, np: https://sklep.hart-metale.pl/aluminium/ceowniki-aluminiowe?page=7 Kółka, rolki kupuję natomiast tu: https://www.zabi.pl/
 2. Pozwólcie mi na mały offtop. Też ostatnio zwróciłem uwagę ten czujnik. Po kilku latach stosowania DHT22 zauważyłem, że z czasem zaczynają zawyżać pomiar wilgotności. Po 1,5 - 2 latach działania wskazania stawały się nonsensowne (było już niemal bez przerwy 85-100%). Po wymianie na nowy DHT22 przez jakiś czas znów wszystko "grało", ale po półtora roku problem wracał. Trafiłem na ten test i postanowiłem wypróbować BME280.
 3. Tego się właśnie obawiałem, dlatego zdecydowałem się na rozwiązanie standardowe - z MLX'em
 4. Niedawno zakupiłem właśnie MLX90614 na bazie którego zamierzam też zbudować takie urządzenie. Dodane: Przy okazji. Szukając kiedyś rozwiązań dotyczących detektora zachmurzenia, spotkałem dosyć nietypową propozycję. Zamiast urządzenia typu pirometr wykorzystano zjawisko termoelektryczne w ogniwie Peltiera. Jeżeli ktoś ma w szufladzie bezrobotne ogniwo, to może sprawdzić jak to działa.
 5. Cóż tu winić sąsiadów jeżeli nawet w telewizji można zobaczyć coś takiego (współczuję p. Robertowi)
 6. Wielu obserwatorów z Japonii właśnie tak robi. "Polują" we wschodzących przed świtem gwiazdozbiorach. Kiedyś nawet napisałem gdzieś pół żartem pół serio, że K. Itagaki wyciąga swoje odkrycia supernowych przy świcie
 7. O, to to !! Pada u mnie najczęściej i najbardziej wkurza ale mam też sąsiada, który co jakiś czas wypowiada z kolei zdanie bardzo sensowne: "jeżeli dostrzegłbyś lub słyszał o planetoidzie, która ma uderzyć w Ziemię, to daj wcześniej znać - przestanę spłacać kredyty :)"
 8. Jeżeli chodzi o gotowe rozwiązanie, to Andras Dan z Gemini Telescope Design od jakiegoś już czasu sprzedaje Snap Cap. Może nie, żeby od razu kupować (bo nie jest to tanie), ale może coś podpatrzysz jako inspirację dla własnego rozwiązania: http://www.geminitelescope.com/Manuals/snapcap_eng.pdf https://www.youtube.com/watch?v=vGN4tSmvfVo&t=2s https://www.youtube.com/watch?v=9OhyMasQgNs https://www.youtube.com/watch?v=5OzDFrcU1QM
 9. Świetne zdjęcia i relacja, szczególnie dla mnie, bo wróciłem z Chile wczoraj. Kiedy zjeżdżaliśmy z El Tatio też spotkaliśmy na drodze dwa liski (może te same ), które najwyraźniej oczekiwały od nas jakiegoś przysmaku. Dokarmiane pewnie przez turystów znalazły sobie łatwe źródło pożywienia. Skubańce tak biegły w kierunku naszego samochodu, że bałem się, że je potrącimy Mam nadzieję, że jakiś nieostrożny kierowca nie rozjedzie ich któregoś dnia. A propos jedzenia - kiedy pochwaliłem się żonie, że w Machuca zjadłem szaszłyk z lamy, to pół żartem pół serio dostałem mały op...ol Jeszcze raz gratuluję świetnych zdjęć.
 10. Kupiłem tam kilka rzeczy. To jest tylko tablica ogłoszeniowa. Zawsze płaciłem przez PayPal z opcją ochrony kupującego. Jeżeli ktoś chciał bezpośrednio na konto bankowe - rezygnowałem z zakupu.
 11. EQDrive Standard 3N ? Mam też 3-kę Zauważyłem właśnie na mapce drugą ikonkę EQDrive w naszym kraju. Gratuluję świetnej roboty z montażem.
 12. Rzeczywiście jest tak, że w niektórych projektach (ale głównie tych dużych ZTF, Pan-STARRS) do przeglądów wybierane są całe obszary nieba. Odkrywane są przy tym nie tylko supernowe, ale i inne obiekty. W warunkach amatorskich jest to jednak trudne. Nie dysponujemy takim sprzętem jak oni oraz tak dużymi i czułymi matrycami (i taką pogodą). Dlatego w naszych warunkach, przy poszukiwaniu supernowych trzeba się skoncentrować na starannym wyborze galaktyk do przeglądu oraz na zdolności wykonywania bardzo dużej liczby ekspozycji. Czyli - nie określone obszary nieba, a raczej konkretne galaktyki. Które? Właśnie, to jest kluczowe pytanie. Ogólnie wiadomo, że w galaktykach eliptycznych pojawiają się głównie supernowe typu Ia podczas gdy w spiralnych występują również i inne. Więc bardziej prawdopodobne jest dokonanie odkrycia w spiralnej. Ważne są jednak i inne parametry galaktyki. Nie każdą supernową można zaobserwować. Galaktyka może być zbyt odległa (parametr: przesunięcie ku czerwieni) i naszym amatorskim sprzętem nie zarejestrujesz supernowej, która się w niej pojawi. Płaszczyzna galaktyki może też być pod małym kątem do obserwatora (parametr: inklinacja) i blask supernowej zginie pochłonięty przez materię tej galaktyki. Trzeba też wziąć pod uwagę i inne parametry: jasność, wielkość kątowa, które mogą być z kolej pochodną liczby gwiazd w danej galaktyce. To też wpływa na prawdopodobieństwo pojawienia się w niej supernowej. Jeżeli trafnie zaprojektujesz listę przeglądanych galaktyk, ustawisz priorytety, cykle powtórnych obserwacji i systematycznie będziesz monitorował te galaktyki, to jest szansa na odkrycie supernowej w jednej z nich.
 13. Poszukiwanie pozagalaktycznej supernowej polega na tym, że fotografujemy określony obszar nieba, gdzie znajdują się galaktyki (lub jedna galaktyka, jeżeli mamy małe FOV). Następnie porównujemy ten obraz z obrazem tej galaktyki wykonanym kiedyś wcześniej. Najlepiej porównywać z własnymi zdjęciami. Jeżeli dostrzegamy obiekt, którego wcześniej nie było, to sprawdzamy następujące możliwości: czy nie jest to supernowa już odkryta i zgłoszona przez inne obserwatorium czy nie jest to planetoida, która pojawiła się w niewielkiej odległości kątowej od galaktyki czy nie jest to gwiazda zmienna w naszej galaktyce, która akurat pojaśniała czy nie jest to jakiś inny artefakt, chociażby związany z błędem matrycy czy nie jest to planeta Mars Jeżeli wykluczymy wszystkie powyższe możliwości (co zdarza się niestety rzadko ), to wykonujemy astrometrię i fotometrię obiektu i zgłaszamy odkrycie możliwej supernowej (PSN) na serwerze TNS, który działając w ramach Międzynarodowej Unii Astronomicznej przyjmuje takie raporty. To tak w największym skrócie. Jeżeli masz jakieś pytania, to chętnie doprecyzuję.
 14. Dziękuję @gawain74 Supernowa SN 2019ehk jest wciąż widoczna. Inna rzecz, że sama galaktyka M100 będzie coraz trudniejsza do obserwacji, ale warto, ponieważ supernowe w "messierach" nie zdarzają się często (średnio raz na rok). Dodatkową ciekawostką jest też fakt, że to supernowa typu Ib, dosyć rzadko obserwowana - zaledwie trochę ponad 1% w ogólnej liczbie odkrywanych.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.