Jump to content

Jagho

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  223
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

345 Good

About Jagho

 • Rank
  Antares

Kontakt

 • Strona WWW
  http://www.supernowe.pl

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  53.4N 14.5E
 • Zainteresowania
  astronomia, sport, krótkofalarstwo SQ1RES
 • Sprzęt astronomiczny
  SW Quattro 250/1000 CF Newton, Gemini G-40, ZWO ASI290MM-C, obserwatorium roll-off roof i niegasnący od 35 lat zapał.

Recent Profile Visitors

1,635 profile views
 1. W ramach "treningu" i zdobywania kolejnych doświadczeń w wykonywaniu spektroskopii bardzo słabych obiektów (czytaj: pozagalaktycznych supernowych) postanowiłem zabrać się za nieco słabsze, więc trudniejsze cele niż przedstawiona już kiedyś przeze mnie spektroskopia SN 2018pv o jasności 12.8 magnitudo. Postaram się publikować od czasu do czasu wyniki tych prac (choć nie za często, aby Was nie zanudzić ). Mam trochę nietkniętego jeszcze materiału z obserwacji spektroskopowych z zeszłego roku, ale dopiero teraz (w okresie świątecznym) znalazłem trochę czasu, aby się nim zająć. Na warsztat poszła więc supernowa oznaczona SN 2018oh o jasności 14.8 mag. Spektroskopia wykonywana zestawem: teleskop SW 10" Quattro f/4 CF, kamera ASI 290MM-C, montaż G-40, Star Analyser 100. Kamera ZWO ASI 290MM-C mimo pewnych zalet nie jest jednak uważana za zbyt dobrą do celów rejestracji spektroskopowych (wysoki prąd ciemny, 12-bitowa rozdzielczość przetwornika A/D, "frędzlowanie" i niewielki rozmiar matrycy), ale z uwagi na to, że zastosowałem składanie 100 klatek po 30 sekund oraz spektroskopię niskiej rozdzielczości R~100 (nieduża dyspersja na poziomie 24 A/piksel), to przynajmniej na razie problemy te nie były zaporowe. Stosując oprogramowanie Maxim DL 6 Pro, a następnie RSpec 1.9 uzyskałem potwierdzenie obiektu jako supernowej typu Ia. Linia absorpcyjna krzemu została bez trudu zidentyfikowana. Dla celów porównawczych zestawiłem zarejestrowane przez mnie widmo z wynikami opublikowanymi przez znane obserwatorium w Yunnan i uzyskanymi za pomocą teleskopu w Lijiang o aperturze 2.4m, które to (jako opublikowane najwcześniej) stały się podstawą do oficjalnej klasyfikacji supernowej SN 2018oh. Zgodność obu widm jest zadowalająca i pozwala mi mieć nadzieję, że cel, jaki sobie postawiłem na przyszłość, wykonywanie prawidłowych spektroskopii klasyfikacyjnych dla nowo odkrywanych supernowych, jest w warunkach amatorskich całkiem realny. Zdaję sobie jednak sprawę, że prawdziwe schody dopiero się zaczną przy jeszcze słabszych supernowych o wielkości gwiazdowej 16-17 mag.
 2. http://www.portaltotheuniverse.org/blogs/posts/view/679996/
 3. Może ktoś zarejestrował jasny bolid o 23:51 naszego czasu. Zachodnia część nieba. Nisko nad horyzontem. Jaskrawa zielona barwa. Miałem szczęście, bo akurat szedłem do obserwatorium. Księżyc przeszkadza niemiłosiernie, ale coś zarejestrowałem też na dwóch kamerach: AllSky: Bolid_16_04_2019_21_51UT.mpg I monitoring w obserwatorium:
 4. https://astropolis.pl/topic/66102-serwisastropl/ oraz https://astropolis.pl/topic/66392-mitek-złączki-15-lat-praktyki/
 5. Ożywiłeś wspomnienie mojego pierwszego zestawu na montażu paralaktycznym (po różnych dobsonach). Pierwsze światło z mojego nowego obserwatorium uzyskałem właśnie dokładnie z takiego zestawu (EQ5 z napędem) . Zgadzam się z opiniami kolegów, szkoda czasu i nerwów. Chyba, że sam wysiłek osiągania "różnych" wyników na przekór materii da Ci frajdę. Przypominam sobie bowiem pewnego brytyjskiego astroamatora, który takim setupem (8-calowy newton + EQ5 sterowany AstroEQ) oraz lustrzanką, uzyskiwał całkiem znośne (jak na taki zestaw) efekty. Nazywał się Astrocasto i pewnie w sieci znajdziesz gdzieś jego blog.
 6. Przyznaję, że mnie samego astrofotografia estetyczna też nie za bardzo interesuje, ale chciałbym jednak przypomnieć słynne słowa Johna Lennona: "jeśli marnowanie czasu daje Ci radość, to nie jest to czas zmarnowany".
 7. Kabelek taki możesz sobie "uszyć" za 6 złotych. Jeżeli Ci się nie spieszy: https://www.ebay.com/itm/3-3V-5V-FTDI-FT232RL-USB-to-TTL-Serial-Converter-Adapter-Module-For-Arduino/382655837965?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m2749.l2649 lub trochę drożej jeżeli wolisz szybciej: https://botland.com.pl/pl/konwertery-usb-uart-rs232-rs485/5341-konwerter-usb-uart-ftdi-ft232rl-gniazdo-microusb.html https://botland.com.pl/pl/konwertery-usb-uart-rs232-rs485/4502-konwerter-usb-uart-ftdi-ft232rl-wtyk-usb.html i podłączasz (pamiętając o ustawieniu zworki na poziom TTL 5V) https://stargazerslounge.com/topic/130721-usb-eqdir-for-under-£4/ https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/10055-atm-eq-direct-interface-do-neq6/
 8. https://www.lambdares.com/oslo-usonly/ Z opisu i zrzutów ekranowych program wygląda nieźle (jak na moje zupełnie niedoświadczone oko) i cena (!!!) też pokazuje, że raczej dla profesjonalistów. Tomek, powodzenia i życzę Ci abyś w przyszłości (ale może szybciej niż za 15 lat) zadziwił społeczność astronomiczną jakimś ciekawym projektem.
 9. To niesamowicie ciekawe. Co to jest za program, w którym modelujesz te projekty ?
 10. Uważam, że tak. Jak najbardziej. Myślą przewodnią powstania tego serwisu jest właśnie publikowanie obszerniejszych wniosków wynikających z analizy danych obserwacyjnych, które nie zostały wcześniej właściwie czy w ogóle opisane. Ich źródło - nie wydaje się aby miało tu kluczowe znaczenie. Dotyczyć one mogą też bardzo szerokiego zakresu zjawisk przejściowych. Zwróć uwagę na rozbudowaną listę "Object type". Nie znalazłem tam co prawda oznaczenia DN - "Dwarf nova", ale są chyba VARSTAR, NOVA oraz w ostateczności OTHER Myślę Gabriel, że możesz śmiało rejestrować się na TNS (o ile jeszcze nie jesteś) i publikować.
 11. Od początku 2016 roku z ramienia Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) zacząć działać TNS (Transient Name Server). W praktyce powstała wreszcie sprawna baza danych służąca oficjalnemu zgłaszaniu odkryć zjawisk przejściowych w szczególności supernowych. Wcześniej (do końca 2015 roku) zadanie to realizowane było (moim zdaniem trochę nieudolnie) przez CBAT (Central Bureau for Astronomical Telegrams) (3). Od początku powstania TNS zapowiadane było stopniowe rozszerzanie funkcjonalności tego serwisu. Dzisiaj właśnie zostało ogłoszone i udostępnione bardzo interesujące rozszerzenie. Nazywa się AstroNotes (1). Ogólnie rzecz biorąc, publikowane mają tu być wiadomości interesujące społeczność astronomiczną. Niezwykle ważne jest to, że publikacje mogą być skatalogowane w powiązaniu ze współrzędnymi, nazwą lub typem konkretnego obiektu. Wpis opatrzony też może być właściwymi słowami kluczowymi. Wszystko to ma umożliwić astronomom łatwe znajdowanie żądanych informacji. Niebagatelną rzeczą jest fakt, że wiadomości mają być indeksowane i cytowane w "poważnym" systemie ADS (Astrophysics Data System) (2). W szczególności w AstroNotes będą zgłaszane następujące zdarzenia: odkrycia lub obserwacje klasyfikacyjne o bardziej rozbudowanej treści w szczególności powiadomienia o ponownej klasyfikacji i dodatkowych analizach obiektów (myślę, że coś podobnego do ATEL, ale z dużo łatwiejszym wyszukiwaniem), informacje o nowych narzędziach, przeglądach oraz kampaniach obserwacyjnych, ogólne powiadomienia interesujące astrospołeczność. Serwis AstroNotes dopiero co wystartował, więc nie ma tu jeszcze wiele informacji, ale myślę, że z czasem będzie się wypełniać cennymi danymi i jego wartość będzie wzrastać. Mam też wrażenie, że zastąpić on może ekstremalnie niewygodną bazę TOCP (3) publikowaną przez CBAT. Prawo publikowania w AstroNotes i otrzymywania powiadomień e-mailowych mają jedynie osoby oraz podmioty zarejestrowane w TNS, ale korzystać z bazy może każdy. Gorąco do tego zachęcam. Linki: (1) https://wis-tns.weizmann.ac.il/astronotes (2) https://pl.wikipedia.org/wiki/Astrophysics_Data_System (3) http://www.cbat.eps.harvard.edu/unconf/tocp.html
 12. Ja z kolei mam Internet LTE w Orange i zasadniczo Astrobuysell chodzi prawidłowo, ale co jakiś czas (sporadycznie) pojawia się ta nieszczęsna strona z logowaniem i nie sposób się dostać, mimo iż mam tam założone konto. Wchodzę po paru godzinach lub następnego dnia i znów jest OK.
 13. Pytałeś w pierwszym poście "na co uważać na tej stronie?", więc Ci odpowiedziałem - na to aby zgodnie z zaleceniem, do którego sam dotarłeś zachować ostrożność przeprowadzając transakcję. Ja tak robiłem, kiedy znajdowałem na niej interesujące mnie oferty. Strona w żadnym stopniu nie pośredniczy w transakcji (jak ebay czy allegro), a służy jedynie kontaktowaniu sprzedających i kupujących. Dalej sprawa toczy się już wyłącznie między dwiema stronami. Astrobuysell.com nic do tego nie ma, więc nie ma z tej strony żadnej ochrony. Jeżeli masz na myśli tego Celestrona SCT 9.25 za £1000 (czy nawet inny za £800 ) to cena jest faktycznie niezła, ale nie jakoś rażąco, czy podejrzanie niska. Poza tym sprzedawca ten zamieszczał już na tej stronie bardzo wiele ogłoszeń. Gdyby były jakieś "przewały", to pewnie już by na niego były jakieś donosy, o które administratorzy strony proszą.
 14. Kupiłem kilka rzeczy za pośrednictwem tej strony od drobnych 40-50£ po trochę grubsze 500£. Za każdym razem bez najmniejszych problemów. Strona wygląda nieco archaicznie, ale raczej jest godna polecenia. Nie jest to platforma sprzedaży a jedynie tablica ogłoszeniowa. Warto zastosować się do sugestii zawartych na niej, aby starać się skontaktować ze sprzedawcą nie tylko przez email, ale i np. telefonicznie. Po drugie korzystać z Paypal, ale nie opcji ""family & friends". Można wówczas odzyskać kasę, gdyby sprzedawca okazał się nieuczciwy. Przypadek o którym pisze @bas.sic ma faktycznie miejsce od czasu do czasu. Strona wyświetla żądanie logowania. Jest to chyba jakiś rodzaj awarii, który się zdarza średnio 1-2 razy w miesiącu i trwa kilka-kilkanaście godzin.
 15. Od 2012 roku interesuję się supernowymi a od kwietnia 2014 roku prowadzę systematyczne przeglądy galaktyk w poszukiwaniu tych ciekawych zjawisk. Dlaczego supernowe ? Jednym z powodów jest to, że tu, w naszym kraju była (i nadal jest) to działalność niszowa, bardzo niszowa. Powiem wprost, nakręciła mnie 7 lat temu perspektywa (lub raczej marzenie ) odkrycia pierwszej supernowej pod naszym niebem. Dzisiaj, kiedy mam to już za sobą zapał do odkrywania kolejnych nie gaśnie. Jest w tej aktywności coś uzależniającego, co nie pozwala przestać. Wręcz przeciwnie. W celu zwiększenia liczby godzin przeglądu nieba (w tej chwili wykonuję około 23000 obserwacji rocznie) postanowiłem w tym roku zbudować drugie obserwatorium. Zamierzam w nim oprócz poszukiwania supernowych prowadzić rejestracje spektroskopowe supernowych. Chodzi o określanie typów supernowych, przesunięcia ku czerwieni, raportowanie do IAU TNS. Temat jest szalenie ciekawy i prawie nietknięty przez amatorów. Pisałem o nim w tym wątku: https://astropolis.pl/topic/61704-amatorska-spektroskopia-supernowych-ważne-obserwacje-klasyfikacyjne/ Obecnie poszukiwania prowadzę za pomocą pokazanego na zdjęciu teleskopu SkyWatcher Quattro 10" CF ze skróconą ogniskową (f/3.3). Wykorzystuję kamerę ZWO ASI 290MM-C. Całość na zmodernizowanym montażu Gemini G-40. Do drugiego obserwatorium zakupiłem już SCT Meade 10" z opcjami redukcji ogniskowej - od f/6.3, f/3.3 oraz f/1.8 (hyperstar). Bardzo ważnym elementem systemu jest oprogramowanie. Zasadniczym jest program mojego autorstwa oparty na silniku bazodanowym Firebird/InterBase i wykorzystujący platformę ASCOM.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.