Jump to content

Jagho

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  274
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

436 Good

About Jagho

 • Rank
  Altair

Kontakt

 • Strona WWW
  http://www.supernowe.pl

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  53.4N 14.5E
 • Zainteresowania
  astronomia, sport, krótkofalarstwo SQ1RES
 • Sprzęt astronomiczny
  SW Quattro 250/1000 CF Newton, Gemini G-40, ZWO ASI290MM-C, obserwatorium roll-off roof i niegasnący od 35 lat zapał.

Recent Profile Visitors

2,324 profile views
 1. Faktycznie, przy kartach płatniczych jest procedura, która nazywa się "chargeback". Jeżeli udowodnisz, że padłeś ofiarą oszustwa, a płatności dokonałeś kartą, to jest duża szansa na odzyskanie środków. Działa, sprawdzone przeze mnie w praktyce. Piszę o tym, bo warto w przyszłości wiedzieć, że coś takiego jest, bez względu na to jakiego "koloru" masz kartę. Nigdy nie wiadomo co się komu przytrafi Oczywiście zgoda, że w rzeczonym przypadku nie skorzystasz jeżeli płatność wykonana przelewem.
 2. Po cichu myślałem, że może uda się nam zobaczyć Chilescope Observatory, ale w la Serena byliśmy krótko (a tam byłaby jeszcze szansa podjechać) i plan napięty. Dopiero w San Pedro była pełna swoboda dysponowania czasem, ale to już za daleko. Pozostaje więc podziwiać Wasze kopuły na filmie sprzed lat, do którego lubię od czasu do czasu wracać (też z powodu fajnego kawałka od Moby'ego ):
 3. Chyba trochę tak. To zależy bowiem jakiego rodzaju obserwacje spektroskopowe chcesz prowadzić. Obiektów docelowych jest cała gama i w tych różnych przypadkach spektroskopia może pełnić różne funkcje. Podam przykład z dziedziny, która mnie najbardziej interesuje - obserwacje spektroskopowe supernowych. Wspomniałem o tym trochę w tym wątku. Celem spektroskopii supernowych jest m.in.: 1. Określenie typu supernowej. Jeżeli zostanie odkryty nowy obiekt, który może być supernową (bo znajduje się w obrębie kątowym jakiejś galaktyki), to będzie on tylko i wyłącznie możliwą supernową (PSN), dopóki ktoś nie wykona spektroskopii tego obiektu. Od jakiegoś czasu obserwacje takie wykonują już i amatorzy (klasyfikowane to na razie tylko dwóch na świecie). Obraz widma jest tutaj swego rodzaju "odciskiem palca" charakteryzującym dany typ supernowej. Nie musisz się zagłębiać w szczegóły, dlaczego dana linia absorpcyjna lub emisyjna jest widoczna i jaki jest "mechanizm" jej powstawania. Musisz tylko zidentyfikować te charakterystyczne i wiedzieć, przy jakich typach supernowych się pojawiają. Poza tym i tak dokładnej analizy dokona oprogramowanie (np. Gelato). Ty musisz tylko umieć tak przygotować dane, aby algorytm mógł je poprawnie zidentyfikować. 2. Określenie wieku zjawiska Okazuje się, że z czasem wygląd obrazu spektroskopowego SN się zmienia. Inaczej może wyglądać na 7 dni przed swoim maksimum, a inaczej 14 dni po. Na podstawie analizy widma możemy ten wiek określić. Polega ona na porównywaniu kształtu naszego spektrogramu z pozyskanymi wcześniej od innych, dobrze znanych supernowych. I znowu, nie musisz znać przyczyn tych zmian kształtów. Zostaw to astrofizykom (oraz koledze @Rybi), niech mają co robić 3. Analiza przesunięcia ku czerwieni Pozwala na odpowiedź na ważne pytanie. Gdzie ta supernowa tak naprawdę jest ? Zdarzają się bowiem nierzadko przypadki, że obiekt nie znajduje się wcale w galaktyce, którą podejrzewaliśmy, że jest jego hostem. Z takim ciekawym przypadkiem mieliśmy do czynienia w 2017 roku. Chodzi o supernową SN 2017dfc, która wydawało się, że pojawiła się M63. Przesunięcie ku czerwieni było jednak znacznie większe niż dla M63. Okazało się więc, że supernowa wybuchła w jednej odległych galaktyk znajdujących się w tle M63. Co jeszcze ? Przesunięcie linii widmowych może nam też określić prędkość ekspansji wybuchu supernowej. Podobnie, linie widma supernowej są tu znów tylko pewnego rodzaju narzędziem, aby te przesunięcia określić. Oczywiście z czasem sam będziesz ciekawy, dlaczego na przykład widma supernowych typu IIn charakteryzują się wąskimi liniami w porównaniu z innymi typami. Jak będziesz chciał, to znajdziesz odpowiedzi na takie pytania (na to powyższe odpowiedź znajdziesz np. w Proximie 32,33,34 w artykule wspomnianego kolegi @Rybi) My tu "gadu, gadu" a tu przyszły chmury. Zamykam dach obserwatorium i idę spać
 4. Mam podobne odczucia po krótkim okresie korzystania z VSpec, ale jeszcze gorszą przeprawę miałem z ISIS. Kompletnie mi "nie leży", dziwny GUI, a na dodatek co chwilę trafiałem na jakieś niestabilności oraz komunikaty w języku francuskim. Wiem, że korzysta z niego wielu znanych użytkowników, ale jakoś nie mogłem się do niego przekonać. W końcu spróbowałem RSpec. Pierwsze co zrobiłem po zainstalowaniu wersji 30-dniowej, to sięgnąłem do jego wideo-poradników. Są po prostu rewelacyjne. Bardzo szybko wdrożyłem się w obsługę tego softu i w efekcie kupiłem licencję. Dziś jest to dla mnie podstawowe oprogramowanie do spektroskopii, chociaż trafiłem kiedyś na PDF z podręcznikiem do BASS i też wygląda to nieźle. Nie wykluczam więc, że kiedyś spróbuję i tego.
 5. Najwygodniej użyć specjalnego oprogramowania. Najbardziej znana trójka to Rspec od Tom'a Field'a, VSpec oraz francuski soft o groźnie brzmiącej nazwie ISIS, którego autorem jest sam Christian Buil. Te dwa ostatnie są bezpłatne. A i jest jeszcze brytyjski BASS, ale nigdy go nie używałem i nie wiem nawet czy jest rozwijany.
 6. Rzeczywiście pięknie to wyszło. Tym bardziej cieszę się, że wśród tych postaci również i ja drepczę. Gratulacje Mateusz! Zrobiłeś na mnie wrażenie tym filmem, podobnie jak tą pamiętną sytuacją, kiedy w nocy po powrocie z zaćmienia ja siedziałem w "zimnym domku" w kurtce trzęsąc się z zimna, a Ty poszedłeś się kąpać Wyrazy uznania również dla współautora - Tomka.
 7. Moim zdaniem bardzo dobrą lekturą na początek jest: https://www.amazon.com/Grating-Spectroscopes-Patrick-Practical-Astronomy/dp/1461413966 Dla mnie była bardzo pomocna. Uważam, że dobrym pomysłem jest zacząć od SA 100/200 i spektroskopii bezszczelinowej.
 8. Na stronie https://www.thingiverse.com/thing:2455390
 9. Sam pomysł budowy wartościowego spektroskopu w warunkach amatorskich nie jest niczym nadzwyczajnym. Przynajmniej od kilkunastu lat amatorzy budują już takie przyrządy. Przykładów takich projektów znajdziesz na tej stronie. Koszty budowy tych instrumentów jest wielokrotnie niższy od komercyjnych odpowiedników. Wśród tych projektów znajdziesz i takie, w których wykorzystana jest też technologia druku 3D. Jeżeli spodobał Ci się Lowspec, to co powiesz na inny amatorski projekt - UVEX, w którym można osiągnąć zakres widma sięgający nadfioletu! Co więcej, za pomocy ww. instrumentów wykonywane są cenne pod względem naukowym obserwacje. Spostrzeżeniem natury ogólnej jest bowiem fakt, że astronomia jest po prostu jedną z niewielu dziedzin nauki, gdzie amator dysponujący sprzętem (często wykonanym samodzielnie) jest w stanie prowadzić bardzo wartościowe projekty obserwacyjne. Dotyczy to bardzo różnych dziedzin astronomii. Przykłady znajdziemy nawet tu na forum. Wystarczy prześledzić osiągnięcia takich kolegów jak @Tiamat, @Michal Kusiak, @bajastro, @LibMar, @Gajowy, @Hans, @Agent Smith, @burza i innych.
 10. Tak się składa, że staram się prowadzić w miarę dokładnie kalkulację kupowanych części do LowSpec. W moim przypadku wygląda to tak: Kilka uwag: 3 szkła achromatyczne kupiłem nie w Thorlabs (jak to jest w projekcie), ale z innych źródeł (taniej). Musiałem więc trochę przeprojektować "holdery" do ww. kwoty trzeba jeszcze będzie doliczyć koszt dwóch adapterów T2, które w projekcie są drukowane, ale z Łukaszem zdecydowaliśmy, aby były to "normalne", metalowe części. Są one gwintowane i będą służyć do przykręcania kamery oraz połączenia z teleskopem, więc ich jakość i TRWAŁOŚĆ ma duże znaczenie niektóre z ww części (tych drobnych) można było zamówić tylko w ilościach większych niż 1, wiec trochę elementów zostaje. Można się np. podzielić z kolegą Nie potrafię wycenić punktu b) ale trzeba przyznać, że wykonanie projektu wymaga wiele pracy własnej. Nie wiem też czy budowanie tego urządzenia na sprzedaż nie narusza warunków udostępnienia projektu przez jego autora.
 11. Dla osób, które chciałyby się pobawić w modyfikację projektu. Dokładnie jest tak, że Paul Gerlach udostępnił źródło projektu (w Fusion 360) w pliku o nazwie "LowSpec_2.0_source.f3d". Jest to złożenie wszystkich komponentów. Można je modyfikować do własnych potrzeb i eksportować następnie do STL. Fusion 360 to pakiet płatny, ale do zastosowań niekomercyjnych Autodesk udostępnia wersję bezpłatną.
 12. Wyszło bardzo fajnie. Jeżeli nie w Fusion 360, to w czym stworzyłeś cały ten element przed eksportem do STL'a ?
 13. Łukasz (Jolo) poruszył tę kwestię na SGL. Wypowiedział się Ken M. Harrison (Merlin66). Osobom które interesują się spektroskopią nie trzeba go przedstawiać, bo miały pewnie okazję zapoznać się z książkami które napisał. Tak więc zdecydowanie warstwa odbijająca w stronę siatki. Lepiej mieć nieco gorszy obraz z guidera niż spektroskopowy. Opisz proszę więcej na czym polega ta zmiana dotycząca elementu mocującego siatkę dyfrakcyjną. Dodane: aaa już chyba widzę ! Zmieniłeś kąt odbicia, przez lekkie skoszenie tylnej ścianki oraz przednich oporów. Pomysłowe.
 14. Mam jeszcze pytanie. Czy stosowałeś to rozwiązanie z podświetlaniem szczeliny ?
 15. Właśnie wczoraj montowałem dysk ze szczelinami i się zastanawiałem dlaczego warstwa odbijająca jest "od dołu". Przez to w module guidingu światło napotyka najpierw warstwę powierzchni "szklanej" a dopiero potem właściwą odbijającą. Zastanawiam się czy nie odwrócić dysku Ovio. Co prawda szerokości szczelin nie będą się wówczas zgadzać z opisami, ale sobie jakoś z tym można poradzić. Gratuluję obserwacji.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.