Skocz do zawartości

Alpy200 - nowe narzędzie


Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, Alien napisał(a):

Elegancko :) Fajnie że działasz bo taka cisza że aż się balem że to porzuciłeś w związku z aferka z supernowymi :) 

Hmmm, działam to może za dużo powiedziane. Bardziej spoglądam od czasu do czasu co się dzieje w tematach supernowych i co robią inni. Ani poszukiwań, ani spektroskopii już nie robię, ale żona nie pozwala mi sprzedać sprzętu, więc może kiedyś coś się zmieni i wrócę ;)

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Jagho napisał(a):

Hmmm, działam to może za dużo powiedziane. Bardziej spoglądam od czasu do czasu co się dzieje w tematach supernowych i co robią inni. Ani poszukiwań, ani spektroskopii już nie robię, ale żona nie pozwala mi sprzedać sprzętu, więc może kiedyś coś się zmieni i wrócę ;)

Już kocham Twoją żonę :)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Behlur_Olderys napisał(a):

A ja bez ogródek:

Ile Twoim zdaniem takie cudo będzie kosztować?

Tu akurat nie trzeba zgadywać, bo w sklepie już to jest - sam spektroskop 930 euro (już z VATem), ale dla przewidzianych celów konieczny jest jeszcze "Guiding module" który kosztuje 1074 euro. Moduł kalibracji można sobie odpuścić :)
 

Edytowane przez Jagho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Behlur_Olderys napisał(a):

Konieczny rozumiem nawet jak ktoś ma zwykły guider? ;)

Czy można uprzejmie prosić o wyjaśnienie? :)

Tak, jest niestety konieczny. Jak wiemy nasze "zwykłe" guidery spełniają bowiem tylko jedną funkcję - pomagają w korygowaniu ruchu naszych montaży tak, aby zapewnić dokładne prowadzenie podczas ekspozycji. Ten moduł guidujący od Alpy, oprócz tej samej funkcji, ma też drugą - może nawet ważniejszą. Zawiera specjalnie nachyloną płytkę refleksyjną ze szczeliną, na której musimy precyzyjnie ustawić badany obiekt, obserwując to za pomocą kamery guidującej. 

Edytowane przez Jagho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Michal_IAUZ napisał(a):

Bardzo ciekawe urządzenie. Dzięki za wrzucenie tego. 

O jakiej precyzji mówimy? 

Badany obiekt musi cały czas być umieszczony dokładnie w szczelinie. Dotyczy to każdego spektrometru/spektrografu szczelinowego. W tym przypadku moduł guidingu nie tylko koryguje błędy montażu, ugięcia wyciągu itd., ale pozwala utrzymać obiekt cały czas w tym samym miejscu na szczelinie. Jakiekolwiek przemieszczenie obiektu wzdłuż szczeliny czy ucieczka ze szczeliny w poprzek nawet na krótkie chwile powoduje spadek i tak już słabego sygnału. Wyzwaniem są nie tylko supernowe ale też i rozciągłe obiekty, które w dodatku poruszają się szybko na tle gwiazd, a nimi są komety. Guiding spektrografem szczelinowym i rejestracja spektrum nawet jasnych komet to już jazda "bez trzymanki" 😁

 

No i gratulacje @Jagho.

Edytowane przez bajastro
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, bajastro napisał(a):

Badany obiekt musi cały czas być umieszczony dokładnie w szczelinie. Dotyczy to każdego spektrometru/spektrografu szczelinowego. W tym przypadku moduł guidingu nie tylko koryguje błędy montażu, ugięcia wyciągu itd., ale pozwala utrzymać obiekt cały czas w tym samym miejscu na szczelinie. Jakiekolwiek przemieszczenie obiektu wzdłuż szczeliny czy ucieczka ze szczeliny w poprzek nawet na krótkie chwile powoduje spadek i tak już słabego sygnału. Wyzwaniem są nie tylko supernowe ale też i rozciągłe obiekty, które w dodatku poruszają się szybko na tle gwiazd, a nimi są komety. Guiding spektrografem szczelinowym i rejestracja spektrum nawet jasnych komet to już jazda "bez trzymanki" 😁

 

No i gratulacje @Jagho.

@bajastro z tym prowadzeniem nie powinno być takiego problemu bo obraz na szczelinie nie  musi być  idealnie zogniskowany bo obiektyw spektrografu widzi szczelinę w spektrografie  a nie obiekt.:yes:

 

Edytowane przez fornax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, bajastro napisał(a):

Badany obiekt musi cały czas być umieszczony dokładnie w szczelinie. Dotyczy to każdego spektrometru/spektrografu szczelinowego. W tym przypadku moduł guidingu nie tylko koryguje błędy montażu, ugięcia wyciągu itd., ale pozwala utrzymać obiekt cały czas w tym samym miejscu na szczelinie. Jakiekolwiek przemieszczenie obiektu wzdłuż szczeliny czy ucieczka ze szczeliny w poprzek nawet na krótkie chwile powoduje spadek i tak już słabego sygnału. Wyzwaniem są nie tylko supernowe ale też i rozciągłe obiekty, które w dodatku poruszają się szybko na tle gwiazd, a nimi są komety. Guiding spektrografem szczelinowym i rejestracja spektrum nawet jasnych komet to już jazda "bez trzymanki" 😁

 

No i gratulacje @Jagho.

Dzięki, może nieprecyzyjnie się wyraziłem w pytaniu o precyzję:) Zasadę działania spekrografu szczelinowego znam, chodziło mi jak duża dokładność pointingu i prowadzenia jest potrzebna w przypadku stosowania tego guiding module. Ale doczytałem już że zarówno dla wersji 200 i 600 optymalna jest szczelina 23 um, co łatwo przeliczyć na sekundy łuku w zależności od teleskopu. 

Nie byłem też pewny jak guiding module posiadający swoją szczelinę współpracuje z samym spektografem. Z tego co zrozumiałem z dokumentacji to dokładając guiding module wymieniamy szczelinę w samym spekrografie na wersję z lusterkiem która przychodzi w zestawie z guiding module.

Czyli guiding module pozwala nam widzieć "otoczenie" szczeliny co z kolei pozwala na wykonywanie normalnego guidingu na tym obrazie i jednocześnie szczelina w lusterku jest już szczeliną właściwą dla "optical core".

Obrazek z manuala:

image.png.76f91dba659c84ab5cd52e0227926b83.png

 

ps. 

9 godzin temu, bajastro napisał(a):

W tym przypadku moduł guidingu nie tylko koryguje błędy montażu, ugięcia wyciągu itd., ale pozwala utrzymać obiekt cały czas w tym samym miejscu na szczelinie.

A pozwala utrzymać obiekt w tym samym miejscu korygująć błędy montażu, ugięcia wyciągu itd. Tak na prawdę to guiding module do spekrografu pozwala "widzieć" szczelinę, reszta jest taka sama jak w przypadku normalnego guidingu. Chyba że coś tutaj przeoczyłem?

Edytowane przez Michal_IAUZ
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Michal_IAUZ napisał(a):

Z tego co zrozumiałem z dokumentacji to dokładając guiding module wymieniamy szczelinę w samym spekrografie na wersję z lusterkiem która przychodzi w zestawie z guiding module.

Czyli guiding module pozwala nam widzieć "otoczenie" szczeliny co pozwala na wykonywanie normalnego guidingu na tym obrazie i jednocześnie szczelina w lusterku jest już szczeliną właściwą dla "optical core".

Dokładnie tak. Sam F. Cochard lepiej by tego nie ujął :)

 

Odpowiadając na pytanie @Behlur_Olderys

Tak. Jest w dużym stopniu bezobsługowy, ponieważ ostrzenie na szczelinę ustawiamy raz. Kalibrację długości fali również - wykonujemy to na poziomie softu i ona się trzyma. W czasach gdy intensywnie eksploatowałem swój spektroskop (SN-Spec - bardzo podobny w budowie do Alpy) nie musiałem go dotykać miesiącami.

 

Problem z guding module w kontekście supernowych jest inny. W krótkich ekspozycjach na obrazie z guidera nie widzimy obiektów 15-18mag (a takie wielkości mają supernowe). Bardzo trudno jest więc ustawiać je precyzyjnie na szczelinie. Jest pewna technika pozwalająca tę kwestię rozwiązać, ale to już temat na odrębną opowieść i nie chcę Was teraz zanudzać :)

Edytowane przez Jagho
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Jagho napisał(a):

W krótkich ekspozycjach na obrazie z guidera nie widzimy obiektów 15-18mag (a takie wielkości mają supernowe). Bardzo trudno jest więc ustawiać je precyzyjnie na szczelinie. Jest pewna technika pozwalająca tę kwestię rozwiązać, ale to już temat na odrębną opowieść i nie chcę Was teraz zanudzać

Jak możesz to opisz proszę chociaż krótko, to bardzo ciekawe.

Tak na mój "chłopski rozum":  czemu musimy mieć krótkie ekspozycje do ustawiania? Nie możemy wykonać długiej ekspozycji, obliczyć ile X i Y przesunąć obiekt tak żeby znalazł się w szczelinie i to przesunięcie wykonać?

Na kolejnej długiej ekspozycji potwierdzamy że obiekt zniknął w szczelinie, następnie wykonujemy krótką ekspozycję, wybieramy obiekt dla guidingu i prowadzimy.

Edytowane przez Michal_IAUZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Michal_IAUZ napisał(a):

Jak możesz to opisz proszę chociaż krótko, to bardzo ciekawe.

Tak na mój "chłopski rozum":  czemu musimy mieć krótkie ekspozycje do ustawiania? Nie możemy wykonać długiej ekspozycji, obliczyć ile X i Y przesunąć obiekt tak żeby znalazł się w szczelinie i to przesunięcie wykonać?

Na kolejnej długiej ekspozycji potwierdzamy że obiekt zniknął w szczelinie, następnie wykonujemy krótką ekspozycję, wybieramy obiekt dla guidingu i prowadzimy.

Twój sposób rozumowania idzie w dobrym kierunku. Dokładnie robię to tak, że wykonuję długą ekspozycję na kamerze guidera. Jeżeli jest w miarę udana (nieporuszona) i już widzę na niej słabą supernową, to określam jej współrzędne w pikselach (x,y) -> punkt A. Następnie wybieram inną bardzo jasną gwiazdę również widoczną w guiderze i też określam jej współrzędne w pikselach -> punkt B. W trzecim kroku wybieram punkt leżący na szczelinie i również wyznaczam jego współrzędne -> punkt C. Następnie obliczam wektor przesunięcia AC. Wektor ten zaczepiam następnie na punkcie B i wyliczam punkt D - czyli na jakiej współrzędnej powinna się znaleźć jasna gwiazda, aby supernowa znalazła się w szczelinie. Teraz już przy szeregu krótkich ekspozycji przesuwam jasną gwiazdą (która widzę) do współrzędnych punktu D. Ustawianie tego wszystkiego przy sekwencji długich ekspozycji (tak aby SN była zawsze widoczna) trwa nieznośnie długo.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, fornax napisał(a):

@bajastro z tym prowadzeniem nie powinno być takiego problemu bo obraz na szczelinie nie  musi być  idealnie zogniskowany bo obiektyw spektrografu widzi szczelinę w spektrografie  a nie obiekt.:yes:

 

Gwiazda, której widmo chcemy zarejestrować powinna być jak najlepiej zogniskowana na szczelinie, bo przy rozogniskowaniu słabnie szybko sygnał rejestrowanego widma.

 

@Jagho U mnie ustawianie gwiazdy na szczelinie wygląda podobnie, tyle że w przypadku obiektów 6-9 mag jest to szybsze. Ustawiona gwiazda po prostu niemal całkowicie znika, gdy znajdzie się dokładnie na szczelinie. Wtedy uruchamiam guiding z PHD2 i do tego wykorzystuję inne okoliczne gwiazdy widoczne w kadrze guidera wraz ze szczeliną. Mój HEQ5 wraz z tubą SCT 8" bardzo dobrze sobie z tym radzi.

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czegoś nie rozumiem, jeśli światło gwiazd jest zogniskowane na szczelinie, to co trafia do kamerki guidera już jest rozogniskowane i nieostre. Czy może powinienem przeczytać instrukcję powyższych spektrometrów, aby sobie to wyjaśnić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MaciejW napisał(a):

Czegoś nie rozumiem, jeśli światło gwiazd jest zogniskowane na szczelinie, to co trafia do kamerki guidera już jest rozogniskowane i nieostre. Czy może powinienem przeczytać instrukcję powyższych spektrometrów, aby sobie to wyjaśnić?

Najpierw obraz gwiazdy przez obiektyw/lustro teleskopu jest zogniskowany dokładnie w punkcie w którym ustawiona jest szczelina. Następnie z jej obrazu, przez pierwszy układ optyczny (zwany kolimatorem), tworzona jest wiązka równoległa, ponieważ odległość szczelina - kolimator jest równa ogniskowej tegoż kolimatora. Ta wiązka równoległa przechodzi następnie przez siatkę dyfrakcyjną (refleksyjną lub transmisyjną), pryzmat lub grism (zależnie od rodzaju spektroskopu). Jest rozszczepiana, tworzy się widmo, które trafia na kolejną soczewkę - obiektyw, a ten znów ogniskuje obraz widma, tym razem na matrycy kamery. To tak z grubsza.

Edytowane przez Jagho
  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obraz wart tysiąca słów :)

 

image.png.8007ff7909762f9f3f65ac34f5c2cafb.png

 

Tu drugą soczewkę nazywają również "collimating lens", ale w publikacjach fachowych dot. spektroskopii nazywamy ją raczej obiektywem ("objective lens").

Edytowane przez Jagho
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczegóły budowy spektrografu szczelinowego są w tym wątku wraz ze zdjęciami:

 

 

Schemat budowy mojego spektrografu Low Spec z tego wątku:

773122935_Schematspektrografu2.thumb.png.e2bec1778d3a06a93d177f3c81f40728.png.7da4d4026fa5c4b907907c7b122c8e26.png

Do niego dorobiłem moduł kalibracyjny i działa bardzo dobrze:

 

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.