Skocz do zawartości

Odbieranie sygnału z pulsarów


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Na wstępie nie chciałbym nikogo oburzyć pytaniem jeśli jest trochę niepoważne.

Mianowicie od wielu lat interesuję się astronomią i astrofotografią, mam na koncie całkiem sporo fajnych fotek.

Jednak ostatnimi czasy chodzą mi po głowie myśli, aby zająć się radioastronomią.

Moim marzeniem byłoby nie tylko robić zdjęcia mgławicy kraba, lecz także odebrać sygnał z pulsara, który się w niej znajduję.

I teraz czas no moje pytanie: Czy da się na własną rękę odebrać taki sygnał takiego pulsara i go wyizolować? Czy też jest to zbyt słaby sygnał jak na amatorski sprzęt sfinansowany i zbudowany przez przeciętnego pasjonata. A jeśli jest to możliwe to kto tego próbował i czy są na ten temat jakieś artykuły?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na końcu tego wątku na CN jest zdjęcie i krzywa jasności pulsara w Krabie z 12" i ASI120MM.

 

W artykule o pulsarze w M1 na Wikipedii można przeczytać o pewnej pani pilot, która wizualnie widziała 30-hercowe migotanie tego pulsara w teleskopie uniwerku w Chicago.

 

Edytowane przez Mareg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sygnał radiowy pulsara powinno dać się odebrać anteną logarytmiczno-periodyczną, jeszcze lepiej - tubową w paśmie mikrofalowym, a jeszcze lepiej - dużą anteną paraboliczną. Powinno się udać z rtl-sdr, ale lepiej wydać tego tysiaka na coś lepszego

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, SebXx napisał(a):

Witam. Na wstępie nie chciałbym nikogo oburzyć pytaniem jeśli jest trochę niepoważne.

Mianowicie od wielu lat interesuję się astronomią i astrofotografią, mam na koncie całkiem sporo fajnych fotek.

Jednak ostatnimi czasy chodzą mi po głowie myśli, aby zająć się radioastronomią.

Moim marzeniem byłoby nie tylko robić zdjęcia mgławicy kraba, lecz także odebrać sygnał z pulsara, który się w niej znajduję.

I teraz czas no moje pytanie: Czy da się na własną rękę odebrać taki sygnał takiego pulsara i go wyizolować? Czy też jest to zbyt słaby sygnał jak na amatorski sprzęt sfinansowany i zbudowany przez przeciętnego pasjonata. A jeśli jest to możliwe to kto tego próbował i czy są na ten temat jakieś artykuły?

 

Pozdrawiam.

Da się! Kilka lat temu pracowałem nad takim projektem, jednak wielkość anteny mnie delikatnie przeraziła, bo taka kilkumetrowa to minimum. Można zrobić ją z odpowiednio gęstej siatki ogrodzeniowej. 
Na pewno będziesz potrzebował do tego dobrego SDRa, który będzie miał szybki zegar (tak ze 100x szybszy niż sam okres pulsara to minimum), minimalizacja szumów tła i szumów termicznych to też konieczność, więc SDR trzeba by było uzbroić w radiator i coś możesz próbować. 
U mnie się problemem okazał budżet ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz astronomii zajmuję się również krótkofalarstwem (w tej chwili to właściwie wyłącznie). I właśnie w tym środowisku są ludzie, którzy zajmują się również radioastronomią. Wśród nich jest kol. Hannes OE5JFL z Austrii. Spójrz na jego wyniki oraz porady dotyczące właśnie odbioru sygnałów pulsarów:

https://qsl.net/oe5jfl/pulsar/pulsar.htm

  • Lubię 3
  • Dziękuję 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.