Jump to content

Tuvoc

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  560
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

634 Excellent

1 Follower

About Tuvoc

 • Rank
  Procjon

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Kraków

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Dla żartu napisałem prywatną wiadomość do sprzedającego czy to aby na pewno Astronomik. Oto co odpisał: Drogi Kliencie, Witam To jest na pewno filtr firmy Astronomik 2020-09-18 02:54 Materiał: soczewka ze szkła optycznego rama aluminiowa Ten filtr jest idealny do obserwacji słabych obiektów o głębokim niebie o niskim kontraście. Standardowy gwint M45 * 075 mm, kompatybilny z okularami wielu teleskopów. Znacząco zmniejsza zanieczyszczenie światłem i zwiększa kontrast, idealny do obserwacji w mieście i na przedmieściach. Ładne akcesorium dla miłośników astronomii.
 2. Oj tam oj tam. Grunt że to ładne akcesorium dla miłośników astronomii. Ładne ma być!
 3. Takie trochę naiwne pytanie z mojej strony. A czy jest sens dorobić do RGB sesję w IR Pass? Albo wziąć któryś kanał ze SLOAN i podmienić?
 4. A kolorowy SDSS9: Szkoda tylko, że nie ma zrobionego porządnego Ha.
 5. Ciekawie pokazuje Telescopius. Dla DSS2 (F+R)
 6. A ja chciałem prosić kumpla z 20" calami o pokazanie jej w wizualu i mówisz że to już bez szans w klasycznym dobie? Egg nebula... piękny obiekt. Maska Bahtinova, jasna gwiazda i zaraz Ci zrobię
 7. Może pokaż ustawienia w DSS z jakimi stackujesz? Jakiś screen. Pytanie też jaki algorytm stackowania używasz. I jeszcze jakiś surowy Raw na dysk sieciowy wrzuć Bardzo fajnie oglądać jak robisz postępy. Trzymaj tak dalej!
 8. Widzę, że tam łapałeś w H-alpha, A luminancję też? Eskimos przepiękny.
 9. Bardzo mi miło, że tak piszesz, ale moje doświadczenie i sprzęt są śmieszne w stosunku do speców od Lucky Imaging. Z drugiej strony... jak to mówią "challenge accepted" Co do doboru planetarek to dokładnie o tym samym pomyślałem. Nie ukrywam, że zapaliłem się do tej zabawy. Cóż, że tylko z ośmioma calami i zerowym doświadczeniem Pewnie za wiele nie byłoby widać u mnie, ale kto wie. Mam nadzieję, że do mgławic wróci np. @Lukasz83 wtedy to by było coś. Poniżej kolejno Egg Nebula oraz Footprint Nebula jak wyglądać będzie w moim setupie:
 10. Proszę: https://drive.google.com/file/d/1zbKrA8QZb0Vh4H5hZtFnAblnUfghpK5s/view?usp=sharing
 11. Dla chętnych udostępniam avika. Jakoś mało w sieci zdjęć tego icka więc można obrobić (na pewno lepiej niż ja) planetarną rzadkość
 12. Kolejny obiekt, ale tym razem wybrany trochę dla zabawy. Jest to mgławica planetarna IC 418 w gwiazdozbiorze Zająca, czyli niejako pod Orionem. Obiekt w teleskopie Hubble'a pokazał piękną strukturę niczym rysowaną spirografem (narzędzie do malowania symetrycznych kółek) https://pl.wikipedia.org/wiki/IC_418 i stąd też jego zwyczajowa nazwa Mgławica Spirograficzna (Spirograph Nebula). U mnie wyszła kulka z kolorem i przepalonym środkiem :-) ale nie jestem zaskoczony wynikiem. Obiekt był raptem 22 stopnie nad horyzontem, zanurzony w gęstniejącej atmosferze (swoją drogą to ciekawe czy sam cirrus by stabilizował seeing przy planetarkach, ale tutaj niestety było gęściej niż tylko same chmury cirrusowe). Inną kwestią jest oczywiście apertura mojego teleskopu i jego zdolność rozdzielcza. To był jak dotąd najmniejszy i najciemniejszy obiekt. Mimo tego wrócę do niego zimą :-) A może ktoś się skusi i podejmie się wyłuskania tej mgławicy? Sprzęt: Newton SW 200/1000; Barlow 3x, ASI 224MC; UV/Ir cut; 20% z 5000 klatek.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.