Jump to content

Dzmtr

Społeczność Astropolis
 • Posts

  13
 • Joined

 • Last visited

Kontakt

 • Strona WWW
  http://λ.コム

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Białoruś / Warszawa
 • Sprzęt astronomiczny
  Meade Lightbridge 16", Nikon NAV-17HW, TeleVue Nagler 31T5, Edmund Optics 28mm RKE, ES100 9mm, APM XWA 5mm,
  DGM NPB, televue Oiii,
  Orion 2x54 UWA binoculars, Meade 15x70
  GSO Newton 10" f/5, EQ6-R Pro

Recent Profile Visitors

364 profile views

Dzmtr's Achievements

18

Reputation

 1. Niestety, chyba tylko Nikon WX i zabytkowy Nikon 10x70 mają bardzo szyroki AFOV :/
 2. Możesz doświadczać nocnej krótkowzroczności. Polecam to przeczytać:spectacles (1).pdf
 3. Dzięki wielkie, cieszę się, że mogłem w tym uczestniczyć
 4. Zauważyłem też, że ma trochę efektu "star floating", jak v Edmund Optics 28mm RKE. Nie tak zdefiniowane jak w RKE, ale jest coś podobnego. Słyszałem, że legendarny Nikon WX 10x50 też ma trochę tego efektu, co ma sens, bo został zaprojektowany przez ten sam zespół co NAV-17HW. Teraz nie mogę przestać marzyć o Nikon WX 10x50 :/
 5. Jeśli ktoś jest zainteresowany, mam dwa i mogę sprzedać jeden. Lub jeśli ktoś ma 2" binoviewer/binoscope, byłoby to interesujące zobaczyć (Rezerwacja)
 6. Naprawdę lubię wciągające widoki w 100-stopniowych okularach, kiedy ogranicznik pola nie psuje magii. 14mm to moja ulubiona ogniskowa okulara dla mojego teleskopu (16" f/4.5). Potrzebowałem czegoś, co wypełni lukę pomiędzy moim 31mm 82 stopni i 14mm 100 stopni. 21mm byłby prawdopodobnie nieco lepszy do tego celu, ale słyszałem tak wiele dobrych rzeczy o Nikonie, że zdecydowałem się sprzedać mój okular 14mm (bo nav-17hw ma dwie ogniskowy - 17mm i 14mm z konwerterem Nikon EiC-14 który przychodzi w zestawie) i kupić Nikon NAV-17HW. 
I nie zawiodłem się On nie jest tani, ale dostajesz dwie ogniskowe i okazuje się tańsze niż kupowanie dwóch etosów 17mm i 13 mm. 
Próbowałem różnych okularów 100(+) stopniowych (TeleVue Ethos, Explore Scientific, Meade, APM) i mogę powiedzieć, że Nikon zapewnia najlepsze i najbardziej wciągający efekt "spaceru w kosmosie". Zapomniałem nawet o ograniczniku pola Nie miałem tego efektu z innymi okularami, nawet 110 stopniowymi Ethosami i APM (nie próbowałem Explore Scientific 9mm 120 stopni). Jest to prawdopodobnie spowodowane tym, że ma on większą soczewkę i dłuższe odsunięcie źrenicy wyjściowej niż okulary TeleVue Ethos (i innych marek) 100 stopni. Obraz jest płaski i doskonale skorygowany w całym polu. Konsensus jest taki, że ma lepszy kontrast, korekcję i transmisji kolorów niż Ethos, ale niestety nie mam Ethosa 17mm lub 13mm, żeby porównać je obok siebie. Więc jeśli ktoś ma Ethosa 17 lub 13mm, to chętnie się spotkam i przetestujemy okulary obok siebie 
Również, jeśli ktoś byłby zainteresowany sprawdzeniem go, to byłbym bardziej niż szczęśliwy, ale obecnie mieszkam w Warszawie i nie mam prawa jazdy, więc musielibyśmy wymyślić transport Będę go również przywoził na Roztoczański Zlot 2-5 września. 
 Dajcie znać, jeśli macie jakieś pytania lub chcecie zobaczyć więcej zdjęć!
 Przepraszam za błędy, uczę się polskiego od niedawna
 7. Cześć! Może ktoś jedzie z Warzawy i ma wolne miejsce dla mnie i mojego dobsona 16"? Chętnie dorzucę się do paliwa Dzięki!
 8. Jeżeli 14mm też pasuje, mogę zaoferować Nikon NAV-17HW (17mm + 14mm), który jest lepszy niż Ethos
 9. Pogoda będzie dobra, można obejść się bez teleskopu i po prostu wziąć lornetkę. Mam Orion 2x54, który dobrze pasuje dla Perseidów
 10. Cześć! Może ktoś jedzie z Warzawy obserwować perseidy i ma wolne miejsce dla mnie i mojego dobsona 16"? Chętnie dorzucę się do paliwa. Mam też trochę innego dobrego szpeju do obserwacji Dzięki!
 11. Jestem w podobnej sytuacji. Jestem z Białorusi i niedawno przeprowadziłem się do Polski (nie za dobrze mówię po polsku, ale dobrze znam angielski i rosyjski). Od soboty do wtorku będę w Polańczyku. Czy mogę dołączyć do obserwacji? Mam 16" dobsona i zestaw 100° okularów. Dziękuję!
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.