Jump to content

diver

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1698
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  15

diver last won the day on March 13

diver had the most liked content!

Community Reputation

3391 Excellent

1 Follower

About diver

 • Rank
  Sławek

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Koszalin

Recent Profile Visitors

5066 profile views
 1. Nie doczytałem, ale teraz chyba kapuję. Jeżeli to obiekty niebieskie, to osie tub powinny być po prostu równoległe. Ale jak trochę skrzywisz, to moim zdaniem nie będzie krzywdy. Stakowanie (alignacja) materiału z obydwu kamer załatwi sprawę. Tak jak w normalnej wielosesyjnej praktyce, gdy w kolejnej sesji nie trafiasz idealnie w poprzedni punkt.
 2. To podstawowe zagadnienie pomiaru odległości metodą paralaksy trygonometrycznej. Dla znalezienia kąta pomiędzy osiami optycznymi teleskopu kluczowym parametrem jest odległość obiektu, na który patrzą lunety. Lokalizacja punktu obrotu tubu zupełnie nie ma znaczenia. A na co chcesz Tomek patrzeć przez ten duet?
 3. Pierwszy test filtra STC Astro Duo udało mi się przeprowadzić na M42. Test wyszedł obiecująco. Link do strony producenta: https://stcoptics.com/en/astro_duo_narrowband/ Tym razem test na dużo słabszym obiekcie niż M42 i o zupełnie innej morfologii - NGC7822 (SH 2-171) w Cefeuszu. Chciałem oczywiście zebrać nieco więcej materiału, ale pogoda ostatnio nie sprzyja. Więc materiał to jedynie 24 klatki. Zapewne z powodu braku odpowiednich flatów na staku wyszedł mi wyraźny amp glow, chwilowo zrezygnowałem z flatów i biasów, które wyraźnie nasilały ampglow. Pozostałem więc tutaj
 4. Heh, trzeba byłoby sprawdzić. Ale dlaczego sądzisz, że bez flattenera mogłoby być lepiej? W to nie wątpię. Tylko kiedy będzie kolejna taka fajna kometka jak C_2020_F3?...
 5. Ładny kadr, dobry materiał i niezła obróbka. Zdjąłbym może nieco pomarańczowego - według mnie jest za dużo.
 6. Troszkę za dużo. Poniżej moja wersja. Crop 4200x3150, resize 2000x1500. Obróbka tylko PIX. Dzięki za staka.
 7. Właśnie zaplanowałem sobie trasę dojazdu z mojego Koszalina. 815 km tylko. Do Kielc w miarę prosto. Dalej trasa baardzo krajoznawcza.
 8. Teraz można już śmiało celować w Cefeusza. Co potwierdza @Tayson.
 9. Jeżeli masz na myśli gwiazdy i gromady otwarte gwiazd, to może i tak. Jeżeli chciałbyś zobaczyć Słabe DSO (galaktyki, mgławice, gromady kuliste), to apertura zdecydowanie powyżej hmm 250 mm i dobre niebo. Czyli... Dobson.
 10. Przy okazji powiadasz? Mnie się takiego materiału nie udaje w normalnych sesjach (nie przy okazji). Jeżeli dalej będziesz produkował takie fotki "przy okazji", to ja się zwijam. Jeden z piękniejszych szerszych kadrów, które widziałem.
 11. Nie jestem aptekarzem, ale faktycznie wygląda nieładnie. W transporcie to raczej takie rzeczy się nie zdarzają. Flexem ktoś przejechał, czy co? Nie ma pośpiechu. W astrofoto eksperymenty trwają wiecznie. Boję się tylko, że gdy wezmę inny egzemplarz, to nie będzie on przetestowany przez Ciebie. Jak tak dalej pójdzie, to teleskopy będą działać jak FLO: tested&checked. Przemek, bardzo Ci dziękuję za sprawne i efektywne działanie. I za mnóstwo informacji.
 12. W tej sytuacji zarezerwuję sobie tego TS76 (a właściwie już to w teleskopach zrobiłem) i podejmę eksperyment z kolejnym APO i wrzucę tutaj nowy wątek pt. "TS 76EDPH refraktor APO". Dzięki bardzo za to info.
 13. Gdybyś zagwarantował, że optyka jest dobrze skorygowana więc blur na gwiazdach jest tylko i wyłącznie spowodowany tiltem, to przestałby to być eksperyment. Byłaby to korekta toru optycznego. A ponieważ tego nie gwarantujesz, to będzie to eksperyment do momentu stwierdzenia, że to faktycznie nie wada optyki ale wada toru optycznego poza wyciągiem. Tilt na wyciągu nie byłyby oczywiście wadą optyki, ale byłby wadą dostarczonego produktu.
 14. Nie czepiałbym się, gdyby to była matryca o przekątnej np. 35 mm. Ale to mikrus 15 mm. Mam świadomość. Tylko skąd mam wiedzieć, że to tilt? Przeprowadzać kolejny eksperyment, żeby stwierdzić czy to tilt czy może jednak nie tilt? Upierdliwy jestem, co nie?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.