Jump to content

diver

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1403
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  11

diver last won the day on October 11 2020

diver had the most liked content!

Community Reputation

2641 Excellent

1 Follower

About diver

 • Rank
  Sławek

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Koszalin

Recent Profile Visitors

4492 profile views
 1. Cóż Panie, piękny obraz. Ale powiedz Marcin (bo jakoś do mnie nie dotarło), gdzie Ty zbierasz materiał?
 2. Tak, ten materiał był zbierany z filtrem Astronomic CLS, który nie do końca dogadywał się z matrycą i mocno utrudniał obróbkę. Ale odbiór to też kwestia monitora. Oglądam właśnie ten obrazek jednocześnie na dwóch różnych monitorach i nie sposób zrobić ustawień tak, żeby na obydwu były jednakowe odcienie.
 3. Efektowne, ale do spektro gwiazdek bym się czepił. Ta jajjaśniejsza podwójna na pierwszym planie ma składniki F3 i F8 a na obrazku ma niebieską poświatę - słabo. Poza tym tło tej fotki jest zmasakrowane - jakieś fiolety. Uważam, że fa fotka jest kolorystycznie mocno skrzywiona. Do takiego APODA nie pretenduję.
 4. Że są tylko białe, żółte i pomarańczowe, a brakuje niebieskich? Przejrzyj Kuba spektroskopię gwiazd tego fragmentu nieba a zobaczysz, że kolory gwiazd na zdjęciu są zgodne z ich barwami widmowymi. Ten obszar nieba tak w RGB świeci. Gwiazda rozświetlająca vdB141 jest typu widmowego G8, więc świeci wyraźnie żółto.
 5. Zanim jutro (podobno) doleci tutaj kawałek czystego nieba, dłubię w starym materiale z nadzieją, że można zrobić z niego coś lepszego niż pokazywałem na początku. Czyli w kwietniu zeszłego roku. Mój Ghost nie umywa się oczywiście do pracy Pawła Radomskiego, niemniej sądzę że prawie roczne doświadczenia z obróbką pozwoliły mi spojrzeć na zebrany materiał nieco inaczej i uzyskać chyba nieco lepszy efekt. Więc mój zeszłoroczny vdB141 (Ghost) w Cefeuszu raz jeszcze. Ten piękny obiekt zasługuje na dużo więcej materiału z lepszego nieba, więc na pewno do niego wrócę.
 6. Ojej?!... Skąd masz informację, że back fockus dla flattenera wynosi 55 mm? Według informacji producenta i innych źródeł jest to ok. 17,5 mm liczone od końca tuby flattenera. Przy takim układzie jak na mojej fotce, kamerka ASI183 jest akurat sfokusowana.
 7. Hmm, DSLR i OAG do tego zestawu z flattenerem?... Jak to pogodzisz z back focusem ~17,5 mm?
 8. Flattener w końcu z GB doleciał. Doleciała też kamerka ASI183MC z teleskopy.pl. I tak jak wróżył kolega @Robson_g, poskładany zestaw oczekuje na testy w zapowiadanym wyżu syberyjskim.
 9. Gratuluję 15000. wypowiedzi na tym forum!
 10. Służby celne puszczą bez cła i VAT-u??
 11. Powiedz może na początek, czy widzisz jakieś wady geometryczne swojej fotki. Jeżeli tak, to spróbuj je opisać. No i spróbuj wyciągnąć wniosek, czy te ewentualne wady spowodowane są przez błędy prowadzenia. Niekoniecznie i nie musi to przesądzać o efekcie końcowym. To zależy od tego, czy ewentualne błędy prowadzenia "utoną" w skali odwzorowania i dystorsji obrazu spowodowanej seeingiem. Kluczowy jest finalny efekt na obrazie.
 12. No i udało Ci się tchnąć trochę koloru w tę fotkę. Ale jak widzę do tego trzeba PS, którego ja niestety nie używam.
 13. No właśnie. Kanały wyrównane a zakres żółto-pomarańczowy wycięty. Spróbuj może bez tego filtra i porównaj materiały. Ja do niedawna używałem całkiem niezły Astronomik CLS, ale nie chciał dogadywać się z moją matrycą i miałem podobny efekt jak Ty. Zmieniłem na tańszy Baader IR-Cut Moon&Skyglow i problem zniknął.
 14. Spajki mnie akurat nie przeszkadzają, bo lubię. A u Ciebie nawet te syntetyczne wyglądają nieźle. Natomiast słabo z kolorami w zakresie żółto-pomarańczowym. Praktycznie zostały jakby wycięte i nie bardzo można je wyciągnąć. Tymczasem jest tam trochę ładnych żółtych gwiazdek. Może to filtr? Jakiś widzę stosowałeś?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.