Jump to content

diver

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1216
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  11

diver last won the day on October 11

diver had the most liked content!

Community Reputation

2210 Excellent

About diver

 • Rank
  Sławek

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Koszalin

Recent Profile Visitors

3630 profile views
 1. Jako pasjonat podwójnych stwierdzam, że zrobiłeś fajny materiał. Teoretyczna rozdzielczość Twojego Maka wynosi 1,09". Więc układy Eps Lyr AB i CD o separacji 2,3" - 2,4" powinny się bez problemu rozdzielać na składniki. Efekt nie zależy od LP, ale zdecydowanie od seeingu. Tak ciasne wizualnie układy łapią się jeszcze w możliwościach naszej nizinnej atmosfery, gdzie rozdzielczość "atmosferyczną" 1,5" uznaje się za bardzo dobrą, przeciętnie mamy ~2". Reasumując: przy takim seeingu trudno uznać tę sesję za test teleskopu o rozdzielczości 1,09". To był raczej test seeingu. Stosuj
 2. Należałoby więc zapytać o to córeczkę prezesa TeleVue Optics - Davida Naglera.
 3. Bardzo słusznie. Samodzielne wyszukiwanie obiektów podczas pracy z mapą nieba to (przynajmniej dla mnie) duża frajda. @kjacek dobrze proponuje. Jeżeli masz trochę miejsca, Newton 8" na Dobsonie będzie dobrym wyborem. Przez 8" można już coś zobaczyć, np. gromady kuliste zaczną rozdzielać się na gwiazdy.
 4. Rozważam sprzedaż swojego HEQ5 Pro Rowan Upgrade, kupionego w FLO niecałe dwa lata temu. To ten, z którego popełniłem (i jeszcze stale popełniam) wszystkie prezentowane na tym forum fotki. Jeżeli jesteś zainteresowany, proszę o kontakt na priv.
 5. Nie jest! Więc przepraszam Cię @bas.sic, ale musiałem jednak swoją wersję...
 6. Ależ skąd! @HAMAL mnie podpuścił i właśnie kombinowałem jak umieścić w moim kadrze Patryka w podobny sposób, ale mnie wyręczyłeś, więc daję sobie spokój. Ja może inaczej bym go obrócił, ale przyjmuję Twoją wersję. Dzięki za sympatyczną impresję!
 7. W PIX dekonwolucja też wychodzi całkiem nieźle. Trzeba tylko z umiarem i na odpowiedniej masce.
 8. Czyli nie rozgwiazda-rozgwiazda, ale Patryk Rozgwiazda? Ok, ale ja niestety nie oglądałem kreskówki "SpongeBob SquarePants". No dobra teraz widzę, ale to rozgwiazda trójramienna.
 9. Sporo materiału i dobra obróbka dały dobry rezultat. Fajnie opisałeś ciemne obszary LDN.
 10. Październikowa polska złota pogodna jesień nie chce nadejść. Jakoś jednak udało mi się zarejestrować gromadę otwartą NGC1245 w Perseuszu. W różnych źródłach pojawia się jej nazwa własna "Patrick's Starfish". Skąd taka nazwa? Odpowiedź znalazłem tutaj: http://www.orrastrodrawing.com/NGC1245.html Jakoś nie mogę jednak w jej kształcie doszukać się rozgwiazdy. NGC1245 jest małą wizualnie gromadą o dość dużej centralnej koncentracji słabych gwiazd. Jest stara, więc próżno szukać tam niebieskich, gorących gwiazd. Wizualnie gromada składa się głównie z białego gwiezdnego drobiazgu. Typ
 11. Pewnie tak, ale stary dobry Jupiter na pewno tak tego nie namalował. Zrobiłeś naprawdę fajną impresję, ale jest ona raczej daleka od jakiejkolwiek referencji w RGB tego kawałka nieba. Przecież prawie cały obszar tego kadru świeci w HII. Zniekształciłeś więc drastycznie obraz rzeczywistości.
 12. Diver chwilowo przestał rozważać zakup APO, bo aktualnie rozważa zakup innego ważnego elementu setupu.
 13. Niech zgadnę, zrobiłeś w PIX agresywną dekonwolucję bez maski?... @Tayson to zawsze będzie ci "kazał" wygaszać gwiazdy.
 14. Jaszczurki na moim miejskim niebie gołym okiem właściwie nie widać. Jednak jej głowa leży w pasie Drogi Mlecznej, a w jej pobliżu ulokowała się gromada otwarta NGC7243. Zainteresował się nią sir Caldwell i był uprzejmy odnotować ją w swoim katalogu pod numerem 16. C16 jest najjaśniejszą i jednocześnie najbardziej rozległą gromadą otwartą w Jaszczurce. W kilka kapryśnych październikowych nocy udało mi się zebrać materiał. Jasność wizualna: magV 6,4 Typ wg Trumplera: IV2p Rozmiar wizualny: ~21' Odległość: ~2800 ly Wiek: ~100 mln lat (młoda gromada) Gromada jest n
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.