Jump to content

diver

Społeczność Astropolis
 • Posts

  2056
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  17

diver last won the day on October 4

diver had the most liked content!

1 Follower

Retained

 • Member Tittle
  Sławek

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Koszalin

Recent Profile Visitors

6918 profile views

diver's Achievements

4.6k

Reputation

 1. W ciągu kilku pogodnych i bezksiężycowych nocy pierwszej dekady października udało mi się zebrać dwie karłowate galaktyki eliptyczne z Grupy Lokalnej galaktyk. Na niebie oddalone są one od siebie o ok. 1 st, więc razem nie mieściły się sensownie w kadrze mojego setupu z newtonem. Niedawno prezentowałem je więc każdą z osobna. Spróbowałem jednak połączyć obydwa kadry w jedną panoramę. Ponieważ materiały były obrabiane osobno i nie dokładnie tak samo, "mozaika" wykazuje pewne wady. Widać wyraźnie różnice wynikające z obróbki obydwu kadrów, widać również dość wyraźnie granicę między kadrami. Nie jest to więc panorama "artystyczna". Jest to materiał ilustracyjny, na którym chciałem w jednym kadrze pokazać obydwie piękne galaktyki eliptyczne. Z połączonego materiału wyszedł mi crop 6300x2100, który tutaj zmniejszyłem do 2100x700.
 2. Widziałem, że w obróbce ciągnąłeś niebieski - pokazał to histogram. A i tak na fotce nie było go realnie widać. Moim zdaniem to nie jest kwestia obróbki, bo nie można wyciągnąć niebieskiego, jeżeli go tam nie ma. Nie znam się na modowanych matrycach w lustrzankach, więc nie wypowiem się na ten temat.
 3. Ładny delikatny obrazek. Domyślam się, że usiłowałeś wydobyć niebieski w ramionach galaktyki, ale moim zdaniem jednak za dużo jest niebieskich gwiazdek. M31 w obróbce łatwa nie jest, przekonałem się o tym na własnej skórze. Ale mimo wszystko co powiedziałbyś na nieco cieplejszą tonację?
 4. Są problemy z przestrzenią barw - uciekł gdzieś niebieski. Ale mimo wszystko, co powiedziałbyś na drobną korektę w obróbce?
 5. Uznasz że ma mniej niż 5 nm na podstawie deklaracji użytkownika, przed wykonaniem pomiarów?
 6. Transmitancja to jeden z parametrów jakości filtrów, ale wg mnie wcale nie najważniejszy. Gorsza zmusza jedynie do dłuższych ekspozycji, ale nie degraduje obrazu. Za ważniejsze uznałbym parametry pasma (szczególnie dla filtrów wąskopasmowych): jego współrzędna na osi odciętych oraz szerokość. No i ewentualne zniekształcenia obrazu produkowane przez filtry (halo, obwódki na gwiazdach), które w trakcie pomiarów chyba raczej trudno zbadać?
 7. Halo na gwiazdach w moim setupie (Newton) towarzyszy mi od początku. Akurat ten materiał jak i NGC185 zbierałem w suche noce, więc o zaparowaniu szkieł nie ma mowy. LW mam ogrzewane. LG na pewno nie jest w stanie idealnej czystości, ale nie sądzę żeby lekkie zakurzenie LG produkowało takie halo. Na tej fotce halo stało mocno intensywne ze względu na to że jak mówiłem, na potrzeby wyeksponowania galaktyki dość mocno ciągnąłem półtony. Ponieważ halo na gwiazdach mam stale, jako przyczynę typowałbym chyba filtr Baader IR Cut Moon&Skyglow, którego również używam stale. Jeszcze gorsze (bo niecentryczne) halo a nawet obwódki produkowały mi filtry Baader L-Booster UHC-S czy obecnie używany STC Astroduo. Muszę powiedzieć, że przy spokojniejszej obróbce halo nie jest tak bardzo widoczne jak tutaj i raczej nigdy mi nie przeszkadzało. Uznawałem nawet, że delikatne kolorowe centryczne halo dodaje fotkom nieco uroku, bo przydaje barw gwiazdkom.
 8. A w wersji z gwiazdami można fajnie popływać po falach z gwiazdami.
 9. Mniej więcej tydzień temu pokazałem NGC185. Teraz NGC147 - kolejną karłowatą galaktykę eliptyczną, również członka Grupy Lokalnej Galaktyk i satelitę galaktyki M31 (Andromeda). Znajdujemy ją również w Kasjopei w odległości wizualnej ~1 st. od NGC185. Typ morfologiczny: E5 Odległość: ~ 2,5 mln ly Rozmiar wizualny: 13,2'x7,8' Jasność wizualna: magV 10,5 Najjaśniejsze gwiazdy kadru (jaśniejsze niż magV 9) HD3264: magV 7,49; B2V; podwójna spektroskopowo HD2804: magV 7,90; A2 HD3078: magV 8,86; A0 TYC3253-673-1: magV 8,93; M0 Materiału odrobinę mniej niż przy pokazanej przed tygodniem NGC185, bo pogoda się załamała. Główne zagadnienia obróbki podobne jak przy NGC185. NGC147 jest słabsza niż NGC185, więc jeszcze mocniej pociągnąłem półtony - halo na gwiazdach też się więc zwiększyło. Ale słabizna jakoś wyłania się tła LP. Jest też w kadrze trochę "pypci" z katalogu PGC, ale znacznie mniej niż w okolicy NGC185. Setup: iOptron CEM70G, UNC 1000/f5, ZWO ASI294MC Pro, filtr Baader IRCut Moon&Skyglow Zbieranie: APT, 81 x 240 s RGB, gain 120, temp. -10; SQM 19,58 Obróbka: DSS, PIX, GIMP2, crop 3720 x 2790 , resize 2000 x 1500
 10. Bardzo estetyczna fotka. Może tylko trochę za dużo czerni w tle. A dokładnie co widzisz okropnego w tych gwiazdkach? Moim zdaniem są całkiem niezłe. A do ich pokolorowania potrzebny jest faktycznie materiał RGB. Mnie się Twoja praca podoba.
 11. Chyba jedna z Twoich lepszych fotek. Jeżeli nie najlepsza. Gratki. Dobrze że nie wybrałeś wersji bardziej odważnej, ta jest wystarczająco odważna.
 12. Dość trudny obiekt, bo słaby. Gratuluję, że zabrałeś się za niego i fajnie, że wyszedł z tła. Ale podzielam zdanie przedmówcy - obróbka raczej do powtórki. Poniżej link do mojego "wykonu". Też męczyłem się z obróbką. Nie jest to może referencja, ale widać chyba nieco więcej i odrobinę inaczej niż u Ciebie. https://astropolis.pl/topic/73519-ic342-c5/?tab=comments#comment-838878
 13. Na razie jeszcze nie znam się na narrowbandzie, ale wydaje mi się że jest to staranie obrobione a efekt wizualny zachęca do oglądania. Może troszkę zbyt agresywnie w światłach, bo wydaje mi się główka "kutasika" jest nieco przepalona. Ale to może tylko moje wrażenie.
 14. Bardzo efektowne! Szczególne wyróżnienie za cierpliwość i za kolorowe gwiazdki w RGB.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.