Jump to content

diver

♥ Konto Płatne
 • Content Count

  738
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  7

diver last won the day on March 17

diver had the most liked content!

Community Reputation

1000 Excellent

About diver

 • Rank
  Sławek

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Koszalin

Recent Profile Visitors

2533 profile views
 1. Pewnie tak, ale nie jestem pewien czy pod miejskim niebem byłaby jakaś radykalna zmiana. Chyba większość z nas "walczy" pod zaświetlonym miejskim niebem, więc warto zaznaczyć, ale w sumie nie ma co się z LP tłumaczyć. Wiadomo - LP zabija słaby szczegół i tyle. Bardzo fajny kadr, który obejmuje właściwie wszystkie galaktyki łańcucha. Może odrobinkę brakuje mi niebieskiego.
 2. Całkiem fajny szeroki kadr wyszedł. Kolorystyka bardzo mi odpowiada. Zdjąłbym może troszkę tło, bo ono tu niczego nie wnosi. A wtedy kolory na ciemniejszym tle wyglądałyby soczyściej.
 3. Pewnie tak, ale żeby to z całą pewnością stwierdzić, trzeba byłoby mieć materiał porównawczy w tej samej skali zrobiony w RGB. Odpowiem tak: pewnie masz rację. Ten Twój komentarz sprowokował mnie do zebrania tych gwiazdek w mojej skali. Materiał umieściłem w ostatnim temacie "moich podwójnych": WDS J10178+7104 w UMa
 4. diver

  Moje podwójne

  WDS J10178+7104 w UMa Ta gwiazda podwójna nie wpadłaby mi w oko, gdyby nie pomysł Bartka @Behlur_Olderys na obserwacje w podczerwieni. Bartek skierował swoją kamerkę na fragment Wielkiej Niedźwiedzicy, gdzie w pobliżu M81 wypatrzył parę kolorowych gwiazdek. Jedna z gwiazd tej pary okazała się grawitacyjnie podwójna o fajnej dla mojej skali separacji 16,6". Gwiazdy leżą w odległości ~1310 ly. HD88849: magV 6,6; typ widmowy A7 (biały) HD88850: magV 7,3: typ widmowy A (biały) W pobliżu czerwonawa gwiazda magV 9,8 nieznanego typu widmowego. Tym sposobem mam w swojej kolekcji kolejną podwójną w Wielkiej Niedźwiedzicy. Na załączonej mapie opartej na bazie CDS widać, jak w pobliżu prawie nic nie widać. Setup: HEQ5 belts, UNC 1000/f5, ZWO ASI294 Pro, filtr Astronomik CLS Zbieranie: APT, 140 x 8 s RGB, gain 180, temp. -10 Obróbka: DSS, PIX, GIMP2, crop 2800 x 2100 , resize 1600 x 1200
 5. diver

  M 13

  Maciek, jestem pod wrażeniem obróbki. Ładny kolor i pięknie udało Ci się wydobyć słabe gwiazdy "otoczki".
 6. DS Ds-owi nie równy: - gromady gwiazd (szersze kadry); - galaktyki (oprócz M31 wąskie kadry); - gromady galaktyk (szersze kadry); - mgławice "gwiezdne" (szerokie kadry); - mgławice planetarne (bardzo wąskie kadry). Co z tego najbardziej Cię interesuje?
 7. Jest w tym coś, co lubię - zrównoważona nie przesadzona kolorystyka. Troszkę szumu w tle. Więc nawet pod ciemnym niebem 5 godz. to trochę mało. A może chcąc uzyskać słaby szczegół, w obróbce troszkę zanadto wyciągnąłeś histogram w cieniach?... Znam tę pokusę i zawsze zastanawiam się, czy tak warto. Czy może jednak pozostawić troszkę mniej wyraziste światło za cenę lepszego tła? Ale i tak gratuluję szczegółu. Ja jeszcze tego nie znam. Ale chyba mnie to czeka. Bo stanąłem pod ścianą mojego LP i pojąłem granicę jakości materiału w miejskich warunkach.
 8. O szczegółach "oponki" nawet nie marzyłem. Zamarzyłem o szczegółach w głównym dysku, ale i tutaj moje "marzenia" słabo się spełniły.
 9. No i gratulacje! Trochę nie rozumiem, jak to zrealizowałeś. Skąd wziąłeś kanały tylko G i B bez użycia żadnego filtra? Jeżeli bez filtra, to masz chyba raczej full RGB? Możesz powiedzieć, który dokładnie filtr ZWO umożliwia Ci zebranie jedynie 850nm+? Zasięg trochę większy. Pozwoliłem sobie pokazać to na analizie Twojego obrazu na postawie katalogu CDS. Są tam gwiazdy z katalogu Tycho II nawet Vmag 13. Moja pamięciowa mapa nieba jest dość słaba. Więc i moje mało wprawne oko nie byłoby żadną miarą zlokalizować na niebie tego kadru, gdybyś nie napisał że to UMa. Wtedy już zgadłem o której parze galaktyk napisałeś. I znów pozwoliłem sobie na podstawie bazy CDS sporządzić nieco inną mapkę Twojego kadru. Wyciąłem tutaj opisy słabszych gwiazd, żeby łatwiej móc dalej analizować Twoje spostrzeżenia. Piękna jest. Z analizy komparacyjnej obrazków Twojego i mojego z opisami Zgaduję, że chodzi Ci o TYC4387-1730-1 (HD88849). To gwiazda podwójna WDS J10178+7104 typu widmowego A7 o separacji składników ~16,6" i jasności łącznej Vmag ~6,5. Czerwony kolega to faktycznie IRAS 10136+7114 o jasności Vmag 9,77. Niestety katalog CDS nie podaje jej typu widmowego. Widać jednak, ze świeci intensywnie pomarańczowo, więc może to faktycznie typ widmowy M. Ok Bartek. Pooglądaliśmy sobie Twój kadr, potwierdziliśmy identyfikację obiektów. Nie jestem jednak do końca przekonany do tego, czy w mojej kolorowej kamerze ASI 294 bez żadnych filtrów nie zobaczyłbym zupełnie podobnego obrazu (jasności) gwiazdek. Mógłbyś wskazać w tym kadrze gwiazdki, które dzięki Twoim filtrowym zabiegom byłyby jaśniejsze, bo świecą mocno w 850nm+?... O te gwiazdki mi chodzi. Które to są w Twoim kadrze? Potrafisz wskazać je na załączonych przeze mnie mapkach?
 10. Pewnie kiedyś "zrobię" je w lepszej wersji, niż poprzednio.
 11. Dziś wczesnym wieczorem gwiazdy były jeszcze całkiem niezłe. Wystawiłem więc setup, ale gdy się schłodził przyszły chmury. Setup wrócił więc do poczekalni, a ja wziąłem się za obróbkę ostatniego obiektu, który zebrałem w ciągu kilku ostatnich pogodnych nocy. M94 (NGC 4736) - Oko Krokodyla albo Kocie Oko. Ciekawe alternatywne nazewnictwo, bo oczy tych zwierzaków są zupełnie do siebie niepodobne. Dlaczego akurat ta? W Psach Gończych "popełniłem" już M106 i M51. Z jaśniejszych galaktyk pozostały tam dwie "pełnokształtne": M63 (Słonecznik) i M94 właśnie. Trochę wahałem się, której tym razem poświęcić czas - padło na trochę nietypową M94. Przypuszczałem, że łatwo nie będzie. Sprawdziło się - po zebraniu moim amatorskim setupem pod miejskim niebem M94 okazała się dla mnie arcytrudna w obróbce. 5,5 godziny materiału to już coś, jednak o wydobyciu subtelności i szczegółu nie ma mowy. Dość jasny dysk "właściwy" galaktyki i dużo słabsze halo wokół niego. Jak to pogodzić? Urobiłem się przy obróbce "po pachy", przerobiłem kilka wersji różnie parametryzowanych staków. Efekt tej roboty podsumowałbym tak: oprócz szumu jakieś w miarę kolorowe oko tam widać. Jak zwykle dla "naukowego" porządku o M94. Jasność widoma: mag 9 Rozmiar obserwowalny: 11,2' x 9,1' Odległość: ~16 mln ly Setup: HEQ5 belts, UNC 1000/f5, ZWO ASI294 Pro, filtr Astronomik CLS Zbieranie: APT, 83 x 240 s RGB, gain 120, temp. -10 Obróbka: DSS, PIX, GIMP2, crop 3200 x 2400 , resize 2000 x 1500
 12. Ooo! Choć bardzo cenię sobie Twoje teoretyczne rozważania, to równie chętnie zobaczę praktyczne dokonania z tego setupu. Wiem, że do takie hobby dla lekko "stukniętych" , ale bardzo chętnie zobaczę Twój świat gwiazdek w infrared.
 13. Ależ skąd, tylko bardzo konkretny i odrobinkę oschły. No wiesz, zabrakło choć jednego małego słowa pochwały dla kolegi... Za ostrość pewnie mu się nie należy, ale za całokształt moim zdaniem tak. Merytorycznie dodałbym jeszcze coś od siebie. Trochę brakuje mi kolorów w tych galaktykach. Pewnie da się coś z tym zrobić. Próbuj @astrocola!
 14. Ja też się cieszę, że wyszło "coś" całkiem fajnego. Gratuluję wytrwałości. Choć @kubaman ma trochę racji, mógłby jednak odezwać się w nieco cieplejszym tonie. Byłoby równie merytorycznie, a pewnie bardziej miło.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.