Jump to content

diver

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  863
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  9

diver last won the day on May 14

diver had the most liked content!

Community Reputation

1337 Excellent

About diver

 • Rank
  Sławek

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Koszalin

Recent Profile Visitors

2675 profile views
 1. Ok. Mam jasność. Pojedynczy plik fit jak najbardziej. Bo to w sumie RAW. Ale tak jak napisałem, plik wynikowy z DSS ma również rozszerzenie fit, a jest już "przepracowany" w debayeringu i kolorowy. Taka dygresja na temat typów plików. Z tym brakiem "pojęciem" DSS-a o matrycy to chyba nie do końca. DSS musi mieć pojęcie choćby o szablonie matrycy (RGGB). W przeciwnym wypadku poskłada kolory "na opak". O zastosowanych filtrach oczywiście pojęcia nie ma. Nie sądzę, żeby w zakresie debyeringu w wyniku którego otrzymujemy barwny obraz działał na zasadzie "random". Ma jakiś wbudowany algorytm (o którym wyżej pisał @Behlur_Olderys). Więc uzyskana kolorystyka z pewnością nie jest przypadkowa. Nie wiem, co masz na myśli pisząc "Profil". Nie zdefiniowałeś tego pojęcia. Czy DSS nie pracuje w przestrzeni kolorów? Pracuje, bo odwzorowuje czarno białe obrazy na kolor w przestrzeni właśnie RGB. Poniżej właściwości obrazka spreparowanego w wyniku stakowania (i debayeringu) w DSS. @Marek_N, piszesz ciekawe rzeczy z dużym znawstwem. Wyrażasz się jednak trochę nieprecyzyjnie i posługujesz się skrótami myślowymi (i dosłownymi), których moja ograniczona percepcja nie ogarnia. Mam więc pewien komunikacyjny problem.
 2. 1. Czy to Twoja pierwsza myszka bezprzewodowa? 2. Wetknąłeś konwerter USB/BT załączony do myszki do portu USB swojego laptopa? Przepraszam, ale takie są kluczowe pytania rozpoznawcze z mojej wieloletniej praktyki informatyka skierowane do "zwykłego" użytkownika komputera.
 3. Ciekawe. Pojedynczy plik RAW z lustrzanki jest kolorowy. Więc w wyniku przetworzenia w procesorze aparatu został już osadzony w przestrzeni barwnej. Pojedynczy plik FIT odczytany z mojej kamery nie jest kolorowy, ponieważ nie został w żaden sposób skonwertowany na przestrzeń barw. Ale na takim pojedynczym pliku mogę wykonać operację debayeringu (w DSS czy w PIX), w wyniku czego otrzymuję obraz kolorowy. O "prawdziwym" nie mają. Ale w moim przypadku to właśnie w DSS podczas debayeringu powstaje obraz barwny. Bez pojęcia o "prawdziwym" kolorze oczywiście! A skoro powstaje obraz barwny, to znaczy że DSS jakiś "profil" kolorów stosuje. Żeby było śmieszniej, barwny plik wynikowy ma również rozszerzenie FIT. A od debayeringu do finalnego obrazu na ekranie monitora droga daleka! Monitor jako urządzenie do wizualizacji obrazu ma rolę kluczową, ale nie tylko od niego zależy paleta barw obrazka. Po debayeringu zwykle dzieje się wiele - obraz jest aplikacjach graficznych przetwarzanych na wszelkie możliwe sposoby, według koncepcji autora. Ale odbiegłem trochę od głównego problemu: w jakim stopniu i w jaki sposób mój filtr CLS wpływa na rejestrację obrazu na masce Bayera mojej matrycy? Prawidłowa odpowiedź na to pytanie jest kluczowa w sensie oceny jego destrukcyjnego działania.
 4. To oczywisty pomysł, na który już wpadłem! Tyle, że teraz noce krótkie więc na zebranie materiału porównawczego podobnej jakości musiałbym poświęcić ze cztery noce. Tak, bardzo chcę rozstrzygnąć, jaki realny wpływ na kolorystykę moich fotek ma filtr Astronomik CLS. Więc na pewno jakiś materiał porównawczy bez filtra zbiorę. Bartek, cieszę się że oprócz rozważań teoretycznych masz jednak pewną skłonność do realnych eksperymentów. Przyznaję. Masz rację. Sposób wycinania tła który w PIX stosowałem zależy od ustawionych parametrów i ma wpływ na zmianę kolorystyki.
 5. Nie zgodzę się. Debayering jest jedną z pierwszych operacji przetwarzaniu obrazu z matrycy, w wyniku której rodzi się obraz zdefiniowany w przestrzeni barwnej. To nie jest odkrywcze, a ja nigdzie nie napisałem, że debayering ma wpływ na REJESTRACJĘ obrazów. Natomiast patrz wyżej.
 6. Więc zmiana koncepcji. Folia grzewcza została z uchwytu zdemontowana. Teraz bezpośrednio na lustrze wkleiłem na silikon 6 miniaturowych rezystorów drutowych. https://pl.farnell.com/bourns/pwr2010w10r0je/res-10r-5-0-5w-2010-wirewound/dp/2328241RL Łączna rezystancja 60 ohm daje mi 2,4 W mocy (0,4 W na jeden rezystor) przy 12 V. Sprawdzałem, że przy takiej mocy rezystory grzeją dość intensywnie. Podejrzewam, że zasilanie 5V w zupełności wystarczy. Wtedy będę miał razem 0,42 W. Tak to wygląda. Silikon tężeje, jutro pewnie będę lutował kable. A potem testował. Mam nadzieję, że to rozwiązanie się sprawdzi. Edit Tak jeszcze myślę, dlaczego producenci LW nie robią ogrzewania podczas produkcji. Można byłoby po prostu wkleić odpowiednią folię grzewczą pomiędzy lustro i uchwyt. A jakoś nie zauważyłem "fabrycznie" ogrzewanych luster LW. Tymczasem pojawiają się różne mniej lub bardziej udane rozwiązania firm trzecich. Albo samorobne.
 7. Piękna czerwień H-alfa. Też bym nie zmniejszał. Ale jakoś strasznie dużo niebieskich gwiazdek... Ale to RGB+Ha, więc pewnie dlatego.
 8. Pięknie. "Pastelowy" efekt obróbki trafia w mój gust.
 9. Bartek, dla Ciebie wszystko! No, prawie... Po co redukcja tła? A po co szara poświata na "artystycznej" fotce wynikowej? Poniżej klatka po STF i mocnej saturacji barw. Już bez redukcji tła. Bardzo mi miło, że moje materiały służą Ci jako materiał do testowania Twojego symulatora. Stale jednak liczę na dowód, że stosowanie filtra CLS odziera mgławice HII z czerwieni. Bo przecież od tego cała dyskusja się zaczęła. Bartek, nie zmieniaj tematu, tylko dawaj na to dowód! Bo nie wiem, czy mam filtr CLS zdejmować, czy jednak używać go dalej.
 10. Tak, ale blokowane są pasma dalekie od czerwonego. Skąd więc "domyślnie" zły wynik? Stakuję w DSS, a całą obróbkę prowadzę w PIX. Które oprogramowanie daje "domyślnie" zły wynik i na jakiej zasadzie? Uuu, ależ to kupa roboty... Przepraszam, ale co to są PS i LR? To oznacza, że wszystko gra? Turkus gwiazd oczywiście wynika z zielonej dominanty z matrycy, która trzeba usunąć. Ale za cenę czerwieni (a raczej różowości) gwiazd mam na siłę "kupić" czerwień mgławicy? Raczej nie... A właściwie never, never. Zmapowany na jaki i na jakiej zasadzie? A ja sądziłem z odwzorowaniem barw w "ustalonej" przestrzeni RGB dzieje się dużo już wcześniej, zanim obrazek trafi do oczu za pośrednictwem monitora. Czyli już na etapie zbierania materiału na matrycy, a potem na etapie jego przetwarzania. Naprawdę chodzi tylko o monitor? Tej sentencji nie rozumiem zupełnie. @Marek_N, naprawdę jesteś przekonany, że brak czerwieni mgławicy na moim wynikowym obrazku jest spowodowany wyłącznie zastosowaniem przeze mnie filtra CLS?
 11. Hmm, na pewno? W końcu to ten właśnie algorytm odpowiada za odwzorowanie chrominancji na wynikowym obrazie? To dla mnie niejasne. Nie analizowałem też Twojego algorytmu. Rzuciłem okiem na udostępniony przez Ciebie kod źródłowy, ale nie udało mi się odpalić na moim kompie ani interfejsu wejściowego ani wynikowego dla skryptów Pythona, więc (chwilowo?) dałem sobie spokój. Choć składnia Pythona jest podobna do składni innych języków skryptowych (np. PHP), nie jestem w niej biegły, bo nigdy nie używałem. Więc (chwilowo?) zdaję się na Twoją programistyczną robotę. Niemniej jej wyników nie da się ocenić bez znajomości i zrozumienia kodu. Dlatego na razie czekam, co Ci tam wyjdzie i jestem niezmiernie ciekaw, jak to zwizualizujesz.
 12. A uwzględniłeś w symulacji (oprócz charaktrystyki filtra CLS zapewne) charakterystykę matrycy oraz algorytm debayeringu?
 13. Proszę bardzo. Poniżej pojedyncza klatka po debayeringu metodą bilinear interpolation z matrycy RGGB. Zastosowałem w PIX: STF, redukcję tła i dość mocną saturację kolorów. Podobnie mocną, jak w moim wynikowej drugiej pracy. Żadnych dodatkowych zabiegów na kolorach i histogramie nie robiłem. Crop i resize identyczny jak wcześniej. Czy ten obrazek pozwoli Ci stwierdzić, w jaki sposób mój filtr CLS wycina zielono-żółte pasmo, które potem jest na obrazku RGB w istocie dominujące?
 14. No właśnie... Jak to możliwe, że zablokowany przez filtr CLS fragment pasma (550-650 nm) staje się po debayeringu materiału z matrycy kolorem dominującym? Źle postawione pytanie. Powinno być: - czy po zastosowaniu filtra o takiej charakterystyce i zastosowaniu kalibracji z wątku Jesiona, wciąż da się uzyskać prawidłowe kolory? Odpowiedź: - Nie da się! Dowodem jest błędny kolor obszaru H-alfa (choć to może być jednostkowy błąd diver'a, a nie metody) @HAMAL pisał o filtrze UHC-S. Mój CLS ma nieco inną charakterystykę wycinania widma. Jaki "jednostkowy błąd diver'a" masz @Marek_N na myśli? To oznaczałoby potwierdzenie mojej tezy, że debayering RGB z kolorowej matrycy nigdy nie odda czerwieni obszarów HII? Jeżeli tak, to zastosowanie filtra CLS nie może już mieć żadnego znaczącego wpływu na "kolorystyczną poprawność" obszarów HII? Bo wszystko co miało zostać zmarnowane, zmarnowane zostało na etapie debayeringu RGB? Poniżej obrazek, ilustrujący gamuty (przestrzenie barw) w różnych technikach ich odwzorowań. Żebyśmy wiedzieli, o czym rozmawiamy.
 15. Imponująca kolorystyka @Tayson, bo chyba o to chodziło? Wrażenia wizualne imponujące. Ale gdzie jest krwista czerwień zjonizowanych obszarów HII?... Widzę tutaj raczej rudo-rdzawe dominanty, gdzieniegdzie poprzetykane nutką czerwieni. Zupełnie jak na moich fotkach prosto (bezfiltrowo) zebranych na kolorowej matrycy. Widzę też dużo fioletów. Domniemam, że to efekt artystyczny zamierzony?...
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.