Jump to content

Dan1367

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  63
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

27 Neutral

About Dan1367

 • Rank
  Alnitak

Informacje o profilu

 • Sprzęt astronomiczny
  GSO 10" DeLuxe 254/1250 (umobilniony), ES: 5,5mm, 15mm, 26mm, barlow x2.TS HR 9mm. I 2 kitowce. Filtry ES: O-III i UHC. Nikon 10x50 EX.

Recent Profile Visitors

241 profile views
 1. Czy mogę sobie pobrać zdjęcie i ustawić na tapetę? Bardzo mi się spodobała kompozycja jak i wykonanie.
 2. Myślę, że spokojnie możesz sprzedać zdjęcie liniom lotniczym ;).
 3. Bardzo ciekawie została η Cas przedstawiona w Prodromus Astronomiae Jana Heweliusza - jest zawieszona niczym ozdoba królowej - poniżej biustu na złotym wisiorze.
 4. Dopiero nalazłem czas na przeglądnięcie Prodromus Astronomiae i jest pewna ciekawostka. Pojawiają sie tam dwa katalogi gwiazd, tylko że każdy posiada inną pozycję "Supra tergum nebulosa". W zestawieniu całości 1700 rok - dane jak podałeś, ale w pierwszej części katalogu (1687 rok) wygląda to inaczej: 1.bmp
 5. Kolega był tchnięty duchem starożytnych obserwatorów, dla których Słońce i księżyc to też były planety
 6. Z którego dzieła jest ten cytat? Z Prodromus Astronomiae? Z samego opisu wynika: "Nad grzbietem (zapewne Wielkiej Niedźwiedzicy) mglista" poniżej "Poprzedzająca głowę".
 7. Ja często używam czapki z daszkiem i tenże trzymam dwoma palcami, co wystarczająco stabilizuje obraz na kilkuminutowe obserwacje. Niemniej jednak powiększenie 10krotne dla większości osób, z którymi obserwowałem niebo, okazało się za duże (zwłaszcza, gdy mało kiedy używali lornetki).
 8. Ostatnio robiłem test na Jowiszu. TS HR 9mm pokazywał mi ładniejsze obrazy niż ES 5,5 mm (i lepsze niż ES 15mm na barlowie x2, czyli niby 7,5mm). Porównywałem na ciemnym wiejskim niebie, ale były lekkie chmurki (może to one taki wynik zrobiły, ale raczej wątpię).
 9. Z mojego krótkiego doświadczenia wynika, że okulary najlepiej podnosić co 1,5 raza. Między 5 mm a 6,5 mm będzie bardzo mała różnica (chyba że moje oko jest nieteges). Jeśli kupisz 6mm pod planety to chyba nie będzie kłócić się z Morfeuszem pod DSy.
 10. W linii prostej jest to około 160 km, więc teoretycznie można. Tu widać ze 167 km.
 11. Uważaj podczas wyjmowania lustra (po odkręceniu bocznych śrub), bo teleskop traci wyważenie - podstaw coś pod tubus (mówię z doświadczenia ;)).
 12. Omne trinum perfectum - jak mawiali starożytni (ponoć ;)). 10" dobson, to zasadniczo DSy, więc najlepiej patrzeć na okulary pod tym kątem. Niemniej jednak planety też są ładne, zwłaszcza jak ktoś inny chce zobaczyć, co ty tam z tą armatą robisz. Poleciłbym więc mieć 3 okularki pod DSy (zakres najlepiej 6-9, 11-15, 24-30) i jakieś pod planety nie najgorszy (TS HR 9mm albo 6mm), ale i raczej nie z górnej półki. Też początkowo miałem parcie na szkło (hehe) i chciałem mieć dużo okularów, ale praktyka obserwacyjna szybko mi to wybiła z głowy, tzn. jak szkicuję coś, to wybieram jedno powiększenie i tego się trzymam podczas obserwacji. Jak już człowiek wyłapie wszystko na niebie i zaczyna się bawić w konkretne obserwacje jednego obiektu, to jeden dobry okular wystarcza. Przynajmniej takie jest moje doświadczenie.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.