Jump to content

Dan1367

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  121
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

83 Neutral

About Dan1367

 • Rank
  Regulus

Informacje o profilu

 • Sprzęt astronomiczny
  GSO 10" DeLuxe 254/1250 (umobilniony), ES: 5,5mm, 15mm, 26mm, barlow x2.TS HR 9mm. I 2 kitowce. Filtry ES: O-III i UHC. Nikon 10x50 EX.

Recent Profile Visitors

437 profile views
 1. Ma w sobie coś magicznego.
 2. Mniej produkują eletrownie wiatrowe w USA https://300gospodarka.pl/live/zainstalowana-moc-ladowych-elektrowni-wiatrowych-w-usa-przekroczyla-100-gw
 3. Plama wyraźnie się zmniejszyła, niemniej nadal widać ją w lornetce 10x50 (w razie czego polecam statyw, bo z ręki jest trudna do wypatrzenia).
 4. Rozumiem, że statyw odpada, ale co powiesz na cos takiego? Z doświadczenia myśliwskiego mogę powiedzieć, że prosty "kijek" potrafi zaskoczyć stabilnością
 5. Myślałem, że Amerykanie czymś przylecieli, bo wydawały się większe niż zwykle (albo niżej leciały). CASA to latają jak najęte Dziękuję za sprostowanie.
 6. Dziś nad Krakowem trochę się dzieje. Przed chwilą startowały (na północ) dwa c130j (Super Herkules). A na zachód leciał f16, niestety nie widziałem, która wersja. Robi się pogoda, to może ktoś zapoluje na fajne zdjęcie ;).
 7. Niestety brakło czasu, a wczoraj pogody. Mogę potwierdzić, że plama jest możliwa do zobaczenia w szukaczu 8x50 (widoczna w sobotę). Jak będzie pogoda, to spróbuję jeszcze lornetką 10x50.
 8. To sprawdzę dziś, jak znajdę czas, i dam znac
 9. Wizualnie coś widać?
 10. Sęk w tym, że próbowałem różnymi ołówkami (mam całą gamę). W sumie to może dlatego, że zasadniczo szkicować nie potrafię, ale zawsze fascynowałem się rysowanymi mapami i wyrobiłem sobie kreskowy styl, jak na tolkienowskich mapach Jak mam możliwość gumowania i poprawiania, to wpadam w szał perfekcjonizmu
 11. Absolutnie żaden. Może to dziwne, ale jak próbowałem ołówkiem, to wszystko mi się rozmazywało.
 12. Szlice z obserwacji z 3 maja. Okulary różnej wartości (5 mm, 9 mm 15 mm, 26 mm), GSO 10". Szkic nietypowy - podczas obserwacji robiłem notatki i wstępny rysunek, następnie w domu naszkicowałem wszystko od nowa za pomocą stalówki Joseph Gillott Drawing 1950 i tuszu Rohrer & Klingner. Głównie obserwowałem obszar Morza Wilgoci. Jest to mój pierwszy szkic i prosiłbym o wszelkie wskazówki.
 13. Słuszna uwaga, miałem napisać i myśl o tym gdzieś mi umknęła
 14. Tradycja forum została zachowana - coraz więcej propozycji zmiany sprzętu najlepszym rozwiązaniem byłoby jakiegoś astromaniaka z okolicy poprosić, by pokazał Ci, jak działa manualny montaż i co nieco poopowiadał o tym co masz. GoTo jest dobry, ale i niedobry - tzn. łatwo znaleźć obiekt, ale trudno się nauczyć nieba. To chyba tak jak ze skrzynią biegów - jak zrobisz prawko na automat, to nie pojeździsz na ręcznej, a jak zrobisz na ręczną, to i na automacie pojedziesz. Zaznaczam, że sam mam teleskop dopiero 3 lata, więc ekspertem obserwacyjnym nie jestem (wcześniej interesowałem się astronomią teoretycznie). Mogę natomiast z doświadczenia powiedzieć, że szukanie manualne jest jak wyprawa po skarby - samo odnalezienie obiektu daje wielką satysfakcję. Sam chciałbym jeszcze raz "pierwszy raz" odnaleźć własnoręcznie ulubiony obiekt na niebie.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.