Jump to content

lemarc

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  5023
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

lemarc last won the day on April 4

lemarc had the most liked content!

Community Reputation

3182 Excellent

1 Follower

About lemarc

 • Rank
  Syriusz

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Lublin

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Różnice podniesienia Tatr jakie zarejestrowałem na zdjęciach przedstawione w postaci profilu. Minimalnie szczyt Łomnicy wystawał 1,5 minuty kątowej ponad odległy 40 km. horyzont 17 października 2019 roku. Maksymalną wartość równą 3 minutom kątowym zarejestrowałem 15 marca 2020 r. To ważna informacja do rozważań nad zagadnieniem czy da się rejestrować z tego miejsca bardziej odległe szczyty jak np. Krywań, czy raczej szukać dalszej miejscówki. Problem w tym że nigdy nie wiadomo jak duże będzie podniesienie.
 2. W tym cyklu księżycowym miałem najgorsze warunki do avikowania i zamierzałem wszystko posłać do kosza bez obróbki, ale zlitowałem się. Bywało jeszcze gorzej. Dosłownie co dziesiąta klatka pokazywała jakiś detal, a reszta rozmazana. Tyle pogodnych nocy wcale nie musi skutkować dobrym seengiem. (nie lubię tego określenia, trzeba by znaleźć jakiś polski odpowiednik) W tej fazie na obrzeżu tarczy pojawia się dużo ciekawych obiektów w plastycznym oświetleniu, za to w dużym skrócie perspektywicznym. Północno zachodnia krawędź tarczy nie obfituje w ciekawe obiekty, ale już od mniej więcej równika zaczyna się ciąg dużych kraterów, począwszy od Cavaleriusa i przyległego doń Heveliusa. Na załączonym zdjęciu widać miejsce pierwszego udanego lądowania sondy Luna 9 jakie nastąpiło w lutym 1966 roku. Pamiętam jak duże wrażenie to na mnie zrobiło wtedy, bo już od kilku lat interesowałem się astronomią, astronautyką, obserwacjami nieba, a Księżycem w szczególności. Widoczne kratery to od góry: Cavalerius o średnicy 64 km. poniżej Hevelius 118 km. średnicy z krzyżującymi się rowami na dnie, a jeszcze niżej 34 kilometrowy krater Lohrmann.
 3. Chyba ja też dzisiaj podczepię kamerkę kolorową dla porównania jak mi wyjdzie ten region. Dużo zależy od ustawień, ale zobaczymy.
 4. Obróć go stronami w Paint.
 5. Można te barwy lepiej zbalansować.
 6. Właśnie skończyłem sesję nagraniową z mizernym skutkiem, turbulencje z budynku psuły mi zabawę. Obraz się dwoił i zamazywał non stop. Nie ma co pokazywać.
 7. Masz przepalone najwyższe światła, bo za duży kontrast z automatu pewnie.
 8. Oberon, ten "rząd odlamków" przyleciał aż z Mare Orientale.
 9. Jak na taką metodę filmowania to efekt super.
 10. Wczoraj miałem podobnie z powodu turbulentnej atmosfery. Warunki były fatalne, jednak trochę nakręciłem. Wrzucę coś po obróbce potem. Ps. Trudno nie dublować fotek, musiałbym mocno kadrować, ale nie tędy droga. Koło krateru Prinz znajduje się pajęczyna szczelin, które świetnie widać na zamieszczonym wcześniej kadrze przez "Oberona". To samo w szerszym ujęciu z mniejszą rozdzielczością. Drugie ujęcie to zachodni skraj Mare Humorum i kontrastujący z nim górzysty teren lądu z ciekawym kraterem Gassendi pełnym szczelin. Ciekawe że wokół tego morza jest wyjątkowo duże nagromadzenie wszelkich pęknięć, uskoków i rowów w kraterach i poza nimi. Sprzęt: " SCT 10" z filtrem IR 658 nm.
 11. W 2012 r. 4 kwietnia i dzisiaj 4 kwietnia koniunkcje są podobne.
 12. Oświetlenie Copernicusa w odstępie doby.
 13. Oświetlenie Claviusa w odstępie doby. SCT 10"
 14. Fałdy powierzchni wywołane naprężeniami w skorupie księżycowej na zachód od krateru Lansberg. SCT 10".
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.