Jump to content

lemarc

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  4,955
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

2,914 Excellent

1 Follower

About lemarc

 • Rank
  Syriusz

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Lublin

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Może taki cyfrowy mikroskop we współpracy z laptopem. https://deltaoptical.pl/mikroskop-cyfrowy-delta-optical-smart-5mp-pro?from=listing
 2. Dla mnie taki seeing jest nie osiągalny.
 3. Da się fotografować Canonem z filtrem np. Hoya 720 nm. ale na dłuższych czasach ze statywu lub podpórki. Trzeba tylko potem trochę balansować kolory. Dioda IR w pilocie świeci.
 4. lemarc

  Słońce

  Wczoraj testowałem kamerkę DMK 21,04 na nieco dłuższych czasach od 0,2 do 1 sek. bez obiektywu w celu zobrazowania struktur powstających po lekkim wyostrzeniu końcowym. Gamma była na maxa w lewo, czyli najmniej ziarniście. Pierwsza fotka to stak 100 klatek, druga 1000 klatek, wyostrzanie jednakowe. Im więcej klatek, tym bardziej gładko. Z drugiej strony patrząc na Słońce przez mały refraktor, np. ED 80/600 granulację widać, nawet przez lunetę 40 mm. widać że powierzchnia ma drobną strukturę. W małym sprzęcie matryca dokłada swoje desenie. Prawdziwą strukturę granulacji uzyskałem przez SCT 10". Przez mały obiektyw nie da się jej zarejestrować.
 5. Mars będzie wysoko jesienią, to sobie powetujemy.
 6. Już poszedł do nowego właściciela.
 7. Wczoraj chmury ślimaczyły się nad pobliskim dachem, ale w końcu jakoś się przetarło i w ostatniej chwili złączenie zarejestrowałem. Użyłem starego Sonnara 300, bo robi malownicze spajki wokół jasnej Wenus. Dziewięć klatek po 5 sek. przy ISO 1600. Zbyt duże ISO i lekkie zamglenie trochę fotki mi prześwietliło i spajki takie rozmyte wyszły, ale pamiątka jest.
 8. Mam zbędny okular do tej lunety, mogę odstąpić darmo. Ma ślady używania po latach, ale darowanemu się nie zagląda.
 9. Miałem wczoraj czyste niebo, ale zawsze pierwej sprawdzam refraktorem stan atmosfery i nie była odpowiednia, gorsza niż 3 stycznia, z którego zachowałem kilka obrazków na przykład nieodpowiednich warunków.
 10. Ciekawy profil cienia w Platonie się pojawił.
 11. Zaczęła się iluminacja wnętrza Claviusa. Warto zarejestrować etapy. U mnie warunki nienajlepsze.
 12. Po co dublować fotki w odpowiedzi? Tak się nie robi. Wystarczyło napisać dwa zdania bez funkcji - cytuj.
 13. Ostatnio warunki do obserwacji jasnych planet nie są sprzyjające. Mars w ub, roku był zasłonięty pyłem. Nic nie było widać. Jowisz i Saturn są nisko na ekliptyce, nawet fotografować nie było warto. Wenus jest w zasadzie bez koloru i detali (wizualnie) Stąd te problemy. Pomijam kolimację teleskopu.
 14. Rosyjskie obiektyw MTO 10/1000 jesli się nie mylę ostrzą poza nieskończoność.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.