Jump to content

lemarc

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  4,858
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

2,701 Excellent

1 Follower

About lemarc

 • Rank
  Syriusz

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Lublin

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Odnalazłem jedyne ujęcie Rysów z sesji 5 października ub. roku z mojej miejscówki przy szosie pod Salominem. Nie jest to rekord, bo dystans wynosi 230,3 km. Konczysta jest 800 m. dalej.
 2. Teraz to już tylko w bibliotece może być dostępne. Jednak mnie interesuje sama relacja zdarzenia, jego opis, a wiara w cudowne moce średniowiecznych relikwii raczej nie.
 3. Znalazłem jeszcze skan druku z XVII wieku w oryginalnym języku przeplatanym łaciną na temat tego zdarzenia. Kliknąć na link do wersji elektronicznej. https://chamo.bj.uj.edu.pl/uj/search/query?match_1=MUST&field_1=control&term_1=xx001344354&theme=system
 4. Fajne fotki wyszły. Jakie pole widzenia w stopniach masz z tym zestawem bez barlowa na dłuższym boku kadru
 5. W innym zapisie znalazłem informację, że zjawisko było widoczne w nocy, nawet poza Lublinem z odległości kilku mil ówczesnych (mila z tamtych czasów miała około 7 km. choć dokładnie nie da się określić)
 6. Teraz może coś się znajdzie z innych źródeł pod tą datą.
 7. Kto szuka, ten znajduje. Opisane zjawisko nastąpiło 9 listopada 1648 roku. Źródło - http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Przeglad_Historyczny/Przeglad_Historyczny-r1909-t9-n2/Przeglad_Historyczny-r1909-t9-n2-s228-248/Przeglad_Historyczny-r1909-t9-n2-s228-248.pdf
 8. Najazd Chmielnickiego nastąpił po Zielonych Świątkach 1648 r. które wypadają w maju, lub w czerwcu. Jednak ciągnęło się to aż do wyboru nowego króla Jana Kazimierza wybranego na urząd 20 listopada tego roku. Na wieść o jego wyborze i listach nakazujących Chmielnickiemu opuszczenie ziem polskich, odstąpił on od oblężenia. Jednak kiedy dokładnie to nastąpiło nie da się ustalić, bo na obrazie mamy zapisany rok 1649. Można tylko przypuszczać że na przełomie 1648 - 1649 r.
 9. Niedawno natrafiłem na krótki opis historycznego zjawiska zaszłego nad Lublinem. w 1649 r. uwieczniony na obrazie w kościele Dominikanów. Było to w czasie najazdu Bohdana Chmielnickiego na wschodnie tereny Rzeczpospolitej. Na samy obrazie też jest opis, ale tekst który z nim koresponduje znajduje się w książce autorstwa Majera Bałabana pt. "Miasto Żydowskie w Lublinie." Zapewne obserwacja dotyczy spadku bolidu, a efekty audio wizualne przypominają niedawny spadek meteoroidu pod Czelabińskiem. Oczywiście opis nie zawiera wszystkich efektów jakie wystąpiły, bo odstąpienie wojska Chmielnickiego od oblężenie wzięto za zjawisko cudowne, na skutek procesji z adoracją "Drzewa Krzyża Świętego" jaki do niedawna jeszcze przechowywano w tym kościele.
 10. Rok 1967. Moja luśnia ze szkieł okularowych na trójnogu z namiastką drewnianego montażu paralaktycznego. Miałem dostęp do narzędzi ojca, to mogłem sam wszystko wystrugać. Trójnóg był od teodolitu, tylko brakowało w nim oryginalnych nóg, więc wystrugałem sobie z desek zamienniki. Były nawet metalowe końcówki na dole, ale tych nie zamontowałem. Pewnie ojciec to kiedyś przyniósł i schował do piwnicy, bo trzonki nóg w ilości 6 szt. idealnie nadawały się na kije do szczotek i w takim stanie odkryłem je dla swoich potrzeb. To był sprzęt ekspedycyjny, bo chodziłem z nim na pobliskie boisko, albo do kolegów. Jednak pierwszą lunetkę ze szkieł okularowych zrobiłem kilka lat wcześniej, kiedy starszy brat przywiózł garść soczewek co się ostały po dziadku jego żony. Miałem wtedy ok. 13 lat i nie było innej możliwości jak osadzić ją na listewce z naciętymi rowkami. To była luneta typu Galileusza i powiększała około 3x, ale już zdołałem wypatrzeć kratery na Księżycu, mając wielka radochę.
 11. Można z tego sklejkę zrobić.
 12. Gdyby nie ograniczenia budżetowe, to od razu polecił bym Synte 8" f = 5 na dobsonie i po sprawie, bo od tej średnicy zaczyna się wyższy poziom możliwości obserwacyjnych. Nie polecam newtonów f = 4.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.