Jump to content

lemarc

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  4,924
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

2,858 Excellent

1 Follower

About lemarc

 • Rank
  Syriusz

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Lublin

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Udało się nakręcić tylko kilka avików na pamiątkę, bo ambitniejszych fotek chmury nie pozwoliły zrobić. ED 80/600, oraz z barlowem 2x.
 2. Dla całego obszaru Polski momenty kontaktów są w zasadzie jednakowe. https://www.urania.edu.pl/pliki/almanach/2019/Bloki/Tranzyt.pdf
 3. Omyłkowo dodałem niewłaściwy zestaw zdjęć w poprzednim poście (lewe zdjęcie ma inną skalę niż pozostałe) Tu jest poprawny
 4. Nikt nie zrobił koniunkcji około godz. 16 przy zachodzie słonka, kiedy był najbliżej tarczy Księżyca, a było można, bo Jowisz już był widoczny. Wczoraj o podobnej porze widziałem go na jasnym niebie w lornetce 15x60 bez problemu.
 5. Z webkamerki w Zakopanem. https://www.zol.pl/webcam/
 6. Już o 16 można focić największe zbliżenie. Przy tak niskim położeniu na niebie nie warto avikować, tylko strzelać długie serie aparatem całego Księżyca z Jowiszem. Ja bym tak zrobił mając bezchmurne niebo, bo na razie w Lublinie dobrze nie jest.
 7. Dzisiaj będzie Jowisz z sierpem Księżyca tranzytował. Nie przegap.
 8. Żeby chmury nie chowały się za Słońcem, trzeba tak dobrać parametry nagrywania aby na tarczy słonecznej było widać granulację i plamy. Wtedy te chmury co to się niby "chowają" za Słońcem, będzie widać na jego tle. Tani chwyt dla ignorantów.

 9. W czwartek 31 bm. będzie okazja wieczorem zaliczyć rogal Księżyca z Jowiszem i Tatrami w tle. Nie wiem z jakiego miejsca dokładnie, ale na przykład z okolice Jasła można coś znaleźć.
 10. Wyniesienie Tatr ponad horyzont bywa różne. Przeciętnie jest jak na zdjęciu z 17 października br. Skala wysokości w minutach kątowych
 11. Kolejna wizyta w Salominie. Rano nieźle się zapowiadało, ale wieczorem pogorszyła się widzialność. Powietrze dzisiaj było wyjątkowo spokojne, ale jakieś cirrusy dały znać o sobie na prawo od "Lodowego". Panorama z dwóch paneli po obróbce avi. Wizualnie w lornetce były nieosiągalne. Na zbliżeniu widać zarys budynku obserwatorium na szczycie Łomnicy.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.