Jump to content

lemarc

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  5119
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

lemarc last won the day on June 19

lemarc had the most liked content!

Community Reputation

3483 Excellent

1 Follower

About lemarc

 • Rank
  Syriusz

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Lublin

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Widziałem ją przez chwilę za dnia w bino 25 x 100.
 2. Nie to miałem na myśli. ale nie dopisałem że może w kamerce z filtrem IR dało by się.
 3. Może tę kometę widać za dnia przy tej jasności?
 4. Miałem słabsze warunki wczoraj, choć początkowo było nieźle. Cienie w Archimedesie. SCT 10" filtr IR 685 nm.
 5. Z przed chwili. Tęcza z Łomnicy z kamerki.
 6. Coś leciało nad Księżycem wczoraj około godz. 20:03. Miałem pod ręką tylko bino 10x50. Nie było czasu zrobić fotki, ani użyć większego sprzętu. Było niczym planeta Mars w ruchu, ale leciało dużo wolniej niż typowy rejsowy samolot. (widok w lornetce - symulacja)
 7. Ten blok na południu zasłania całe niebo, czy coś ponad nim widać?
 8. Skieruj swój problem do specjalisty tu: https://www.facebook.com/pg/MikroskopyPZO/posts/?ref=page_internal
 9. Mam jeden okular ortoskopowy 12,5 mm. o niewielkim polu widzenia, za to dobrej korekcji. Power 200 x powinien wystarczyć na dostrzeżenie księżyców (przynajmniej Deimosa) jeśli Mars będzie poza polem widzenia. Lepszy byłby z mniejszą ogniskową dający powiększenie optymalne, ok. 250 x, dla mojego lustra, barlow 2x załatwi sprawę. Nigdy nie widziałem satelitów Marsa na żywo, bardziej kręciło mnie ich sfotografowanie, jeszcze podczas opozycji w 2003 i 2005 r. Jednak nie mam ich fotek w archiwum poza jedną zrobioną na kliszy, co do której nie mam pewności czy czy to Deimos. Na negatywie prześwietlony obraz Marsa nie rozlewał się tak szeroko jak w web kamerce. W tym roku nie można przegapić okazji przy tak dogodnej opozycji. To znane z internetu zdjęcie poniżej wykonano teleskopem o średnicy 36 cali.
 10. Dla dostrzeżenia satelitów Marsa potrzeb teleskopu o średnicy co najmniej 15 cm. Z pomocą Stellarium można znaleźć ich maksymalne elongacje i próbować najlepiej w pobliżu opozycji , kiedy one mają największą jasność. Ze względu na dużą jasność Marsa oba księżyce należą do najtrudniejszych do obserwacji.
 11. Mam Celestrona SkyMaster 25/100 do obserwacji komet go używam, ale bez statywu długo nie poobserwujesz z racji wagi. W zimie na mrozie soczewka okularu zaparowuje od wilgoci oka. Z innych producentów kilka dostępnych modeli o tych parametrach masz tu: https://teleskopy.pl/lornety astronomiczne-cat-25_65.html
 12. Ja też lornetką Zeissa 10 x 50 nie mogłem jej namierzyć, dopiero 15 x 60 pomogła, ale to jeszcze przed godz. 9 było.
 13. Poskładałem naprędce fotki z etapów zakrywania, ale za bardzo zdusiłem gammę w kamerce dla podbicia kontrastu, bo faza Wenus przepalała się. Trudno pogodzić tak duże różnice w jasności w jednym kadrze. Zdjęć z odkrycia nie mam, bo chmury przeszkodziły. Jest tylko trochę klatek na których widać wystający kawałek sierpa Wenus, ale zbyt słabej jakości.
 14. Odkrycie miałem w chmurach i tylko pojedyncze klatki będą, ale to po południu się obrobi. W sumie nie było tak źle. PS. Co do idoli to ja też mam swoich, ale takie zjawisko nie jest specjalnie trudne w rejestracji, tylko ta pogoda.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.