Jump to content

lemarc

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  4,900
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

2,799 Excellent

1 Follower

About lemarc

 • Rank
  Syriusz

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Lublin

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Pogoda jest zbyt dynamiczna i mimo dobrej przejrzystości lokalnie pada. Taki opad na dalekim dystansie może uniemożliwić obserwacje mimo że bliżej jest ok. Chyba że ktoś ma czas zasadzić się cały dzień na jakiś odległy obiekt, to może się doczeka.
 2. Jakby kogoś zainteresował jutrzejszy tranzyt słonka za kościołem i masztem rtv na Łysej Górze, widziany z szosy na Szczecyn koło Gościeradowa, to wklejam mapkę z symulacją.
 3. Ciekawe fotki cienia Io z bliska. https://www.missionjuno.swri.edu/junocam/processing
 4. Dzisiaj w Salominie Tatry było widać, im bliżej zachodu Słońca, tym lepiej i wyżej. Spotkałem tam Mariusza Pachlę z teleskopem 20". Może napisze co widział. Ja wrzucam panoramkę w IR, na której widać od lewej to co zwykle: Łomnicą, Durny, Lodowy i Gerlach. Widziałem ich zarys w lornetce 15 x 60.
 5. Dzisiaj pierwszy raz (choć mogłem rok temu) widziałem zarysy Tatr w lornetce 15 x 60. Robiłem też zdjęcia w zakresie wizualnym przez czerwony filtr i są widoczne. Dla porównania zestaw: Lewe przez wspomniany filtr, prawe przez filtr IR. Ciekawostką jest to, że systematycznie podnosiły się ponad horyzont im słonko było niżej.
 6. Za 3 stówy kupiłem na targu rosyjską BPC2 15X60. Waży niewiele. Do łażenia po górach w sam raz i nie szkoda jak się poobija. Szczyt techniki to nie jest, ale obrazy daje znośne. Polecam.
 7. Efekt włączenia palników gazowych w balonie widziany w bliskiej podczerwieni, przy okazji wizyty w Salominie. Dystans na oko ze 20 km.
 8. Komin elektrowni Połaniec z Salomina zdjęty Rubinarem 500/5,6. Dystans 66,5 km.
 9. Ja do komet słabszych niż 8 mag. się nie fatyguję, ale wczoraj zerknąłem w jej rejon SkyMasterem 25/100. Oczywiście bez powodzenia kiedy kometa wisi nad centrum Lublina.
 10. W zasadzie Ryszardo powiedział to pod czym ja się też podpisuję. Najbardziej klimatyczne kadry jakie tu ostatnio widuję. Może z racji rzadko pokazywanych faz, ale to trzeba umieć pokazać.
 11. 19 kwietnia br. robiłem fotki w Salominie w kiepskich warunkach, ale na pociechę zrobiłem ujęcie komina elektrowni Połaniec, wystającego z poza lesistego wzgórza. Z uwagi na paskudną jakość i niezbyt dużą odległość, zaledwie 66, 5 km. nie publikowałem zdjęcia. Warto będzie przy najbliższej okazji temat powtórzyć w zakresie widzialnym.
 12. Dzisiaj obserwowałem Łysą Górę w Kieleckiem z miejscowości Mięćmierz pod Kazimierzem Dolnym, a dokładnie z pola oddalonego ok. 650 metrów od jej centrum na południe. Dystans - 77,5 km. Obiektyw Sonnar 135 mm.
 13. Filtr H-alpha 12 nm. jest lepszy w tym zestawie niż 35 nm. ?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.