Jump to content

Adm2

Społeczność Astropolis
 • Posts

  479
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  wybrzeże bałtyckie

Recent Profile Visitors

4399 profile views

Adm2's Achievements

250

Reputation

1

Community Answers

 1. Mogę dodać od siebie, że jak raz się dobrze ustawi, to można, tak jak i ja zrobiłem na moim EQ3-2, dwie libelki przykleić na montaż, takie jak są w poziomicy. Jedna do ustawiania przód-tył, druga na boki, to będzie można łatwiej odtworzyć to dobre ustawienie. Bo w te malutkie okrągłe libelki przestałem wierzyć. Po takim zabiegu tylko lewo prawo trzeba ustawić :-) Jak te dwa kąty są źle ustawione, to można do końca nocy kręcić montażem w lewo i w prawo i nic się nie polepszy. Też używam AstroEQ od początku. Tej wersji DIY, na Arduino Mega z shieldem własnej roboty.
 2. Mogę dodać, że tak kiedyś się naświetlało płytki drukowane PCB. Może i dalej tak się robi. Można też było dwa takie same wzorki wydrukować na folii i je skleić razem taśmą na kantach, żeby ścieżki były ciemniejsze.
 3. Szparki w masce muszą być bardzo blisko siebie, na takich małych ogniskowych. Ten pasek pomiędzy pionowymi a skośnymi paskami maski też ma być cieniutki. Może z 1mm szerokości, bo zasłoni za dużo. Wydrukowałem kiedyś najcieńszą maskę jaką się dało, dyszą 0,4mm. Czyli paski maski miały 0,4mm i szparki 0,4mm. Na objektywie 16mm trzeba było zrobić zdjęcie paro sekundowe i je powiększyć, żeby zobaczyć spajki. Dla mnie luksus tej maski polega na tym, że na żywo można ustawić. Te z robieniem zdjęcia mnie tak nie ruszają Na 85mm powinny być widoczne, jak maska odpowiednio zrobiona.
 4. Fajny model księżyca, ale drogi. https://www.moonproject.space/lunar-globe/
 5. Tak pomyślałem, że te blaszki mogą mieć różną grubość, źeby matryca pod odpowiednim kątem leżała, więc może nie pomieszaj ich . Mnie też kolejna częśc modyfikacji Canona 600D zatrzymała przy cenie tej szybki w Astronomiku.
 6. Jak już nabierzesz wprawy w rozkręcaniu i skręcaniu :-) , to może te miedziane blaszki mają grubość 0,7mm, to możesz spróbować je położyć na górę, zamiast od spodu i przykręcić. O ile to jest uziemienie, bo ja przylutowanych do nich kabelków nie widzę.
 7. MateuszW zamknął temat. Na Marsie jest i woda i atmosfera
 8. Tu jest tabela w której jest napisane w jakich latach dodali jedną sekundę. W 70tych latach każdego roku. https://en.wikipedia.org/wiki/Leap_second
 9. Wy pewnie macie takie wiadomości w małym palcu, ale mnie ciekawią rzczy o których nie myślałem wcześniej. Parę dni temu wyczytałem, że księżyc zwalnia obrót ziemi i się oddala od ziemi 3,8cm na rok. Ale było też napisane że przez to że doba jest coraz dłuższa, dodaje się 1 sekundę raz na rok do czasu( zegarów) żeby wszystko pasowało. I tak pomyślałem, że jak się używa ten sam montaż przez 10 lat, to on musi obracać się o 10 sekund za szybko. Może trzeba mikrokroki jeszcze raz przeliczyć :-)
 10. To pewnie to, na jakimś etapie przelotu. Szkoda że eskorty na mapce nie widać. Oj, przeleciało by się takim myśliwcem :-)
 11. Jak tydzień temu pytałem o lapka który chiałem kupić, to wszyscy mi napisali, że 4GB Ram z Win10 to za mało. A tu wystarczy?
 12. Godzinny film nagrany przez NASA pokazujcy aktywność słońca przez ostatnie 10 lat.
 13. Ja mam sam sterownik A4988 z dodatkowym kondensatorem 100µF - jak zalecają, podpięty do GPIO na Rpi3B, do focusera.
 14. Moja T7 działa na Rpi 3B. Tu w #4 poście komuś działa na ASICAP. https://www.cloudynights.com/topic/661840-datyson-t7-asi120m-mini-not-seen-by-driver/ Na Windowsie trzeba pobrać divera ZWO żeby T7 zadziałała. Bez tego Sharpcap nie widzi kamerki. Wczoraj to robiłem :-)
 15. Adm2

  Lenovo T430

  Dzięki. Już go odebrałem. Z 8GB RAM :-) Kamerka działa, tylko jak to zwykle bywa po takich zakupach, pora deszczowa nadeszła. Właśnie sporo dobrego czytałem o tym lapku. O usunięciu CDrom i wstawieniu SSD trzeba będzie pomyśleć - coś o tym czytałem że tak można ale niezupełnie dotarło do mnie.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.