Jump to content

grztus

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  392
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

247 Good

About grztus

 • Rank
  Altair
 • Birthday 02/13/1984

Kontakt

 • Strona WWW
  http://www.grztus.pl

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Radom
 • Sprzęt astronomiczny
  EOS 5Ds R, Canon 50/1.4, Samyang 135/2, SW Star Adventurer, Kenko Astro LPR type II

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. FLO podało 5550 funtów za wersję RH bez statywu.
 2. Resolution of R.A. High Resolution Renishaw Encoder 11,840,000 Counts/Rev., approx. 0.11 arc-second Za firstlightoptics.
 3. Trochę więcej informacji o silniku i enkoderze w EQ8 RH: Motori Motori passo-passo ibridi 0.9 ° Trasmissione Corona 435: 1 + 256 Micro-Stepper / 0.9 ° Stepper Risoluzione 44.544.000 conteggi / giro, circa 0,03 Arco-Secondi Encoder Renishaw sull’asse di AR per fotografia astronomica senza autoguida Tutaj wersja "R" o prawie 1000 Euro tańsza od podanej w pierwszym poście. Można się zatem spodziewać że 5000 będzie za wersję "RH".
 4. Akurat w moim przypadku przesiadłem się na EQ8 i 16" w karbonie ;-) Teraz przesiadam się dalej.
 5. A jaka kamerka? Ja miałem większego brata (10" UNTC) i byłem bardzo zadowolony (korzystałem z Canona 5Ds R, a więc pełnej klatki). Teleskop był bardzo sztywny i nie podatny na zmiany temperatury. Początkowo kupiłem korektor Baadera, ale bardzo szybko doszedłem do wniosku że potrzebny jest lepszy (miałem za duże winietowanie) i kupiłem Televue Paracorra. Całość pracowała na Losmandy G11, a jako guider służył mi mniejszy teleskop Newtona (114/500mm) Jedno ze zdjęć nim wykonanych:
 6. Aktualne. Może chociaż za 499 ktoś go przygarnie?
 7. Zarezerwowany (wysyłam do testu jednemu z forumowiczów).
 8. Sprzedam manualny kontroler grzałek (5 kanałów). Kupiłem go w listopadzie 2017 od Taysona, ale nigdy nie użyłem. Nie znam jego parametrów prądowych. Produkcja: MateuszW. Cena 120 PLN z przesyłką.
 9. Sprzedam filtr anti light pollution Kenko LPR type II na gwint obiektywowy 77mm (największy jaki jest dostępny). Filtr zakupiłem w PL do obiektywu Samyang 135mm f/2.0. Stan idealny, użyty raptem kilka razy - obecnie nie mam montażu i obiektywu, więc filtr jest mi zbędny. Nowy kosztuje horrendalne pieniądze, ja proponuję za 550 PLN (z wysyłką). Filtr typu II jest przeznaczony do astrofotografii (typ I zalecany jest tylko do obserwacji wizualnych, w astrofoto wprowadza zbyt duże przesunięcia kolorów). Tutaj opis filtra TYPE II na stronie producenta. Zdjęcie Kasjopei wykonane z wykorzystaniem tego filtra można znaleźć w LINKU. Filtr nie nadaje się do szerokich obiektywów, producent zaleca co najmniej 100mm ogniskowej (w przeliczeniu na pełną klatkę). Zrobiłem trochę testów (opisu jeszcze nie ukończyłem), które można znaleźć w LINKU. Jak widać, od bardzo jasnych obiektów mogą pojawić się flary, także ten filtr nie nada się do krajobrazu miejskiego z niebem w tle. Bardzo dobrze radzi sobie natomiast z łuną miejską w fotografii gwiazd i obiektów DS, gdzie odblasków już się nie obserwuje. Przy szerokich kadrach pojawiają się też przesunięcia kolorów, stąd zalecenie stosowania dłuższych ogniskowych. Filtr doskonale się sprawdzi np. z obiektywem 70-200, 100-400 czy stałką 135 mm. W przypadku obiektywów z mniejszą średnicą filtra (np. 68 mm) można zastosować odpowiedni pierścień redukujący, kosztujący kilka - kilkanaście złotych.
 10. Mateusz. A zrób przysłonę kołową na filtr, tak powiedzmy po 3-5 mm od krawędzi i zobacz czy jest jakaś pozytywna zmiana. Nie mam pojecia czy to coś powinno dać, ale spróbowałbym z czystej ciekawości.
 11. Nowe Stellarium (od bodajże wersji 18) obsługuje teleskop bezpośrednio. Musiałbyś przejrzeć historię zmian i poczytać. Ja miałem to ustawione od roku ale już nie pamiętam jak to szło. Stellarium komunikuje się też z APT i potrafi wyświetlić aktualny kadr (po wykonaniu plate solve w APT).
 12. Teleskop sprzedany. Temat do zamknięcia.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.