Skocz do zawartości

grztus

Społeczność Astropolis
 • Zawartość

  250
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

153 Good

O grztus

 • Tytuł
  Altair
 • Urodziny 13.02.1984

Kontakt

 • Strona WWW
  http://www.grztus.pl

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Radom
 • Sprzęt astronomiczny
  EOS 5Ds R, Canon 50/1.4, Losmandy G11, TS 10" f/4 UNC, Paracorr Type II
 1. dark. Masz tu pojedyncze zdjęcie z tego szkła w wersji bez MC (zebra) w połączeniu z EOS-em 1200D (mod). Iso 1600/ 13 sek / f 3.5, przez Cirrusa i tuż nad horyzontem, ostrość ustawiana na oko - chodziło tylko o strzelenie zdjęcia w stylu "czy to w ogóle zadziała". A tu pogląd na horyzont z tej same chwili (drugi zestaw: 5Ds r z canonem 50/1.4): W mojej ocenie obiektyw ma potencjał, nawet na pełnej klatce, choć to akurat sprawdziłem tylko w fotografii lotniczej.
 2. Terry Lovejoy po raz kolejny coś dojrzał w kosmosie C/2017 E4 A na FB wyglądało to tak:
 3. C.Z.J. Pentacon Six 180mm 2,8 - Zebra

  Roman, dziękuję za pamięć! Nie czekając jednak na twoje zdjęcia z 1Ds podjąłem ryzyko i kupiłem sobie taką samą zebrę dla swojego FF. Jutro odbiorę złączkę (kupiłem bezpośrednią z P6 na EOS) i zobaczę co ten obiektyw jest warty w dzisiejszych czasach. Twoje zdjęcia tylko zachęcają do testów
 4. Ładne kwiatki - Rozeta HST

  Niedawno właśnie zastanawiałem się nad takim zakupem do mojego canona 5ds R (piksel 4.2 um). Widzę, że dałby radę (obawiałem się totalnego mydła). Ciekawe tylko jak wyglądały by gwiazdki na brzegach kadru. No i musiałbym poszukać przejściówki ze średniego formatu na eos-a. Naprawdę udany materiał, gratuluję! EDIT: masz wersję z powłokami MC, czy bez?
 5. Ładne kwiatki - Rozeta HST

  Najpierw przyjrzałem się zdjęciom, później zobaczyłem czym został zebrany materiał (Pentacon) - pełen szacun!
 6. Lysy, mam bardzo dobre doświadczenia z tym obiektywem, tyle że na Nikonie z zastosowaniem głowicy SkyWatcher SkyAdventurer: I dla przykładu ta sama nocka, inny zestaw: Popraw jeszcze informację w pierwszym poście, nie jest to Sigma 120-600 tylko 150-600
 7. Dziś akurat pojawił się na ten temat artykuł na nikonrumors.com: KLIK
 8. Cooling box dla Canona

  Zrobiłem coś podobnego jakiś czas temu, tyle że wykorzystałem arkusz aluminium 0.8mm i box do pakowania żywności. Do tego oczywiście TEC, radiator, wiatrak i moduł sterujący z przekaźnikiem. Zdjęcia po montażu gdzieś mi się zapodziały, mam tylko takie z pierwszego użycia. Skrzynkę widać pomiędzy nogami statywu: Zastosowałem TEC 144W, ciągnie 12 A, pracuje na zasilaczu 14A. Na razie nie jestem jednak zadowolony z efektu i muszę to ustrojstwo przekonstruować, gdyż dT jest zaledwie kilku stopniowe (nie wiem, może 5Ds R faktycznie tak mocno się grzeje?).
 9. Koło QHY CFW2-S + filtry Baader = problem

  Zarówno Sprzedawca (nasz forumowy kolega) jak i QHY na swoim profilu FB odpisali, że do koła pasują filtry Optolong. Także ten komplet zwracam do sklepu. Dziękuję za wszystkie porady.
 10. Koło QHY CFW2-S + filtry Baader = problem

  Zadałem dziś jeszcze pytanie na profilu FB QHY, zobaczę czy odpiszą i ewentualnie co odpiszą.
 11. Koło QHY CFW2-S + filtry Baader = problem

  Gwint ma tak jak napisałeś, dokładnie 2mm, pozostaje 5.8mm części niegwintowanej (obudowy filtra). Najmniej dokładnie zmierzyłem grubość pokrywy, ma na pewno 2mm, ale może to być 2.1 albo nawet 2.2mm (np. blacha dwójka + grubość powłok malarskich). Być może jest tak jak piszesz, że zabraknie 0.1-0.2 mm. Gdyby tak było mógłbym zeszlifować (jest około 0.8 mm do wykorzystania na szlifowanie). Jutro muszę podjąć ostateczną decyzję, bo mija termin na zwrot. Trochę boję się szlifowania, ale z drugiej strony jeśli coś skopię, to i tak mogę kupić te cienkie oprawki. A może ktoś byłby w stanie wydrukować coś takiego na drukarce 3D?
 12. Koło QHY CFW2-S + filtry Baader = problem

  I jeszcze zbliżenie na gniazdo filtra: Jest tam gwint 1.25" (zmierzone suwmiarką, daje około 27.8mm) Powyżej, tzn. bliżej wierzchu karuzeli jest otwór o średnicy około 31.7mm. Po założeniu pokrywy, która ma około 2mm grubości, mamy do podstawy tego otworu 8mm głębokości, odliczając zatem pokrywę, do dyspozycji pozostaje 6mm + część wkręcana w gwint 1.25". Dla standardowego filtra Baadera brakuj około 0.5 - 1.0 mm.
 13. Koło QHY CFW2-S + filtry Baader = problem

  Wkręcony filtr Baader 1.25", zmierzona suwmiarką grubość oprawy (razem z gwintem 1.25") 7.8 mm: Po zamknięciu pokrywy oprawa filtru opiera się na wewnętrznej części pokrywy:
 14. Koło QHY CFW2-S + filtry Baader = problem

  Poniżej obiecane zdjęcia: wygląd zewnętrzny koła, myślę, że każdy zna: Po otwarciu pokrywy mamy karuzelę filtrową, wersja oficjalnie nazwana 1.25" Zbliżenie na czujnik położenia:
 15. Koło QHY CFW2-S + filtry Baader = problem

  Prawdopodobnie chodzi o filtry 31mm, takie jak te Astrodona. Powinni jednak wtedy pisać wprost, że karuzela jest przeznaczona na filtry 31mm, a nie 1.25". EDIT: Znalazłem też Baadera.
×