Jump to content

grztus

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  389
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

247 Good

About grztus

Kontakt

 • Strona WWW
  http://www.grztus.pl

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Radom
 • Sprzęt astronomiczny
  EOS 5Ds R, Canon 50/1.4, Samyang 135/2, SW Star Adventurer, Kenko Astro LPR type II

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Akurat w moim przypadku przesiadłem się na EQ8 i 16" w karbonie ;-) Teraz przesiadam się dalej.
 2. A jaka kamerka? Ja miałem większego brata (10" UNTC) i byłem bardzo zadowolony (korzystałem z Canona 5Ds R, a więc pełnej klatki). Teleskop był bardzo sztywny i nie podatny na zmiany temperatury. Początkowo kupiłem korektor Baadera, ale bardzo szybko doszedłem do wniosku że potrzebny jest lepszy (miałem za duże winietowanie) i kupiłem Televue Paracorra. Całość pracowała na Losmandy G11, a jako guider służył mi mniejszy teleskop Newtona (114/500mm) Jedno ze zdjęć nim wykonanych:
 3. Aktualne. Może chociaż za 499 ktoś go przygarnie?
 4. Zarezerwowany (wysyłam do testu jednemu z forumowiczów).
 5. Sprzedam manualny kontroler grzałek (5 kanałów). Kupiłem go w listopadzie 2017 od Taysona, ale nigdy nie użyłem. Nie znam jego parametrów prądowych. Produkcja: MateuszW. Cena 120 PLN z przesyłką.
 6. Sprzedam filtr anti light pollution Kenko LPR type II na gwint obiektywowy 77mm (największy jaki jest dostępny). Filtr zakupiłem w PL do obiektywu Samyang 135mm f/2.0. Stan idealny, użyty raptem kilka razy - obecnie nie mam montażu i obiektywu, więc filtr jest mi zbędny. Nowy kosztuje horrendalne pieniądze, ja proponuję za 550 PLN (z wysyłką). Filtr typu II jest przeznaczony do astrofotografii (typ I zalecany jest tylko do obserwacji wizualnych, w astrofoto wprowadza zbyt duże przesunięcia kolorów). Tutaj opis filtra TYPE II na stronie producenta. Zdjęcie Kasjopei wykonane z wykorzystaniem tego filtra można znaleźć w LINKU. Filtr nie nadaje się do szerokich obiektywów, producent zaleca co najmniej 100mm ogniskowej (w przeliczeniu na pełną klatkę). Zrobiłem trochę testów (opisu jeszcze nie ukończyłem), które można znaleźć w LINKU. Jak widać, od bardzo jasnych obiektów mogą pojawić się flary, także ten filtr nie nada się do krajobrazu miejskiego z niebem w tle. Bardzo dobrze radzi sobie natomiast z łuną miejską w fotografii gwiazd i obiektów DS, gdzie odblasków już się nie obserwuje. Przy szerokich kadrach pojawiają się też przesunięcia kolorów, stąd zalecenie stosowania dłuższych ogniskowych. Filtr doskonale się sprawdzi np. z obiektywem 70-200, 100-400 czy stałką 135 mm. W przypadku obiektywów z mniejszą średnicą filtra (np. 68 mm) można zastosować odpowiedni pierścień redukujący, kosztujący kilka - kilkanaście złotych.
 7. Mateusz. A zrób przysłonę kołową na filtr, tak powiedzmy po 3-5 mm od krawędzi i zobacz czy jest jakaś pozytywna zmiana. Nie mam pojecia czy to coś powinno dać, ale spróbowałbym z czystej ciekawości.
 8. Nowe Stellarium (od bodajże wersji 18) obsługuje teleskop bezpośrednio. Musiałbyś przejrzeć historię zmian i poczytać. Ja miałem to ustawione od roku ale już nie pamiętam jak to szło. Stellarium komunikuje się też z APT i potrafi wyświetlić aktualny kadr (po wykonaniu plate solve w APT).
 9. Teleskop sprzedany. Temat do zamknięcia.
 10. Nie, ten OAG to monoblok. Demontowalne jest tylko przyłącze do kamery guidującej.
 11. Teleskop: 10999 PLN Paracorr został sprzedany.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.