Skocz do zawartości

grztus

Społeczność Astropolis
 • Zawartość

  289
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

172 Good

O grztus

 • Tytuł
  Altair
 • Urodziny 13.02.1984

Kontakt

 • Strona WWW
  http://www.grztus.pl

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Radom
 • Sprzęt astronomiczny
  EOS 5Ds R, Canon 50/1.4, Samyang 135/2, SW Star Adventurer, Kenko Astro LPR type II
 1. zasilacz do EQ5 Eq6 pro

  Oj Romku. Szkoda że nie spojrzeliśmy dzisiaj. Zrobiłem sobie ostatnio zasilanie do eq8, więc i tu wam dorobię. Kup tylko odpowiednio mocne zasilacze 12-15 V tak jak ustaliliśmy, a wtyczkę się dorobi.
 2. Termin: 23 dni i 13 godzin

  • NA SPRZEDAŻ
  • Używany

  Sprzedam chłodziarkę do Canona 450D (i każdego zbliżonego rozmiarem). Zakupiłem ją na tym forum w tym ogłoszeniu KLIK Kupiłem ją głównie jako "wywiad przemysłowy" - bo buduję coś podobnego dla mojego EOS-a 5Ds R i chciałem podejrzeć rozwiązania. Do chłodziarki (po wycięciu wewnętrznej pianki izolacyjnej pod lampę błyskową) zmieści się również canon 1200D i każdy mniejszy od niego (po wysokości). Cena dokładnie taka, jak w ogłoszeniu oryginalnym: 190 PLN + wysyłka. Dodaję gniazdko męskie/damskie do widocznego na zdjęciach złącza zasilania. Gniazdka nowe, nie zarobione, razem z "pinami". Zdjęcia zapożyczone z poprzedniego ogłoszenia - nic się nie zmieniło.

  190,00 zł

 3. Canon 1200d MOD

  To ogłoszenie jest już zakończone!

  • NA SPRZEDAŻ
  • Używany

  Sprzedam używanego, modyfikowanego Canona 1200d. Zakupiony na forum od użytkownika Tatasek w tym ogłoszeniu. W moich rękach zaliczył całą jedną krótką (jakieś 10 minut) sesję z obiektywem Samyang 135/2, którego się już pozbyłem. Zdjęcie (4x 90 sekund, niekalibrowane) w załączeniu do ogłoszenia. Stan i cena takie same (a cena nawet niższa), jak w ogłoszeniu Tataska. Dodam jeszcze, że aparat obsługuje Magic Lantern, w którym jest między innymi wbudowany interwałometr/timer.

  830,00 zł

 4. Termin: 17 dni i 15 godzin

  • NA SPRZEDAŻ
  • Używany

  Sprzedam filtr anti light pollution Kenko LPR type II na gwint obiektywowy 77mm (największy jaki jest dostępny). Filtr zakupiłem w PL do obiektywu Samyang 135mm f/2.0. Ponieważ przesiadłem się na 16" Newtona znacznie szybciej niż to miałem w planach, ten filtr nie jest mi już dłużej potrzebny. Stan idealny, użyty raptem kilka razy. Nowy kosztuje horrendalne pieniądze, ja proponuję za 650 PLN (z wysyłką). Filtr typu II jest przeznaczony do astrofotografii (typ I zalecany jest tylko do obserwacji wizualnych, w astrofoto wprowadza zbyt duże przesunięcia kolorów). Tutaj opis filtra TYPE II na stronie producenta. Zdjęcie Kasjopei wykonane z wykorzystaniem tego filtra można znaleźć w LINKU. Filtr nie nadaje się do szerokich obiektywów, producent zaleca co najmniej 100mm ogniskowej (w przeliczeniu na pełną klatkę). Zrobiłem trochę testów (opis jeszcze nie ukończony), które można znaleźć w LINKU. Jak widać, od bardzo jasnych obiektów mogą pojawić się flary, także ten filtr nie nada się do krajobrazu miejskiego z niebem w tle. Bardzo dobrze radzi sobie jednak z łuną miejską w fotografii gwiazd, gdzie odblasków już się nie obserwuje. Przy szerokich kadrach pojawiają się też przesunięcia kolorów, stąd zalecenie stosowania dłuższych ogniskowych. Filtr doskonale się sprawdzi np. z obiektywem 70-200, 100-400 czy stałką 135 mm. W przypadku obiektywów z mniejszą średnicą filtra (np. 68 mm) można zastosować odpowiedni pierścień redukujący, kosztujący kilkanaście złotych.

  650,00 zł

 5. Giełda.Rezerwacja ,lub zakończenie ogłoszenia.

  Ogłoszenie można zamknąć w każdej chwili. Nie ma znaczenia czy sprzedasz tu, czy gdzie indziej.
 6. Oumuamua

  Z tekstu wynika, że dogonienie jej w tej chwili jest nieosiągalne przy obecnie znanej i rozwiniętej technice. Wydaje się zatem, że już "pozamiatane" w tej kwestii. Asteroida leci 26 km/sek. Najszybsze zaś pojazdy kosmiczne "zaledwie" 16 km/sek. Potrzeba drugie tyle żeby w ogóle był sens rozpoczynać gonitwę. Szkoda tej okazji, ale moim zdaniem ludzkość musi się przygotować na kolejną i czekać...
 7. Star adventurer - kalibracja

  Film powyżej wyczerpuje temat. Powodzenia!
 8. Star adventurer - kalibracja

  Ale o jakim przesunięciu obrazka mówisz? 1) kątowo (źle ustawione są godziny względem góry/dołu lunetki, czyli na przykład są przekoszone o 45 stopni względem prawidłowej pozycji) 2) osiowo (oś lunetki nie pokrywa się z osią obrotu RA i obrazek "lata" w trakcie obracania RA)
 9. KUPIĘ Baader UHC-S 2"

  To ogłoszenie jest już zakończone!

  • KUPIĘ
  • Używany

  Kupię filtr Baader UHC-S 2" dla potrzeb astrofotografii.

  1,00 zł

 10. Dołączam się do przedmówcy: w nowej wersji piękne tło, w starej wspaniałe szczegóły mgławicy. Może jakiś pixel math/HDR obydwu zdjęć ;-)
 11. Win 7 Pro Sp 1 64 bit. Zadałem pytanie na forum PixInsight, była tam jedna podpowiedź (autora skryptu) - pomimo, że okazała się nie przydatna (skryptu nie było we wskazanym przez niego "Script" --> "Feature Scripts..." --> "Regenerate" ) - naprowadziła mnie na rozwiązanie: uruchomiłem ponownie instalator PI 1.8.5, wybrałem opcję Repair i ją wykonałem. Następnie uruchomiłem PI, pojawiła się notyfikacja o 16 nowych aktualizacjach, wśród nich LFHH, wybrałem wszystkie i pobrałem. Po pobraniu i zamknięciu PI pojawiła się notyfikacja o instalacji aktualizacji i konieczności restartu PI - pozwoliłem wykonać restart i teraz jest wszystko w porządku. Przy pierwszej instalacji LFHH w tym właśnie miejscu odhaczyłem "restart" i wyłączyłem system, sądząc, że aktualizacje zainstalują się przy następnej okazji kiedy uruchomię PI - to było prawdopodobnie miejsce w którym popełniłem błąd. Skrypt się wypakował i był w katalogu, ale nigdy nie został zainstalowany.
 12. Samyang 135/2 ED UMC (Canon)

  To ogłoszenie jest już zakończone!

  • NA SPRZEDAŻ
  • Używany

  Sprzedam używany obiektyw Samyang 135mm f/2.0 ED UMC pod Canona. Obiektyw pierwotnie zakupiony 15 lutego 2017 w polskiej dystrybucji, jest jeszcze na gwarancji. Ja odkupiłem go od pierwszego właściciela na początku października. Stan idealny, zestaw sklepowy, czyli obiektyw + osłona przeciwsłoneczna. Osłona została od wewnątrz oklejona czarnym welurem aby zmniejszyć gradienty na zdjęciach. Jest piekielnie ostry już od pełnej dziury, ale według testów na optyczne.pl majstersztyk osiąga na f/4. Zdążyłem z nim zaliczyć zaledwie kilka sesji, kiedy na forum pojawił się teleskop moich marzeń, który ostatecznie kupuję. Dlatego też muszę się rozstać z tym Samyangiem. Przykładowe zdjęcia nim wykonane (na razie udało się obrobić tylko dwa): M42, 4x 90 sekund, EOS 1200D na SW Star Adventurer. Zdjęcie / link z Facebooka, jakość obniżona przez ich kompresję. Kasjopeja (zapraszam do wejścia na moją stronę, jest tam lepsza rozdzielczość - 4K): Jak widać sprzęt jest prosty, aczkolwiek niesamowity!

  1.500,00 zł

 13. A ja mam nietypowy problem: korzystam z PI na dwóch jednostkach, na jednej z nich aktualizacja i skrypt zainstalowały się poprawnie, zaś na drugim komputerze skrypt się zainstalował, ale jest niewidoczny w menu: Mogę go uruchomić tylko poprzez "Execute Script", po odnalezieniu go na dysku: Czy jest jakiś sposób aby skrypt pojawił się w menu?
 14. PixInsight 1.8 ImageIntegrator kłopot

  Rozwiązałem twój problem i na końcu znajdziesz rozwiązanie, ale najpierw jak do tego doszedłem Pobrałem twoje biasy, zintegrowałem z ustawieniami, które wcześniej zapodałem i wyszło wszystko dobrze: Jak jednak widać, zdjęcie jest monochromatyczne, ponieważ działam na "Pure RAW" (o tym dalej). Zmieniłem więc ustawienia na "de-bayer RGB" i ponowiłem próbę, z wynikiem jak u Ciebie: Zadziwiony wynikiem wykorzystałem swoje klatki bias z 1200D i na "de-bayer RGB" dostałem ten sam wynik: W tym momencie stało się dla mnie jasne, że "Pure RAW" w swoim działaniu m.in. pozbawia zdjęcie "obrotu" tzw. "no image flip". Po włączeniu tej opcji, wynik zarówno moich, jak i twoich BIASów jest już prawidłowy: Rozwiązania są zatem dwa: pre-processing prowadzić na "pure-raw" i dopiero po nim de-bayerować zdjęcia jeśli koniecznie chcesz od początku pracować na kolorowych zdjęciach, w menu format explorer kliknij dwukrotnie na "DSLR_RAW" i włącz opcję "no image flip". Opcja ta będzie działała dla wszystkich otwieranych RAWów, toteż nie musisz się tym przejmować w trakcie stakowania zdjęć, zarówno biasów, darków, flatów jak i klatek z materiałem. Poniżej screen gdzie można znaleźć "format explorer": Koniec końców okazało się zatem, że moje zdanie z pierwszego wpisu w tym temacie było niewłaściwe:
 15. PixInsight 1.8 ImageIntegrator kłopot

  Nie zauważyłem tego za pierwszym razem: ustaw "no normalization" w polu "Normalization" w sekcji pixel rejection 1. Możesz też przesłać 5 rawów do mnie. Zobaczę jak to faktycznie wygląda. grztus wp pl
×