Skocz do zawartości

Anika

Społeczność Astropolis
  • Postów

    33
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Anika

  1. Ja tylko wspomnę, że te lornetki które mam, nie były kupione w celu obserwacji nocnego nieba; po prostu kiedyś dawno temu je kupiłam by podziwiać krajobrazy ;) Obie Delta Optical, jedna 16x50, a druga 10x50. Wiem że daleko im do porządnych lornetek o których piszecie, ale mnie i tak cieszą, bo nie miałam pojęcia że można przez nie zobaczyć takie cuda. Wy piszecie z punktu widzenia osób doświadczonych, a więc o wiele bardziej wymagających, a dla mnie to nowość, więc te kiepskie obrazy które widzę w lornetce na mnie robią wrażenie :) A skoro już teraz widok mnie zachwyca, to co dopiero będzie przy DOBREJ lornetce :) 

    To co piszecie to są dla mnie bardzo cenne informacje, np. to o źrenicy wyjściowej albo to co napisał w poprzednim wątku @bartolini o tym jak obserwować niebo z balkonu w mieście. Dziękuję! :)

     

    • Lubię 1
  2. W dniu 27.12.2020 o 22:14, OnlyAfc napisał:

    Dziękuję za komentarz. Tak, z lornetką 16x50 powinnaś spokójnie dostrzec wszystkie, wymienione przeze mnie obiekty. Pytanie jednak też, pod jakim niebiem, bo to ma wpływ, na to, co damy radę zobaczyć. 

     

    Niebo słabe - podwarszawska miejscowość, szału nie ma. ;)

    Ale i tak mnie zainspirowałeś - ostatnio gdy trafiła się noc bez chmur, popatrzyłam trochę z balkonu. Pierwszy raz zobaczyłam przez lornetkę Plejady i Hiady, dla kogoś to nic, dla mnie coś pięknego. :) I mimo księżyca w pełni, udało mi się dostrzec mgiełkę w Orionie, co za przeżycie! :)

    Więcej nie mogłam zobaczyć ze względu na ustawienie bloku albo dlatego że latarnie psuły widok; pora była już późna więc bałam się sama wyjść z domu.

    Czekam na okazję gdy znów będzie lepsze niebo i wtedy będę kombinować. :)

    • Lubię 4
  3. Dziękuję za ten wątek. :) Wciąż robię podejścia do obserwacji przez lornetkę, ale nie wiem na co patrzeć o danej porze roku. Może wreszcie się zmobilizuje po Twoim wpisie, bo wymieniłeś co oglądałeś, więc będę tego szukać. :) Mam 16×50 i statyw do niej, czy to będzie ok by zobaczyć wszystko co opisałeś? Latem oglądałam przez nią M31 (bo tylko to znam ;)), widok mnie mega pozytywnie zaskoczył. :)

    • Lubię 1
  4. 30 minut temu, Adamo napisał:

    (...)

    - Dostaniecie opiekuna, który Was wprowadzi w tajniki zlotu. MadziaM (olsza1)

    (...)

    Po raz pierwszy na zlocie odbędzie się spotkanie warsztatowe pt "kobieta na zlocie", spotkanie, rzecz jasna, będzie tylko dla kobiet a organizatorem spotkania będzie MadziaM (olsza1). Wszystkie informacje dotyczące terminu spotkania przekażemy na otwarciu zlotu w piątek o 11:00.

    (...)


    Wow, cudownie! :heart: A to jest takie nietypowe - kobieta na zlocie? Ja nie dość, że kobieta, to jeszcze nowicjusz. A w dodatku bez wiedzy i sprzętu. Hmm, to rzeczywiście będzie chyba nietypowe. ;) Rozumiem że Ty @Agatek też to przerabiałaś. :)

    • Lubię 1
  5. Godzinę temu, bas.sic napisał:

    Hej Aniu

    Na zlot zawsze warto pojechać, to nie opisane przeżycie. Ludzie którzy tworzą tą społeczność są niesamowicie pomocni i wyrozumiali. Tutaj nie liczy się tytuł naukowy, wykształcenie czy grubość portfela - każdy z każdym jest na "ty" - gdyż łączy nas ta sama pasja. Duża wartość zlotów to to, że możesz na nich popatrzeć przez wiele sprzętów, co w przyszłości może zaoszczędzić trochę grosza przy zakupie, parametry to jedno, a co innego obsługa i sam komfort obserwacji. Ja np. bywając na zlotach baaardzo przekonałem się do obserwacji dużymi lornetkami. 

    To co obserwowaliśmy wczoraj ( byłem tam :) ) to tylko namiastka dobrego nieba które można spotkać w Bieszczadach, Beskidzie czy na Roztoczu, czyli tam gdzie odbywają się zloty.

    Także ten - do zobaczenia na jesiennym zlocie :) 

    Pozdrawiam Paweł

     

    Bardzo dziękuję za te słowa zachęty! To że jesteście pomocni i wyrozumiali to już zauważyłam wczoraj - za to też dziękuję. :) A zlot mnie bardzo kusi, więc jest spora szansa. :)

    • Lubię 1
  6. Godzinę temu, Krzysztof z Bagien napisał:

    Nie to, że wypada, tyko to jest chyba najlepszy z możliwych sposobów.

    Oczywiście np. na forum znajdziesz mnóstwo informacji i odpowiedzi na swoje pytania, ale właśnie choćby w kwestii sprzętu i jego używania i możliwości najlepiej po prostu zobaczyć to wszystko na żywo.

    Trochę już zobaczyłam na żywo, dzięki kilku osobom z forum. :) :heart: No i ja na razie tak z boku obserwuję, słucham, zachwycam się, zadziwiam itp. Zakup planuję dopiero za kilka miesięcy, a teraz po prostu doświadczam i chłonę. I nie wiem czy na takim etapie, gdy sama nie mogę podzielić się ani wiedzą, ani umiejętnościami, to czy to faktycznie jest dobry moment by pojechać na taki zlot, czy jednak to za wcześnie. ;) Ale Twoja odpowiedź jest motywująca. :)

  7. W dniu 7.07.2020 o 00:51, dexter77 napisał:

    Pytanie jakiej tematyki książek szukasz, mam spory arsenał i chętnie polecę :) Są atlasy i popularnonaukowe pozycje, z tej drugiej polecam klasyka czyli Carl Sagan "Błękitna Kropka" :)

     

    Odnośnie lornetek to właśnie byłem 15 min na balkonie i z ręki bez statywu na tarasie bez problemu zobaczyłem w 10x50 kilka DSów jak np. Dzika Kaczka, M10 czy M12 w Wężowniku, a na zakończenie Jowisza z księżycami.

    I to kocham właśnie w małych lornetkach - możesz spontanicznie w 15 min zobaczyć przed snem z własnego okna / balkonu jakieś klasyki na dobranoc :)

     

    Chętnie posłucham jakie książki polecasz, ale nie chcę dłużej zaśmiecać Refraktorowi tego wątku, więc założę nowy. ;) Bo mam też swoją listę książek do przeczytania i ciekawa jestem Waszych opinii. Dodatkowo mam jeszcze 1-2 inne tematy, więc wrzucę to do jednego wspólnego wątku, tylko jeszcze nie wiem jak go zatytułować. :D
    Co do lornetki, to udało mi się zobaczyć Galaktykę Andromedy. :) Nie umiem określić jakie wywołało to we mnie odczucie, ale było to niesamowite - mieszanka radości, zaskoczenia, zachwytu, niepokoju, przytłoczenia, fascynacji, wzruszenia, oszołomienia. Mówiąc kolokwialnie, podjarałam się. :D :D I chcę jeszcze i więcej. :)

     

  8. Cześć! Jestem tu od 2 miesięcy, przede wszystkim jako czytelnik. To fantastyczne miejsce, w którym można dowiedzieć się mnóstwa ciekawych rzeczy. :)

    Kosmos fascynuje mnie od zawsze, ale jakoś nigdy nie było czasu na zgłębienie tematu. W końcu temat powrócił na tapetę dzięki moim dzieciom, które zainteresowały się tym co mają nad głową. ;) Mój mąż, mimo dobrych rokowań, uznał że jednak nie podziela mojej fascynacji. ;( W związku z tym chętnie poznam osoby z moich okolic (lewobrzeżna Warszawa i miejscowości na zachód od Warszawy), z którymi mogłabym nocą pojechać za miasto i obserwować niebo. Nie mam jeszcze teleskopu, na razie poznaję niebo gołym okiem i przez lornetkę. Coś tam już rozpoznaję, ale to dopiero początek i chcę rozwijać to dalej. Tylko boję się jeździć sama nocą w odludne miejsca. ;) A z osobami, które mają już doświadczenie w obserwacjach, byłoby mi raźniej i przyjemniej. :) 

    Chociaż nie zawsze mogę sobie pozwolić na spontaniczny nocny wypad, to wierzę że od czasu do czasu coś by się udało zorganizować. Śledzę wątek Mazowiecka Grupa Obserwacyjna, ale przywitać się też wypada. ;)

    • Lubię 4
  9. Dobry wieczór! Jesteście bardzo pomocni, to miłe że komentujecie, mimo że pewnie jest to już n-ty raz gdy ktoś nowy pyta o to samo. Dzięki za cierpliwość! Ja na tyle na ile mam możliwości to szukam informacji sama, ale jednak rozmowa z kimś kto się zna na rzeczy to dla mnie zupełnie inna jakość informacji. :)

     

    W dniu 3.07.2020 o 13:09, dexter77 napisał:

    Także jak widzisz, wszystko zależy od tego co i jak chcesz obserwować :) Lornetka nie zastąpi teleskopu i teleskop nie zastąpi lornetki, to sprzęty które się uzupełniają.

    Dzięki!!! Świetnie to napisałeś, bardzo przystępnie i klarownie. :) 
    W międzyczasie trochę poczytałam o różnych rodzajach sprzętu do obserwacji nieba i to nie jest łatwy wybór, jeśli chciałabym się na coś zdecydować. ;) Wiem że już mnóstwo napisano na temat "jaki teleskop wybrać", więc czeka mnie długa lektura. Ale mam czas do końca roku, więc ogarnę. ;) A najlepiej to mieć wszystkie te sprzęty, które opisałeś. Tylko gdzie to trzymać? :D

     

     

    W dniu 3.07.2020 o 19:46, kjacek napisał:

    Anno - dużo czytaj. Obserwuj niebo. Z tym przerabianiem Messiera to na spokojnie. Zacznij od tabeli Wimmera. Jest trochę książek jak obserwować niebo. Warto ze dwie zakupić. Stellarium na komputer i na komórkę. 

    Dzięki za informacje! :)
    Ha, jak już wyżej wspomniałam, trochę poczytałam i te wszystkie słowa typu apertura, światłosiła, aberracja chromatyczna czy koma nie są już dla mnie takie egzotyczne i coś tam rozumiem. ;) 

    No właśnie do lornetki muszę dokupić statyw. Pisałam do sklepu Delta Optical z prośbą by doradzili jaki statyw, to podesłali mi link do statywu, którego obecnie nie mają w ofercie. ;) I jeszcze jakiś adapter do tego. No nic, może poszukam gdzieś w internetach jeśli u nich tego długo nie będzie.
    Co do czytania, to obecnie studiuję Atlas Wszechświata moich dzieci. :):) Na moim podstawowym poziomie jest dobrą opcją, bo wszystko opisuje zwięźle i zrozumiale. Ostatnio nabyłam też podobno popularną książkę "Wszechświat w twojej dłoni".
    Niebo obserwuję codziennie z balkonu w podwarszawskim miasteczku, szału nie ma, ale coś tam da się zobaczyć.
    Ok, Messier na później, wcześniej tabela Wimmera. A z książek dotyczących obserwacji nieba polecasz jakieś konkretne? Czy mam poszukać tu na forum, bo już były takie wątki?
    Stellarium i SkySafari były jednymi z pierwszych kroków jakie uczyniłam, więc to już mam odhaczone. :)

     

     

    W dniu 5.07.2020 o 16:52, piotrfie napisał:

    MAK - teleskop soczewkowo zwierciadlany konstrukcji Maksutowa. Rodzaj teleskopu szczególnie dobrze sprawdzający się przy obserwacji obiektów jasnych, ale małych. Łatwo uzyskać w nim spore powiększenia nie wydając majątku na okulary. Konstrukcja nie ma większości wad optycznych, które są szczególnie denerwujące przy planetach (głównie aberracja chromatyczna). 

    Ale, aby nie było za dobrze teleskop tej konstrukcji słabiej sprawdzi się w DS-ach. To co jest zaletą przy planetach (duża ogniskowa, mała światłosiła) jest wadą przy DS-ach.

    Lornetka pokaże jaśniejsze DS-y. Do niektórych jest wręcz idealna (np. Plejady). 

    Jednak do słabszych DS-ów, albo, aby się przyjrzeć szczegółom, nie obejdzie się bez solidnego teleskopu o dużej aperturze i światłosile (np. taki Dobson).

    Ech, ideały nie istnieją, najlepiej mieć MAKa, Newtona/Dobsona (sorki, jeszcze nie czytałam czym to się różni) i lornetkę. :) 
    Rozumiem że MAK ma cechy zarówno refraktora jak i teleskopu Newtona? To dlaczego nie jest uniwersalny? :( 

  10. 16 godzin temu, piotrfie napisał:

    Coś można zobaczyć, ale do planet to jednak MAKa bym sugerował. Planety fajnie wyglądają w powiększeniach ponad 50 razy. W lornecie, nawet w 30x100 Jowisz wygląda gorzej niż w MAKu. Do planet warto użyć solidnych powiększeń.

    Lornetka to sprzęt DS-owy. Najpiękniej Plejady, moim zdaniem, wyglądają w 15x70.

    Przy takim obiekcie MAK, czy Dobson wymięka.

    MAK to teleskop, tak? Bo teleskop to dopiero w przyszłym roku ogarnę, teraz za dużo się dzieje w moim życiu. ;)
    Czyli do planet teleskop, a do DS lornetka??? To wszystko o czym piszecie wyżej (mgławice, gromady) da się zobaczyć przez lornetkę? Ja myślałam że do tego wyłącznie teleskop...

     

    4 godziny temu, Refraktor napisał:

     Jeżeli chodzi ci o te co wymieniłem to tak ale z ciemnych miejscówek pomijając Hiady i Plejady oraz Galaktykę Andromedy ją udało mi się namierzyć gołym okiem z centrum miasta 12tys.mieszkańców. A i te plejady i hiady to objekty na późną jesień, zimę. A z obiektów na teraz to trzeba poczekać do sierpnia aż się skończą białe noce. Z najjaśniejszych z nich to M13 (gromada kulista w herkulesie, widziałem ją już w 7x35), M27(mgłaiwca planetarna), jest też wiele innych szczególnie w okolicach Strzelca i centrum drogi mlecznej, niestety w Polsce Strzelec wznosi się na kilkanaście stopni nad choryzont. I jeżeli nie wiesz co to za oznaczenia M13, M27 to warto zapoznać się z katalogiem Messiera lub kupić atlas nieba. 

    Tak, z katalogiem Messiera koniecznie muszę się zapoznać, mam to na checkliście. ;) Co jeszcze mogę dodać do takiej listy rzeczy do zrobienia na start?


    Ogólnie czekam też na fajną weekendową noc, by bez pośpiechu popatrzeć w niebo korzystając ze SkySafari, żeby mieć jakiekolwiek pojęcie co jest nade mną. :)

     

    3 godziny temu, dexter77 napisał:

     Tak, tutaj:
    (...)

    A tutaj wersja online:

    http://picios.pl/wimmer/

     


    Dzięki za link do wątku z tabelą - jest niesamowita! Ile to musiało kosztować pracy i czasu by coś takiego zrobić. Wow.

  11. W dniu 27.06.2020 o 14:47, Refraktor napisał:

    Witaj twoje lornetki Delta optical 16x50 jak i 10x25 na pewno pokażą więcej niż gołe oko ale na cuda nie licz oby dwie mają małą źrenicę wyjściową a w astro ona się liczy jednka nie zmienia to faktu, że można popatrzeć 16x50 ma źrenicę ok. 3 a 10x25  ok. 2,5 czyli mało ale jeżeli chodzi o Jowisza to bez problemu powunnaś dostrzec jego tarczkę i księżyce, a w Saturnie w idealnych warunkach lekkko oddzielający się pierścień, Mars to oczywiście będzie kropka. Zapewne trzęsienie obrazu bardzo zepsuło widoczność ale możliwe, że był słaby seeing a planety były nisko? W 10x25 dla dzieciaków warto, żeby spojrzały po prostu w gwiazdy, nie wiem w jakim są wieku bo jeżeli mają 5-6lat lub podobnie to mogą mieć problem z namierzaniem obiektów głebokiego nieba. Warto abyś pokazała im Plejady, które widać już gołym okiem nawet z mniejszych miast, Hiady, M44 (żłóbek) czy też inne jasne gromady otwarte np. Podwójną w Perseuszu jednak one są dopiero widoczne na jesień, zimę.

    Jeżeli wcześniej nie miałaś za bardzo styczności z astronomią warto pobrać Stellarium lub inne datmowe ja mam np. SkySafari i też jest ok. Warto pobrać też Tabelę Wimmera, która zawiera najjaśniejsze obiekty dal małych apertur i niektóre z nich na pewno będą widoczne nawet w takiej małej lornetce. Warto abyś pidała gdzie mieszkasz czyli na wsi czy w mieście. Na wsi pod ciemnym niebem już gołym okiem można zobaczyć naprawdę dużo obiektów np. Galaktykę Andromedy. 

    Mam nadzieję, że pomogłem i chętnie pomogę dalej niestety nie wiem w jakim poziomie "wtajemniczenia" jesteś ale chyba dopiero zaczynasz jak narazie to tylko obserwacje księżyca i planet bo okres białych nocy czyli jasnego nieba trwa ciemn niebo będzie dopiero w sierpniu wtedy też będzie jeden z najbardziej znanych roi meteorów Perseudy warto zobaczyć je najlepiej gołym okiem bo w lor etce trudno byłoby namierzyć "spadające gwiazdy". 

    Pozdrawiam 


    Moje dzieciaki to z tych młodszych, więc dla nich radochą jest gdy spojrzą przez lornetkę i zobaczą wielki księżyc. :)
    Dzięki za polecenie obiektów do zobaczenia/pokazania - rozumiem że wszystkie je da się zobaczyć gołym okiem, tak? 
    Mam na kompie Stellarium, a na telefonie SkySafari i jestem nimi zafascynowana, tylko nie do końca ogarniam wszystkie ich funkcje. ;) Ale do rozpoznawania obiektów na niebie są super.
    Tabela Wimmera jest gdzieś tu na forum, tak? 
    Patrzę w niebo z terenów miejskich, latarnie, wysoka zabudowa, więc dużo nie widać. :( 
    A Galaktyka Andromedy w jakich godzinach jest najlepiej widoczna? Bo mogę się wybrać na jakąś wieś i popatrzeć. :)
    I tak, masz rację, mój poziom wtajemniczenia to totalne podstawy. ;) Ale jestem na to nakręcona i pełna motywacji, tylko czasu w mojej codzienności trochę mało na wgłębienie się w temat.


     

  12. 9 godzin temu, majstergame napisał:

    Zobaczenie księżyców to było dla mnie wielkie łaaał, i cieszę się że udało się je zobaczyć już w lornetce.

    Haha, miałam to samo jak zobaczyłam przez lornetkę księżyce, taka radość świeżaka. :) :)
    Parę dni temu też byłam na obserwacjach z jednym użytkownikiem stąd i to dopiero była 
    radość - popatrzeć przez teleskop. :D Prawdziwe łaaaaał. :) Popatrzę kto jeszcze jest z moich okolic i może znów się do kogoś wproszę, bo przeżycie mega! <3
    I tak sobie myślę że dla wyjadaczy ta moja radość to taka trochę śmieszna może być, ale co tam, każdy kiedyś zaczynał. ;)

     

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.