Jump to content

Przemotar

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  45
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

38 Neutral

About Przemotar

 • Rank
  Alderamin

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Też parę miesięcy temu stałem przed decyzją nad apką na telefon. Ostatecznie wybrałem Sky Safari Plus. Przeważyła możliwość tworzenia list obserwacyjnych i notatek z obserwacji (notatka per obiekt z datą i miejscem obserwacji + możliwość wpisania innych parametrów jak seeeing,sprzęt itp., ale ich akurat nie używam), czego brakowało mi np. w Stellarium.
 2. Sprzedam nowy okular Maxvision 4.7mm 82*. Jest to klon znanych ESów, lecz bez argonu w środku. Okular nieużywany, w oryginalnym opakowaniu. Wyjęty tylko do zdjęcia. Posiadam też drugi egzemplarz, którego używam, i porównując z innymi posiadanymi okularami ES, mogę potwierdzić, że jest to praktycznie ten sam okular co ES. Nawet dwóch dystrybutorów, których pytałem, potwierdzili iż jest to to samo co Explore Scientific lecz bez argonu w środku. Cena: 420zł Możliwość odbioru na warszawskiej Białołęce. Wysyłka kurierem 15zł lub do paczkomatu 13zł.
 3. Obserwuję ten wątek w oczekiwaniu na jakieś konkrety, m.in. na wnioski odnośnie pomiarów, gdyż sam nie posiadam wiedzy umożliwiającej interpretacje wartości pomiarów umieszczonych w tabeli Szczególnie interesuje mnie porównanie niskobudżetowych filtrów SVBony UHC i O-III z wysokobudżetowymi (Lumicon. Astronomik, Orion UltraBlock) EDIT: Akurat tych wysokobudżetowych, które wymieniłem, nie było w pomiarach, co nie zmienia faktu, że chętnie bym poczytał o wnioskach z tych niskobudżetowych
 4. Ponawiam pytanie: czy mógłby ktoś podać dokładne współrzędne miejscówki w Lisowoli? Na mapie miejscówek jest oznaczona praktycznie na głównej drodze, więc nieprecyzyjnie. Ostatnio (w piątek) pojechałem tam "w ciemno" i rozstawiłem się tam gdzie wydawało mi się najwygodniej, lecz chciałbym wiedzieć gdzie jest to konkretne miejsce.
 5. Mógłby ktoś podać dokładne współrzędne miejscówki w Lisowoli?
 6. Jednak już rozglądam się za Dobsonem 10" Po moich obserwacjach z ostatniego weekendu mój apetyt żeby zobaczyć więcej nagle wzrósł A na razie i tak zdecydowałem że wolę okular 30mm zamiast 24mm, bo w sumie dopiero teraz pierwszy raz zobaczyłem co to znaczy ciemne niebo i jakie piękne widoki są na małym powiększeniu. Swoją drogą największy apetyt narobiłem sobie chyba na Veila, bo z samym okularem 30mm w ogóle nie widziałem mgławicy, ale jak założyłem filtr SVBony UHC to coś tam lekko już się pojawiło Planuję kupić filtr O-III z nadzieją, że pokaże mi jeszcze trochę. I w sumie dlatego t
 7. To nie była satelita, bo rozbłysk był punktowy i tak jakby rozproszony na dookoła punktu (jak ślad jaki zostawia za sobą meteoroid). To na pewno nie była flara z satelity. Kolor też jak ogon meteoru (zielony w zewnętrznej części).
 8. Ostatniej nocy (z 14 na 15 sierpnia) o godzinie 0:10 zobaczyłem punktowy rozbłysk w radiancie Perseidów. Bardzo mnie to zaskoczyło, ponieważ kolor i rozbłysk był jak z perseida, lecz był to rozbłysk punktowy, a nie linia. Czy to oznacza, że był to perseid, który wleciał w ziemską atmosferę lecąc prosto w kierunku obserwatora, stąd rozbłysk punktowy? Wydaje się to mało prawdopodobne, stąd też bardzo mnie to nurtuje. Oczywiście w głowie już zastanawiałem się czy to może coś nie wybuchło w kosmosie (ale wtedy raczej dłużej byłoby to widoczne), a ja nie byłem świadkiem jakiegoś rzadkiego zjawiska
 9. A czy nie ma problemów z balansem tuby po założeniu takiego kilogramowego okularu (30mm) do Dobsona 8"?
 10. Czyli podobne podejście jak ja i też chęć ograniczenia do 3 okularów I teraz mam dylemat czy brać 24mm czy 30mm. Nie planuję kupować większego teleskopu, a nawet gdyby kiedyś mnie naszła taka ochota to nie widzę problemu w wymianie okularów. Jak widać zdania są podzielone: jedni mówią żeby brać 24mm, drudzy 30mm.
 11. Sprzedam okulary SVBony 62* 1.25" 4mm, 10 mm oraz 23mm . Cena: 50zł za sztukę lub 140zł za cały komplet + koszt przesyłki (13zł paczkomat, 15zł kurier). Okulary w praktycznie idealnym stanie. Użyte dwa razy. Okulary oczywiście z oryginalnymi zatyczkami, w oryginalnym opakowaniu.
 12. ES 6.7mm nie jest dobrym rozwiązaniem do planet? Między ES30 a ES24 różnica wydaje się dosyć niewielka. Czy rzeczywiście warto mieć je oba? Dodam, że raczej wolę mieć okularów mniej niż więcej żeby się niepotrzebnie nie zastanawiać którego używać Dlatego myślałem na ograniczeniu się do tych 4 egzemplarzy ES 82*
 13. Jasne. 6.7mm zostawiam na pewno bo jest świetny do planet i Księżyca. 30mm chciałem zastąpić tym 24mm i 30mm sprzedać, bo po co mi dwa długoogniskowe okulary? Jeśli będę miał 24mm 82* to ten 30mm 70* będzie jeszcze do czegoś przydatny?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.