Jump to content

Przemotar

Społeczność Astropolis
 • Posts

  79
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa

Recent Profile Visitors

486 profile views

Przemotar's Achievements

73

Reputation

 1. Jak w temacie: kupię taurusa o lustrze od 13 do 16". Najlepiej 16", ale mniejsze też rozważę.
 2. Jestem chętny do udziału w piątkowych warsztatach Czy Affinity + Sequator/DSS będą dobre na te warsztaty (z tych programów korzystałem do tej pory) czy jednak lepiej ściągnąć trial Photoshopa (lecz nigdy z niego nie korzystałem)? Dodam, że nie mam jeszcze materiału, na którym planuję pracować (co więcej, dopiero dzisiaj skompletuję sprzęt, z którego materiał planuję obrabiać , więc liczę na przychylność pogody w czwartek i na udane "zbiory fotonów" ), lecz ewentualnie załatwię sobie jakiś backupowy materiał.
 3. Kwestia wygody - jak wygodnie Ci przenosić cały teleskop to można. Dobsona 8" wynosiłem w całości (przeniesienie teleskopu przez drzwi z dosyć wysokim progiem na taras), ale Dobsona 10" wynoszę już w dwóch częściach - gabaryty powodują, że już ciężej się nim zmieścić wygodnie w drzwiach, jednocześnie dając krok przez próg, a dodatkowo przeniesienie w dwóch częściach jest znacznie wygodniejsze. Samo rozłożenie i złożenie to kilka sekund. Jedyny wyjątek to gdy jestem już na obserwacjach i chcę tylko przenieść teleskop o kilka metrów - wtedy już nie bawię się w rozkładanie tylko przenoszę całego. Technika przenoszenia: jedną ręką łapię za uchwyt na montażu, a drugą za boczną ściankę montażu.
 4. Wielkie dzięki za super zlot! Zarówno dla @Adamo oraz reszty współorganizatorów, jak i dla wszystkich uczestników. To był mój pierwszy zlot astronomiczny (i chyba pierwszy zlot w ogóle na jakim byłem) i byłem bardzo pozytywnie zaskoczony. Wspaniali ludzie, super atmosfera, a do tego świetne miejsce i warunki obserwacyjne - było mega! Chyba muszę wpisać zloty astronomiczne na stałe do kalendarza wyjazdowego Przy okazji udało się razem z @Andrzej87 w dwie noce pojechać na górkę w Stężnicy, gdzie w końcu (po ostatnich miesiącach bez pogody do obserwacji) można było nadrobić zaległości wizualne Wrzucam kilka zdjęć, które zrobiłem w czasie zlotu: Strefa astrofoto Ja i wyrzutnia ziemia-powietrze T600 Koncert Agaty i Czarka Koncert Agaty i Czarka Noc z 10 na 11 maja na górce w Stężnicy Pakowanie T600 do busa... znaczy kombiaka Noc z 11 na 12 maja na górce w Stężnicy Jeszcze raz dzięki wszystkim obecnym i do zobaczenia następnym razem!
 5. Też chętnie pojadę na górkę w Stężnicy, tylko ja na obserwacje, a nie foto Odnośnie terenu "Natura Park". Byłem tam we wrześniu 2020 i zdecydowałem, że mimo zakazu, zaryzykuję i wjadę tam autem. Kiedy już się zbierałem z obserwacji na miejsce przyjechał chyba właściciel (albo osoba pilnująca tego terenu?). Na początku wydawało mi się, że jest "wrogo" nastawiony i po prostu mnie stamtąd przepędzi, ale miałem wrażenie, że po tym jak powiedziałem, że przyjechałem tylko na obserwacje astronomiczne, zmieniał nastawienie na przyjazne. Powiedział, że to jest teren prywatny, ale jeśli przyjeżdżam na obserwacje to wystarczy dać wcześniej znać (podał do siebie numer telefonu) i "zgłosić" że będzie się danej nocy przebywało w tym miejscu. Więc zakładam, że i tym razem wystarczy do niego zadzwonić, powiedzieć że będziemy grupą w tym miejscu i raczej nie powinno być problemów.
 6. Jakis kontakt?

  Nie wiem jak tu napisac PW, w sprawie okularu 9.Pozdrawiam,

 7. Pierwsze kroki ze stackowaniem zdjęć ze smartfona. Stack 4 zdjęć z Huawei P30 Pro robionych apką DeepSkyCamera. 4x 15s, ISO 1000. Obróbka: DeepSkyStacker + Fitswork + Affinity Photo. Miałem tylko te 4 zdjęcia, bo reszta materiału znacznie gorszej jakości (-14*C i telefon wariował). Największe zaskoczenie to pojawienie się Mgławicy Płomień przy stacku 4 zdjęć ze Smartfona Słabo widoczny ale jest. I crop z powyższego zdjęcia na miecz i pas z płomieniem. Śmiało piszcie co można poprawić następnym razem. Pierwsze co mi się wydaje nie tak to brak kolorów na zdjęciu - ale to chyba przez to że nałożyłem histogramy kanałów na siebie (na starcie zdjęcie było bardzo zielone, a kanały były bardzo rozjechane - chyba przez matrycę RYYB w tym smartfonie).
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.