Jump to content

bacHor

Społeczność Astropolis
 • Posts

  121
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Trzcianka
 • Sprzęt astronomiczny
  Newton 76/700 AZ z Biedronki

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

bacHor's Achievements

68

Reputation

 1. Klasa, ale tuba chyba carbon dla redukcji wagi? Super to wygląda!
 2. @maciek z na czym bujasz tego niutka 200/1000? dalej na HEQ5?
 3. @diverTo jeszcze dopytam o korektor. Grzejesz go w jakiś sposób by zapobiegać zaparowaniu? Miałeś takie sytuacje?
 4. Z tej całej dyskusji sprzed roku trudno dopatrzyć się praktycznej odpowiedzi na zadane na samym początku pytanie. Pozostaje odwołać się do praktyki. @diver w ostatnim czasie raczyłeś nas fantastycznymi zdjęciami wykonanymi swoim UNC 1000/f5. Jak ostatecznie wyposażyłeś swojego niutka? Pamiętam z naszej rozmowy na zlocie, że masz grzane lustro wtórne. Zdecydowałeś się na grzanie lustra głównego? Zostawiłeś wentylację fabryczną? Ona chyba wyciąga powietrze z tuby na zewnątrz ? Odroślnika na wejściu tubusu nie stosujesz, a "czapeczka" z drugiej strony?
 5. Na dzisiaj to planety są za nisko by się cieszyć obrazem z 5mm. Zwłaszcza z uzyciem tak tanich konstrukcji. Ostatecznie nie uzyskasz dużo większego obiektu w okularze, a jakość obrazu będzie wyraźnie slabsza. Dla mnie 8mm to użyteczne minimum. Mam Hyperiona 5 i za każdym razem gdy chce dać mu szanse to wracam do 8.
 6. Czy w kolejnej wersji astroberry Kstars bedzie kompilowany z LibRaw 0.20.2 ?? Niestety za cholerę nie mogę skompilować kstars z tą nową biblioteką używając rozwiązania z github. W efekcie zdjęcia RAW (CR3) dalej nie są dostępne do podglądu z aplikacji Update: kilka godzin walki z tematem, by okazało się, że całej procedurze jest jedna linijka komend za dużo Działa! Kstars kompilował się 1,5h ale ostatecznie działa z nowym libRAW. Nareszcie mam podgląd na pliki CR3. Pełna kontrola nad wszystkimi elementami zestawu. Uff...
 7. A czy kolega @MateuszW bawi się również przeróbka EOS250D?? Sam byłem bliski wydania 5k na kamerę astro. Doszedłem jednak do wniosku, że zakup zawsze mogę zrealizować, ale najpierw muszę ogarnąć swojego Canona z niutkiem. Nie ma co się spieszyć. Przedemna daleka droga... Ale może skusze się na moda?? Ta zabawa uczy cierpliwości...
 8. Nie moje, w temacie i może ktoś też to zlapal? https://9gag.com/gag/aZ0ejLV
 9. Nie tylko żarcie z tubki. ISS Pizza party https://9gag.com/gag/a9Exrr1
 10. Oskar, a czy czasem kamera nie miała wyczerpać budżetu na ten rok? Piękna wie co kombinujesz
 11. "nie zawsze pokazuje obraz" - czyli działa i przestaje? Proponuje podłącz ja do kompa z aplikacja ZWO. Odplasz jako 120ke. Jak nie ma wogole obrazu lub połączenie nieudane to aktualizacja firmware. Tu również aplikacja ZWO będzie potrzebna. Mam wersję mono i ta jest mega wrażliwa na światło. wWeryfikuj obraz w ciemnym miejscu. Pod biurkiem powinno być ok. Jak masz obraz w aptece ZWO to wszędzie będziesz go miał.
 12. Zdecydowanie lepsze w odbiorze jak obrócę telefon. Lubię M31 GIT focia!
 13. @tex88Tu masz link do całej serii https://www.teleskop-express.de/shop/index.php/cat/c288_High-End-TS-CF-APO.html Inni sprzedawcy muszą i tak wziąść teleskop od nich.
 14. NIE JESTEM EKSPERTEM, ale z tego co udało mi się zrozumieć zgłębiając temat tych certyfikatów: PV - im mniejsze tym lepsze PV Explained (orionoptics.co.uk) - graficzna reprezentacja błędów czoła fali (wavefront) - PV to wartość pomiędzy minimum a maximum w pomiarze. Im więcej zielonego tym lepiej. Czerwone obszary powinny być doszlifowane dla uzyskania lepszego PV. RMS - kwadrat błędu (PV^2) jako bardziej praktyczna wartość pomiaru błędu na całej powierzchni, a nie jedynie różnicy miedzy min a max. Strehl - im bliżej 1 tym lepiej (gdzie 1 to system idealny) - wartość powiązana z testem PFS (Point Spread Function). Nie wnikając w szczegóły, które można doczytać w necie, chodzi o to by pik centralny miał jak największa wartość energii w porównaniu z reszta obszaru na mapie. Wskaźnik porównuje wartość natężenia centralnego maksymalnego PSF rzeczywistego układu (rzeczywiste elementy obiektywu i tolerancje) z wartością natężenia centralnego maksymalnego PSF układu wolnego od aberracji. Seidel Coefficients zawiera raporty rożnego typu aeracji optycznych - im mniejsze wartości tym lepiej. Dodatkowo podano kont przy której występuje aeracja. Intensity Map - tego nie do końca rozumiem - wygląda jak Ronchigram - możne jako potwierdzenie, że test był wykonany podczas właściwego skupienia (ostości/Focus) Reasumując: Jężlei ktoś już mierzy sprzęt (certyfikuje) możemy oczekiwać ze wartości będą następujące: PV max 0.2 RMS max 0.04 Stehl min 0.95 @yakson Kupiłeś naprawdę dobry teleskop! Oczywiście nie jest idealny, ale nie jest to bubel, który należny odesłać.No i masz na to dowód. (na bok teorie spiskowe o podrabianiu certyfikatów, TS ma dostęp do sprzętu pomiarowego ZYGO) Coraz więcej producentów certyfikuje swój sprzęt - i dobrze, bo nie kupujemy kota w worku. Fajnie byłoby mieć takie certyfikaty do większości sprzętu. Ja oczekiwałbym takiego certyfikatu zanim wydam 1000 euro lub dużo więcej. Większość testów i certyfikatów jakie znalazłem w sieci to testy wykonane sprzętem ZYGO. Powoli robi się to standardem.
 15. Synta 8 (200/1000) na heq5 = cadillac Od zawsze, na zawsze
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.