Skocz do zawartości

Majowe Kudłacze.


Gość TUR

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Dzisiaj wraz z Jurkiem Bohuszem i Januszem Płeszką zakończyliśmy weekendowe obserwacje na Kudłaczach.

 

Pogoda była ok. a szczególnie ostatnia noc z 4/5.05. Obserwowaliśmy od zmroku do świtu. Sprzęt refraktor 102/500 mm Celestron, Newton 250/1100 mm ? Astrokrak, Newton 500/2250 mm Astrokrak.

 

Podam kilka istotniejszych faktów z tych obserwacji.

 

...Jurek odkrył kometę, która okazała się być galaktyką ok. 13 mag. - Tyle tych NGC na niebie, że łatwo sie pomylić. Kometa otrzymała numer B2 z katalogu Bohusz  ;D

...Złapaliśmy razem z Januszem M83 ! galaktyka jest nisko, na szerokości ok. -30 stopni w Hydrze. Oj przestawialiśmy z miejsca na miejsce półmetrówkę i komputer, aby między drzewami złapać tę galaktykę. To była praca pod presją czasu.

....Wykonaliśmy pewne obserwacje dwóch komet Linear RX14 i Wild 116 P. Komety ok. 13 mag

....Przy obserwacjach M51 wszystkim szczęki opadły. Galaktyki były wyraźnie widoczne wraz z bardzo jasnymi ramionami spiralnymi !!! To był wspaniały widok jak z dobrego CCD.

...Obiekty mgławicowe jak Tryfid, Omega, Laguna czy  Cirrus z filtrami OIII,UHC, Swan, Hbeta są wspaniałe !!!!

....nad ranem z 4 na 5.05 był widoczny jasny bolid nad północnym horyzontem. Dane go było obserwować Jurkowi i Januszowi.

...Zostało mi tylko 5 Messierów do zamknięcia listy eMów. Trochę się podciągnałem podczas tej nocy ;D

...Widzieliśmy ponadto wiele ciekawych obiektów z listy NGC, IC jak np. w Strzelcu mgławica planetarna wraz z kulistą w jednym polu widzenia 0,5 metra.

 

 

Pobserwacyjne wnisoki naszej trójki: Trzeba ruszać tyłki i wyjeżdżać na obserwacje gdzie niebo jest ciemne !

Resztę pewnie dopiszą Janusz i Jurek.

 

Pozdrawiam

Paweł Turek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dzięki za potwierdzenie obserwacji bolidu. Co do obserwacji za miastem to z przykrością stwierdzam, że nie ma lepszego miejsca (sam mieszkam nieco poza centrum). Nie byłem w Kudłaczach ale byłem w Jachrance i na wsi pod Słupskiem. Nie sposób porównać wrażeń. Do dziś wspominam Oriona, niesamowite. Odemnie i tak widać nadspodziewanie dużo jak na balkon (taras). Mam to szczęście lub nie, że mój teleskop sam wie na co patrzeć i co dziś będzie widać najlepiej (bardzo wygodne). Co do kolejnych M-ów to niedawno dyskutowałem na czacie z ludźmi, których niezmiernie martwiło, że w przypadku teleskopów GoTo jest to tak proste, ale tak naprawdę wszystko zależy od warunków, chęci i dozy wyobraźni. Samo naprawdę nic się nie robi. Tak jak z Plutonem, którego tak naprawdę nie widziałem, ale sądzę, że jest to jak najbardziej możliwe przez tego typu sprzęt, chyba, że jestem w głębokim błędzie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie wiedziałem, że to forum samo zamienia bodaj emotikony na ładnie wyglądające ikonki. To może być fajny bajer dla moich webmasterów. Dzięki ci adminie.

(to tak na marginesie, bo wiele osób twierdzi, że dzień bez wazeliny to dzień stracony, a poza tym mam dobry nastrój)

Ps.

Wydaje mi się, że J. Płeszka sprzedał mi ostatnio filtr z akcesoriami, wszystko działa zgodnie z teorią. Dzięki dla Astrokraka (uwagi do motofokusa bardzo dokładnie przemyślałem, myślę, że ma Pan rację).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.