Skocz do zawartości

Proszę o rozpoznanie !!!! aparatu


arwe19

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie dzisiaj przeszukiwałem szafki i przypomniałem sobie że w spadku po dziadku świętej pamięci został taki stary aparat chyba fotograficzny, umieszczam ten temat tutaj bo nieznalazłem innego działu odpowiadającego dokładniejszym kryteriom awięc :

 

Nawet niewiem od czego zacząć bo strasznie dziwnie wygląda jak załatwie jego fotki to napewno umieszczę

 

Awięc ma kształt prostokątny jako firma chyba to pisze WZFO Warszawa a jego najwieksza nazwa ktora widnieje na aparacie to Start-B i teraz tak ma z przodu gdzie są obiektywy chyba są one 2 i na jednym pisze tym u góry dokładne takie coś : WZFO Euktar 1:3,5/75 07940 a na drugim to samo dokładnie tylko że ta nazwa zamiast 07940 to jest 13895 i jest dookoła obiektywu takie pokretlo z liczbami i przycisk z boku taki mały to tyle by było ofrontowej stronie tego cuda , z góry jest klapka która po otwarciu wybija takie dziwne coś chyba miejsce na umiesczenie kliszy niewiem z lewej strony aparatu są 2 małe pokretla bez oznaczen i jedno duze z liczbami od nieskonczonosci poprzez 10, 5 ,3 , 2,5 ,2 , 1,7 , 1,5 ,1,2 , i 1 z prawej strony aparatu jedno pokretlo bez oznaczenia , z tyłu tego czegoś jest tak choćby centrowanie za pomocą magnezu rusza sie magnezem a w srodku takie kóleczko lata i centruje coś tam , całość jest dosyć ciężka

 

Już znalazłem ale niewiele o nim informacji fotka :

 

http://www.picoodle.com/view.php?srv=img01...2m_384864a9.png

 

i dane które znalazłem :

Aparat „Start B” (1960 - 1967)

 

Jest to zmodernizowany "Start" (I) w oparciu o podzespołu "Starta II" . Nowe liternictwo nazwy, spust w postaci przycisku, ale bez korbki i licznika.

 

- obiektywy Euktar następnie Emitar

 

- najmniejsza odległość fotografowania 80cm

 

- czasy od 1/15 do 1/250 sek

 

Umieszczam tego posta bo może ktoś miał doczynienia z tym aparatem i może ktoś ma jakąś wiedzę na ten temat , i czy ten aparat nadawał się do fotografowania nieba?? i do czego może sie przydać :)

 

Przepraszam za umieszczenie tego tematu w tym dziale.

 

POZDRAWIAM

Edytowane przez arwe19
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to tzw. lustrzanka dwuobiektywowa marzenie każdego posiadacza smieny na szeroki film. He chyba mam jeszcze takie cudo w piwnicy. Ponieważ ostrzy przez ten mały obiektyw a foci przez ten większy to się nadaje jak każdy kompakt z wizjerem.

Edytowane przez zjelon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm a czemu marzenie do czego konkretnie nadaje sie taki zabytek ? chciałbym spróbować z nim coś zdziałać , o co chodziło z tym @ smieny na szeroki film @ ??

 

 

Oglądałem na allegro to zostało jeszze troche czasu i już 150 zł wynosi licytacja

 

Oczywiście nie ja sprzedaje tylko oglądałem jakiej wartości jest ten zabytek

Edytowane przez arwe19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm a czemu marzenie do czego konkretnie nadaje sie taki zabytek ? chciałbym spróbować z nim coś zdziałać , o co chodziło z tym @ smieny na szeroki film @ ?? ...

 

bo podobno lepszy jest najgorszy średni format, niż najlepszy mały ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chętnie pobawiłbym się tym aparatem ale kompletnie niewiem jak sie za niego zabrac ;D

1. kup film 6x6

2. otwórz tylną ściankę, włóż film, zamknij ściankę

3. przesuń film, aż w okienku pojawi się cyferka "1"

4. otwórz górną klapkę, wykadruj i ustaw ostrość pokrętłem na obiektywie

5. ustaw czas i przysłonę zgodnie z tabelą naświetlań (na pewno znajdziesz taką w necie)

6. i pstrykaj, pstrykaj :)

7. aha, zanim zrobisz drugie zdjęcie nie zapomnij przewinąć kliszy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.