Jump to content

Radek Grochowski

Moderator
 • Content Count

  4,243
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

Radek Grochowski last won the day on October 13 2019

Radek Grochowski had the most liked content!

Community Reputation

2,677 Excellent

About Radek Grochowski

 • Rank
  Astropolis.pl

Kontakt

 • Strona WWW
  http://
 • Facebook / Messenger
  5706362

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Świdnica
 • Zainteresowania
  Astronomia a jakże, fotografia, ptaki, podróże dalekie i bliskie, książki, dobra muza w ogólności, bob dylan w szczególności :)
 • Sprzęt astronomiczny
  różne graty

Recent Profile Visitors

2,643 profile views
 1. Krzysiek, sfociłem miejsce gdzie powinna być Babia przez 400mm, ale jeśli nawet gdzieś tam jest to skryta pod oparami inwersyjnymi. Raczej ciężko będzie ją wypatrzeć kiedykolwiek z Kalenicy. Ale to dopiero by było coś!
 2. Drugiego stycznia byłem na Kalenicy i trafiłem na świetne warunki, ale dopiero teraz znalazłem czas, żeby coś napisać. Doskonała przejrzystość i niska inwersja pozwoliły mi w końcu wypatrzeć Klimczok i Skrzyczne. Obraz był mocno rozedrgany, co być może wynikało z mieszania warstw powietrza na granicy inwersji. Mimo to oba szczyty były całkiem wyraźnie widoczne w lornetce. Niżej zdjęcie z 400mm i zbliżenie na Skrzyczne. Widok odpowiada wyniesieniu ok. 110m nad szczyt Kalenicy, czyli ponad 90m nad poziom wieży widokowej. Klimczok wygląda mało wybitnie w porównaniu do symulacji, ale to dlatego że tylko sama kopuła szczytowa wystaje ponad granicę inwersji zasłaniającą horyzont. Jeśli chodzi o Skrzyczne i Małe Skrzyczne to wydaje mi się, że byłyby lepiej widoczne gdyby nie duże połacie śniegu na szczycie, które słabo kontrastują z niebem. Jeszcze ładny widok w kierunku przełęczy Międzyleskiej. Najdalszy widoczny plan to 90km.
 3. I jeszcze Elbrus o zachodzie Słońca z Batumi, 203km.
 4. Piękny widok na Kazbek z megalitycznych ruin Shaori (2750m n.p.m.) w południowej Gruzji. Odległość 149km. Nad horyzont wystawały też góry Aragac i Ararat, które zamierzałem ustrzelić kolejnego dnia z pobliskiego szczytu Didi Abuli. Niestety przejrzystość w kierunku południowym kolejnego dnia była słaba i wspomnianych szczytów w ogóle nie było widać. Za to na północy ładnie prezentował się prawie cały Kaukaz. Widok na Elbrus ze szczytu Didi Abuli, 3300m n.p.m. Odległość 235km. Aż trudno mi sobie wyobrazić jak to wszystko może wyglądać w warunkach zimowej inwersji... Na koniec najwyższy szczyt Gruzji, Szchara, widziana z góry Lomismta (2198m n.p.m.) w Bordżomsko-Charagaulskim Parku Narodowym. Odległość 126km.
 5. Jako że jestem fanatykiem misji Apollo od kiedy byłem małym szczawikiem, z okazji 50. rocznicy skompletowałem mały zbiorek. Jutro zabieram się za czytanie. Dzisiaj wieczorem na NASA TV powtórka w czasie "rzeczywistym" z transmisji z lądowania na Księżycu. Nie przegapcie tego!

   

  500_5090.JPG

  1. Stalker

   Stalker

   Dołóż jeszcze tę: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/ksiezycowy-pyl - warto! I pozostając w temacie...

   FC_IMG_20190722_101120_DRO_v1.jpg

 6. Czy ktoś tu wogle ogląda zaćmienie? Całkiem ładnie się rozwija.

  500_5051.JPG

  1. Show previous comments  6 more
  2. Radek Grochowski

   Radek Grochowski

   I po fazie maksymalnej. Bardzo ciekawe zaćmienie! Księżyc wygląda jak kołyska. Wnętrze cienia jest ciemnoturkusowe z rdzawą otoczką bliżej krawędzi tarczy. Mimo, że mam sprzęt foto z wyższej półki to na zdjęciu nie widać nic z tych niuansów. Jednak ludzkie oko jest potężnym narzędziem.

    

   500_5071.jpg

  3. Stalker

   Stalker

   Rzeczywiście było ciekawie, mimo że to "tylko" częściowe. Teraz czekam na tranzyt Merkurego. Dobrze się składa, bo tym razem wypadnie on 11 listopada (poniedziałek) - można zaplanować długi weekend :) Tylko ta jesienna pogoda...

  4. Radek Grochowski

   Radek Grochowski

   Na koniec mocno prześwietlone zdjęcie z kolorami.500_5077.jpg

 7. Cudo. Aż się zalogowałem, żeby dać plusika
 8. Wydaje mi się, że ten mały obiekt na tle słońca to słup wysokiego napięcia. Jak się przyjrzeć, to widać cztery podobne obiekty po prawej stronie i jeden po lewej. Wygląda to jak linia energetyczna.
 9. Zazdraszczam tym, którzy mogą to oglądać na własne oczy. Ja tym razem odpuściłem, ale szykuję się na kolejne zaćmienie w Patagonii w grudniu przyszłego roku. BTW całkowite zaćmienia Słońca nisko na horyzontem cechują się wyjątkową dynamiką. Cień Księżyca ma formę szybko przesuwającego się po niebie czarnego pasa (albo walca, bo wszystko wygląda trójwymiarowo). Oglądałem całkowite zaćmienie w Australii w grudniu 2002 roku gdy Słońce było tylko 3 stopnie nad horyzontem i było to fenomenalne doświadczenie. Powodzenia.
 10. Niesamowicie wyraźnie widoczne pasam pyłu stratosferycznego o zachodzie Słońca. Chyba nigdy wcześniej nie widziałem tego tak wyraźnie, chyba że po wybuchu wulkanu. To na pewno nie są chmury i muszą być wysoko bo cirrusy już czerwone, a te ciągle białe.

  500_5006.JPG

  1. Show previous comments  6 more
  2. Radek Grochowski

   Radek Grochowski

   Na spaceweather.com jest zdjęcie z Hiszpanii i z Niemiec. Twierdzą, że to pył znad Sahary, tylko jak taki pył miałby się przedostać do stratosfery? Te chmury były zdecydowanie dużo wyżej niż cirrusy, prawie na bank nad tropopauzą. Podobnie jak DARK myślę, że to dotarła do nas chmura po wybuchu Raikoke.

  3. Radek Grochowski

   Radek Grochowski

   Jeszcze fotka przez teleobiektyw, na której widać zafalowania.

   500_5009.jpg

  4. sidiouss

   sidiouss

   Widziałem to samo wczoraj jak wracałem do Gdańska, pięknie wyglądały :)

    

 11. Oglądałem wczorajsze obłoki srebrzyste wracając z pracy. Było już prawie całkiem ciemno, a one ciągle świeciły jasno nad północnym horyzontem jak jakaś łuna. Zjechałem z głównej drogi i zrobiłem dokumentacyjną fotkę kładąc aparat na masce samochodu. Wysokość Słońca -14°.
 12. Rozległe obłoki srebrzyste z 17 czerwca oglądałem w Gorcach na wysokości ponad 1000m n.p.m. (Nikon D500 + Sigma 18-35/1.8)
 13. Polecam świetne książki Tony'ego Horwitza: "Błękitne przestrzenie" o kapitanie Cooku i "Podróż długa i dziwna" o odkrywaniu Ameryki. Z klimatów polarnych fenomenalna jest "Wyprawa Endurance" Alfreda Lansinga (ostatnio ponownie wydana jako "Antarktyczna podróż sir Ernesta Shackletona"), polecam też "Fram w Arktyce" Fridtjofa Nansena.
 14. Zdjęcie nocne to 18mm i ISO 4000 (Nikond D500, APS-C). Zdjęcia Himalajów robiłem ogniskowymi od 40mm dla szerszych kadrów do 170-200mm dla zbliżeń na Everest i Kanczendzongę. Pozdrawiam.
 15. Przełęcz Karkonoska w świetle Księżyca.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.