Jump to content

Radek Grochowski

Moderator
 • Content Count

  4279
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

Radek Grochowski last won the day on July 3

Radek Grochowski had the most liked content!

Community Reputation

3010 Excellent

About Radek Grochowski

 • Rank
  Astropolis.pl

Kontakt

 • Strona WWW
  http://
 • Facebook / Messenger
  5706362

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Świdnica
 • Zainteresowania
  Astronomia a jakże, fotografia, ptaki, podróże dalekie i bliskie, książki, dobra muza w ogólności, bob dylan w szczególności :)
 • Sprzęt astronomiczny
  różne graty

Recent Profile Visitors

3383 profile views
 1. Od jakiegoś czasu rozmyślam o tym systemie, chociaż skłaniałbym się w kierunku Z7 niż Z6. Problem z Z6 jest dla mnie taki, że na cropie daje tylko ok. 10 megapikseli, a Z7 dwa razy więcej. A kilka obiekltywów mam tylko DX-owych, jak powyższa Sigma 18-35. Zdjęcie wygląda bardzo dobrze jak na takie ISO. Fajnie jakbyś dał link do fotki bez resize'u.
 2. Dobra rada na przyszłość: wyłącz w ustawieniach "Long Exposure Noise Reduction". Tak to się nazywa w nikonie, nie wiem jak w innych, ale chodzi o odejmowanie prądu ciemnego. W przypadku fotografowania meteorów jest to zupełnie niepotrzebne, nie mówiąc już o tym że tracisz połowę czasu.
 3. Właśnie odkryłeś airglow. A to znaczy, że warunki masz godne pozazdroszczenia.
 4. 16 godzin naświetlania. Dżizas
 5. Ja też pożegnałem się wczoraj z kometą przy okazji wypadu w Góry Suche na Perseidy. Kometa jest już słabiutka, ale na zdjęciu wciąż widać ładny wachlarzowaty warkocz o długości 45'. Zaznaczyłem też pozycję komety C/2017 T2 Panstarrs (11 mag). Nikon D500 + Sigma 105/1.4 @1.8. 35 x 15s @ISO1600.
 6. Oglądaliśmy i fociliśmy Perseidy na górskiej łące, na wysokości 750m n.p.m. Postanowiłem podejść do tematu niekonwencjonalnie i skierowałem teleobiektyw w kierunku radiantu. Przez prawie 4 godziny naświetlania złapało się 15 meteorów. Nie za wiele. Nikon D500 + Sigma 105/1.4 @1.8, 15-sekundowe ekspozycje na ISO 1600. I zbiżenie na ciekawy dryf śladu najjaśniejszego meteoru w sąsiedztwie Chichotek.
 7. Od dłuższej chwili drapię się w głowę i próbuję sobie wyobrazić skąd na planetoidzie wziął się podziemny zbiornik solanki o głębokości 40km i średnicy setek mil
 8. Mi nie pasuje za to stwierdzenie, że to najbliższa SNR. Vela jest w odległości 800 ly, znany wszystkim Cirrus to jakieś 2500 ly, nawet Krab to mniej niż 10,000 ly.
 9. Jeśli chodzi o wizualizację ruchów własnych, to Ustawienia -> Wyświetlanie -> Linie -> Ruch własny (na dole po prawej). Polecam katalog GAIA DR2, który jest najdokładniejszym katalogiem astrometrycznym. A jeśli chcesz wyświetlić obrazy, to Mapa -> Pobierz obraz DSS. Warto spróbować w ustawieniach różnych kanałów DSS, Kanały B i R najczęściej dają lepszy obraz niż domyślny, a w przypadku M42 ze względu na jej jasność najlepiej to wygląda w bliskiej podczerwieni.
 10. Świetna robota! Warto zauważyć, że wszystkie gwiazdy na tym porównaniu, dla których da się zauważyć ruch własny leżą bliżej niż M42. Poniżej zrzut z CdC z zaznaczonymi ruchami własnymi w ciągu 1000 lat i odległościami wybranych gwiazd. Dla przypomnienia odległość M42 to 1350ly. Najszybsza gwiazda w tym obszarze ma ruch własny 0.24"/rok. To i tak mało w porównaniu z gwiazdami o dużym ruchu własnym. Gwiazda Barnarda ma 10.3"/rok, a Arktur 2"/rok.
 11. Wczoraj zasadziliśmy się na kometę w wesołym towarzystwie Stalkera oraz naszych żołn. A także hałasujących kombajnów, bzyczących komarów i kilku butelek piwa. Księżyc świecił jasno, a kometa mocno osłabła (jasność oceniłem na 5.2 mag), mimo to udało mi się dostrzec w lornetce ślad warkocza. Na zdjęciu wygląda to dużo lepiej, widać wciąż warkocz gazowy długi na ok. 4° i jeszcze dłuższy wachlarzowaty warkocz pyłowy. Biorąc pod uwagę jak trudne były warunki jestem całkiem zadowolony z rezultatu. Nikon D500 + Sigma 105/1.4 @1.8, 47x15s, ISO 1000. I jeszcze moja fotka z 23 lipca w nowym podejściu:
 12. Czy ktoś w Polsce aluminizuje lustra?

  1. Show previous comments  1 more
  2. astrokarol

   astrokarol

   Wrocław albo z Krakowa jest firma ale nie pamiętam w tej chwili jej nazwy. 

   Lub pośrednicy jak wyżej a ja dodam jeszcze Taurusa.

  3. mack_mnk

   mack_mnk

   W Krakowie firma nazywała się Pevin z tego co pamiętam i z tego co widzę ich strona działa, więc chyba wciąż są na rynku: http://www.pevin.com.pl/oferta_pl.html

  4. Darek_B

   Darek_B

   Robiłem kiedyś dwa lustra z cassegraina u nich. Polecam.

 13. Wczoraj po pracy ponownie zjechałem na w miarę ciemną miejscówkę. Kometa była wyraźnie słabsza niż dzień wcześniej, gołym okiem już słabo widoczna, ale w Nikonie HG 10x42 widać zielonkawy odcień otoczki, a warkocz wypełniał prawie całe pole widzenia. Jasność komety oceniłem na 4.0 mag. Z okazji największego zbliżenia do Ziemi zrobiłem fotkę moją nową zabawką, która okazuje się być ostra jak brzytwa nawet na pełnej dziurze. Szkoda, że już znikły pasma w warkoczu pyłowym. Nikon D500 + Sigma 105/1.4 @1.8, 28x20s @ISO640
 14. Dzisiaj o 23 po pracy zjechałem na pole między wioskami i zdziwiłem się, że kometa jest wciąż tak dobrze widoczna. Mimo dolnośląskiego LP warkocz widoczny bez problemu gołym okiem, a przez lornetkę rozciąga się na ponad 5 stopni. Jasność oceniłem na 3.4 mag. Ciągle jest moc.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.