Skocz do zawartości

Radek Grochowski

Moderator
 • Zawartość

  4193
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  16

Ostatnia wygrana Radek Grochowski w Rankingu w dniu 13 Styczeń 2015

Radek Grochowski posiada najczęściej lubianą zawartość!

Reputacja

2262 Excellent

O Radek Grochowski

 • Tytuł
  Astropolis.pl

Kontakt

 • Strona WWW
  http://
 • GaduGadu
  5706362

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Świdnica
 • Zainteresowania
  Astronomia a jakże, fotografia, ptaki, podróże dalekie i bliskie, książki, dobra muza w ogólności, bob dylan w szczególności :)
 • Sprzęt astronomiczny
  różne graty
 1. Ponad smogiem - Koskowa Góra, 15 II 2017

  Zdaje się, że chodzi o fakt, że ze zwiększaniem wysokości nad poziomem morza widomy horyzont obniża się względem horyzontu teoretycznego, czy prawdziwego, który odpowiada obserwacji z poziomu morza. Dla wysokości 800m efekt obniżenia horyzontu jest już całkiem wyraźny, a dla dużych wysokości, rzędu np. 5000 m może wynosić nawet kilka stopni (o ile pamiętam). Dlatego też po tym jak Słońce już zajdzie w dolinach, szczyty gór (czy chmury, samoloty itp) są jeszcze przez dłuższy czas oświetlone. W dobrych programach typu planetarium, np. CdC, jest możliwość ustawienia wysokości miejsca obserwacji, wówczas program rysuje też linię horyzontu widomego poniżej teoretycznego.
 2. Dalekie obserwacje z gór

  Do dalekich obserwacji szerokokątne słabo się nadają Do nikonów DX polecam nikkora 12-24/4 i sigmę 10/2.8 fisheye.
 3. Zaćmienie Słońca w USA 2017

  Tutaj jest dokładniejsza mapa statystycznego zachmurzenia, może komuś się przyda: http://eclipsophile.com/wp-content/uploads/2015/08/ampm-cloud-MODIS-NoAm.jpg
 4. Zaćmienie Słońca w USA 2017

  Ja już mam kupione bilety do Stanów. Też planujemy obserwować w Wyoming, ale w okolicach Casper. Tam statystyki pogodowe są trochę lepsze niż w Nebrasce (tam potrafi docierać wilgoć znad Zatoki Meksykańskiej), a w razie miejscowego zachmurzenia można się szybko przemieścić dobrymi drogami do 300km w obie strony. Warto wiedzieć, że wszystkie hotele i campingi w pasie zaćmienia (przynajmniej w Wyoming i Idaho) są zarezerwowane, a jeżeli pojawiają się oferty to w abstrakcyjnych cenach. Mi udało się zarezerwować motel w dobrej cenie, ale 100km od granicy pasa zaćmienia. Się dojedzie.
 5. LEO I

  Skorzystam z okazji i dorzucę swoje zdjęcie Leo I sprzed dziewięciu lat. Nikon D300 + Nikkor 300/2.8
 6. Przyroda w fotografii

  Odświeżam wątek zdjęciami z Islandii. Płynęliśmy statkiem i miałem więcej niż dużo czasu na obserwację gatunków oceanicznych. Na zdjęciach głuptaki, fulmar i płetwal błękitny. Do tego pardwa górska, ale to już z Islandii: I jeszcze kilka islandzkich krajobrazów (pierwsza fotka to Wyspy Owcze):
 7. Błąd przy stackowaniu

  Jak na śląską miejscówkę to jest dobrze, a gdyby odjęło flaty to byłoby bardzo dobrze. No i o co chodziło z tym rozmazaniem? Mi też tak czasem dziwnie składało w DSS i nie udało mi się tego rozwiązać zmianą ilości gwiazd.
 8. C/2015 V2 (Johnson)

  To chyba pierwsze zdjęcie, na którym widać (chociaż ciągle słabo) gazową otoczkę komety. Do tej pory widoczny był tylko warkocz pyłowy.
 9. Dalekie obserwacje z gór

  Odpowiedź brzmi - tak. Z Babiej to jest 190km. Kilka dni temu widziałem obłoki Bełchatowa z Kalenicy, 207km. A to tylko 980m wysokości, w porównaniu do 1725m Babiej.
 10. SUDETY

  Rewelacyjne te miraże. Warto wysłać na Optics Picture of the Day.
 11. Pas Oriona jak kontusz Hetmana

  Plusik w pełni zasłużony, bo kadr cieszy oko pod każdym względem, może z wyjątkiem jednego - muszę się zgodzić z Robsonem, że tym razem trochę za bardzo widać działanie softu odszumiającego.
 12. SUDETY

  Wczoraj wieczorem ze Śnieżki pięknie były widoczne Rudawy. Jeszcze cień góry i zielony promień Słońca. I jakby tego było mało to na szczycie widziałem płochacza halnego, który na Dolnym Śląsku nie był zimową porą widziany od 170 lat. Prędko to ja tej wycieczki nie zapomnę
 13. SUDETY

  Patrzyłem przez lornetkę za Klimczokiem i nic...
 14. Szadź w okolicach Białki Tatrzańskiej.

  W Górach Sowich też bajkowa szadź.
 15. SUDETY

  Dzisiaj przejrzystość powietrza na Kalenicy w Górach Sowich była genialna (i wiem co mówię, bo byłem na tej górze co najmniej 100 razy). Widać było obłoki elektrowni w Bełchatowie, w odległość 207km. Jak dla mnie wypas I jeszcze widok na Masyw Ślęży.
×