Skocz do zawartości

M31 z Gdańska


Icex

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przedstawiam efekty mojej pierwszej walki z aparatem na montażu z napędem.

Przyglądając się prognozom na ICM zacząłem organizować z kolegą wypad na jego działkę.

Miałem nadzieję, że na tej właśnie działce będą lepsze warunki niż u mnie na miejscu. Po przybyciu okazało się, że warunki są odrobinę tylko lepsze niż te co mam u siebie, ale próba sił musiała się odbyć.

Zestaw był następujący: Canon 350D + Kit EF-s 18-55 na montażu SW EQ-2 z napędem w RA.

Oto wyniki:

 

M31

Ogniskowa 55mm, 11x180s + 10x120s stack DSS, obróbka IRIS.

 

M31.jpg

 

Niestety LP było bardzo duże, co widać po efektach.

Miałem też problem z ustawieniem montażu na biegun (wiadomo brak lunetki, a metody dryfu jeszcze do końca nie rozumiem), przez co z resztą 25 ekspozycji drogi mlecznej w łabędziu poszło na śmieci ( a w LCD aparatu wyglądały całkiem nieźle) :(

Kolejnym problemem była wilgotność powietrza, na początku gdy obiekt był odrobinę niżej wiaterek przewiewał delikatnie obiektyw i dało się robić zdjęcia (co 2 zdjęcia musiałem osuszać obiektyw) po 10 zdjęciach okazało się, że nie da się zrobić nawet 3min ekspozycji bo obiektyw już zachodził rosą, więc przeskoczyłem na 2min i co zdjęcie osuszałem szkło.

 

W związku z tym, że w obróbce jestem słabiutki, wrzucam też surowy stack W formacie TIFF: http://rapidshare.com/files/56322221/M31.rar

Plik spakowany Rarem zajmuje 28,6Mb, jakby ktoś miał ochotę może pokombinować z obróbką, oczywiście proszę o zaprezentowanie efektów w tym wątku

 

Mam takie pytanko odnośnie problemów z ustawieniem montażu na biegun, czy jakbym przymocował do osi RA i wyosiował z nią szukacz od teleskopu, pomogłoby to mi chociaż znośnie ustawić montaż na biegun?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanko odnośnie problemów z ustawieniem montażu na biegun, czy jakbym przymocował do osi RA i wyosiował z nią szukacz od teleskopu, pomogłoby to mi chociaż znośnie ustawić montaż na biegun?

Pozdrawiam

 

Oczywiście! Musisz tylko ustawić go idealnie w osi. Jeśli Twój montaż to umożliwia to spróbuj w dzień wycelować szukaczem(już przymocowanym do osi RA) w jakiś odległy obiekt i ustawiaj go tak długo aż przy kręceniu osią RA będzie celował ciągle w ten sam punkt. Później przy celowaniu w biegun niebieski pamiętając, że nie jet on dokładnie tam gdzie Polaris a trochę obok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne zdjęcie (w sensie ujęcia). Bardzo plakatowe, taka galaktyka zanurzona w kosmosie.

 

Co prawda kitowy obiektyw Canona jest do niczego, ale wydaje mi się że uda Ci się lepiej chwycić ostrość następnym razem. Nie wiem czy jest sens walczyć z parominutowymi ekspozycjami, standardowe 30" na M31 chyba powinno wystarczyć (?).

 

W każdym razie to całkiem ciekawe podejście. Jakby udało się jeszcze wykorzystać "wskazówkę" Andromedy do skomponowania kadru, było by idealnie. Spróbuj skombinować do tego obiektyw 52mm od Zenita i będzie dobrze.

Edytowane przez narwik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kitowcem robie próby co i jak działa i się uczę.Kitowiec jest paskudny, a ustawienie ostrości w nim dość trudne. Docelowo będę używać najprawdopodobniej 135/3,5 np Tair 11-A lub Sonnar.

 

 

W przypadku standardowych 30 sek przy 55mm wychodzi coś takiego:

 

M31_30sek.jpg

 

Jak widać przy takiej ogniskowej przy 30sek gwiazdki i sam obiekt są już konkretnie pojechane.

 

Jest sens robienia takich ekspozycji, ale przy dobrym niebie widać to np. tutaj:http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=14281&st=0

 

W dobrych warunkach przy takich czasach wyszłoby to zdecydowanie lepiej, a na pewno tło by było ładniejsze, niestety u mnie nabruździło LP.

 

Potrenuje trochę z ostrością i ustawianiem montażu na biegun kitowcem, i później biorę się do roboty z lepszym szkłem, jak znajdę coś wartego uwagi.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.