Skocz do zawartości

Jak sterować montażem zdalnie?


Pytajnik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam pytanie do znawców temetu z prośbą o odpowiedź lub przekierowanie na ew. wcześniejszy opis tego tematu.

 

Będę niebawem posiadaczem montażu EQ6 Pro SynScan z GoTo, na którym ustawię teleskop z Canonem 350D oraz systemem guidującym z kamerką DSI.Ponieważ noce są dość chłodne - również na wiosnę i w lato na Suwalszczyźnie gdzie mam zamiar poświęcić sporo czasu na ćwiczenie astrofotografii - postanowiłem wobec chwilowego braku obserwatorium, umozliwić sobie sterowanie telepem i kamerkami z cipłego pomieszczenia w domu. Ponieważ nie znam zagadnienia postanowiłem - jak to Pytajnik - zapytać mądrzejszych.

Co trzeba podpiąć i gdzie aby sobie ułatwić życie? Nie chcę użyać zbyt długich kabli z wiadomych przyczyn. Odległość pomiędzy pomieszczeniem w domu, a miejscem gdzie stanie teleskop to około 20-30 metrów. Interesuje mnie łączność radiowa - gdyż na Suwalszczyźnie nie ma jeszcze Internetu (taak są jeszcze takie cudowne miejsca).

Jak to zrobić? Czy trzeba dwóch komputerów i zdalnego pulpitu + nadajniko - odbiornik? Czy też może są jakieś prostsze sposoby? I tańsze...

 

Proszę o pomoc w tej banalnej sprawie i z góry dziękuję!

SJ notworthy.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najprostszą właśnie metodą jest posiadanie dwóch komputerów

jeden jako serwer przy teleskopie, a drugi jako terminal czy raczej zdalny pulpit w domu, samochodzie, czy innym cieplejszym miejscu

są naturalnie rozwiązania typu thin client HP, dedykowane servery astro, eepc asusa, itp., lecz to tylko ciągle namiastki możliwości normalnego komputera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Real VNC" jest dobrym rozwiązaniem, ale zdalny pulpit XP w sieci LAN działa znacznie lepiej, szybciej i "ładniej". Czyli VNC jest dobry przez internet, zdalny pulpit w LANie. Jesli stawiasz nowego XP Pro na kompie do astronomii ( tym co bedzie stał obok teleskopu ) to zrób go na XP angielskojęzycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.