Jump to content

tomekL

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1053
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

163 Good

About tomekL

 • Rank
  Arktur
 • Birthday 03/19/1968

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Jeziórko
 • Sprzęt astronomiczny
  Losmandy GM8, Celestron 80ED, SCT 8", Canon 6D, kilka Pentaxow

Kontakt

 • Facebook / Messenger
  https://www.facebook.com/profile.php?id=100001074025077

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Chodzi o to, że przez ostatnie dekady mało co inwestowali, a teraz robią dodatkowe opłaty aby nadgonić utracony czas. Dlaczego mamy płacić za to, że przejedli kasę i teraz im brakuje?
 2. Co do opłacalności, to w lipcu dostałem 3cią fakturę od czasu założenia PV. Zapłaciłem 180zł 1'sze półrocze (z tego 77zł to nowa opłata mocowa), przed instalacją średnio płaciłem za ten okres 1700zł. Rocznie teraz na prądzie oszczędzam trochę ponad 3tyś zł. Zysk na pewno lepszy niż z jakiejkolwiek lokaty bankowej.
 3. Jak zainstalowałem u siebie PV to na ulicy tylko ja miałem a napięcie w sieci, w nocy miałem w okolicach 247-249V. W dzień szło w górę i skutkowało wyłączeniami inwertera. Zgłaszanie problemu do PGE nie przynosiło efektu, bo pomiar bez PV nigdy nie przekraczał 253V. Jednak w tym roku, na ulicy są 3 inne instalacje, przy wyłączonej mojej instalacji, pokazywał mi napięcie w skrzynce w godzinach 10:00-14:00 254V-256V. Tym razem zgłoszenie problemu poskutkowało obniżeniem napięcia na stacji trafo i teraz jest ok. Wysokie napięcie to generalnie powszechny problem. Sieć jest stara, niemodernizowan
 4. Może hub zasilający. Mocujesz takie pudełko gdzieś do teleskopu albo w okolicach montażu. Doprowadzasz do niego jeden kabel 12V i z niego wprowadzasz sobie kable na zasilenia wszystkich urządzeń. Można te kable w miarę ładnie poprowadzić.
 5. Ja w tamtym roku kupiłem Samyanga 14mm i niestety pierwszy egzemplarz oddałem bo się nie nadawał, miałem "duszki" nawet w centrum kadru. Drugi był lepszy ale na FF narożniki były strasznie pojechane. Tak więc sprzedałem go i kupiłem od kolegi forumowego sprawdzonego Samyanga 35mm. Tak więc z tymi tańszymi obiektywami to jednak duża loteria, szczególnie gdy chodzi o szerokie. Moja rada to kupić i przetestować, jak się nie sprawdza to oddać i szukać dalej.
 6. Mam sigmę 105mm, wersja nie art. Można znaleźć na używany w podanym budżecie. Bardzo dobre szkło, również na ff.
 7. Tak szczerze mówiąc, to chyba najlepiej pojechać na zlot, popatrzeć przez różne sprzęty i wybrać co najbardziej odpowiada i pasuje.
 8. Cześć,

  Jestem zainteresowany tym filtrem. Wysyłka na paczkomat by była. Masz może jakieś zdjęcie z nim zrobione?

  Pozdrawiam, Tomasz

 9. Ja w czasie kiedy zainteresowałem się astronomią obserwowałem dosłownie czym się dało, a było to: 1. soczewki okularowa 1 dioptria 2. rosyjska lornetka 7x35 3. obiektyw fotograficzny Sonar 180mm, jako okular robił okular wyjęty z powyższej lornetki 4. własna konstrukcja na bazie soczewki PZO 60/480 - sprzęt nie najgorszy ale brakowało mi normalnej tuby, bo wszystko osadziłem to w tubie ze sklejki, okular mi słabo wyszedł i przez to słabo się przez niego patrzyło 5. no i w końcu, rok bodajże 1988, mój pierwszy, wymarzony, wyśniony, prawdziwy teleskop Uniwersał U5. Teleskop te
 10. Nie ma bata, że przy tym samym sprzęcie raz miałeś ostrość a teraz jej nie masz. Nie wiem jakie masz złączki do tego aparatu, ale np. ja mam taką, którą wsuwam do wyciągu i mogę ją wsunąć bardziej lub mniej. Jak źle ją wsunę np. za mocno, to nie złapię ogniska. Może masz to samo? Na tym obrazku zaznaczyłem taką złączkę, którą możesz różnie wsuwać w wyciąg. Masz tak samo?
 11. Jeśli nie możesz złapać ostrości to zapewne matryca jest poza ogniskiem, nawet jak skręcisz/rozkręcisz wyciąg na maksa. Powinno być jak na tym rysunku Aparat/kamera w ognisku głównym teleskopu (pierwszy z góry). Musisz sprawdzić w którym miejscu masz ognisko i odpowiednio dopasować złączki.
 12. Jest jeszcze giełda na fb Giełda Sprzętu Astronomicznego i Astrofotograficznego, czasami pojawiają się dobsony w przystępnych cenach
 13. Tak jak pisałem, ja szedł bym w sprawdzony ale budżetowy sprzęt: 1. dobson 8" plus goto 2. refraktor 100mm achromat 3. lornetka np. 15x70 Lunt jest super sprzętem ale jest drogi. Generalnie ciężko doradzać jak nie do końca wie się jaka będzie grupa odbiorców. Druga rzecz, jeśli miało by to być coś w rodzaju kółka zainteresowań, to można pomyśleć w zabawy w proste astrofoto, czyli jakaś budżetowa lustrzanka z kitowym obiektywem i jakiś montaż. W caasie niepogody można by np. bawić się w budowanie koziołka na arduino. Z doświadczenia wiem, że jak się ma grupę zapaleńców to fajnie j
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.