Jump to content

optisan star 80060


ziemia2
 Share

Recommended Posts

Witam!

Jestem na forum bo potrzebuje pomocy.Wiem ze teleskop optisan star 80060 jest dla dzieci , no więc własnie dla nich go kupiłam. Zlożylam go według instrukcji obsługi tylko teraz (moje pytanie na pewno wyda sie co najmniej śmieszne ale co tam) pisze tam że "Obraz jest obrócony (no jest), wyjmij pryzmat kątowy włóż prostujący okular, aby poprawić obrócony obraz".Wyjęłam pryzmat włożyłam ten odwracacz 1.5X i teraz dopiero okular H20mm ?czy ten obraz ma być nadal odwrócony?Poradźcie !!!!

Link to comment
Share on other sites

Witam!

Jestem na forum bo potrzebuje pomocy.Wiem ze teleskop optisan star 80060 jest dla dzieci , no więc własnie dla nich go kupiłam. Zlożylam go według instrukcji obsługi tylko teraz (moje pytanie na pewno wyda sie co najmniej śmieszne ale co tam) pisze tam że "Obraz jest obrócony (no jest), wyjmij pryzmat kątowy włóż prostujący okular, aby poprawić obrócony obraz".Wyjęłam pryzmat włożyłam ten odwracacz  1.5X i  teraz dopiero okular H20mm ?czy ten obraz ma być nadal odwrócony?Poradźcie !!!!

Ten odwracacz (prosty, jak się domyślam, podobny jest w SkyLuxie) wkładasz prosto w wyciąg okularowy zamiast kątówki, i do tego odwracacza wkładasz okular. W rezultacie otrzymujesz powiększenie większe 1.5x niż z samym okularem a obraz jest nieodwrócony (ziemski).

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem czy coś ze mną nie tak czy z tym odwracaczem ale zrobiłam tak: włożyłam kątownik w niego odwracacz( wtedy był pionowo) patrzę z nadzieją i znowu to samo ....obraz odwrócony.Czy istnieje jeszcze jakiś sposób żeby chociażby sprawdzic czy z tym sprzętem jest ok?

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Mój błąd :Boink: piszesz o refraktorze a ja opisuję postępowanie z Newtonem :Boink:

W refraktorze aby mieć prosty obraz z nasadką katową to nasadka musi być oparta na pryzmacie dachowym a nie na lusterku :Boink:

Jeśli używasz odwracacza soczewkowego i liczysz na prosty obraz to tylko na wprost :banan:

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.
Chyba nie myle bo jak włoże Barlowa to mi powiększa obraz, a ten odwracacz moge rozkręcić i w środku mam soczewkę moge ją odwrócić ale to i tak nic nie zmienia.

 

Tylko jedną :scratchhead: to znaczy że jednej brakuje :whistling: Układ odwracajacy składa się z reguły z 2 symetrycznych zespołów soczewkowych :Salut:

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Kolor włosów nie ma tu zupełnie znaczenia ale jak widzisz ten wyrób teleskopopodobny to iście diabelski wynalazek nie podlegający prawom optyki czyli jako optyk amator odpuszczam temat, może jakieś medium będzie pomocne :o

Link to comment
Share on other sites

Kolor włosów nie ma tu zupełnie znaczenia ale jak widzisz ten wyrób teleskopopodobny to iście diabelski wynalazek nie podlegający prawom optyki czyli jako optyk amator odpuszczam temat, może jakieś medium będzie pomocne :o

 

 

Janusz a czy czasami okular nie jest w złej odległości w stosunku do ogniskowej odwracacza?

 

 

Krzysiek

Edited by Krzysztof_TG
Link to comment
Share on other sites

Może OD POCZĄTKU.

Ustaw teleskop POZIOMO i włóż do wyciągu TYLKO OKULAR. Kątówka ani "odwracacz" nie mają był użyte.

Skieruj teleskop na jakiś przedmiot odległy ale NA ZIEMI, np. na dom, drzewo.

Ustaw ostrość.

Widzisz obraz ostry DO GÓRY NOGAMI?

OK.

Teraz wyjmij okular, w jego miejsce włóż ODWRACACZ 1.5x i do tego odwracacza ZNOWU TEN SAM OKULAR.

Skieruj sprzęt w to samo miejsce, to samo drzewo albo ten sam dom.

Teraz obraz powinien być PROSTY tzn NIE DO GÓRY NOGAMI!

 

Jeśli tak nie jest i znowu jest odwrócony - to znaczy że rzekomy ODWRACACZ nie odwraca obrazu.

 

Cały opis dotyczy REFRAKTORA czyli teleskopu z SOCZEWKAMI z przodu a nie TUBY JAK STUDNIA, z lustrem na końcu (co zwykle jest nazywane reflektorem).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.