Skocz do zawartości

optisan star 80060


ziemia2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jestem na forum bo potrzebuje pomocy.Wiem ze teleskop optisan star 80060 jest dla dzieci , no więc własnie dla nich go kupiłam. Zlożylam go według instrukcji obsługi tylko teraz (moje pytanie na pewno wyda sie co najmniej śmieszne ale co tam) pisze tam że "Obraz jest obrócony (no jest), wyjmij pryzmat kątowy włóż prostujący okular, aby poprawić obrócony obraz".Wyjęłam pryzmat włożyłam ten odwracacz 1.5X i teraz dopiero okular H20mm ?czy ten obraz ma być nadal odwrócony?Poradźcie !!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jestem na forum bo potrzebuje pomocy.Wiem ze teleskop optisan star 80060 jest dla dzieci , no więc własnie dla nich go kupiłam. Zlożylam go według instrukcji obsługi tylko teraz (moje pytanie na pewno wyda sie co najmniej śmieszne ale co tam) pisze tam że "Obraz jest obrócony (no jest), wyjmij pryzmat kątowy włóż prostujący okular, aby poprawić obrócony obraz".Wyjęłam pryzmat włożyłam ten odwracacz  1.5X i  teraz dopiero okular H20mm ?czy ten obraz ma być nadal odwrócony?Poradźcie !!!!

Ten odwracacz (prosty, jak się domyślam, podobny jest w SkyLuxie) wkładasz prosto w wyciąg okularowy zamiast kątówki, i do tego odwracacza wkładasz okular. W rezultacie otrzymujesz powiększenie większe 1.5x niż z samym okularem a obraz jest nieodwrócony (ziemski).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy coś ze mną nie tak czy z tym odwracaczem ale zrobiłam tak: włożyłam kątownik w niego odwracacz( wtedy był pionowo) patrzę z nadzieją i znowu to samo ....obraz odwrócony.Czy istnieje jeszcze jakiś sposób żeby chociażby sprawdzic czy z tym sprzętem jest ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Mój błąd :Boink: piszesz o refraktorze a ja opisuję postępowanie z Newtonem :Boink:

W refraktorze aby mieć prosty obraz z nasadką katową to nasadka musi być oparta na pryzmacie dachowym a nie na lusterku :Boink:

Jeśli używasz odwracacza soczewkowego i liczysz na prosty obraz to tylko na wprost :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Chyba nie myle bo jak włoże Barlowa to mi powiększa obraz, a ten odwracacz moge rozkręcić i w środku mam soczewkę moge ją odwrócić ale to i tak nic nie zmienia.

 

Tylko jedną :scratchhead: to znaczy że jednej brakuje :whistling: Układ odwracajacy składa się z reguły z 2 symetrycznych zespołów soczewkowych :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Kolor włosów nie ma tu zupełnie znaczenia ale jak widzisz ten wyrób teleskopopodobny to iście diabelski wynalazek nie podlegający prawom optyki czyli jako optyk amator odpuszczam temat, może jakieś medium będzie pomocne :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolor włosów nie ma tu zupełnie znaczenia ale jak widzisz ten wyrób teleskopopodobny to iście diabelski wynalazek nie podlegający prawom optyki czyli jako optyk amator odpuszczam temat, może jakieś medium będzie pomocne :o

 

 

Janusz a czy czasami okular nie jest w złej odległości w stosunku do ogniskowej odwracacza?

 

 

Krzysiek

Edytowane przez Krzysztof_TG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może OD POCZĄTKU.

Ustaw teleskop POZIOMO i włóż do wyciągu TYLKO OKULAR. Kątówka ani "odwracacz" nie mają był użyte.

Skieruj teleskop na jakiś przedmiot odległy ale NA ZIEMI, np. na dom, drzewo.

Ustaw ostrość.

Widzisz obraz ostry DO GÓRY NOGAMI?

OK.

Teraz wyjmij okular, w jego miejsce włóż ODWRACACZ 1.5x i do tego odwracacza ZNOWU TEN SAM OKULAR.

Skieruj sprzęt w to samo miejsce, to samo drzewo albo ten sam dom.

Teraz obraz powinien być PROSTY tzn NIE DO GÓRY NOGAMI!

 

Jeśli tak nie jest i znowu jest odwrócony - to znaczy że rzekomy ODWRACACZ nie odwraca obrazu.

 

Cały opis dotyczy REFRAKTORA czyli teleskopu z SOCZEWKAMI z przodu a nie TUBY JAK STUDNIA, z lustrem na końcu (co zwykle jest nazywane reflektorem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.