Skocz do zawartości
  • 0

Program wspomagający diagnostykę montażu?


Miesilmannimea

Pytanie

Dobry :)

 

Robię sobie montaż DIY oparty na krokowcu + przekładnia dwustopniowa:

najpierw silnik krokowy 25600 kroków / obr, przekładnia planetarna 1:5.18

i przekładnia harmoniczna 1:50.

Montaż działa, ale od czasu do czasu, albo raczej przy niektórych sesjach(?) widać

czasami niewielki dryf. Zdjęcia robię 550D z RedCatem, więc 250mm, czas 2min.

 

Wiem już, że niekiedy dziwne zawijasy rysowane przez gwiazdy to kwestia atmosfery,

a nie sprzętu. Co innego gdy trafia się prosta kreska - wtedy można szukać problemu 

w montażu, ale nie potrafię do końca przeanalizować sprawy.

Poza tym, że wydaje mi się że problem trafia się częściej na mrozie jak ostatnio -14C ;(

Czyżby rezonator kwarcowy odpłynął i napęd odrobinę zwalnia (przyspiesza?)?

Nie wiem na 100%.

 

Montaż jak na razie pracuje w trybie ręcznym - czyli mam tylko napęd śledzący ruch Ziemi,

docelowo będą zmotoryzowane obie osie, ale najpierw muszę być pewien, że Ra działa

tak dobrze jak się da...

 

Do rzeczy.

Przydałby się soft który na podstawie analizy obrazu z kamerki potrafiłby podpowiedzieć

co z danym momencie źle działa - typu "błąd ustawienia polarnej", oś Ra jedzie za wolno 

/ za szybko / nie równo itd itp... Czy znacie może takie oprogramowanie? Darmowe najlepiej ;)

Kamerkę mam T7 - gwiazdy dobrze widzi, powinna do tego wystarczyć.

 

Przykładowe zdjęcie z przedwczoraj - <> 30 zdjęć po 2min każde. 550D + RedCat 51.

 

plejady.jpg.7f4761faf451dd5c9292bfbc78d67766.jpg

 

Oraz z wczoraj - około 60 zdjęć, 2min. Widać lekkie rozjechanie po skosie L/D > P/G...

plejady_1.jpg.43ca10329e4fb5f0e3c47d1e395583bd.jpg

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Nie udzielono jeszcze odpowiedzi na to pytanie

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.