Skocz do zawartości
  • 0

Prośba o porady dla młokosa


mikus1200

Pytanie

Cześć, dajcie proszę kilka porad, borykam się z kilkoma pewnie prostymi tematami ale z takimi na które ciężko mi znaleźć konkretne odpowiedzi, sprzęt który posiadam to SW150/750, Canon 100d nie modyfikowany, montaż HEQ5pro opaskowany, kamerę Asi 715mc do guidingu z lunetką Orion guidescope 50 ,Asi air mini .

Temat pierwszy ostrość:

Ostrze maską bahnitova i na początku ręcznie celuje montażem w arktura, co chwilę trwa bo ciężko z łapy bez szukacza trafić( wszyscy tak robią przed sesją?) szukać zdjąłem na poczet guidingu, jak w inny sposób na szybko ustawić ostrość? To samo tyczy się lunetki od guidingu jak w łatwy sposób mam nią trafić w obiekt na którym mogę sobie wyostrzyć obiekty, narazie robię pętlę w Asi air i celuje aż coś się pojawi ale wydaje mi się że to dość precyzyjne nie jest. Rozważam zakup eaf.

 

temat drugi: sesję i kilkukrotne podchodzenie do jednego obiektu. Narazie najwięcej zrobiłem zdjęć w jedną noc i obawiam się że jak podejdę w drugą noc do tego samego obiektu to kadr będzie inny, jak w Asi air zapisać sobie położenie obiektu w jakim go fotografowałem np dzień wcześniej, czy wystarczy puścić na nowo ustawioną sesję w zakładce plan ? 
 

temat trzeci: wczoraj chciałem zrobić sesyjkę m101 zacząłem od ustawienia ostrości potem PA(wyszło spoko błąd 0,4) guiding złapał jakąś gwiazdkę i nawet dość rowno szedł, zrobiłem zdjęcie próbne na innym obiekcie 300s wyszło ostre super, ustawiłem m101 i teleskop nie trafił w obiekt tak jak ustawiłem w Asi air,szczerze mówiąc bliżej był m51,  guiding się wykrzaczył, wyłączyłem wszystko i całą procedurę włącznie z PA powtórzyłem i dokładnie to samo się stało, walczyłem z tym 3 godziny, po czym zadziałało wyłączenie wszystkiego z prądu i ustawienie na nowo, czy to możliwe że montaż zaczął jakoś kuleć i nierówno prowadził ? 
 

I ostatnie pytanko o sprzęt: w zimniejszym okresie przed balkonem będę miał większe obiekty do focenia czy warto kupić dodatkowo coś szerszego np sw ed72? Teraz jestem na etapie zbierania na Asi 533pro( chciałem odrazu kupić asi585 pro ale mi odradzono .

Przepraszam że taki długi post, dziękuję bardzo z góry za pomoc, pozdrawiam serdecznie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

pierwsze:

Za każdym razem masz kompletnie rozjechaną ostrość jak zaczynasz sesję? No chyba, aż takich zmian w sprzęcie za każdym razem nie robisz. Nie ruszaj ostrości, to na drugi. dzień będzie można zrobić jak poniżej.

Zobisz zjdjęcie, wybierasz Plate Solve, jak zakończy powodzeniem, "Sync to Mount", po tym możesz wybrać np . Arcturusa i wyostrzanie za pomocą maski.

Możesz zamieniać "kamerki" na główną aby wyostrzyć też tą do guidingu, choć przy guidingu ponoć super ostrość nie koniecznie poprawia prowadzenie.

Więc jak nie "grzebiesz" przy "lunetce" i kamerce do guidingu, to nie am potrzeby ciagłego ostrzenia.

Pamiętaj tylko aby przy zamianie kamerek miejscami w AsiAir wpisać poprawną ogniskowa, w przeciwnym razie nie zrobi PS.

 

drugie: bardzo prosto wracasz do sesji z poprzednich dni, wybierasz na AsiAir z odpowiedniego kataalogu zdjęcie i klikasz GoTo.

Tele skieruje się w odpowiednie miejsce zrobi PS i jeśli "kamerka będzie inaczej ustawiona" dostaniesz możliwość ustawienia właściwego kadru.

 

trzecie: to może być specyfika tego jak AsiAir się dogaduje z montażem, tu za wiele nie pomogę mam montaż ZWO i zero problemów.

Może jak masz problem z GoTo to zrób zdjęcie i Plate Solve po czym  Sync To Mount, wtedy będzie wiedział gdzie aktualnie celuje.\

Zakładam, że na początku sesji w "zakładce" monaż klikasz Sync to mount pod danymi lokalizacyjnymi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.