Skocz do zawartości

Celestron Omni XLT 150 czy synta 200/1200?


TarchoSky89

Rekomendowane odpowiedzi

Po zapoznaniu się z lornetkami dostępnymi na polskim rynku zdecydowałem się dopłacić troszkę kasy i zakupić telepa. Po wstępnej eliminacji zostawiłem sobie dwie opcje: znana i lubiana Synta 200/1200 i troszke droższy Celestron Omni XLT 150. Synta ma troszke lepsze parametry a Celestron podobno jest lepiej wykonany. Poza tym ma montaż paralaktyczny co jest chyba (?) lepsze na obserwacje balkonowe... Co byście mi poradzili? Dodam jeszcze że mieszkam na obrzeżach Wawy...

 

Wybaczcie że piszę tutaj, a nie w dziale o sprzęcie, ale nie umiem dodać tam nowego tematu <_< . Poza tym to dopiero mój 3 post więc się łapie chyba do nowych użytkowników :rolleyes: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o Twój dylemat Dobson, czy paralaktyk, to dużo zależy od wielkości balkonu i wysokości balustrady. Im większy balkon i niższe balustrady, tym lepsze warunki dla Dobsona.

 

Syntę na Dobsonie można ustawiać na stabilnym (ciężkim) stołku, co umożliwia w niektórych przypadkach obserwacje balkonowe.

 

Jeżeli masz tylko możliwość zobacz w realu przynajmniej jeden z tych teleskopów, aby przekonać się o ich wielkości. O nocnych obserwacjach nie wspomnę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balkon jest dość długi ma 120cm szerokości, a barierka 1m wysokości. Sprzęt widziałem jak dotąd tylko na zdjęciach... Co do widoczności, to w kierunku centrum jest fatalnie, ale im bliżej północy tym lepiej, niebo jest nawet czarne :szczerbaty: ... Widać większość co jaśniejszych gwiazdozbiorów.

Edytowane przez TarchoSky89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy za duży, ja nie mam doświadczenia, ale u mnie w mieście wszystko ponad 4-5" nie ma sensu. Pozostają tylko planety, księżyc i Słońce. No, może kilka kulek, ale tylko po to, żeby sprawdzić, że tam jeszcze są ;)

Co innego pod ciemnym niebem. Jak ostatnio byłem pod takowym to żałowałem, że nie mam czegoś sporo większego niż Mak102.

Pytanie czy chcesz mieć grata zajmującego sporo miejsca, który będzie się marnował przez większość roku? Różnica obrazu pewnie to wynagrodzi ;) U mnie żona by mi żyć nie dała, ale i tak sobie za jakiś czas kupię Syntę 8", którą będę trzymał w garażu i będzie tylko na wyjazdy pod ciemne niebo. Na balkon to jednak Mak będzie wygodniejszy w moim wypadku. I tak mam marny seeing z powodu nagrzanych dachów, a większa średnica tylko by pogorszyła sprawę.

Dodam, że drogę mleczną widziałem u siebie ostatnio parę lat temu ;)

Edytowane przez grzybu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.