Skocz do zawartości

Akcja M25 - U Sgr


Henryk

Rekomendowane odpowiedzi

Wkrótce będzie lato, letnie gwiazdozbiory są już pięknie widoczne, niektóre co prawda na razie w drugiej połowie nocy. Zachęcam do spojrzenia na gwiazdozbiór Strzelca, który pokazuje się nad horyzontem już około północy, zaś o pierwszej widać już wiele obiektów rozciągłych, w tym gromadę otwartą M 25. W jej środku pięknie pulsuje cefeida U Sgr. W okresie niecałych 7 dni zmienia swoją jasność od 6,3 - 7,2 magnitudo.

Proponuję, korzystając z przedstawionej poniżej mapki, oceniać ją przy każdej nadarzającej się okazji, z czego wyjdzie nam (mam nadzieję) piękny wykresik krzywej jasności.

Na mapie nazwy gwiazd zmiennych są po prawej stronie od gwiazdy, zaś dla gwiazd porównania - po ich lewej stronie.

Oczywiście jeśli ktoś ma ochotę, może powiększyć skalę dla U Sgr, ja tego nie zrobiłem, gdyż ciężko byłoby zmieścić wtedy odpowiednie gwiazdy porównania.

Przy okazji można zerknąć na dwie inne cefeidy w zasięgu mapy - BB Sgr i V350 Sgr.

Miłego podglądania ;)

 

USgr.GIF

 

Po zakończeniu akcji, czyli w październiku, poproszę o przysłanie do mnie wszystkich ocen w celu ich opracowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Ogłaszam zakończenie tegorocznej akcji M 25. Co prawda jeszcze przez najbliższe tygodnie widać te okolice, ale coraz bliżej horyzontu, co powoduje większe niedokładności pomiaru, więc lepiej nie oceniać, żeby nie popsuć wykresu.

Krzywa zmian jasności przedstawia się tak:

USgr1.gif

 

A poniżej zdjęcie z końca października z zaznaczoną U Sgr:

USgr29pazdz05a.jpg

 

Dziękuję wszystkim za udział w akcji :D i zachęcam do obserwacji cefeidy już za pół roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Z dumą i wielką przyjemnością informuję, że akcja obserwacyjna U Sgr ruszyła ponownie. Jak opisałem w wątku: przywitanie lata, udało mi się złapać M 25 z wnętrznościami ;). Przede mną więc, a także i przed wami blisko 9 miesięcy możliwości obserwacji tego wspaniałego zakątka nieba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.