Jump to content

kkk

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  567
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

391 Good

About kkk

 • Rank
  Procjon
 • Birthday April 6

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Poznań

Recent Profile Visitors

2,436 profile views
 1. 1. Pierwszej nocy nie wiedziałem jeszcze jak montaż będzie się prowadził, stąd 480 sekund. Było nieźle, więc drugiej nocy wydłużyłem czas do 600s. 2. W planach jeszcze RGB. Chociaż te 90x było wpisane na zapas, ile akumulatory i ja na mrozie damy radę
 2. Cześć W końcu udało się przetestować w boju montaż po czyszczeniu i smarowaniu kilka miesięcy temu Wyniki wydają się być całkiem niezłe, skala guidera wychodzi 6,45arcsec/pix, więc błędy RMS miałem na poziomie około 0,3 arcsec (Pik na wykresie guidingu wynika z ditheringu między klatkami). Łącznie udało się zebrać w dwie nocki prawie 5h materiału, w klatkach po 8 i 10 minut, niestety przez mgiełkę. Zdjęcie to 100% po delikatnym cropie, zropbione kamerą ASI183mm PRO i TS80/560 (x0.79).
 3. Do tego używa się dwóch analogowych czujników o przesunięciu 90* jak w tradycyjnych enkoderach. Sygnał z tych czujników podczas obrotu tarczy będzie sinusoidalny/cosinusoidalny. Następnie liczysz arctan(U1/U2), gdzie U1 i U2 to napięcia odczytane z tych czujników i masz pozycję pośrednią od 0 do 1. Ja mam na biurku obecnie takie cudo jak na obrazku poniżej, 2048 linii i wyjścia sin/cos 1Vpp. Wykorzystując wzmacniacze różnicowe na wyjściu miałem teoretycznie miałem 4194304 inkrementy na obrót, co i tak w praktyce okazało się niewystarczające do wyznaczania PE i generowania korekt PEC. Do tego wszystkiego dochodził błąd samego enkodera, wystarczy że detektory nad tarczą nie będą idealnie ustawione i wyjściowy sygnał nie jest już idealną sinusoidą co uniemożliwia dokładną interpolację.
 4. Cześć Po dawnym projekcie zostało mi kilka różnych mocowań silniczków krokowych jak na zdjęciach. Mocowania w 3 wersjach o wymiarach zgodnie z dołączonymi rysunkami, pasują m.in. do SW i GSO. U mnie na zdjęciu z wydrukowanym dystansem dopasowane do wyciągu R&P TS. Wykonane z nierdzewki 2mm grubości. Cena to 10zł + koszty przesyłki.
 5. U mnie taki dystans (+ dłuższe śrubki) rozwiązał problem. W ZWO łożysko jest tylko po jednej stronie, więc nie było żadnego problemu z tym.
 6. Ja sobie taką podkładkę wydrukowałem, bo mam filtry Astrodon 1,25 i brakło mi dosłownie milimetra żeby do zamknąć w kole ZWO, wszystko zachowało osiowość, także jest OK Za ok godzinkę podeślę jak to wygląda jak wrócę do domu. Jeśli masz dokładne wymiary mogę Ci zrobić coś takiego.
 7. Na sztywno wpisałem ilość kroków dla mojego montażu po modzie w zaznaczonych miejscach, następnie kompilacja zgodnie z opisem ze strony https://github.com/indilib/indi/ i wszystko działa. Co do szybkości plate solve znaczne przyśpieszenie nastąpiło jak włączyłem "inparallel" w konfiguracji, mimo że przy tej ilości ramu jaką oferuje malina raczej nie jest to zalecane.
 8. OK. Udało się zmodyfikować sterownik EQMOD pod moją przekładnię, tracking i GOTO działa prawidłowo. Pytanie mam o astrometrię. Na RPi3b+ strasznie długo to trwa po 2, 3 minuty, a często się nie udaje przy wybraniu offline, pomimo stosowania bin 4x4 i downsample 4 czy nawet 8 (Mam ASI 183), wszystko to pomimo prawie bezbłędnego trafiania w obiekt. Próbowałem też podmienić indeksy z tych które Astroberry dostarcza, na zestaw plików dobrany do mojego pola, tzn ok 1.7° x 1.14°. Da się ten proces jeszcze jakoś zoptymalizować? Przy takim czasie oczekiwania opcja Plate & Solve staje się bezużyteczna, przez jej czasochłonność... Dodanie wentylatora nad malinę skróciło ten czas do około 77 sekund, ale dalej to sporo. Czekam jeszcze na radiatorki z Aliexpress, ale nie wiem czy to coś więcej da.
 9. Dzięki. Przejrzałem kod i chyba po postu w tych metodach na sztywno wpiszę swoje wartości tak żeby wszytko się zgadzało z moimi przekładniami.
 10. W EQMOD pod Windowsem to ja wiem gdzie to włączyć :-)
 11. Czy ktoś wie gdzie o ile w ogóle można znaleźć w Indi/EQMOD możliwość ustawienia przekładni montażu? Mam NEQ6 z paskami i silnikami 0,9° co daje inne niż oryginalne przełożenie...
 12. Cześć Mam zestaw składający się z teleskopu ED 80/560 i korektora TSREd279 (https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p5965_TS-Optics-PHOTOLINE-2--0-79x-Reducer-4-element-for-Astrophotography.html). Łącze to z kamerą ASI183 i przy ustawieniu odległości między korektorem a matryca zgodnie z rozpiską ze strony TS (58 mm) nie mam płaskiego pola, gwiazdy na rogach są przecinkami. Metodą prób i błędów wizualnie płaskie pole uzyskałam z dystansem 70 mm. Z czego może wynikać taka rozbieżność? Jakiś problem z korektorem?
 13. Cześć Na sprzedaż adapter T2->EOS umożliwiający podłączenie obiektywu w systemie EF-S do kamer, nisko profilowy, tylko 17,5mm dzięki czemu można go używać z kołami filtrowymi. Adapter w stanie idealnym, w pudełku producenta, z dodatkowymi podkładkami dystansowymi. Dokładnie taki jak z linku poniżej: https://deltaoptical.pl/adapter-zwo-asi-efw-eos-do-efw-mini-i-asi1600 Cena 120zł z przesyłką. Pozdrawiam
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.