Jump to content

kkk

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  598
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

438 Good

1 Follower

About kkk

 • Rank
  Procjon
 • Birthday April 6

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Poznań

Recent Profile Visitors

2949 profile views
 1. Wszystko zależy jak kamera ustawiona Tutaj akurat kolega ma pojechane w osi RA, więc wynika to głównie z prowadzenia montażu i jego błędu okresowego. Do usunięcia poprzez guiding, bądź krótsze ekspozycje.
 2. Przecież ma 3 sekundy ustawione Co do niskiej agresywności to ok, zgadzam się, przy 3 sekundach ekspozycji masz już dość dobrze uśredniony seeing więc ~70% agresywności powinno być ok. Mimo to z wykresu wynika jakby Twój montaż w ogóle nie reagował na korekty, albo robił to z ogromnym opóźnieniem. W jaki sposób guidujesz, przez ASCOM i EQMOD czy ST4?
 3. Ja mam ten: TS80/560 Mam też TS70/420 w wersji karbonowej TS70/420 Carbon, w weekend spróbuję przetestować na gwiazdach. Wstępnie ustawiłem też 5mm więcej, jeśli pogoda dopisze dam znać, może się sprawdzi u Ciebie.
 4. U mnie przy TS80/560 mam punktowe gwiazdki przy ~63 milimetrach, czyli jakieś 5 mm dalej niż podaje TS. Jaki masz konkretnie model? Jakbyśmy zebrali kilka sprawdzonych odległości z różnych ogniskowych to byśmy stworzyli prawidłową tabelkę na przyszłość
 5. Możesz napisać jakie czasy stosowałeś?
 6. https://www.baader-planetarium.com/en/baader-varilock-29-lockable-t-2-extensiontube-20-29mm-with-spanner-tool-(t-2-part-25y).html Jeszcze tradycyjnie, czekam na płytki drukowane od Chińczyka, od tygodnia na poczcie w Komornikach leżą...
 7. Jedna, surowa klatka: https://www.dropbox.com/s/hbq5gemjwlpjj9i/TripletLwaNoc2L_L_20200322_222133.fits?dl=1
 8. To jest TS ED 80/560 (klik), po reduktorze jest 442mm. Główny problem jaki z nią miałem, wynikający z małego piksela, to płaskość pola. Niezbędny był tilter i złączka Baadera o regulowanej długości, żeby ustawić wszystko precyzyjnie. Filtry mam 1,25"
 9. Pierwsze balkonowe testy z LRGB z miasta mam za mną, niebo na poziomie 19 mag/arcsec2 i generalnie muszę powiedzieć że ciężko jest mi coś sensownego z tego materiału wyciągnąć, ale po co ma się kisić na dysku, może ktoś coś podpowie co poprawić, bo w ostatnich dniach widzę wysyp fotografii balkonowych, miejskich Zdjęcie to stack 200x60s, UG z ASI183MM Pro, ED 80/560. Generalnie balkonowe obserwatorium, bardziej pod NB planowałem, ale na południu teraz tego niewiele... Jakby komuś się chciało zerknąć na surowy stack: https://www.dropbox.com/s/c8b90ijqna0gfet/L.fit?dl=1
 10. Tylko wiesz, w tym miejscu ja u siebie ostatnio mam enkoder Ale jeśli nakrętki na śrubach się nie sprawdzą to pomyślę nad jakimś dodatkowym uchwytem, albo na kolimator jak u Ciebie, albo jakiś mały laserek.
 11. Proste i skuteczne I widzę że to samo rozwiązanie masz przy regulacji wysokości montażu. Dzięki, dzisiaj będę testował.
 12. Cześć Macie może jakieś sposoby na precyzyjne i powtarzalne ustawianie montażu na słupie? Postawiłem sobie słup na balkonie żeby móc łapać fotony nawet w przerwach międz chumrami, kiedy nie warto wyjeżdżać za miasto, metodą dryfu wszystko ładnie pięknie ustawiłem na północ z dokładnością ~3 arcmin po czym zaznaczyłem markerem pozycję montażu. Niestety po zdjęciu i ponownym postawieniu montażu na słup, pomimo ustawienia na wcześniej przygotowane znaczniki, okazało się że błąd ustawienia na polarną wynosi już kilkadziesiąt arcmin, przez co znowu musiałem metodą dryfu ustawiać montaż. Metodą dryfu, bo z balkonu nie widzę Polaris. Znaczniki zrobione markerem oczywiście się zgadzają, niestety dokładność takiego znakowania jest jak widać niewystarczająca...
 13. A to mój dzisiejszy projekt i wydruk, żeby nie marnować czasu na wyważanie montażu gdy fotografuję z balkonu (cały czas ten sam setup i ustawienie teleskopu na zachód) - ogranicznik dla przeciwwagi wkręcany w oryginalny gwint na końcu pręta.
 14. ASCOM w klasie Telescope ma właściwość RightAscensionRate, gdzie można wprowadzać offset prędkości śledzenia. Na razie tylko ogólnie zapoznałem się z możliwościami, czego finalnie użyję okaże się Testy robię na sterowaniu czasem ruchu bo są najprostsze do realizacji, do sterowania prędkością trzeba by troszkę bardziej zaawansowany regulator napisać i co trudniejsze, dobrać parametry. Jeśli chodzi o kalibrację, w lepszych enkoderach jak ten Heidenhain kluczowe jest wyrównanie amplitud, eliminacja offsetów, wyższych harmonicznych i zadbanie o przesunięcie fazowe. Do tego wykorzystałem wiedzę zawartą w materiałach które zamieszczam poniżej. Jeśli chodzi o mocowanie to obecne niestety nie jest idealne, ale po części algorytm uczenia maszynowego się tym zajmuje, a po części pozostaje nie rozwiązany, w związku z czym sporadycznie widoczne są przeskoki i słyszalne trzaski z plastikowego sprzęgiełka Ale mocowanie zostawiłem na koniec, jako ta nieco łatwiejsza kwestia, w porównaniu z elektroniką i softem. Auto calibration of incremental analog quadrature encoders.pdf Determination and correction of quadrature fringe measurement errors in interferometers.pdf
 15. Pisząc guider relays miałem na myśli ASCOM, z przyzwyczajenia, bo tak wiśnie nazywa się ta funkcja w Maximie.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.