Jump to content

kkk

Społeczność Astropolis
 • Posts

  606
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

About kkk

 • Birthday April 6

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Poznań

Recent Profile Visitors

3223 profile views

kkk's Achievements

512

Reputation

1

Community Answers

 1. Ja nigdy nie zamykałem, bo bałem się że tasiemki od matrycy mi się połamią jak będę go składał później A w ostatnich czasach wkładam go do walizki po montażu, którą przymykam na czas trwania sesji. Wewnątrz komputer podnosi delikatnie temperaturę powyżej punktu rosy i wszystko wyciągam później suche.
 2. 400x ciągną i nie gubią kroków. W załączniku zmodyfikowany soft dla TMC2208/TMC2209, w konfiguracji ustawiasz A4988/3 (tak jak masz aktualnie u siebie) i podział kroku dla 1/8, wtedy możesz uzyskać dwa razy większą prędkość niż obecnie przy 1/16. Co ważne, soft ten jest kompatybilny z Atmega162. Jakbyś potrzebował dla innej wersji AstroEQ daj znać, przygotuję i podeślę Tak jak pokazałem w pierwszym poście, wykresy PE z guidera i enkodera pokrywają się w znacznym stopniu, wykres z enkodera jest gładszy, ale z jednej strony nie jest obarczony seeingiem (na plus dla enkodera), a z drugiej strony przetworzony jest przez filtry cyfrowe (na minus bo wprowadza opóźnienia). Zostało mi jeszcze przeniesienie mierzonego błędu z enkodera na korekty (albo raczej płynne sterowanie prędkością) montażu. Na którymś z początkowych postów wrzuciłem też wyniki pomiaru z taniej podróbki enkodera Omron od Chińczyka. Bardzo ważna jest kalibracja sygnału sin/cos, każdego z okresów, bo one, nawet w porządnych enkoderach Heidenhain czy SEW które testowałem nie są sobie równe. I jak dokładnie wyrównasz offset, amplitudę, przesunięcie fazowe i usuniesz harmoniczne, to już uda Ci się zarejestrować PE montażu. Jeżeli poprawie zidentyfikujesz i usuniesz niedoskonałości enkodera to obejdzie się bez układu odniesienia. AstroEQ6.hex
 3. Super, dzięki, może jutro uda się podejść do kolejnych testów na nowych driverach Sprawdzone, działa na Twoich ustawieniach. Ale przypomniałem sobie dlaczego koniecznie chciałem edytować soft - u mnie przy Twoich ustawieniach maksymalna prędkość GOTO to zaledwie 228 x Sideral, przy ustawieniu mikrokroku na 1/8 byłoby już satysfakcjonujące mnie >400, ale to już wymaga innej konfiguracji pinów wejściowych drivera odpowiedzialnych za mikrokroki, którą da się uzyskać tylko modyfikacją softu.
 4. Udało mi się uratować swoje przed złomowaniem w firmie gdzie pracuję. Ja uratowałem 4 sztuki, 2 x SGH-25-2UH / 1:80 (zastosowane w prezentowanym montażu) i 2x SHG-32-2UH 1:50 (solidny kawał przekładni, 4,2 kg sztuka). Te drugie może zastosuję w jakimś montażu azymutalnym, ale najpierw muszę skończyć obecny projekt. Przekładnie pochodzą z tej serii: https://harmonicdrive.de/en/product/gears-with-output-bearing/shg-2uh-2so-2sh z dodatkowym łożyskowaniem wyjścia przekładni, dlatego oś DEC i siodło dovetaila mocowałem bezpośrednio do przekładni, bez żadnych łożysk. Sterowanie obecnie realizuję na AstroEQ i DRV8825, które delikatnie szarpią pomiędzy mikrokrokami. Dzięki AstroEQ montaż współpracuje z EQMOD i ASCOM. Na biurku leżą już drivery silników oparte na tmc2208, mają one funkcję wygładzania ruchu pomiędzy krokami, ale do tego potrzebuję jeszcze delikatnie zmodyfikować soft AstroEQ, dlatego jeszcze tego nie uruchomiłem na nich. Silniczki to standardowe krokowce 0,9 stopnia. Montaż waży 18 kg, oczywiście bez przeciwwag, ale z prętem (przedłużka pręta od NEQ6). Ze wspomnianym już Newtonem 250/1000 wygląda jak na poniższym zdjęciu
 5. W ramach kontynuacji projektu, trzeba było zbudować montaż ze sporym udźwigiem, żeby docelowo powiesić na nim Newtona 250/1000, który się kurzy w kącie, a pod którym NEQ6 wyginał się jakby był z plasteliny... I tak powstał montaż z przekładniami harmonicznymi (1:80) + przekładniami pośrednimi na paskach zębatych (1:12,25), z bezpośrednio podpiętym enkoderem z tego tematu do osi RA. Dane zebrane przez PHD2, bez guidingu i bez korekt enkoderem są obiecujące, co widać na poniższym zrzucie obejmującym około 33 minut prowadzenia, błąd nie przekracza 2,28 asec. Wykres jest trochę poszarpany, ale to kwestia sterownika montażu i paru elementów przekładni pośredniej, które są drukowane (czekam na aluminiowe, toczone/frezowane wersje). Mam nadzieję że wkrótce uda mi się odpalić enkodery, złapać trochę fotonów z letnich mgławic.
 6. Będzie na pewno drugie podejście, to mój dopiero drugi narrowband w życiu, więc jeszcze dużo przede mną, a tutoriali i funkcji w Pixie setki
 7. Kolejne z serii obiektów dających się fotografować z balkonu z obrzeży Poznania - Mgławica Laguna (M8). Wersja SHO (~2.5h materiału na kanał) + SHO po przejściu przez StarNet.
 8. Cześć! Kamera mono od dwóch lat, filtry SHO już od prawie roku, a dopiero teraz udało mi się coś poskładać pomimo gigabajtów danych na dysku Ładne kilka godzin mi zajęło poskładanie tego materiału, z czasem, jak nabiorę trochę wprawy w Pixie to pewnie podejdę do materiału po raz kolejny, bo mam go sporo i wydaje mi się że jest niezłej jakości. Konstruktywna opinia mile widziana, bo na dysku mam też Veila, Tulipana, NGC6888 i kilka innych w kolejce, więc przyda się jakaś rada co do kierunku w jakim podążać. W sumie klatki zbierałem przez 3 noce, jest to około 3x4h Ha, OIII i SII, palone z miasta przez TS80/560 (x0.79), klatki po 30 minut. Obróbka Siril + Pix.
 9. Wszystko zależy jak kamera ustawiona Tutaj akurat kolega ma pojechane w osi RA, więc wynika to głównie z prowadzenia montażu i jego błędu okresowego. Do usunięcia poprzez guiding, bądź krótsze ekspozycje.
 10. Przecież ma 3 sekundy ustawione Co do niskiej agresywności to ok, zgadzam się, przy 3 sekundach ekspozycji masz już dość dobrze uśredniony seeing więc ~70% agresywności powinno być ok. Mimo to z wykresu wynika jakby Twój montaż w ogóle nie reagował na korekty, albo robił to z ogromnym opóźnieniem. W jaki sposób guidujesz, przez ASCOM i EQMOD czy ST4?
 11. Ja mam ten: TS80/560 Mam też TS70/420 w wersji karbonowej TS70/420 Carbon, w weekend spróbuję przetestować na gwiazdach. Wstępnie ustawiłem też 5mm więcej, jeśli pogoda dopisze dam znać, może się sprawdzi u Ciebie.
 12. U mnie przy TS80/560 mam punktowe gwiazdki przy ~63 milimetrach, czyli jakieś 5 mm dalej niż podaje TS. Jaki masz konkretnie model? Jakbyśmy zebrali kilka sprawdzonych odległości z różnych ogniskowych to byśmy stworzyli prawidłową tabelkę na przyszłość
 13. Możesz napisać jakie czasy stosowałeś?
 14. https://www.baader-planetarium.com/en/baader-varilock-29-lockable-t-2-extensiontube-20-29mm-with-spanner-tool-(t-2-part-25y).html Jeszcze tradycyjnie, czekam na płytki drukowane od Chińczyka, od tygodnia na poczcie w Komornikach leżą...
 15. Jedna, surowa klatka: https://www.dropbox.com/s/hbq5gemjwlpjj9i/TripletLwaNoc2L_L_20200322_222133.fits?dl=1
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.