Jump to content

kkk

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  552
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

383 Good

About kkk

 • Rank
  Procjon
 • Birthday April 6

Kontakt

 • Strona WWW
  http://astro.elektroda.eu
 • Facebook / Messenger
  1412575

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Poznań

Recent Profile Visitors

2,183 profile views
 1. Rzeczywiście tak jak pisze fizyk5 to kwestia monitora, a raczej słońca które mi świeciło z boku w monitor. Ligowiec tylko do Ha się nadaje, LRGB z Kołatki/Tuczna, tam trochę lepiej z niebem
 2. W ramach dalszego poznawania Pix'a i LRGB zrodziło się coś takiego Może nie do końca wszystko gra z większymi gwiazdami, ale małymi kroczkami do przodu...
 3. Żadnej Tym bardziej że w NEQ6 jest bardzo trudno dostać się do pasków. Po prostu tym razem użyłem trochę więcej siły niż poprzednio bo miałem wrażenie na wykresach z guidingu że montaż reaguje ze znacznym opóźnieniem na korekty.
 4. Gain miałem ustawiony na 56 - co daje około 1/2 unity gain dla tej matrycy. Według https://www.lightpollutionmap.info mam około 20.86 mag/arcsec^2 w miejscu z którego robiłem to zdjęcie. Trudno mi jeszcze powiedzieć jakby szum wyglądał przy większej ilości materiału, na razie podczas poprzednich sesji nie udało mi się zebrać więcej materiału. Temperatura -35 C podczas całej sesji, był delikatny przymrozek, chłodzenie pracowało na ~75% na początku sesji. Podczas pierwszych sesji, jak się ostatnio okazało, największym problemem były luźne paski w montażu i trudności w prowadzeniu. Mój zestaw ma rozdzielczość 1,12 arcsec, a wcześniej montaż potrafił mi prowadzić z RMS >1.5 arcsec. Dopiero teraz po regulacji jest w stanie prowadzić na poziomie RMS ~0,4 arcsec. Druga kwestia to był dobór odpowiedniej odległości kamera - reduktor, mam TS Red 279, do którego odległość musiałem dobierać metodą prób i błędów, finalnie dodając prawie 10mm do tego co podaje producent, aby mieć okrągłe gwiazdy.
 5. kkk

  M101

  Mógłbyś zdradzić swój sposób łączenia LRGB?
 6. Przed matrycą był filtr L Astrodon.
 7. Cześć Skoro jest wiosna, wszyscy fotografują galaktyki, fotografuję i ja Jedna z pierwszych bardziej udanych fotek nową kamerą, ASI183mm, póki co, wydaje się że założenia zostały spełnione - krótki ED na NEQ6 + mały pixel = sporo detalu. Jak zawsze obróbka kuleje, mam do tego też RGB, ale póki co nic ładnego nie mogę z tego wyciągnąć... Za to na luminancji w tle można wypatrzeć masę kłaczków co mi osobiście zawsze bardzo się podoba, a zarazem też przytłacza ogromem wszechświata. W sumie jest to crop 75% oryginalnej klatki, 48 x 120s + 20 x 180s.
 8. Cześć Na sprzedaż adapter T2->EOS umożliwiający podłączenie obiektywu w systemie EF-S do kamer, nisko profilowy, tylko 17,5mm dzięki czemu można go używać z kołami filtrowymi. Adapter w stanie idealnym, w pudełku producenta, z dodatkowymi podkładkami dystansowymi. Dokładnie taki jak z linku poniżej: https://deltaoptical.pl/adapter-zwo-asi-efw-eos-do-efw-mini-i-asi1600 Cena 150zł z przesyłką. Pozdrawiam
 9. Ogłoszenie nadal aktualne. Niestety nie ma możliwości przerobienia koła filtrowego.
 10. Możliwość rozbicia zestawu, wówczas SBIG za 2000zł, koło filtrowe 400zł.
 11. Cześć Na sprzedaż kamera CCD SBIG ST2000XM (mono) z kołem filtrowym 7x1.25". Skład zestawu: Kamera SBIG ST2000XM (mono), Zasilacz do kamery na 230V - z silikonowymi przewodami, Zasilacz do kamery na 12V (zakończony krokodylkami, do bezpośredniego wpięcia w akumulator, ewentualnie mogę przerobić na wtyczkę do zapalniczki) - również silikonowe przewody, Złączka T2, złączka 1.25" - jako wyjście z kamery, Koło filtrowe 7x1.25" - zasilane i sterowane bezpośrednio z kamery (jest też możliwość podłączenia do komputera i obsługa przez ASCOM), a także sterowanie manualne przyciskiem, grubość 20mm, złączka T2<>T2 do podłączenia koła z kamerą, kabel USB do podłączenia kamery z komputerem, dokumentacja do kamery, Walizka Pelicase - oryginalna dodawana do tej kamery. O kamerze słów parę: kupiona przeze mnie na forum 3 lata temu, schodzi 40 stopni poniżej temperatury otoczenia. Zimą pochłaniacz wilgoci przeszedł regenerację w piekarniku, nie ma problemów z wilgocią na matrycy. Stan wizualny dobry, sprzęt ma już kilka lat, więc ślady użytkowania na aluminiowej obudowie są widoczne w niektórych miejscach, takich jak np okolice gwintu statywowego. Sprzedaję, bo chcę wrócić do focenia kolorową kamerą. Cena za komplet to 3000 zł.
 12. Ja w tej chwili używam u siebie systemu zasilania ze starego akumulatora samochodowego, a do niego mam wpięty przez dużą diodę Schottkyego zasilanie z samochodu. Na wyjściu do montażu, kamery i reszty duże kondensatory. Działa to tak że zestaw pobiera mi prąd ze starego akumulatora gdy ten trochę przysiądzie (o wartość spadku napięcia na diodzie) zaczyna pobierać część energii z samochodu. Plus takiego rozwiązania jest taki, że nawet w momencie odpalania samochodu, gdy napięcie na akumulatorze samochodowym spada, cały astrosprzęt jest zasilany stabilnie z zewnętrznego źródła, więc nie ma ryzyka że coś się zawiesi/zresetuje przez nagłe zmiany napięcia. Na rozdzielce zasilania mam też prosty woltomierz/amperomierz z aliexpress do kontroli napięć.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.