Jump to content

Merarem

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  95
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

30 Neutral

About Merarem

 • Rank
  Alnitak
 • Birthday 06/24/1981

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Ostrów Wielkopolski
 • Sprzęt astronomiczny
  Różne 3" 5",6",8",11",14"

Recent Profile Visitors

731 profile views
 1. Czy ten astrograf trzyma kolimację, czy jest do poprawki przed każdą sesją?
 2. Jest to jedyna znana mi woda, która po odparowaniu nie pozostawia żadnych śladów. Wystarczyło dobrze spłukać i zostawić do wyschnięcia i optyka jak z fabryki. Ja kupuję tą wodę w opakowaniach litrowych. Jak chodzi o czystość to jest różnica to spora. Po destylowanej zawsze mi zostawały białe kropki.
 3. Dzięki za ostrzeżenie. Jak będę sprzęt do Polski zabierał to i zapas wody do czyszczenia wezmę. Jaja jak berety - woda na receptę. Jak wyjeżdżałem to bez problemu można ją było kupić.
 4. Do czyszczenia luster na ostatnie płukanie dobra jest z apteki woda do injekcji dożylnych. Nie zostają po niej żadne mazy ani ślady i nic nie trzeba trzeć.
 5. Używałem dwóch rodzajów filtrów z OSC. Jeden to Astronomik CLS a drugi to IDAS LPS P2. W obydwóch wypadkach występuje ten efekt rdzy zamiast żółtego koloru. Póki dało się fotografować bez tych filtrów OSC był ok ale mam coraz większy problem z ciemnym niebem. Powoli zostaje tylko kamera mono i filtry wąskopasmowe. Być może istnieje jakaś matematyczna metoda aproksymowania straconej informacji z kanałów G i R dla kamer OSC. Na ten moment eksperymentuję z filtrem Hb dla kanału B, OIII kanału R i Ha dla czerwieni.
 6. Diver pozwolę sobie na mały off top. Czy jest gdzieś jakiś manual jak pozbyć się tego rdzawego odcienia, który powstaje przy fotografii przez CLS zamiast żółtego koloru?
 7. Zjeżdżam w dół. 10000 PLN. Jestem otwarty na propozycje.
 8. Cześć, Czy ktoś tutaj na forum posiada taki refraktor: https://www.omegon.eu/telescopes/omegon-apochromatic-refractor-pro-apo-ap-110-660-ed-carbon-ota/p,55229#tab_bar_0_select i popełnił nim jakieś zdjęcia DS? Przymierzam się do zakupu ale mam trudność ze znalezieniem przykładowych zdjęć z tego sprzętu.
 9. Od końca: Ad 3. Twoja sztuka musiałaby mieć poprzestawiane soczewki, złe dystanse czy jakieś inne poważne usterki. Na tą chwilę załóż że jest ok. Jeszcze nie słyszałem o przypadku żeby nowy KK był aż tak skopany. Komy zupełnie nie powinno być na APSC. Ad 2. To jest pochodna pkt 1. Ad 1. Sprawdzałeś czy po założeniu aparatu wyciąg nie robi sobie banana grawitacyjnie? Demontowałeś zupełnie LW i sprawdzałeś czy promień lasera przechodzi dokładnie przez środek tego pierścienia trzymającego LW? Czy przy kolimacji laserem jak wysuniesz wyciąg to kropka powrotna zostaje w miejscu czy jeździ dobie po ekraniku? Czy jak obracasz montaż to układ trzyma kolimację? Kolimację trzeba sprawdzić na gwieździe (pierścienie dyfrakcyjne). Najlepiej aparatem bo wtedy masz już odpowiednio dociążony wyciąg. Poszukaj na giełdzie albo może lokalnie ktoś Ci pożyczy na trochę barlowa. Warto mieć jednego - i na planety zerkniesz i do kolimacji się przyda.
 10. Na tym etapie możesz przyjąć że offset LW jest raczej poprawnie zrobiony. LW jest na tyle duże, że drobna pomyłka nie będzie sprawiać problemu. Gorzej jeżeli LW jest wklejone bez żadnego offsetu. Ten rysunek jest trochę mylący. LW musisz tak ustawić żeby oś optyczna zagiętego biegu promieni od LG pokryła się z osią wyciągu co pokazuje rysunek. Do tego masz 1 śrubę (regulacja góra dół). Z kolei "offset" w polskim rozumieniu to jest takie wklejenie LW na pająka żeby nie został obcięty stożek światła. (Mój pierwszy newton miał LW prostokątne a gwiazdki były okrągłe na zdjęciach ) Jeżeli masz dobrze ustawioną geometrię względem osi optycznej ale problem z offsetem to po prostu część światła z LG nie dotrze do okularu wcale. Podobnie jakby to miało miejsce gdybyś przysłonił kawałek zwierciadła. Dysk dyfrakcyjny wychodzi na zdjęciach bardzo jasnych gwiazd w dużym powiększeniu. Do zrobienie takiego zdjęcia będziesz potrzebował solidnego barlowa. Jak coś to daj znać na priv to się zdzwonimy. Zawsze łatwiej porozmawiać.
 11. Musi się dać we wszystkich płaszczyznach. Powinieneś mieć 4 śruby do ustawienia pająka, 1 do regulacji wysokości LW i 3 do regulacji nachylenia LW. Co do zdjęcia to nie jestem do końca przekonany o tej kolimacji. Czy możesz zrobić zdjęcie pokazujące prążki dyfrakcyjne? Nie tylko jeden róg jest pojechany. Po prostu jeden bardzo widać. Nie wiem czy nie byłoby dobrym pomysłem, żebyś się spotkał z kimś z okolicy kto już ogarnął podobny sprzęt. Jakbyś zwiedzał dolną Saksonię to zapraszam do mnie. Myślę jednak, że i znajdziesz kogoś bliżej.
 12. W skrócie: moneta wskazuje że masz za wysoko ustawione LW.
 13. Kupić można tu: https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p78_TS-Optics-Dust-Cap-for-1-25--Barrels--male-.html
 14. Gdyby ta moneta była przesunięta choć o parę stopni względem obecnej pozycji to byłby to jawny powód do regulacji wyciągu. Ale to tak nie wygląda. Jeżeli ta niklowana/aluminiowa (niepotrzebne skreślić) śruba jest od pająka to należałoby trochę jeszcze obniżyć LW bo jest za wysoko.
 15. Diver. Pozycja tej monety wskazuje mi na to, że masz albo za nisko albo za wysoko zamocowane LW. przez co Oś wyciągu nie pokrywa się z osią łamania ogniskowej. (Newtony buduje się też w wersjach łamanych pod innymi kątami niż prosty i działają.)
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.