Jump to content

Merarem

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  90
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

30 Neutral

About Merarem

 • Rank
  Alnitak
 • Birthday 06/24/1981

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Ostrów Wielkopolski
 • Sprzęt astronomiczny
  Różne 3" 5",6",8",11",14"

Recent Profile Visitors

671 profile views
 1. Diver pozwolę sobie na mały off top. Czy jest gdzieś jakiś manual jak pozbyć się tego rdzawego odcienia, który powstaje przy fotografii przez CLS zamiast żółtego koloru?
 2. Zjeżdżam w dół. 10000 PLN. Jestem otwarty na propozycje.
 3. Cześć, Czy ktoś tutaj na forum posiada taki refraktor: https://www.omegon.eu/telescopes/omegon-apochromatic-refractor-pro-apo-ap-110-660-ed-carbon-ota/p,55229#tab_bar_0_select i popełnił nim jakieś zdjęcia DS? Przymierzam się do zakupu ale mam trudność ze znalezieniem przykładowych zdjęć z tego sprzętu.
 4. Od końca: Ad 3. Twoja sztuka musiałaby mieć poprzestawiane soczewki, złe dystanse czy jakieś inne poważne usterki. Na tą chwilę załóż że jest ok. Jeszcze nie słyszałem o przypadku żeby nowy KK był aż tak skopany. Komy zupełnie nie powinno być na APSC. Ad 2. To jest pochodna pkt 1. Ad 1. Sprawdzałeś czy po założeniu aparatu wyciąg nie robi sobie banana grawitacyjnie? Demontowałeś zupełnie LW i sprawdzałeś czy promień lasera przechodzi dokładnie przez środek tego pierścienia trzymającego LW? Czy przy kolimacji laserem jak wysuniesz wyciąg to kropka powrotna zostaje w miejscu czy jeździ dobie po ekraniku? Czy jak obracasz montaż to układ trzyma kolimację? Kolimację trzeba sprawdzić na gwieździe (pierścienie dyfrakcyjne). Najlepiej aparatem bo wtedy masz już odpowiednio dociążony wyciąg. Poszukaj na giełdzie albo może lokalnie ktoś Ci pożyczy na trochę barlowa. Warto mieć jednego - i na planety zerkniesz i do kolimacji się przyda.
 5. Na tym etapie możesz przyjąć że offset LW jest raczej poprawnie zrobiony. LW jest na tyle duże, że drobna pomyłka nie będzie sprawiać problemu. Gorzej jeżeli LW jest wklejone bez żadnego offsetu. Ten rysunek jest trochę mylący. LW musisz tak ustawić żeby oś optyczna zagiętego biegu promieni od LG pokryła się z osią wyciągu co pokazuje rysunek. Do tego masz 1 śrubę (regulacja góra dół). Z kolei "offset" w polskim rozumieniu to jest takie wklejenie LW na pająka żeby nie został obcięty stożek światła. (Mój pierwszy newton miał LW prostokątne a gwiazdki były okrągłe na zdjęciach ) Jeżeli masz dobrze ustawioną geometrię względem osi optycznej ale problem z offsetem to po prostu część światła z LG nie dotrze do okularu wcale. Podobnie jakby to miało miejsce gdybyś przysłonił kawałek zwierciadła. Dysk dyfrakcyjny wychodzi na zdjęciach bardzo jasnych gwiazd w dużym powiększeniu. Do zrobienie takiego zdjęcia będziesz potrzebował solidnego barlowa. Jak coś to daj znać na priv to się zdzwonimy. Zawsze łatwiej porozmawiać.
 6. Musi się dać we wszystkich płaszczyznach. Powinieneś mieć 4 śruby do ustawienia pająka, 1 do regulacji wysokości LW i 3 do regulacji nachylenia LW. Co do zdjęcia to nie jestem do końca przekonany o tej kolimacji. Czy możesz zrobić zdjęcie pokazujące prążki dyfrakcyjne? Nie tylko jeden róg jest pojechany. Po prostu jeden bardzo widać. Nie wiem czy nie byłoby dobrym pomysłem, żebyś się spotkał z kimś z okolicy kto już ogarnął podobny sprzęt. Jakbyś zwiedzał dolną Saksonię to zapraszam do mnie. Myślę jednak, że i znajdziesz kogoś bliżej.
 7. W skrócie: moneta wskazuje że masz za wysoko ustawione LW.
 8. Kupić można tu: https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p78_TS-Optics-Dust-Cap-for-1-25--Barrels--male-.html
 9. Gdyby ta moneta była przesunięta choć o parę stopni względem obecnej pozycji to byłby to jawny powód do regulacji wyciągu. Ale to tak nie wygląda. Jeżeli ta niklowana/aluminiowa (niepotrzebne skreślić) śruba jest od pająka to należałoby trochę jeszcze obniżyć LW bo jest za wysoko.
 10. Diver. Pozycja tej monety wskazuje mi na to, że masz albo za nisko albo za wysoko zamocowane LW. przez co Oś wyciągu nie pokrywa się z osią łamania ogniskowej. (Newtony buduje się też w wersjach łamanych pod innymi kątami niż prosty i działają.)
 11. Cześć, http://www.trekstor.de/press/press-details/New-Surfbook-A13B-presented-at-IFA-in-Berlin.html Nie dość, że ma całkiem przyzwoity czas pracy na baterii, to jest zasilany napięciem 12V (max 24W) przez co nie potrzebuje żadnych przetwornic. Do tego względnie mały i lekki - mieści się w walizeczce z innymi gratami. I mieści się w budżecie. W Polsce raczej go nie kupisz ale już DE bez problemu.
 12. Cześć, U mnie też laptop był najbardziej uciążliwym elementem do zasilenia. W końcu go wymieniłem na "dedykowany" do AF. http://www.trekstor.de/press/press-details/New-Surfbook-A13B-presented-at-IFA-in-Berlin.html Nie dość, że ma całkiem przyzwoity czas pracy na baterii, to jest zasilany napięciem 12V przez co nie potrzebuje żadnych przetwornic. Do tego względnie mały i lekki - mieści się w walizeczce z innymi gratami.
 13. Cześć, Ja na szerokie pola sprawiłem sobie taki https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p10419_Skywatcher-Teleskop-Evostar-72mm-f-6-ED-Apochromatic-refractor.html i do tego flattener 0.8x Po pierwszym użyciu długo szczękę zbierałem (T150-600 do AF już nie wróci). 460 gram więcej niż ta 60 ale SmartEQ iOtrona daje sobie z nim radę. Dobry refraktor jakością zaora obiektywy do fotografii dziennej. Już pominę dużo większą wygodę użycia. Ja bym brał tą 60. Byle z poważnego źródła. Z flattenerem 0.8x dostaniesz 288mm i przyzwoite światło F/4.8 - całkiem nieźle.
 14. Tu chodzi o konstrukcję optyczną korektora - 2 lub 3 soczewki kontra 4 soczewki. Był kiedyś wątek na CN gdzie porównywali zdjęcia zrobione przy użyciu 2 soczewkowego Baadera vs 4 soczewkowe GPU i TV. 4 soczewkowe były rzeczywiście "comparable". 2 soczewkowe są bardziej miękkie (gwiazdki mają nieco większą średnice na foto) przez co traci się trochę detali, które już ładnie widać w 4 soczewkowych korektorach. 3 soczewkowe są gdzieś pośrodku. Co do wiatru to obu Ci zawsze wiał wzdłuż (ale na montaż profilaktycznie sobie zbieraj). Co do wagi to nie dość że jest to kilogram więcej to ma też inny rozkład masy. różnica w stosunku do refraktora będzie znaczna. Sam zobaczysz. Znalazłem link do CN: https://www.cloudynights.com/topic/554686-coma-corrector-compariosn/
 15. Trochę mijasz się z prawdą. Przy maksymalnym powiększeniu w Polsce przeważnie to seeing masakruje obraz. Przy odrobinie szczęścia można jednak trafić na te pare dni gdzie na lustrach można wyciągnąć spokojnie powiększenie do 2D a na refraktorach ED/APO do 2.5D czy nawet 3D. (Gdzie D to średnica obiekty wyrażona w milimetrach.) Jeżeli maksymalne powiększenie (po odrzuceniu warunków atmosferycznych degradujących obraz) oscyluje w okolicach 1D lub mniej to masz poważny problem z optyką w teleskopie.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.