Jump to content

Merarem

Społeczność Astropolis
 • Posts

  129
 • Joined

 • Last visited

About Merarem

 • Birthday 06/24/1981

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Ostrów Wielkopolski
 • Sprzęt astronomiczny
  Różne 3" 5",6",8",11",14"

Recent Profile Visitors

3693 profile views

Merarem's Achievements

36

Reputation

 1. Trochę byłem nieobecny. Jak coś to proszę pisać na priv. Tak jak napisałem oddam - jak ktoś ma lustra to może to być mały skrót w budowie własnego teleskopu.
 2. Oddam w dobre ręce metalową tubę z GSO 8" F4. Tuba jest wyposażona w ramiona pająka i mocowanie LG. Odbiór osobisty w Ostrowie Wlkp lub Gliwicach.
 3. Proszę zamknąć temat.
 4. Jeśli już to bierz nowy. Sprzęt wymaga dużo przeróbek i bardzo kapryśny co do reduktorów. Do tej pory nie da się dokupić sensownego zamiennika wyciągu. Obiektyw jest przyzwoity ale tu się kończą zalety tego maleństwa. Najlepiej poszukaj czegoś z TS przy F/6. ale jeżeli dalej jesteś zainteresowany to napisz na priv.
 5. Rozważam sprzedaż mojego Dalla 14" F11,11 (sama OTA bez montażu) . Optyka wykonana we Wrocławiu. Konstrukcja mechaniczna i wykonanie - JaLe. Zwierciadło LG 360 mm średnicy, żebrowane. Obstrukcja 33% średnicy LG. Całość waży 18 do 20 kg w zależności jaki zestaw okularów się podłączy. Teleskop był tworzony pod bino dlatego ma daleko wypuszczone ognisko (300 mm poza tylną płytę). Odbiór tylko osobisty (Ostrów Wlkp lub Gliwice), po uprzednim obejrzeniu. Cena wywoławcza 4000PLN do negocjacji. Możliwa zamiana na coś mniejszego 9" - 11" apertury. Więcej detali dla zainteresowanych.
 6. Ja używam tego: https://cenowarka.pl/trekstor-primebook-u13b-po-szary-38533-a1940436.html Jest zasilany na 12V więc działa prosto z powertanku. To jest 4 rdzeniowy pentium N5000. można go rozszerzyć o spory dysk SSD. Działa bez zarzutu, nawet jak chodzi jako zdalny komputer.
 7. Zostały mi 2 obejmy po 12" F4 GSO. takie: https://teleskopy.pl/Obejmy-o-średnicy-358-mm-(GSO,-para)-teleskopy-4564.html Sprzedam za 100PLN. Preferowany odbiór osobisty w okolicach Ostrowa WLKP.
 8. Wszystkie rzeczy mają już nowych właścicieli. Proszę zamknąć temat.
 9. Jeżeli prowadziłeś przez zewnętrzny guider to raczej punktowych gwiazd z tą ogniskową na pewno nie będzie. Potrzebujesz OAG a i z tym będzie bardzo trudno. Po drugie to wrzuć zdjęcie. Korektor Celestrona 6.3 to AF się nie nadaje. Nie koryguje poprawnie pola. DO AF potrzebujesz korektor ze Starizony: https://starizona.com/store/featured/starizona-sct-corrector-63x-reducer-coma-corrector Ten daje punktowe gwiazdki. Osobiście używam ten https://rk.edu.pl/pl/optec-nextgen-05-reduktor-korektor-dla-teleskopow-sct/ bo mam małą matrycę. Jak będę się przesiadał na większą to go zmienię na ten pierwszy. Po trzy te małe guiderki wymagają zmiany mocowania. Jeżeli masz mocowanie na oringu gumowym i trzech śrubkach z drugiej strony to to może być źródłem problemów. Jak wymieniłem je na solidne pierścienie ze śrubami na krótszym ramieniu dopiero zaczęło to dawać rezultaty. Po czwarte to czy nie kiwa Ci się LG? w C11 nie ACF blokady nie ma. Po piąte jaką masz skalę obrazu na głównej kamerce w porównaniu do guidera? Sprawdź czy błąd prowadzenia na poziomie 0.1px nie oznacza kilku pixeli na głównej kamerze. Itd. można wymieniać. Mam nadzieję że nie zrujnowałem Ci planów za bardzo.
 10. SCT 5" Celestron z walizką transportową. Nowa cena 1750 PLN.
 11. Pozycje 2,3,4 w trakcie sprzedaży. SCT 5" dalej szuka nowego Właściciela.
 12. Do obserwacji planet im mniej szkła w okularze tym lepiej. Bodziok - słaby seeing wychodzi własnie na dużych powiększeniach. Jeżeli widzisz problem na 32mm okularze to jest już ekstremalnie źle. Określenie "rude" wskazuje na planetę nisko nad horyzontem a na to najlepszy okular nie pomoże. Amatorastro - zanim zaczniesz wydawać kasę to zobacz jak będzie księżyc widać wystudzonym teleskopem gdy będzie wysoko. Do kolimacji potrzebujesz okular 4-6mm i jasną gwiazdę. Tak powinien wyglądać obraz przed/w/za ogniskiem: Koncentryczne symetryczne okręgi. Jeżeli okular będzie dostatecznie krótki a gwiazda jasna to w środku będzie widać jeszcze punkt. Jeżeli SCT nie był grzebany to raczej powinien trzymać kolimację. Tu jest ciekawy wątek o kolimacji https://www.cloudynights.com/topic/505901-resurrecting-an-old-10-sct-help/ Że zacytuję: Na pocieszenie powiem Ci, że mój duży DK przy niskiej pozycji planet jest praktycznie bezużyteczny. Ciągnie seeing jak odkurzacz.
 13. W moim SCT6" do planet używam stare ORTO 6mm jakie dostałem dawno temu w Astrokraku. Obraz żyleta ale są cztery warunki: dobra kolimacja, dobre wystudzenie teleskopu, dobry seeing, planeta odpowiednio wysoko. Jeżeli planet jest nisko i kisi się w kotłującym się powietrzu znad miasta to nawet Naglery Ci nie pomogą. Plossle same w sobie nie są złe - mają po prostu małe pole widzenia - w końcu telewujek też je robi. Do bino stosuję albo 15mm plossle z GSO albo 8 i 5mm Starguider dual ED takie jak tu agenaastro.com/agena-1-25-dual-ed-eyepiece-5mm.html Nie wiem czy są w Polsce teraz dostępne. To są takie Super Plossle 60 stopni pole widzenia i nie trzeba oka kleić do soczewki. Celestrona kolimuje się "na obwarzanka". Metoda Hamala jest do netwonów jak pamiętam.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.