Skocz do zawartości

krzysiek81

Społeczność Astropolis
  • Postów

    653
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez krzysiek81

  1. Dokładnie jestem takiego samego zdania ,to naprawdę świetny optycznie sprzęt dodatkowo poniekąd historia polskiej miłośniczej astronomii i moje początki że sprzętem astronomicznym .Pamiętam jak dawniej sprzedałem swojego ostatniego żółtego Uniwersała 200/1000 na rzecz nowiutkiego Soligora MT800 ,oczywiście Soligor przy Szukaczu komet wyglądał conajmniej jak Opel przy Mercedesie jednak po spojrzeniu w okular Soligora poczułem że coś jest nie tak ,dopiero później zrozumiałem że pozbyłem się o wiele lepszego optycznie sprzętu.
  2. Po dorobieniu odpowiednich obejm na tubus teleskop będzie wisiał na poczciwym czarnym EQ5 celestrona.
  3. To nie tak do końca ,da się tym teleskopem w oryginale normalnie obserwować bez większych problemów,to że co jakiś czas trzeba luzować mikroruchy to nie znaczy że montaż jest do bani,wszystko fajnie pracuje jednak tak jak napisałem waga może stanowić problem.Nigdzie nie napisałem że wyciąg jest do wymiany ,jeśli ktoś chce stosować okulary 2 cale to oczywiście może sobie wymienić ,ja nie muszę ,reszta tuby czyli cela ,pająk itp to również mocne strony teleskopu co już przedstawiłem kilkanaście postów wyżej.Starsze modele mogły mieć jakieś większe mankamenty ,ja w swoich wcześniejszych modelach jak i tych które posiadam teraz nie widzę większych zaniedbań i nie mam zastrzeżeń co do ogólnego wykonania całości ,tak czy inaczej można bez trudu i przyjemnie obserwować całym zestawem bez żadnych przeróbek .
  4. Dokładnie tak jak pisze Piotrek można wiele rzeczy poprawić dla wygody użytkowania teleskopu przedewszystkim zaopatrzyć tubus w obejmy tak oby można było montować teleskop na wiele lżejszym montażu eq5 na trójnogu gdzie nie trzeba będzie po jakimś czasie odkręcać mikroruchów sprężynowych w celu dalszego ręcznego prowadzenia teleskopu.Chociaż lubię ten firmowy montaż i statyw słupowy to niestety przeraża mnie trochę jego waga i składanie do transportu,lepiej sprawdza się jako montaż stacjonarny na małym balkonie. Można też zamontować dwócalowy wyciąg , jednak zostawię ten zębatkowy pancerny firmowy 1,25 " a jako docelowych okularów z szerokim polem będę stosował Vixeny LVW. Ostatnia sprawa to montaż stopki do mocowania popularnych chińskich szukaczy optycznych lub projekcyjnych,zamontowany oryginalnie szukacz z lunetki do wiatrówki 4x20 jest bardzo słabej jakości.
  5. Dzisiejszej nocy dzięki gościnności Piotrka.K udało się przetestować pod ciemnym niebem ,,Super Szukacza Komet ,, 200/1000 na obiektach głębokiego nieba.Akurat trafiły się dość dobre warunki jeśli chodzi o przejrzystość powietrza dzięki czemu można było wysnuć odpowiednie wnioski dotyczące optyki teleskopu. Do testów użyte zostały okulary Vixen LVW 22 i 13 mm że względu na fabryczny wyciąg 1,25". Optyka teleskopu jest na wysokim poziomie, daje czyste,ostre i punktowe obrazy gwiazd. Teleskop ładnie rozbija popularne gromady kuliste do samego centrum. M51 pokazała swoje ramiona spiralne i most łączący ze swoją mniejsza sąsiadka, bardzo zaskoczył mnie obraz M82 ,,Cygaro,, galaktyka pokazała swoja postrzępioną budowę i ciemny pas materii przy powiększeniu 76x z okularem LVW 13 mm ,natomiast w galaktyce M104 Sombrero można było również dostrzec ciemna materię przecinająca galaktykę. Ciekawie prezentowała mgławica planetarna M97 Sowa razem z towarzyszącą galaktyką w jednym polu widzenia okularu LVW 22 oraz triplet Lwa gdzie ukazał się charakterystyczny kształt galaktyk M65 i M66. Tej nocy padło jeszcze kilka innych galaktyk ,gromad i mgławic czyli popularnych klasyków których nie będę tu opisywał ,najważniejsze jest jednak to że w środku teleskopu drzemie kawał dobrej ręczne wykonanej optyki co potwierdzają obrazy w okularze obalające mit o kiepskiej jakości wyrobów z Żywca. Przy najbliższej okazji odbędą się testy z ,,Chińczykiem,, o tych samych parametrach.
  6. Z tymi łapkami trzymającymi blaszki pająka to się zgadzam bo w niektórych egzemplarzach szczególnie w modelu 120/900 były za długie i wchodziły w tor optyczny lustra głównego .
  7. Nie wiem o jakim teleskopie kolega pisze ale prawdziwy model U 120/900 miał pełnowymiarowe lustro wykonane przez Pana Stefana ,porządny czteroramienny pająk tak jak w moich modelach z prostokątnym lusterkiem PZO ,to samo tyczy się innych elementów ,w zasadzie wszystko to samo tylko w mniejszej skali .Wymiar lustra 114 mm ewidentnie pokazuje że było to lustro z jakiegoś chińczyka.
  8. Ja tam nikogo nie mam zamiaru do niczego przekonywać ,to jest tylko moja czysta ciekawość.
  9. Ja tam w tych swoich egzemplarzach nic z pździerza nie mam i ogólnie nie ma się do czego przyczepić co widać na przedstawionych zdjęciach.Cały teleskop kupiłem za 1/4 ceny lustra głównego które siedzi w środku.
  10. Marcin będę przedewszystkim wiedział dla własnej wiadomości jakiej jakości jest serce teleskopu , a takie dziecinne dyskusje kto ma większego to mnie nie interesują i nie będę brał w tym udziału.Widze że w każdy wątek o teleskopach wkrada się ta sama śpiewka ,nudne to już jest ale niektórzy wcinają popcorn i nieźle się bawią.
  11. Ostatnio korzystając z okienka pogodowego wyciągałem w plener za osiedle Super Szukacz Komet 200/1000 w celu przetestowania optyki na księżycu .Warunki akurat trafiły się dość dobre i ku mojemu zaskoczeniu teleskop wytrzymał powiększenie 500x pokazując pięknie drobne detale i budowę krateru Kopernik i to przy niezbyt dokładnej kolimacji teleskopu.Spokojnie dostrzegalne były również cztery małe kraterki w kraterze Plato,ogólnie obraz w teleskopie bardzo ostry i plastyczny .Być może w najbliższym czasie wyśle lustro do badania aby dowiedzieć się jaką dokładność posiada i wyposażyć teleskop w certyfikat jakości optyki.
  12. Nikt w Polsce nie jest w stanie konkurować z Chińczykami pod kątem produkcji i sprzedaży teleskopów dlatego Uniwersał a także Astrokrak zrezygnował produkcji sprzętu dla amatorów. Dobrej klasy optyka z zachodu kosztuje a w tamtych czasach ludzie którzy ją wykonywali dla Uniwersała oraz Płeszki robili to pewnie za pół darmo i byli przedewszystkim młodsi. Chcący robić dobry sprzęt astro trzeba mieć dostęp do taniej dobrej optyki z certyfikatem jakości najlepiej swojej , ściąganie drogich zwierciadeł z zachodu jest po prostu nieopłacalne dlatego pozostaje SkyWatcher...lub jak ktoś potrafi coś dłubać ATM na dobrej optyce ewentualnie sprzęt z drugiej ręki.
  13. Ja bym rozważył jeszcze jako alternatywę dla dużego Maksutova ośmio calowego klasycznego Cassegraina GSO na kwarcowej optyce.Otwata konstrukcja,brak kłopotów z chłodzeniem,duża apertura,dobra mechanika i wyciąg,baflowany tubus,dobra optyka i umiarkowana cena .Miałem okazję na jednym ze zlotów obserwować Jowisza tym właśnie teleskopem ,dawał piękne kontrastowe obrazy a na tarczy Jowisza było widać mnóstwo szczegółów czego nie widziałem nigdy w Maku 150 a przedewszystkim teleskop szybko stabilizował się pod kątem wychłodzenia optyki
  14. Tego to nie wiem ,to musiałby się ktoś wypowiedzieć kto mieszka w pobliżu i zwiedzał te kompleksy.Ja tylko wiem że powstanie tego teleskopu to nie jest tak odległy temat więc pewnie ma się dobrze i jest używany.
  15. W obserwatorium we Flomborku pod firmową kopułą stoi kompletny wyprodukowany przez firmę Uniwersał teleskop Cassegraina razem z montażem i napędami o średnicy 660 mm.Jest to największy tego typu teleskop wykonany przez firmę z Żywca. Optykę do teleskopu wykonał oczywiście Pan Stefan Płocieniak
  16. Oczywiście że potrafiono tam robić dobre teleskopy dla amatorów dodatkowo powstało wiele ciekawych dużych konstrukcji w układzie Cassegraina . Wyszperałem w moim albumie takie o to zdjęcie ,to jest z tego co pamiętam Cassegrain 400 mm.
  17. To jest tak mocne że nawet wytrzymie potrójny ciężar,te teleskopy mają prawie 25 lat i jak do tej pory nic nigdy się nie urwało.
  18. Ta twoja głowica paralaktyczna jest całkiem inna niż te nowsze lepiej dopracowane.
  19. Odnośnie mocowania i regulacji głowicy paralaktycznej ze statywem to patrząc od drugiej strony wygląda to tak :
  20. Słuszna uwaga ,z drugiej strony jest ramię przez które przechodzi śruba do regulacji kąta nachylenia głowicy paralaktycznej opierająca się na górnej stożkowej części statywu i dodatkowo głowica ze statywem skręcona jest tak jak pokazuje zdjęcie nr 4. Postaram się później wrzucić dodatkowe zdjęcie i pokazać jak to wygląda z drugiej strony.
  21. Ja ten montaż lubię ,wygodnie się nim operuje , szybka łatwa blokada obu osi, mikroruchy też chodzą precyzyjnie ,jedyny minus trzeba regulować mikroruchy jak się skończą ale to do siebie mają mikroruchy sprężynowe.
  22. Tu z pomocą przychodzi słup obrotowy wtedy można optymalnie ustawić teleskop na dany obiekt aby obserwację były wygodne ,jednak fakt obejmy by się przydały ,zawsze można sobie takie wykonać .
  23. Chciałem przedstawić trochę budowę nowszych już dobrze dopracowanych teleskopów Newtona Uniwersał na przykładzie Szukacza Komet 150/900 i 200/1000 aby każdy mógł sobie zobaczyć jak to wygląda ze strony mechanicznej . Na zdjęciu nr 1 Szukacz Komet 150 i jego większy brat 200 mm. Akurat tak dziwnie się złożyło że kupiłem oba w kolorze niebieskim , wcześniej posiadałem wszystkie w firmowym kolorze pomarańczowym. Na zdjęciu nr 2 porządny metalowy wyciąg zębatkowy dość precyzyjny jak na konstrukcję tego typu. Zdjęcie nr 3 przedstawia solidna żeliwną choć ciężką cele lustra głównego ,kolimacja trzema śrubami imbusowymi na sztywnych sprężynach ,teleskop zawsze trzymał idealnie kolimację. Zdjęcie nr 4 montaż paralaktyczny z mikroruchami sprężynowymi i chromowanymi blokadami w obu osiach. Zdjęcie nr 5 to obrotowy blokowany statyw słupowy .Bardzo wygodna funkcja która nie była stosowana w starszych modelach. Zdjęcie nr 6 przedstawia szukacz na bazie rosyjskiej lunetki Turist. Zdjęcie nr 7 pokazuje przeciwwage regulowaną na chromowanym pręcie czego również nie stosowano we wcześniejszych modelach. Zdjęcie nr 8 przestawia blaszany pająk i mocowanie lusterka z kolimacją na trzech śrubach krzyżakowych. Zdjęcie nr 9 ukazuje dobrze dopasowany dekiel na wlot tubusu ze sklejki .
  24. Takie ślady po uderzeniu są większe niż cienie księżycy Jowisza na jego tarczy więc spokojne do dostrzeżenia przez amatorski teleskop.Pamietam na Kudłaczach kilka dobrych lat temu nie pamiętam dokładnie również obserwowaliśmy podobny ślad po uderzeniu asteroidy w Jowisza ,widoczna była charakterystyczną czarna plama w okolicach jednego z biegunów.
  25. No i właśnie taki zakup z drugiej ręki sprzętu z Żywca dokonuje się dla szkiełek które siedzą w środku,mają one wartość kolekcjonerską i na ich bazie można zbudować świetny optycznie sprzęt .
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.