Jump to content

Wojsa

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  254
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Wojsa last won the day on June 7

Wojsa had the most liked content!

Community Reputation

646 Excellent

About Wojsa

 • Rank
  Altair

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Sosnowiec
 • Sprzęt astronomiczny
  SW 150/750, EQ 3-2, Nikon d5200, ASI290 MC, T7C

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Wszystko zależy od tego czego oczekujesz od swojej astrofotografii i co chcesz focić. Ja jak zaczynałem z astrofoto to byłem podjarany jak na 30s zdjęciu wyszło mi więcej niż widzę przez teleskop i SW150/750 jest dobry do takich zachwytów na tym montażu bo 750mm pokazuje już ładny detal Do tej pory na nim focę ale teraz kamerką i krótkie czasy góra 8-10 sekund i coś nawet wychodzi, ale w konkursach astrofoto raczej nie wygram.
 2. Rozumiem że mogą przyjść nie tylko mieszkańcy Dąbrowy
 3. Wiecie może co powoduje taki cień obwarzanka na zdjęciu? zrobione SW150/750, ASI 290MC

   

  Clipboard03.jpg

  1. Show previous comments  9 more
  2. RMK

   RMK

   Gdybyś fotografował Lagunę z teleskopem w kierunku Krakowa to na pewno byłby cień laguna

   Krakowski "lagun" robi furorę za granicą. Piszą o nim media na całym świecie - Wiadomości (radiozet.pl)

   jednak w tym wypadku obstawiam jakieś zabrudzenie. Jeśli jest ono delikatne to intensywność pociemnienia będzie zależne od parametrów ekspozycji. Na podstawie parametrów można nawet obliczyć przybliżone położenie problematycznego zabrudzenia. Kiedyś był skrypt na stronie www.ccdware.com ale chyba już nie jest udostępniany.

  3. Wojsa

   Wojsa

   był jakiś pyłek ale maluteńki więc zobaczę czy to jego sprawka

  4. orlen

   orlen

   Kurz na lustrze

 4. w prawo:) dzisiaj bedzie po drugiej stronie M10
 5. Warunki wczoraj były średnie, wysokie chmury, księżyc, obiekt też nie za wysoko nad horyzontem jak na focenie z GOPu starałem wybrać najostrzejsze klatki. A Juno przepalona bo podciągałem wszystko razem w poziomach bez kombinowania:)
 6. Minionej nocy planetoida Juno przechodziła w pobliżu gromady kulistej M10 w Wężowniku. Co ciekawe Stellarium podawało błędną pozycję planetoidy ( ok 8minut łuku) więc zidentyfikowałem ją na 100% dopiero po stackowaniu ,bo Juno przez 50 min zbierania materiału zdążyła się już trochę przesunąć. SW150/750, EQ3-2, ASI 290MC 631 klatek po 4s, gain 400, filtr uv/ir cut niestety nie umiem wyciągać gromad kulistych
 7. Jednak się udało. Dżet synchrotronowy z supermasywnej czarnej dziury w m87 zarejestrowany SW 150/750 kamerą ASI 290MC 141 * 4s , GAIN 400 z miasta. Co dziwne nawet na pojedynczych klatkach coś tam dżetowatego majaczy. Niesamowity jest ten postęp w astronomii amatorskiej.
 8. Patrząc ile sosnowego pyłku osadza się na każdym przedmiocie to aż strach otwierać teleskop:)

  1. Show previous comments  2 more
  2. Herbert West

   Herbert West

   Ja mam iglaki koło domu, znam ten ból aż za dobrze... Las niedaleko, wszędzie dookoła łąki i pola. "Na szczęście" w ciągu ostatnich trzech tygodni miałem jedną (!) w miarę pogodną noc, więc rurka siedzi w domu, czeka na nowy wyciąg a montaż nadal trochę w kawałkach.

  3. RMK

   RMK

   Przed każdym wyjściem do sprzętu muszę prawie 10m2 jechać na szmacie bo strach zdjąć osłony i tupnąć ;) 

  4. knowak

   knowak

   Ja przy najgorszym pyleniu nie wyciągam sprzętu. Raz mi się trafiły pyłki (do zmycia) i kurz z Sahary (podstępnie). Syf zdmuchnąłem i wypędzlowałem, rysa na menisku w Maku została...

 9. Gość sfotografował sodowy ogon Merkurego bez filtra? Możliwe?

  https://spaceweathergallery.com/indiv_upload.php?upload_id=174504

  1. riklaunim

   riklaunim

   Wygląda na możliwe, pewnie jeszcze pojawi się jakaś weryfikacja... podobnie można próbować z Io w paśmie sodu czy siarki.

  2. mack_mnk

   mack_mnk

   Jak najbardziej możliwe, gość to robił z Arizony i niedaleko od miejsca zamieszkania ma niebo 1 w skali Bortle'a więc w praktyce nic tego ulotnego ogona nie "przesłaniało". :) 

 10. @kosmitek na moim zdjeciu dds rozpoznał 22 gwiazdy
 11. W sumie to używam ustawień domyślnych i tylko raz miałem problem ze stackowaniem - Końskiego Łba z UHC. Przesyłam 1 klatkę z M106. Siril faktycznie ucina ale lecialem wprost po tutorialu więc może są jakieś inne opcje ( ten Koński Łeb zestackował z któym DSS miał problem). frame_00011.tif
 12. wygooglowałem i tak przypuszczam że chodzi o jakąś funkcję usuwania zielonego szumu
 13. Galaktyka spiralna M106 widoczna na tle gwiazdozbioru Psów Gończych odległa 23 mln lat św. o rozmiarach kątowych 18,6′ × 7,2′ i jasności 9,1mag. 1300*6s ( 130min), gain 400, miejskie niebo Bortle class7 SW150/750, ASI 290 MC. obróbka DSS, Silil , Gimp
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.