Jump to content

mack_mnk

Społeczność Astropolis
 • Posts

  386
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

mack_mnk last won the day on August 28 2020

mack_mnk had the most liked content!

About mack_mnk

 • Birthday 12/13/1989

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Kraków
 • Sprzęt astronomiczny
  Synta 8", SkyMaster 15x70, Synta 16" GoTo, okulary: Nagler 31mm, Nagler 12mm, ES 24mm, ES 8.8mm, ES 4.7mm, Scopos 30mm, SW UWA 15mm, SW UWA 9mm, Barlow 2" GSO ED 2x, Barlow 4x TV Powermate, korektor komy 2" GSO, filtr 2" H-Beta, filtr słoneczny 8" ND5 Astrozap, filtr Baader UV/IR-cut 1.25", ASI290MC, ASI 294MC Pro, A7S, Sony FE 28mm F/2.

Recent Profile Visitors

4071 profile views

mack_mnk's Achievements

898

Reputation

 1. @Tuvoc dzięki za wspomnienie. Moje "sukcesy" to efekt zabaw z różnymi kombinacjami sprzętowymi i to trochę inna liga w stosunku do tego co robi Hamal czy Łukasz. Niemniej jednak z krótkiego mojego doświadczenia w tej działce mogę powiedzieć, że bardzo przyjemnie jest działać w LI, szczególnie pod ciemnym niebem gdzie można wyłuskać naprawdę fajne szczegóły na krótkich czasach. Nie mam platformy a zwykły AZ-GoTo + derotator, który pomaga w rozszerzeniu pola widzenia, znacznie mniej kadru odpada niż bez derotacji. Używam kamerki OSC, jeżeli @Kraczuk idziesz w mono z filtrami to platformę czy Az-GoTo odradzam, bo takie połączenie nie da odpowiednich rezultatów, jedyne co przyniesie sporo nerwów. @isset - 2TB w zupełności wystarczą na kilka nocy. Najwięcej udało mi się nazbierać jakieś 700MB w noc, z tymże warunki były eleganckie przez ponad 7h.
 2. Dodała smaczek tej fotografii, będzie wyjątkowa, jak sobie ją za parę lat odpalisz
 3. Bardzo przyjemny w odbiorze kadr, przypomina widok w Naglerze 31mm w 16-calowej Syncie
 4. W dalszym ciągu zabawa materiałem zbieranym w weekend, tym razem Jowisz z Io (Synta 16 + ASI 290MC + UV/IR-cut + ADC + Barlow 2x) Najpierw resize 50% 100% I jeszcze sama planeta z najlepszych klatek z soboty łagodniejszym podejściem do obróbki. Trochę żałuję, że nie trafiłem na WCP tamtej nocy. resize 60% 100%
 5. W skrócie, obserwując okularem który da źrenicę wyjściową ponad maksymalną źrenicę obserwatora nie wykorzystujemy w 100% apertury teleskopu. Część zebranego światła nie trafia do naszego oka tylko ucieka bokiem. Tak jak panowie wyżej pisali - w niektórych przypadkach to nie problem - bo gdy chcemy oglądać obiekty o większej rozpiętości kątowej to w pewien sposób "utrata" potencjału apertury kompensuje się w szerszym polu widzenia. Jest pewne "ale", jeżeli to reflektor to teleskop musi mieć większą średnicę lustra, by obstrukcja centralna nie dawała się we znaki.
 6. @karp_killer to była tylko pierwsza sesja. Poniżej najlepsze zdjęcia Jowisza i Saturna jakie udało mi się zrobić od początku mojej zabawy w planetarne astrofoto Obydwa z soboty, obydwa w tej samej skali 3600mm, Synta 16 + ASI290MC + Barlow 2x + ADC + UV/IR-cut. Wykorzystałem najlepszy materiał z mojego avikowania jaki miałem.
 7. Świetny seeing był w sobotę. W wizualu w mojej Syncie 16 mogłem użyć największego dostępnego powiększenia - 766x i obraz Jowisza był idealnie ostry, coś niesamowitego. Godzinę avikowałem wszystkie 4 gazowe olbrzymy, potem przerzuciłem się na obserwacje wizualne jesiennego nieba. Warunki najlepsze w tym roku. Poniżej Jowisz - 20% z 2000 klatek zebranych z jednej z sesji w nieco ponad 2 min - ASI290MC + UV/IR-cut + Barlow 2x podpięte do Synty 16. Niedługo dorzucę więcej
 8. Bardzo mi się podoba mi się poziom detalu i kontrast jaki wyciągasz na Jowiszu, w następnych latach, gdy Jowisz znajdzie się na odpowiedniej wysokości, czuję, że to co wyjdzie spod Twojej ręki to będzie sztos
 9. Taką M27 z miasta to tylko się cieszyć! Podoba mi się detal na mgławicy i oby więcej pięknych widoków udało się zarejestrować
 10. Można to potraktować jako referencyjną fotografię tego obszaru z terenów naszego kraju. Pięknie wyszło!
 11. Ja polecam parasol wędkarski z bocznymi ścianami, trzyma nawet temperaturę. Rozkładasz/składasz w 10 min, rosy nie uświadczysz, w środku sporo miejsca na sprzęt. Jeżeli bardziej stacjonarnie to namiot ogrodowy ze stelażem.
 12. Jowisz i Io z soboty, warunki mocno średnie, ale coś w miarę wyszło. Synta16+ ASI290MC + UV/IR-cut + Barlow 2x + ADC (coraz lepiej idzie ustawianie tego korektora, ale jeszcze trochę praktyki potrzebuję)
 13. Tak jak wyżej @warpal wspomniał, Siril może być tu rozwiązaniem. Debayeryzacje całej sekwencji robi się bardzo przyjemnie, a do tego można rozciągać zarówno pojedyncze klatki jak i całego stacka.
 14. Wiem, że to zdjęcie lata po internetach 10 lat, ale fajnie pokazuje jak wiele detalu zależy od luminacji, a jak niewiele trzeba koloru by ludzki mózg sam sobie wszystko ubarwił. :)
  bw-optical-illusion.jpg

  1. isset

   isset

   Zajebiste :) Na miniaturce normalnie kolorowe zdjęcie.

 15. Co prawda to prawda, obok Galaktyki Andromedy i Mgławicy Oriona to trzeci tak bardzo charakterystyczny obiekt jesienno-zimowego nieba. Potwierdzam, że również ma swój niezwykły urok w 16-calowym Newtonie wraz z Naglerem 31mm i korektorem komy co łącznie daje pole widzenia 1.3 stopnia i ostry obraz do samej diafragmy. Można patrzeć godzinami na to mrowie kolorowych gwiazd. Kilka razy ustawiłem ją na cel podczas pokazów astronomicznych, ludzie byli zachwyceni @diver Podoba mi się ten kadr z asteryzmem, ten "sznurek" gwiazd pięknie prezentuje się w lornetce 15x70. Bardzo fajny FOV zestawu który idealnie będzie pasować na kilka innych jesienno-zimowych perełek.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.