Jump to content

Próbki z Astrotracera


Piotr Długosz
 Share

Recommended Posts

Jeszcze nie widziałem na tym forum żeby ktoś się bawił Astrotracerem, który jest wbudowany w cyfrowe lustrzanki Pentaxa...

 

W skrócie przybliżę o co chodzi: aparaty tej firmy, począwszy mniej więcej od modelu K-5, mają systemik, który wykorzystuje układ stabilizacji matrycy i w połączeniu ze współrzędnymi pobranymi z GPSa oraz sensora orientacji aparatu, potrafi podążać za ruchem gwiazd. W zależności od ogniskowej obiektywu, pozwala to na uzyskanie nawet kilku-minutowych ekspozycji. W praktyce udało mi się robić maks 30 sekundowe klatki obiektywem 300mm. Wiem że nie jest to dużo, ale nie ma montażu, guidingu, komputera etc. Starsze aparaty wymagają dodatkowego modułu O-GPS1. W przypadku Pentaxa K-1 GPS jest wbudowany w lustrzankę, więc potrzebny jest tylko statyw.

Tu jest fajnie to wszystko opisane (eng): milkywayphotographers.com/article/2021/01/21/pentax-astrotracer-guide-what-it-is-and-how-to-use-it

 

Do moich prób użyłem:

- aparat Pentax K-1 + obiektyw 300mm

- statyw z kulową głowicą żeby łatwo było ustawić aparat

- aparacik z wężykiem spustowym pozwalający na robienie seryjnych zdjęć w trybie bulb

 

Załączone zdjęcie to panorama z 38 klatek po 20 sek, iso 400, obiektyw 300mm. Bez biasów, darków, jeden flat wygenerowałem z pierwszego zdjęcia. Do obróbki użyłem:

 - dcraw, żeby przekonwertować z formatu dng na tiff

 - convert (z pakietu imagemagick), żeby wygenerować flata i zaaplikować tego flata do poszczególnych klatek

 - siril, żeby połączyć klatki w jedno (rejestracja, łączenie, kalibracja kolorów i wstępna obróbka)

 - darktable - wygenerowanie ostatecznego zdjęcia

 

Z powodu mojego lenistwa to co tu pokazuję jest z balkonu w mieście :-) Spokojnie można uzyskać lepsze rezultaty, jeśli ktoś np. weźmie aparat na wycieczkę w góry, z nocowaniem w schronisku!

 

r_orion-pano-230263_stacked_02.thumb.jpg.e8db5a0f15a90bf66dc9eb0c14506212.jpg

 • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Zapraszam do wypocin! - szczególnie jeśli się udało ładną fotkę Pentaxem zrobić :original:

Piszcie jakie macie doświadczenia z kalibracją - bo mi wychodzi, że najlepsze są płynne ruchy ale zupełnie chaotyczne - tzn. nie wzdłuż prostopadłych osi, tylko byle jak.

Jeszcze jedno - jeśli nie zmieniamy miejsca, to kalibracja jest pamiętana nawet po wyłączeniu aparatu i zmianie baterii! 

Link to comment
Share on other sites

Bardzo ciekawy test, dużo słyszałem o tej funkcji, ale nie widziałem jak dotąd żadnych rzetelnych testów.

Jak wygląda pojedyncza klatka z tego obiektywu z klasycznym prowadzeniem? Zastanawiam się, czy kształt gwiazd to jego stała cecha (kolimacji), czy w wyniku ruchu matrycy następuje ich rozciągnięcie, a normalnie są okrągłe. Bo widać że góra jest gorsza od dołu.

Idealnie byłoby powtórzyć test na jakimś idealnym obiektywie, tak aby pokazać, co z kolimacją robią ruchy matrycy. To mnie najbardziej zastanawia, czy ceną za to śledzenie jest stopniowy rozjazd kolimacji, czy jednak jakość obrazu pozostaje bez zmian?

Link to comment
Share on other sites

Ostrość, czy kształt gwiazd pozostają bez zmian z dwoma ograniczeniami. Oczywiście za długi czas do danej ogniskowej jest jednym z nich (ruchy matrycy są ograniczone ale z ogniskowymi typu 28 - 50 mm jest do dyspozycji po kilka minut). Drugie to użycie obiektywów o skomplikowanej dystorsji  - w praktyce (super) szerokokątnych. W ich przypadku rogi nie będą wyglądać dobrze.  

BTW w przyszłym roku ma wyjść ulepszony Astrotracer, a w nowym KIII 3 (nowe APSC) jest jego inna wersja - aparat kalibruje niezbędny ruch matrycy porównując 2 ujęcia.

Edited by Piotrek K
Link to comment
Share on other sites

No właśnie, taka ulepszona wersja kalibracji przydała by się w K-1 - ze względu na pełną klatkę, dobry sensor z dużą rozdzielczością i wbudowany GPS ten aparat wydaje się optymalny.

 

@Mateusz - wydaje mi się że obiektyw mam lekko zdecentrowany - przy fotografii przyrody tego nie widać, szczególnie że środek ma bardzo ostry. To co się dzieje na brzegach to jednak, moim zdaniem, głównie efekt astrotracera bo układ optyczny musi się psuć tym bardziej im bardziej sensor jest odchylony i im dalej jest od środka... Być może trzeba by tu zastosować metodę dekompozycji obrazu na R, G i B, wyrównać je ponownie i połączyć. Załączyłem pojedynczą klatkę, może coś wymyślisz.

 

Następne próby zrobię na trochę krótszej ogniskowej.

orion-pentaxk1_t20_211212_119378-0060.dng.gz

Link to comment
Share on other sites

15 godzin temu, isset napisał:

Hej, a pokażesz jak to cudo wygląda? 

Voila!

 

imgp5567.jpg

 

imgp5592.jpg

 

Waga ok 60 gram z baterią AAA, wpinany jak widać w sanki lampy błyskowej.

Edited by Piotrek K
 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.