Jump to content

Piotr4d

♥ Konto Płatne
 • Content Count

  2626
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  8

Piotr4d last won the day on January 24

Piotr4d had the most liked content!

Community Reputation

3209 Excellent

3 Followers

About Piotr4d

 • Rank
  Astropolis.pl
 • Birthday 07/09/1973

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Strzyżów
 • Zainteresowania
  Zagadki Wszechświata, film i literatura SF.
 • Sprzęt astronomiczny
  Esprit 100, Celestron 15x70, HEQ5, ASI 1600MM-C, QHY5.

Recent Profile Visitors

12451 profile views
 1. I to jest metoda na ominięcie zakazu zgromadzeń większych niż dwie osoby. Trzeba się umawiać gdzieś pod kapliczką, lub przydrożnym Krzyżem.
 2. Ale co, pomodlić się, czy na obserwacje
 3. Skoro wszyscy siedzą w domach, przestępcy również, ruch pieszy wieczorem i w nocy praktycznie zamarł, a i samochodów na drogach prawie nie uświadczy, to może niech władza wyłączą choć połowę tych teraz zbędnych świateł. 

  1. Show previous comments  2 more
  2. Piotr4d

   Piotr4d

   W wielu gminach, u mnie również, większość świateł ulicznych gaśnie około 23ej, robi się wtedy naprawdę ciemno.

  3. Marcinos

   Marcinos

   Ooooooo! To to to! :D 

  4. PiotrTheUniverse

   PiotrTheUniverse

   Wyłączyli - chyba góra 5% :) niektóre reklamy i oświetlenie małych odcinków dróg.

 4. Trzeba poważnie temat przemyśleć. Normalnie byłbym pierwszy, ale w obecnej sytuacji....
 5. W normalnych warunkach, na piątek zaproponował bym jakiś wyskok na pod ciemne niebo.
 6. Klatkę referencyjną wybierałeś sam, czy zdałeś się na Maxima?
 7. Wstaw, tu na forum .jpg wtedy od razu będzie widać o chodzi.
 8. Albo w połowie kwietnia, w pięć osób na pogrzeb babci/dziadka.
 9. Piotr, jak zwykle praca ze smakiem. Choć, ten gradient w lewym górnym rogu delikatnie rzuca się w oczy.
 10. Moc jest w Tobie silna.
 11. Hmm... czego my tu nie mamy- aha już wiem, brakuje aberracji chromatycznej Sorry za mały żarcik. A teraz poważnie. Masz chyba komplet niedoskonałości obrazu. Po kolei wszystkie można ogarnąć. W kwestii komy wystarczy dokupić korektor. Popularne są MPCC Baadera i poniżej tej pułki nie radził bym schodzić. Droższe ale znacznie lepszy jest korektor GPU. Po zakupie korektora trzeba się jeszcze pomęczyć dobraniem odległości korektor-matryca. Ostrość najłatwiej ogarniesz maską Bahtinova. Genialnie proste i 100% skuteczne narzędzie. Odblaski- na zdjęciu Arktura widać szereg "lewych" spajków. Przyczyn może być kilka, ale najprawdopodobniej są to odblaski od niewyczernionego ( z zewnątrz) draw tube wyciągu i/lub do łapek trzymających lustro główne w celi, które można przysłonić niewielką diafragmą. Pociemnieniu na rogach kadru można zaradzić stosując klatki kalibracyjnych Flat. No i pozostaje obróbka zdjęcia. Jak pewnie wiesz, same suwaki to za mało aby uzyskać dobry efekt. Na koniec dygresja donośnie prowadzenia. Prawda, N150/750 dla EQ6 nie jest wyzwaniem względem nośności. Jednak jest kilka innych czynników determinujących dobre prowadzenie tj. skala obrazu, wysokość fotografowanego obiektu nad horyzontem, dokładność ustawienia na NP. Twoje fotki wydają się nie pojechane, jednak niedokładności mogą być delikatnie maskowane przez komę. Bez guidingu w astrofotografii długoczasowej wiele nie zdziałasz.
 12. Zapomniałem o istotnej kwesti. HEQ5 pobiera do 2A, więc np. 18Ah akumulator teoretycznie, w pełni naładowany, nowy, przy 20*C powinien wystarczyć na około 9h jego pracy. Jednak w praktyce że względu na zmiany warunków, o których pisałem wyżej, czas pracy może się drastycznie skrócić. https://www.cyfronika.com.pl/zelowe_instrukcja.htm
 13. Najprościej do takiego, który nominalnie daje 12V. Popularne są te żelowe, choć ostatnio wielu stosuj pakiety ogniw li-ion. W zestawie z nowym HEQ5 jest kabel umożliwiający zasilanie montażu z gniazda zapalniczki samochodowej, można go wykorzystać po małym DIY do podpięcia bezpośrednio do akumulatora. UWAGA. Pamiętaj o prawidłowej polaryzacyji +-, bo usmażysz montaż.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.