Jump to content

Piotr4d

♥ Konto Płatne
 • Content Count

  2,152
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  5

Piotr4d last won the day on February 15

Piotr4d had the most liked content!

Community Reputation

2,364 Excellent

3 Followers

About Piotr4d

 • Rank
  Astropolis.pl
 • Birthday 07/09/1973

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Strzyżów
 • Zainteresowania
  Zagadki Wszechświata, film i literatura SF.
 • Sprzęt astronomiczny
  Esprit 100, Celestron 15x70, HEQ5, ASI 1600MM-C, QHY5.

Recent Profile Visitors

8,842 profile views
 1. O której należy się ich spodziewać? Tak mniej więcej.
 2. Po prostu mega. Szczególnie przeciwwaga
 3. L 31mm. https://www.baader-planetarium.com/en/baader-uvir-cut--l-filter.html
 4. Temat nie dotyczy wymiany szybki na matrycy, tylko wymiana szybki zabezpieczającej komorę ASI 1600 mmc ! @Tayson Tomek w swoich tematach przedstawił problem i zarazem podał sposób jego rozwiązania. Czyli zastosowanie dodatkowego filtra L (UV IR cut ) w torzę optrycznym przed matrycą. Rozwiązanie już stosowane, ale często trochę problematyczne. Najlepiej było by umieścić ten filtr gdzieć na stałe. I tu nasuwa się pomysł wymiany szybki zabezpieczającej komorę, typu clear glass powszechnie stosowanej w kamerach, na filtr UV IR Cut. Tak też zrobiłem w mojej ASI 1600mmc. Kupiłem w TS filtr Baadera L i założyłem w miejsce oryginalnej szybki. Filtr Badera ma około 31,1mm, a oryginalna szybka 32mm, co daje zaledwie 0,8 mm ( 0,4mm luzu z każdej strony) różnicy. Okleiłem krawędzie filtra L 2mm paskiem czarnej taśmy klejącej, co dało idealne dopasowanie do otworu montażowgo. Oba filtry mają 2mm grubości więc nie było z tym problemu, po części dlatego zdecydowałem się właśnie na filtr Baadera. Co do szczelności komory, to oczywiście trzeba na to czasu aby jednoznacznie stwierdzić czy jest dobrze, ale nowy filtr bardzo ładnie i z bezpiecznym zapasem "siadł" na uszczelce, więc raczej o to jestem spokojny. Jakiś spektakularnych efektów się nie spodziewam, ale to dopiero pokażą testy pod gwiazdami. Tylko pogody brak.
 5. Zdecydowanie polecam zapoznanie się z Tabelą Wimmera https://astropolis.pl/applications/core/interface/file/attachment.php?id=148852 Będziesz miał pojęcie czego się spodziewać patrząc przez teleskop o niewielkiej aperturze, a ponadto to doskonałe narzędzie dydaktyczne dla początkujących obserwatorów. Zwróć uwagę, że katalog obiektów dostępnych przez tak mały teleskop nie jest imponująca, a i wyglądają nie tak jak na fotografiach, dostępnych choćby na tym forum https://astropolis.pl/forum/5-głęboki-kosmos-ds/ Podlinkowany przez ciebie teleskop, to droga zabawka, której jedyną "zaletą" jest posiadanie ,wątpliwej precyzji, systemu GOTO. Jak rozumiem, teleskop ma być dla dziecka, ale za obsługę odpowiadał będzie tatuś. Jeśli tak, to zdecydowanie poleciłbym coś o większej aperturze , ale za to o zdecydowanie większych możliwościach.
 6. Lekkie to to nie jest, ale przenosząc osobno montaż Dobsona i osobno tubę powinieneś dać radę. Poza tym z każdym sezonem/rokiem będziesz starszy i silniejszy
 7. Gdzie oni tą sprężynkę upchali http://www.rowanastronomy.com/pdf/NEQ6-ZB-WormMount.pdf
 8. Hmmm, przez to całe astrofoto, to człowiek staje się niezłym specjalistą od Photoshopa. No może przesadziłem z tym specjalistą, ale na pewno godziny spędzone nad obróbka ułatwiają zabawę.
 9. Przy cenie 4,95£ http://www.rowanastronomy.com/productsa1.htm#heq5beltkit chyba nie warto kombinować.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.