Skocz do zawartości

mkowalik

Społeczność Astropolis
  • Postów

    450
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez mkowalik

  1. 10 hours ago, Krzysztof z Bagien said:

    W astrofoto wyciąg, to jest pierwsza rzecz do zmechanizowania, żeby ostrość ustawiała się sama (albo nawet ręcznie, ale bez ruszania teleskopu, tylko z kompa) - więc mikrofokuser staje się zbędny.

     

    To panowie inżynierowie od Baadera i motofokusera chyba o tym nie wiedzieli, że wystarczy ostrzenie na zwykłym pokrętle. To wytłumacz mi proszę dlaczego drogie wyciągi innych marek mają paski ze znacznie gęściej ułożonymi ząbkami jeśli wystarczą duże i mało gęsto położone ząbki jak te  w najtańszych teleskopach. Po co zagęszczać i  dodawać sobie kłopotu, aby wstawić element o większej precyzji, jeśli to nie nic poprawi?

     

    A tak wogóle to jak już rozdrabiancie analize askara na części składowe, to może ktoś rzuci jakieś porównanie wyciągów takahashi vs inne drogie (i znacznie lepiej wyglądające) rozwiązania tzn. jak bardzo powtarzalny jest punkt ostrzenia, jakie są luzy, jak dobrze trzyma osiowość itp. Nie twierdzę, że wyciąg od Takahashi jest zły. Zapewne trzyma dobrze osiowość i jakotako albo takojako dobrze działa przesuwanie przód / tył, ale nie uwierzę, że można nim precyzyjniej trafić w punkt ostrości jak w wyciągu wyposażonym w mikrofokuser. Dlaczego mam wierzyć posiadaczom kilku brzydko wyglądających wyciągów Takahashi, jeśli oni tak bardzo nie chcą uwierzyć kilku posiadaczom "tanich" i "kiepskich" refraktorów APO o nazwie Askar?

     

    PS. Zdjęcie stąd: https://www.astroshop.pl/napedy-i-piloty/baader-fokussiermotor-steeldrive-ii-mit-steuerung/p,62265

    Baader-Fokussiermotor-Steeldrive-II-mit-Steuerung.jpg

  2. 15 minutes ago, Gość na chwilę said:

    Wiesz co, mam kilka takich wyciągów ( 4) i nie ma się czego czepiać. No chyba że ktoś ma uczulenie na Takahashi. Polecam końską maść.

    A mikroruchy są potrzebne wg mnie tylko wizualowcom.

    Czy polecasz bo sam stosujesz? Sądziłem, że do astrofoto mikrofokuser bardziej jest przydatny niż do wizuala. Tutaj koledzy refraktorowcy raczej patrzą teleskopami z małym F, więc mikrofokuser nie będzie tam tak przydatny jak w krótkim Takahashi z dużym F. 

     

    Masz 4 takie same wyciągi do jednego teleskopu? Podmieniasz je czy co? Chyba, że ratujesz je od niewiernych (żarcik) :-)

  3. 1 hour ago, m_jq2ak said:

    Jest podobnej budowy w FS102 Takahashi. Kupiłem teleskop z wyłamanymi zębami, bo ktoś wieszał słonia i myślał, że to wszystko przetrzyma...

    Bez komentarz. Oddałem do majstra z 20 letnim stażem, który wykonywał, bardzo precyzyjne urządzenia też innowacyjne.

    Powiedział, że to nie jest taka prosta konstrukcja i żeby on to mógł zrobić musiałby zostawić zlecenia, a na to nie mógł sobie pozwolić. Widziałem wręcz pewien jego zachwyt, tzw błysk w oku, że ta szyna ma wgłębienie po skosie paraboli.

    Także od ręki nie był w stanie tego zrobić. Pomimo wyłamanych zębów wyciąg spełniał i tak swoje zadanie.

    Pomimo braku tych dwóch czy pięciu zębów. Niesamowite proste urządzenie a ma w sobie pewną finezję, w postaci jak zębatka pracuje w szynie, bo się w specyficzny schodzą dzięki temu skosowi.

    Na zdjęciu to nie oddaje tych niuansów, to nie jest "jakość" sky-watchera, który wizualnie może wyglądać podobnie. 

    Małego tego jest tak dobrze spasowany, że regulacja na małych imbusach,

    jest w stanie dać działanie płynnego ustawiania ostrości.

     

    Jak czytam Twoją wypowiedź to mam wrażenie jakbyś pisał o jakimś mitycznym i magicznym artefakcie. Gdyby ten wyciag był taki dobry i "w stanie dać  działanie płynnego ustawiania ostrości" po użyciu małych imbusów to Takahashi nie oferowałby wyciągów z mikrofokuserem, no chyba że te ostatnie są przeznaczone dla użytkowników dysponujących mniejszą mocą magiczną.

    • Haha 1
  4. 19 hours ago, oicam said:

    Pogoda idzie to się trochę na forum uspokoi😉 

    A tu jest taka fota zrobiona Askarem 185.

    Jednoznacznie na niej widać to co w teście DPAC, czyli 1/2 lambda aberracji sferycznej.

    Tylko krótkie pytanie, czy to jest wynik zadawalający? Pytam bo się nie znam na astrofotografii. Tu źródło: https://www.cloudynights.com/topic/919842-askar-203mm-apo-coming/?p=13413447

     

     

    image.png.4ac6d316f40bf84533c7daf2456bcf75.png

     

     

    A kojarzycie jakiś teścik tego wyciagu z takahashi? 

     

     

    tak_20240412_113557.JPG

  5. 2 hours ago, dobrychemik said:

    A: "Jaki możecie polecić refraktor w cenie do 10 kzł?"

    B: "Askar Apo140 polecam, mam i jestem bardzo z niego zadowolony."

    A: "Ok, też go kupię."

    C : "Obaj jesteście głupi kupując taki badziew. W cenie do 10 kzł najlepszy jest Takahashi kosztujący 50 kzł."

    D : "O tak, o tak! Tylko Takahashi ma sens. Trzeba być idiotą, by nie kupić Takahashi za 50 kzł".

    B: "Kolego D, masz tego Takahashi?"

     

     

    Zapomniales o E: Kup lub zrob Newtona na optyce Pana Stefana 🙂

  6. 22 minutes ago, oicam said:

    Marcinie, to zupełnie nie tak. Tu jest oryginalny cytat: correction that was darn near as good as a modern  80 APO and with just slightly more color.

    To "slightly more color" tyczy się achromatu a nie edka. A correction odnosi się do korekcji aberracji sferycznej, która jest w obydwu teleskopach podobna.

     

     

    Sluszny argument. Dzieki za zwrocenie uwagi.

  7. 8 hours ago, krzysiek81 said:

     Marcin będę przedewszystkim wiedział dla własnej wiadomości jakiej jakości jest serce teleskopu , a takie dziecinne dyskusje kto ma większego to mnie nie interesują i nie będę brał w tym udziału.Widze że w każdy wątek o teleskopach wkrada się ta sama śpiewka ,nudne to już jest ale niektórzy wcinają popcorn i nieźle się żebawią.

    Moim zdaniem szkoda kasy. Jak daje ladne obrazy to ogladaj a nie mysl o certyfikatach. Niektorych i tak nie przekonasz majac nawet certyfikat.

  8. 1 hour ago, krzysiek81 said:

    Ostatnio korzystając z okienka pogodowego wyciągałem w plener za osiedle Super Szukacz Komet 200/1000  w celu przetestowania optyki na księżycu .Warunki akurat trafiły się dość dobre i ku mojemu zaskoczeniu teleskop wytrzymał powiększenie 500x pokazując pięknie drobne detale i budowę krateru Kopernik i to przy niezbyt dokładnej kolimacji teleskopu.Spokojnie dostrzegalne były również cztery małe kraterki w kraterze Plato,ogólnie obraz w teleskopie bardzo ostry i plastyczny .Być może w najbliższym czasie wyśle lustro do badania aby dowiedzieć się jaką dokładność posiada i wyposażyć teleskop w certyfikat jakości optyki.

    Certyfikatem nie pokonasz braku naklejki made in japan i napisu melow 🙂

  9. 2 minutes ago, JSC said:

    A srednica LW? Jakie powłoki? Jakie Lamba? Jaki pająkk Jaki wyciąg? Dobson reczny czy ze sledzeniem? Moze EQ? Jakie okulary. Jakie powiekszenia np. na Księżyc?

    Parabolik?....

     

    Dobson, wszystko z najwyższej półki. 

  10. 1 hour ago, JSC said:

    Maki to takie maszyniki jak trzmiele i ruskie MiGi21. To nie powinno dzialac, a dziala i to nawet dobrze 

     

    Powinines raczej napisac ze nie rozumiesz jak dziala, a nie odwolywac sie do magii i sil nadprzyrodzonych, bo Maki i migi21 praw fizyki nie lamia. Przesgrzegam przez dalsza dyskusja w tym temacie bo jeszcze przypadkiem okaze sie, ze to naklejka made in japan wykonana wg. jakiegos tam procesu technologicznego dodaje sztrehla do japonskich teleskopow i niweluje luzy w przedpotopowym wyciagu zebatkowym bez mikrofokusera w teleskopach na t za grube dziesiatki tysiecy zlotych. A to ze Mig21 lata nie oznacza z automatu, ze jest cudem techniki ktory nalezy wielbic i bic pokolony, bo nie jest. Gdyby taki byl to ruski dalejby na podobnych rozwiazaniach latali a poszli droga samolotow amerykanskich.

  11. 1 hour ago, Piotrek K. said:

    Kompletnie nie masz racji. Rozdzielczoscią i wielkoscią planety w okularze niutek będzie lepszy. Kontrastem lupa. Dlatego nigdy nie wyłoni się jednoznacznego zwycięzcy jakiegokolwiek porownania różnych sprzętów. Mam trochę niutków, planeciaka też, co prawda w częsciach ale jest i znam z niego widoki prawie na pamięć. Samym kontrastem ani 16" ani nawet 20" nie jest tak dobra jak Askar. To są zupelnie inne widoki....

     

    Pomijając warunki atmosferyczne to kontrast Piotrze zależy od światłosiły teleskopu i jego konstrukcji (grubość ramion pająka, wielkość LW, wyczernieine). Da się Newtona doprowadzić do stanu refraktorowego i linkowałem tutaj publikację naukową, gdzie były obliczone plamki dyfrakcyjne w funkcji tych parametrów. Ile tutaj kolegów refraktorowców pieje nad obrazami planet z Mewlona, który ma obstrukcję ponad 30% i grubsze ramiona pająka. https://www.cloudynights.com/topic/556420-information-on-the-takahashi-mewlon-210-and-mewlon-250/page-7 W planetarnym Newtonie obstrukcje masz 20%. Te 10% różnicy zdecydowanie wpływa na to ile światła rozlewa się z maksimum głównego plamki dyfrakcyjnej na "boki". Japończyk wygrywa jakością obrazów przez lepiej wykonaną optykę w porównaniu do standardowego chińczyka, ale bardziej niewygodny w użyciu i przez to dłuższy Newton planetarny z tej samej jakości optyką da lepsze obrazy od tego 

    Mewlona.

     

    • Lubię 1
    • Zmieszany 1
  12. 38 minutes ago, Scaiter said:

    To może ja się wypowiem, gdyż byłem z kolegą Wifiakiem,i miałem ze sobą badziewnego mechanicznie Vixena.

    Po wychłodzeniu, gdy Jowisz był wysoko,i spojrzeniu w Askara dla mnie,abberka była oczywista, zamieniałem okulary i nadal była, okulary to Pentax xw 5 i Takahashi le 5 ,i nie była to dyspersja atmosferyczna, bo u mnie w tandetnym vixenie obraz był czysty i każdy kto chciał mógł się przekonać.

    Również kolega nie napisał, że kolory i samo ich wyciąganie było słabe, były wręcz blade i mało kontrastowe.

    Może to moja wina że wzrok mam trochę lepszy od kolegi i ponad 20 lat młodszy i mnie askar nie zachwycił.Co nie znaczy że to zły sprzęt, bo w tej cenie jest Ok.

     

    Ja Was pogodzę.  Newton ATM 8" F/9 z optyką made by Stefan, zje i Vixena i Askara i te drogie rurki na literkę T z kiepskim wyciągiem i bez mikrofokusera made in japan :-).

    • Haha 1
  13. 1 hour ago, TUR said:

    Przywieź, to Takahashi 150 na zlot w Bieszczady to porównamy. Zapewne znajdzie się tam Askar140 i pewnie też TEC140. 

    Askara 185 pewnie nie będzie chyba, że @teleskopy.pl teleskopy.pl zagoszczą w końcu na zlocie  :) i zorganizują pokaz nocny sprzętu. 

    Z rok temu Yoker chyba pisal ze przy takim ciezkim teleskopie podroze moga zaszkodzic celi.

    • Haha 3
  14. 1 hour ago, oicam said:

    Czemu czarno-białe? Ja tam widziałem Jowisza w kolorach jowiszowych, Mars był ceglany, Saturn w kolorach saturnowych. Gwiazdy też są kolorowe zgodnie z ich typem widmowym.

    Taki byl. Moze byla nawet nasadka bino wlozona w teleskop. Jednego jestem pewny, ze Jowisz byl w bardzo duzym powiekszeniu z duza iloscia detalu oraz czarnobialy.

  15. 1 hour ago, JSC said:

    W kwestii 80/1200 - tez takie moje osobiste przemyslenie . Wolalbym achro 80/1200 niz achro 102/1000. Mniej na obiektach DS, ale za to piekne obrazy US (mowa o naprawde duzych powiększeniach). 

    i dodaj ze czarno-biale

     

    Pare lat temu na Kudlaczach bylo jakies 170mm apo. Jowisz w bardzo duzym powerze ladnie sie prezentowal, ale koloru to nie mial - przynajmniej tak to zapamietalem. Identycznie jest z kolorami gwiazd. W 12" lustrze kolory obiera sie zupelnie innaczej niz np w 6" teleskopie.

  16. 3 hours ago, JSC said:

     

    Co do WCP

    jej kolor zalezy od wielu czynników. Wymienisz kilka poza teleskopen? I moze wyjasnisz o co chodzi konkretnie z tym teleskopem? Moze chodzi o źrenicę wyjściowa? A moze o cos innego? Wyjasnij - jestes przeciez ekspertem!

     

    Najwiekszym czynnikiem jest chec zablysniecia na forum celem dowartosciowania swego ego.

     

    Jesli tak chwalisz, ze kolor WCP widac w malych aperturach to moze specyzuj w jakich to szczegolnych warunkach ten kolor jest widoczny....ale po co to robic, jeszcze sie wyda ze te male apertury nie sa takie dobre jak niektorzy o nich pisza. Fizyka pokazuje, wieksze powiekszenie to mniej swiatla na "piksel obrazu", a biolgia mowi, ze czopki sa pobudzane jesli natezenie swiatala jest odpowiednio duze. Logicznym wnioskiem jest ze w malych aperturach tego swiatla szybciej braknie niz w duzych i nie mozna sobie powiekszac ile dusza zapragnie by oczami wyobrwzni dostrzegac to co jest niedostrzegalne dla przecietnego smiertelnika albo newtoniarza.

     

    Zreszta masz przyklad tu na forum z wczoraj. Achromat z profesjonalnym obiektywem made in japan f/15 jakos nie pokazal lepiej slonca od 70mm apo od technosky'aja. Przeciez taki wyniki to bluznierstwo i swietokradztwo achromatu f/15. Testow bedzie wiecej i zostanie wasze twierdzenia zostana rzetelnie zweryfikowane i obalone.

  17. 31 minutes ago, JSC said:

    Piszesz tak jak bys obserwowal szczególy planetarne lub Księżycowe.... a tego nie robisz.

    W zyciu nie naszkicowales obiektu astronomicznego,  nie zrobiłes zdjec.

    Nie widziales Rima Hadley, nie obserwowales dna Vallis Alepes, tranzytu Ksiezycow Galileuszwych, struktur na powierzchni Marsa, pasm chmur na Saturnie...ale jestes pierwszy do dyskusji o sprzecie astronomicznym.

     

    Twoich absurdalnych wyssanych z palca stwierdzeniach zabrakło najważniejszego "...że nie posiadam teleskopu" :-).

     

     

     

  18. On 4/12/2024 at 10:22 PM, JSC said:

    Nie daj sie wkrecic na "przewage apertury". To co w wizualu naprawde sie liczy to kontrast (jak chociażby widocznośc wspomnianej tu WCP, rozpadlinek na Księżycu, czy marsjanskich struktur powierzchni) i odporność na seeing ( refraktory sa najbardziej odporne). No chyba ze masz słaby wzrok, to rzeczywiscie jasnośc obrazu (a wiec apertura) pomaga.

     

    Nie daj się wkręcić w "przewagę kontrastu obrazu planet z małej apertury ale cinkiej i długiej" nad obrazem w dużej aperturze ale już nie takiej długiej. W cieńkiej (mała średnica obiektywu / lustra)  i długiej wraz z powiększeniem obraz może i jest nadal kontrastowy, ale kolor Wielkiej Czerwonej Plamy na Jowiszu blednie. Więc zamiast WCP obserwujesz BCP (Biało Czarną Plamę).

     

    Koledzy refaktorowcy, również cierpią na dwucalownicę złośliwą bo im większy jest refraktor tym mają większą radość z obrazów planet. Zachwytów o tym, że im dłuższy refraktor, tym lepszy obraz....jest jakoś zdecydowanie mniej.

     

    Bardzo dużo do walorów estetycznych obrazu dodaje napis na teleskopie "MADE IN JAPAN" i cena. Pal licho, że w teleskopie za dziesiątki tysięcy złotych jest wyciąg zębatkowy rodem z najtańszych chińczyków a i samo mocowanie do dovetaila jest mało praktyczne.

     

     

    Zrdlo zdjęć:

     

    takahashi-fc-100-dl-komplettpaket.360966

    takahashi-fs-60-verschiedene-teile-oaz-t

    tak_20240407_105108.jpg

    tak_20240412_113557.JPG

    • Lubię 1
  19. Mak150 od Sky Watchera to dwie klasy cięższa betoniara od maka 127. Bez EQ5 nie bierz tego teleskopu. Słabsze montaże to irytujące drgania obrazu. Osobiście mam  kiepskie doświadczenia z makami i obserwacją Słońca, być może przez to że w chińczykach LW odbija obraz Słońca do tyłu w stronę filtra Słonecznego, który też jest dobrym lusterkiem i spowrotem odbija światło do teleskopu i siada kontrast. Lepszy mniejszy refraktor z dobrym wyciągiem albo  Newton.  70mm refraktor da już ładne obrazy Słoneczka.

    • Lubię 1
  20. Cassegrain został stworzony do wykonywania piękniejszych i lepszych astrofotografii. Zdjęcia są kontrastowe i ostre do samej krawędzi pola obrazu. Nic więc dziwnego, że profesjonalne obserwatoria astronomiczne wykorzystują niemal wyłącznie ten typ teleskopu. Teleskop konstrukcji Cassegraina to system pozwalający wykonywać piękniejsze astrofotografie, z których będziesz dumny. Wiele konstrukcji teleskopów jest stworzonych do wszystkiego. Do zdjęć i do obserwacji wizualnych. Jednak to nie jest do końca prawdą: każdy wie, że nie ma eksperta od wszystkiego. Dlatego ten teleskop został zaprojektowany specjalnie z myślą o astrofotografach, którzy chętnie fotografują mniejsze obiekty. Nie chcemy średnich teleskopów do średnich zdjęć, ale specjalisty w zakresie astrofotografii. W tym jest świetny i zapewnia świetne zdjęcia nieba. Zwierciadło główne Cassegraina jest paraboliczne, a zwierciadło wtórne ma kształt hiperboli. Oznacza to mniej aberracji: pole obrazu jest bardziej płaskie, koma jest mniejsza, a ostrość w polu znacznie wyższa. Oznacza to astrofotografie z wyraźnie ładniejszymi obrazami gwiazd, a nawet z widocznymi drobniejszymi szczegółami. Paraboliczne zwierciadło główne z kwarcu jedynie minimalnie zmienia swój profil podczas fazy chłodzenia i jest znacznie bardziej stabilne niż Pyrex. Już od pierwszych minut teleskop zapewnia krystalicznie czyste obrazy.

     

    https://m.olx.pl/d/oferta/tuba-optyczna-gso-6-classical-cassegrain-CID767-IDZBggL.html

     

    Szkoda ze sprzedajacy nie wie ze to tez "swietny" teleskop do wizuala

  21. 6 hours ago, lkosz said:

    Przy takich wymaganiach nie ma dobrego wyboru, drogą eliminacji i kompromisu 6" CC wychodzi najkorzystniej. Albo pozostaje dozbierać kasy, ewentualnie zrezygnować z niektórych wymagań (rozmiar i waga, lub nie-newton)

     

    Autorowi wątku polecam poszukać po forum radosnych wypowiedzi użytkowników teleskopu CC6".

     

     Newton 150/750 jest tylko 11cm dłuższy, a jest znacznie uniwersalniejszym teleskopem od CC 6" z mniejszą obstrukcją i cieńszymi ramionami pająka oraz TAŃSZEGO. Gdzie tu sens kupna CC6?

     

    Jakiś czas temu ktoś kupił 6" GSO RC lb CC, który później  krążył tu po forumowej giełdzie zmieniając właścicieli, aż u kogoś w końcu wylądował w kantorku czekając na lepsze czasy.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.