Jump to content

wojt0000

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  268
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

43 Neutral

About wojt0000

 • Rank
  Altair

Informacje o profilu

 • Sprzęt astronomiczny
  Nikon Aculon 7x35, 10x50
  SW 80/400 _ GSO 8" DeLuxe
  Okulary: TS HR 6mm, 9mm _ ES 14mm _ AA SW SWA 32 mm _ Barlow 2x Vixen T2
  Filtry: Polaryzacyjny BST 2" _ Orion UB 2"

Recent Profile Visitors

1,638 profile views
 1. Trzeba polować. Tego SWA nowego bym nie kupił bo to nie jest cena adekwatna do jakości tego okularu Śledź giełdę i coś się trafi, tylko musisz szybko reagować. Ja ostatni drugiego esa 14mm do bino szukałem chyba z dwa miesiące. Najgorsze jest to że mimo że się wstawi w dziale kupię ogłoszenie to zazwyczaj sprzedający to ma gdzieś. W czasie kiedy ja szukałem pojawiły się chyba z trzy esy na giełdzie i nikt się nie odezwał a moje ogłoszenie było już widoczne jakiś czas. Chyba raz coś kupiłem przez dział kupię Nie wiem po co ten dział jest tak na prawdę Dobre byłoby takie rozwiązanie kiedy osoba z działu kupię miałaby pierwszeństwo zakupu ale takie rzeczy nie istnieją Ja szukałem barlowa przez ponad pół roku a kiedy pojawił się na giełdzie spóźniłem się dosłownie 10min I co z tego że ogłoszenie w dziale kupię wisiało już chyba z 7 miesięcy i było co jakiś czas aktualizowane Oczywiście jak czegoś szukam to daje ogłoszenie ale chyba bardziej dla zasady
 2. Nie wiem czego się boisz :) Do Synty 8" ładowałem Scoposa który myślę waży więcej niż ten SWA i dawało radę :) Kwestia dokręcenia rączek ewentualnie dołożenia jakiegoś odważnika ale ja takiego nie stosowałem i nie miałem problemów. Z okularami tak jest że musisz kupić sprzedać kupić sprzedać aż w końcu znajdziesz te które Ci najbardziej pasują. A jak to mówi mój znajomy jak mu mówię że kupił docelowa szkła: "no tak docelowe, tak na dwa trzy lata" :D
 3. https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=55474 Masz tutaj
 4. Nie miałem obu. Es dla mnie jest docelowy jeżeli brać pod uwagę stosunek jakości do ceny. W 8" gwiazdy ostre praktycznie po diafragme. Jedyny minus esa to krótki er ale można się przyzwyczaić.
 5. Daj sobie spokój z tym GSO SV 15mm Tam jest bardzo oszukane pole, na moje oko nie ma więcej niż 62* Dołóż trochę i kup es 14mm a będziesz miał okular jak trzeba a zmienisz teleskop to okular zostanie No chyba że chcesz po taniości to wtedy tak, tylko brałbym chyba SW SWA 13 mm z giełdy jak radził Karol. Na pewno dużo lepszy niż ten GSO SV.
 6. Nie wiem czy mam jakieś zaćmienie ale nic z tego nie rozumiem
 7. Wszystko zależy od okoliczności :) Wiesz ile rozstawiam swojego newtona, 2min? Dobson ciach, rura ciach i gotowe :) Oczywiście że to się musi schłodzić, ale nawet jak nie ma czasu, to wcale nie znaczy że nie schłodzonym nie da się obserwować. Dłużej chyba rozkładam 80/400, bo pewnie zejdzie z 10min ;) Tylko to wszystko można jeżeli obserwacje prowadzi się na własnym ogródku. Kiedy jednak trzeba jechać na miejscówkę, pakowanie trwa niestety dłużej, i jeżeli już wiemy że będzie pogoda wszystko trzeba zaplanować, z listą obiektów na czele :) A i tak 70-80% obserwacji prowadzę lornetką :) Jeżeli tylko "coś" widać, jest ze mną na każdym spacerze i to się raczej nie zmieni :)
 8. Cytat z popularnej strony na W: " Ten typ teleskopu jest wolny zarówno od aberracji chromatycznej jak i sferycznej, jednak obarczony jest sporą komą, widoczną na brzegach pola widzenia. "
 9. Jak dla mnie przysłonięcie newtona nic nie daje. Sprawdzałem na różnych przysłonach z różnymi średnicami. Traci się tylko rozdzielczość i to wszystko. Wcale nie ma lepszego kontrastu czy czegoś takiego a wpływ na seeing jest pomijalny. No chyba że przy newtonie 16-20" jest już inaczej, sprawdzałem w 10". Co do refraktorów sprawa ma się inaczej bo ograniczmy aberracje i tu ma to sens, oczywiście rozdzielczość też spada i pewnych powiększeń już się nie uzyska.
 10. Co do lustrzanki do w GSO trzeba podnieść lustro żeby robić fotki w ognisku. Natomiast można używać barlowa i wtedy wszystko ostrzy normalnie bez podnoszenia lustra. W Syntach nie ma tego problemu. Natomiast jeżeli jesteś zdecydowany na newtona to brałbym zdecydowanie wersję flex bo łatwiej będzie Ci ją nosić. Między 8" i 10" nie ma dużej różnicy jeżeli chodzi o gabaryt więc ja brałbym 10" ;) A LP jest wysokie i warunki słabe, tym bardziej że mieszkasz na północnej stronie miasta i na południe masz miasto które dodatkowo świeci i daję pewnie niezłą łunę. Ja bym się nastawił raczej na wjazdy, tym bardziej że kawałek dalej masz niebo o którym pewnie wielu na forum może tylko pomarzyć ;)
 11. Tylko kraterki w plato to bardzo specyficzne obiekty i ich widoczność zależy od wielu czynników. Mówimy tu o możliwościach. Porównaj te dwa teleskopy na gromadach kulistych, mgławicach, galaktykach itd. Stawiam w ślepo że 12" rozwali maka 7" bo ma zwyczajnie większy zasięg gwiazdowy. Do kraterów w plato ten zasięg jest zbędny bo tutaj liczy się jakość optyki i seeing. Do tego duże znaczenie ma też położenie terminatora.
 12. Czyli rozumiem że mak oferuje lepszą jakość za niższą cenę? Bo mówimy o stosunku jakości czy nawet możliwości do ceny. Wszystko też zależy jaki mak i jaki newton. W każdym sprzęcie jest duży rozrzut, chodzi o sprzęty porównywalnej jakości, bo można kupić lornetkę za 30 zł i za 30 000 zł Nie uwierzę że mak 180 ma większe możliwości niż lustro 12" mimo że mają zbliżone ceny (wg tabelki)
 13. www.lightpollutionmap.info Określ tutaj swoją lokalizację, może nie będzie tak źle Ja mam niebo na podwórku 20,4 mag/arc sec2 czyli słabizna i z powodzeniem korzystam z 10" na dobsonie Patrz na warstwę Atlas 2015.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.